Τουρκία οδικως στην κωνσταντινουπολη

kathy_k

Member
Μηνύματα
12
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Δαλματικές ακτές
Ταξίδι-Όνειρο
Οδικό Ην. Πολιτείες
Ευχαριστώ!
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Στην Τουρκία παντού μπορείς να πληρώσεις με κάρτα. Μόνο η HGS (κάρτα διοδίων) πρέπει να πληρωθεί με μετρητά (συνήθως στα πρώτα Shell όπου θα χρειαστεί να τη βγάλετε μπορείτε να πληρώσετε και με ευρώ αν δεν έχετε κάνει λίρες)
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
916
Likes
8.345
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Στην Τουρκία παντού μπορείς να πληρώσεις με κάρτα. Μόνο η HGS (κάρτα διοδίων) πρέπει να πληρωθεί με μετρητά (συνήθως στα πρώτα Shell όπου θα χρειαστεί να τη βγάλετε μπορείτε να πληρώσετε και με ευρώ αν δεν έχετε κάνει λίρες)
Έχω βγάλει HGS πριν από 5 χρόνια. Γνωρίζεις πως μπορω να της βαλω επιπλέον χρήματα αν χρειαστεί;
Ή πρέπει να βγαλω νέα;
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Απλά την ξαναγεμίζεις. Όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω σε βενζινάδικα Shell (έχει στο δρόμο μετά τα σύνορα αρκετά) ή σε ταχυδρομικό κατάστημα (PTT) γεμίζεις όσο θες. Μόνο με μετρητά όμως.
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
916
Likes
8.345
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Απλά την ξαναγεμίζεις. Όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω σε βενζινάδικα Shell (έχει στο δρόμο μετά τα σύνορα αρκετά) ή σε ταχυδρομικό κατάστημα (PTT) γεμίζεις όσο θες. Μόνο με μετρητά όμως.
Με τον αριθμό του αυτοκινήτου;;
Ή της κάρτας, γιατί η δική μου εχει ξεθωριάσει απο τον ήλιο
 

nikoleta-xrhstos

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα Μιά ερώτηση και από μενα 1η φορά πάω στην τουρκία και θα πάω οδικώς από Κήπους.Από οτι κατάλαβα θα αγοράσω την κάρτα HGS από ένα Shell στο Kesan που είδα ο΄τι έχει.Γνωρίζει κανείς πόσο κοστίζει; Τα PTT φαντάζομαι θα είναι κλειστά την 1η Μαϊου , την ημερα που ταξιδεύω;
 

Χρήστος ñ

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα Μιά ερώτηση και από μενα 1η φορά πάω στην τουρκία και θα πάω οδικώς από Κήπους.Από οτι κατάλαβα θα αγοράσω την κάρτα HGS από ένα Shell στο Kesan που είδα ο΄τι έχει.Γνωρίζει κανείς πόσο κοστίζει; Τα PTT φαντάζομαι θα είναι κλειστά την 1η Μαϊου , την ημερα που ταξιδεύω;
Καλησπέρα,
Θα δώσεις γύρω στα 13 ευρώ περίπου για το HGS chip sticker, από τα οποία 8.5 λύρες θα πάνε για την αγορά του και τα υπόλοιπα θα αποθηκευτούν μέσα στο chip και θα αφαιρούνται κάθε φορά που περνάς από HGS tolls
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
303
Likes
204
Μόλις γύρισα παιδιά από το πρώτο μου ταξίδι οδικώς προς την Πόλη... Παρατηρήσεις τις οποίες θα μοιραστώ μαζί σας μήπως και εγώ με την σειρά μου βοηθήσω κάποιον εδώ μέσα :)
- Πολύ εύκολη διαδρομή έως το κέντρο της Πόλης χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα με το GPS αν και είχε λάθος έναν δρόμο ως προς την κατεύθυνση τον οποίο βέβαια τον είχα εντοπίσει από εδώ μέσω Google Street view και προσαρμοσα το οδηγικό μου πρόγραμμα ανάλογα.
- Οι άνθρωποι οδηγούν λίγο απότομα, αλλάζουν κατεύθυνση δίχως προειδοποίηση (φλας) και χρησιμοποιούν την κόρνα συνέχεια! Θέλει προσοχή στην οδήγηση εκεί.
- HGS sticker πήρα από το δεύτερο πρατήριο Shell στο δρόμο μου προς Κωνσταντινουπολη αφότου πέρασα τα σύνορα (Κήπους)
- Δεν είναι να μετακινησε εντός την Πόλης με αυτ-το εκτός και εαν το κάνεις πολύ αργά το βράδυ. Τρομερή κίνηση.
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
303
Likes
204
Καλησπέρα σας και πάλι... Μια ερώτηση σε κάποιον που ξέρει.... Ενώ έχω αυτοκόλλητο HGS με επαρκες υπόλοιπο προφανώς πρέπει να έκανα κάπου λάθος και να πέρασα από λωρίδα OGS και όχι HGS και μου φαίνεται κάποιο πρόστιμο στο σύστημα τους. Αυτό δεν μπορεί να πληρωθεί από το υπόλοιπο που έχω για το HGS?
 

gr8capture

Member
Μηνύματα
15
Likes
33
Καλημέρα!
Την επόμενη εβδομάδα ξεκινάμε με την σύντροφο και την κόρη μου για ένα οδικό ταξιδάκι στην Κωνσταντινούπολη.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε , που θα μπορούσαμε να αφήσουμε το αυτοκίνητο (parking με χρέωση φυσικά!!) προκειμένου να αποφύγουμε την χαοτική κίνηση της πόλης.
Μία πρώτη σκέψη είναι το parking του αεροδρομίου Ataturk, αλλά δυστυχώς δεν γνωρίζω αφενός αν εξυπηρετείται ακόμα από τα Havabus, και αφετέρου δεν ξέρω πόσο μεγάλη παράκαμψη θα πρέπει να κάνω (εννοώ πόσο μακριά θα είναι από τις οδικές αρτηρίες που συνδέουν Ελλάδα με Κωνσταντινούπολη).
Κάθε συμβουλή δεκτή!!
 

Bosporos

Member
Μηνύματα
131
Likes
191
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλανδη Καμποτζη
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουένος Άιρες
Καλημερα, το Ataturk δεν λειτουργει πια και το αλλο αεροδρομιο ειναι πολυ μακρια. Το ξενοδοχειο παρκινγκ δεν εχει?
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Νομίζω είναι υπερβολική η ανησυχία σας για την οδήγηση στην Πόλη. Δεν χρειάζεται να μετακινήστε με το αυτοκίνητο καθημερινά, αλλά αν επιλέξετε ένα ξενοδοχείο με δικό του πάρκινγκ ή συνενοηθείτε με τη ρεσεψιόν για κάποιο στην περιοχή, δεν θα έχετε πρόβλημα να μεταβείτε σε αυτό και να ξαναοδηγήσετε πάλι όταν είναι να φύγετε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.465
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom