Δανία Πληροφορίες για Κοπενχάγη

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
238
Likes
207
Καλησπερα!
Σε λιγες μερες παμε Κοπεγχάγη με παιδια (5+2 ετων) και θελω να ρωτησω για τις εκδρομές στα περιξ. Σκεφτομαστε τα εξής:
1. Ordrupgaard (the island of Fyn)
2. Den bla planet (το ενυδρείο)
3. Frederiksborg slot
4. Louisiana museum.
Έχει καποιος επισκεφτει τα παραπάνω; Στο 4 θα παμε σιγουρα, τα υπόλοιπα προσπαθωνα βαλω σε προτεραιότητα. Θα εχουμε 6 καθαρές μέρες.
 

alexandra80

Member
Μηνύματα
300
Likes
1.577
Επόμενο Ταξίδι
Λιγουρία-Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία-Άνδεις

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.406
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Αξίζει για μένα με χίλια το Louisiana museum, τόσο για τις εκθέσεις (τσεκάρετε ειδικά τι περιοδικές παίζουν τότε), όσο κ για τον απίστευτο κήπο του κ την όμορφη θέα στη θάλασσα
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
156
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Δες την επιλογη να παρεις την Oresund runt καρτα. Σου δινει την δυνατότητα να ταξιδεψεις για 48 ωρες με ολα τα μεσα μεταφορας σε ολες τις περιοχες που αναφερεις (κοιτα και το kronborg castle στο Helsingor). Μπορεις ακομα και να περασεις Σουηδία στο Malmö απο την γεφυρα, ειτε με το ferry απο το Helsingor στο Helsinborg https://www.skanetrafiken.se/sa-reser-du-med-oss/valj-ratt-biljett/oresund-runt/
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Αξίζει για μένα με χίλια το Louisiana museum, τόσο για τις εκθέσεις (τσεκάρετε ειδικά τι περιοδικές παίζουν τότε), όσο κ για τον απίστευτο κήπο του κ την όμορφη θέα στη θάλασσα
Συμφωνώ!! Και συνδυάζεται και με Helsingor-Kronborg
 

alex5000

Member
Μηνύματα
31
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή,Νορβηγία,Ισλανδία
Καλησπέρα σε όλους ταξιδεύω για Κοπεγχάγη σε λίγες μέρες και θέλω κάποιες μικρές συμβουλές και μια μικρή βοήθεια.
Θα ήθελα αν ξέρει κάποιος να με βοηθήσει ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να πάω απο το αεροδρόμιο στο Central της Κοπεγχάγης?
Αν γίνεται με μετρό η τρένο αν το εισιτήριο βγαίνει μόνο με κορώνες ή μπορώ και με άλλον τρόπο?
Θα ήθελα να μου πείτε αν η Copenhagen Card αξίζει θα επισκευτώ όσα περισσότερα αξιοθέατα μπορώ και απ ' ότι βλέπω συμπεριλαμβάνει πάρα πολλά + τα μεταφορικά
Μια τελευταία ερώτηση αν αξίζει να περάσω στο Χέλσιμποργκ για κάποιες ώρες ?
Στο πρόγραμμα μου έχω συμπεριλάβει Ροσκίλντε , Χέλσινγκορ , Χίλεροντ και Μάλμε και ότι φυσικά έχουν οι εκάστοτε πόλεις. Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο? Και φυσικά οποιδήποτε tip καλοδεχούμενο είτε για φαγητό είτε για εκδρομή είτε οτι άλλο ξέρετε. Ευχαριστώ παίδες εκ των προτέρων
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.983
Likes
40.869
Αυτος ο κυκλος που θα κανεις με αφετηρια και τελος την Κοπεγχαγη περιλαμβανεται σε ενιαιο εισιτηριο Oresund , το οποιο ισχυει για 2ημερο και μπορεις να κανεις και μια διανυκτερευση σε καποιο σημειο του κυκλου. Συμφερει πολυ οικονομικα.

Εμεινα λιγες ωρες Χελσινμποργκ, ουτε ασχημα ουτε να τρελαινεσαι. Πιο πολυ μ αρεσε η διαδρομη με το πλοιο με θεα το καστρο Κρονμποργκ. Υποψιαζομαι οτι το Λουντ και το Μαλμε ειναι σημαντικοτερα.
 

alex5000

Member
Μηνύματα
31
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή,Νορβηγία,Ισλανδία
Σκεφτόμουν πως αφού θα πάω σε πολλά αξιοθέατα να τα κάνω σαν μονοήμερες εκδρομές όλα αυτά και εφόσον με την copenhagen card όλα είναι free να μη τα μπουζτίσω να τα πάρω χαλαρά. Σαν βάση θα έσω Κοπενχάγη έχω κλείσει ήδη διαμέρισμα και απο εκει θα εξορμώ. Το Λούντ ειναι αλήθεια δε το έχω στο πρόγραμμα καθόλου . Κάτι άλλο στην ενδοχώρα που να αξίζει έχεις στο μυαλό σου? Μετακινήσεις πάντα με τρένο φυσικά για να απολαμβάνεις και το ταξίδι
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
156
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Σκεφτόμουν πως αφού θα πάω σε πολλά αξιοθέατα να τα κάνω σαν μονοήμερες εκδρομές όλα αυτά και εφόσον με την copenhagen card όλα είναι free να μη τα μπουζτίσω να τα πάρω χαλαρά. Σαν βάση θα έσω Κοπενχάγη έχω κλείσει ήδη διαμέρισμα και απο εκει θα εξορμώ. Το Λούντ ειναι αλήθεια δε το έχω στο πρόγραμμα καθόλου . Κάτι άλλο στην ενδοχώρα που να αξίζει έχεις στο μυαλό σου? Μετακινήσεις πάντα με τρένο φυσικά για να απολαμβάνεις και το ταξίδι
To Lund δεν εχει και πολλά να δεις, μια μικρή πόλη είναι, όμορφη σχετικά, με τον μεγαλο καθεδρικό στο κεντρο της και ενα πανεπιστημιακο κτιριο δίπλα του. Αν θες μπορεις να το συνδυασεις την μερα που θα επισκεφτεις το Μαλμε.
Προσωπικά πιστεύω πως το Helsinborg ειναι μακραν πιο ομορφο απο το Μαλμο και το Λουντ. Ειναι παραθαλασσια πολη με μια ομορφη παραλια που ξεκιναει απο τον σταθμο των τρενων και φτανει μεχρι την σαουνα μεσα στην θαλασςα. Αν εχει φυσικα καλο καιρο αξιζει περπατησεις παραλιακα ως εκει και απο εκει παιρνεις το λεωφορειο για μερικες στασεις ως το Sofiero castle. Το Helsinborg συνδυαζεται ανετα με Helsingor - Kronborg castle, ειδικα αν ερθεις καλοκαιρι που οι μερες ειναι μεγαλες.
 

alex5000

Member
Μηνύματα
31
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή,Νορβηγία,Ισλανδία
Κανείς αν ξέρει κάποιος να με βοηθήσει ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να πάω απο το αεροδρόμιο στο Central της Κοπεγχάγης?
Αν γίνεται με μετρό η τρένο αν το εισιτήριο βγαίνει μόνο με κορώνες ή μπορώ και με άλλον τρόπο?
Θα ήθελα να μου πείτε αν η Copenhagen Card αξίζει θα επισκευτώ όσα περισσότερα αξιοθέατα μπορώ και απ ' ότι βλέπω συμπεριλαμβάνει πάρα πολλά + τα μεταφορικά...Κάποιος να βοηθήσει γι αυτα?
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
156
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Κανείς αν ξέρει κάποιος να με βοηθήσει ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να πάω απο το αεροδρόμιο στο Central της Κοπεγχάγης?
Αν γίνεται με μετρό η τρένο αν το εισιτήριο βγαίνει μόνο με κορώνες ή μπορώ και με άλλον τρόπο?
Βγαίνοντας απο την αίθουσα παραλαβης αποσκευώ προχωρας ευθεία και θα συναντησεις τα κοκκινα αυτοματα μηχανηματα εισιτηριων, νομίζω έχουν και κισε με υπαλληλους που εκδιδουν εισιτήρια. Πληρώνεις με καρτα. Γενικά αν δεν εχεις σκοπό να ψωνίσεις απο την Κριστιανια δεν χρειαζεσαι μετρητα σε Σουηδια και Δανια, έχουν παντου μηχανάκια.
Αφου βγάλεις το εισιτήριο θα δεις πως απο δεξια κατεβαίνει στα τρενα που πανε προς Μαλμο και απο αριστερα στα τρενα που πανε προς Κοπεγχάγη. Νομιζω με τρένο σε 3 στάσεις θα είσαι στον κεντρικό σταθμό.
 

alex5000

Member
Μηνύματα
31
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή,Νορβηγία,Ισλανδία
Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες ηταν πολυ χρησιμες αν εχεις κανενα extra tip ή κατι που να πιστευεις οτι αξιζει να κανει κανεις? θα ηθελα να μου πεις αμ εχεις κατι στα υποψιν.Rebequita σε ευχαριστω πολυ και παλι!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.158
Μηνύματα
882.400
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom