Κάρτα SIM στο εξωτερικό

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.223
Δεν ὴξερα οτι υπὴρχε μια τέτοια επιλογή - ακόμα και τώρα δεν γνωρίζω λεπτομέρειες.

Σε κάποιες χώρες είναι ασύμφορο το κόστος των δεδομένων, 10 ευρώ γιά ένα μεγκα μπίτε, μιλάμε για ευκαιρία κάτσε καλά. Ακόμα και έτσι ομως, το να αγοράσεις κάρτα σε μια πρωτεύουσα (χώρας μη ΕΕ) δεν είναι λύση πιο ακριβή; Το είχα δει ως ενδεχόμενον στο θέμα της Κωνσταντινούπολης και μου ειχε κάνει εντύπωση ώς τέτοιο. Ξέρει κάποιος κάτι περισσότερο;
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Δεν ὴξερα οτι υπὴρχε μια τέτοια επιλογή - ακόμα και τώρα δεν γνωρίζω λεπτομέρειες.

Σε κάποιες χώρες είναι ασύμφορο το κόστος των δεδομένων, 10 ευρώ γιά ένα μεγκα μπίτε, μιλάμε για ευκαιρία κάτσε καλά. Ακόμα και έτσι ομως, το να αγοράσεις κάρτα σε μια πρωτεύουσα (χώρας μη ΕΕ) δεν είναι λύση πιο ακριβή; Το είχα δει ως ενδεχόμενον στο θέμα της Κωνσταντινούπολης και μου ειχε κάνει εντύπωση ώς τέτοιο. Ξέρει κάποιος κάτι περισσότερο;
Εξαρτάται από τη χώρα και το πακέτο που θα βάλεις. Αμερική έχω πληρώσει κάπου 30 ευρώ. Αλλά γενικότερα βρίσκεις πλέον μέχρι και τουριστικά πακέτα ημερών ή βδομάδων τα οποία είναι οικονομικά (10-15€). Τόσο πχ έχω πληρώσει σε Ταϊλάνδη και Ιορδανία. Εμένα προσωπικά με βολεύει πολύ, δεν έχω πληρώσει ποτέ για ίντερνετ από την ελληνική μου κάρτα, ή βάζω ντόπια ή αρκούμαι στο wifi.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Δεν ὴξερα οτι υπὴρχε μια τέτοια επιλογή - ακόμα και τώρα δεν γνωρίζω λεπτομέρειες.

Σε κάποιες χώρες είναι ασύμφορο το κόστος των δεδομένων, 10 ευρώ γιά ένα μεγκα μπίτε, μιλάμε για ευκαιρία κάτσε καλά. Ακόμα και έτσι ομως, το να αγοράσεις κάρτα σε μια πρωτεύουσα (χώρας μη ΕΕ) δεν είναι λύση πιο ακριβή; Το είχα δει ως ενδεχόμενον στο θέμα της Κωνσταντινούπολης και μου ειχε κάνει εντύπωση ώς τέτοιο. Ξέρει κάποιος κάτι περισσότερο;
Επειδη εγω σ ειχα ρωτησει και μιας και γυρισα θα σου πω οτι κατα τη γνωμη μου στην πολη τουλαχιστον ειναι ψιλοακριβα...πηραμε τα 9gb γυρω στα 20ευρω με ετοιμη καρτα διχως να χρειαστει να την δηλωσω σε καποιο ονομα ή να δειξω ταυτοτητα...επισης μη διανοηθει καποιος να ανοιξει ιντερνετ στο εξωτερικο που δεν ισχυει το roaming,το κανα εγω πανω σε φαση απελπισιας(διοτι ειχαμε ενα θεματακι στο αεροδρομιο)και μεσα σε ουτε 5 λεπτα μου φαγε 23ε:haha:...δε ξερω τιμες σ αλλες χωρες αλλα εμενα δε μου φανηκε πολυ συμφερουσα η τοπικη σιμ,βεβαια μπορει να φταιει οτι την πηραμε και απο τουριστικο σημειο και οχι απο καποιο επισημο μαγαζι της turkcell
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.749
Δεν ὴξερα οτι υπὴρχε μια τέτοια επιλογή - ακόμα και τώρα δεν γνωρίζω λεπτομέρειες.

Σε κάποιες χώρες είναι ασύμφορο το κόστος των δεδομένων, 10 ευρώ γιά ένα μεγκα μπίτε, μιλάμε για ευκαιρία κάτσε καλά. Ακόμα και έτσι ομως, το να αγοράσεις κάρτα σε μια πρωτεύουσα (χώρας μη ΕΕ) δεν είναι λύση πιο ακριβή; Το είχα δει ως ενδεχόμενον στο θέμα της Κωνσταντινούπολης και μου ειχε κάνει εντύπωση ώς τέτοιο. Ξέρει κάποιος κάτι περισσότερο;
Στην Ινδονησία είχαμε πάρει την τοπική κάρτα την οποία προμηθευτήκαμε από κιόσκι της εταιρείας. Την φορτώσαμε με περίπου 10 ευρώ,πήραμε 7Gb ίντερνετ,αν δεν απατώμαι και δεν είχαμε κανένα απολύτως πρόβλημα.Στην Τουρκία οι χρεώσεις είναι πολύ υψηλές,ειδικά για το ιντερνετ αν χρησιμοποιήσει κανείς την περιαγωγή.Γενικά σε χώρες εκτός ΕΕ συμφέρει να χρησιμοποιεί κανείς την τοπική κάρτα πιστεύω,βέβαια αν μπορείς να βολευτείς με το wifi ακόμα καλύτερα.:)
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.223
Ω, σας μερσώ όλους. Θα σκάσω μύτη λοιπόν σε κάνα τοπικον μαγαζί με κουνητή τηλεφωνία και θα ρωτησω μήπως υπάρχει λύσις*. Μακάρι να μιλάνε όχι αγγλικά αλλά να καταλαβαίνουν αυτά, με ποντιακήν προφοράν.

* Ο Μarcel Duchamp πάντως ἔλεγε οτι δεν υπάρχει λύσις διότι δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά δεν ηταν εν τέλει τόσο προχώ.
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Εδώ https://prepaid-data-sim-card.fandom.com/wiki/Prepaid_SIM_with_data βρίσκονται όλες οι απαντήσεις!

Λεπτομέρειες για το πώς μπορείτε να προμηθευτείτε SIM σχεδόν για κάθε χώρα του κόσμου με συνεχή updates, γνώμες χρηστών κλπ. Πολύ χρήσιμο site, ειδικά πριν θεσμοθετηθεί το τζάμπα Roaming μέσα στην ΕΕ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.252
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom