Οικολογία

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Το οτι υπαρχουν τεραστιες παρεξηγησεις στα οικολογικα ζητηματα απο ο,τι ναναι αρθρογραφους τυπου lifo ειναι δεδομενο.
Σχετικα με την ανακυκλωση που αναφερθηκε, οποιος θεωρει οτι ειναι ενδεδειγμενος και αποτελεσματικος τροπος διαχειρισης των πορων, θα ηταν καλο να ενημερωθει οτι η μειωση της καταναλωσης και η επαναχρησιμοποιηση των αγαθων ειναι πιο αποδοτικη απο την πολυεξοδη συγκεντρωση, μεταφορα και διαχειριση των ανακυκλωσιμων. Με το σχετικο κοστος σε ρυπους και ενεργεια, η ανακυκλωση ειναι η τελευταια και λιγοτερο αποδοτικη επιλογη, αλλα εξαιρετικα απενοχοποιητικη για τους first world καταναλωτες.
Θα μπορουσα να αναφερω και την "ηθικη" της ανταποδοτικης ανακυκλωσης, που ειναι τοσο προβληματικη οταν εφαρμοζεται απο Δημους κλπ. Σημερα ευτυχως ειμαστε πιο κριτικοι απεναντι σ αυτη τη συμπεριφορα που αξιζει υπο ορους μονο.
 
Last edited:

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Σχετικα με την ανακυκλωση που αναφερθηκε, οποιος θεωρει οτι ειναι ενδεδειγμενος και αποτελεσματικος τροπος διαχειρισης των πορων, θα ηταν καλο να ενημερωθει οτι η μειωση της καταναλωσης και η επαναχρησιμοποιηση των αγαθων ειναι πιο αποδοτικη απο την πολυεξοδη συγκεντρωση, μεταφορα και διαχειριση των ανακυκλωσιμων. Με το σχετικο κοστος σε ρυπους και ενεργεια, η ανακυκλωση ειναι η τελευταια και λιγοτερο αποδοτικη επιλογη, αλλα εξαιρετικα απενοχοποιητικη για τους first world καταναλωτες.
Πολύ σωστά. Χαίρομαι πολύ για σένα που κινείσαι σε ένα περιβάλλον ευαισθητοποιημένων και με παιδεία ανθρώπων και έχετε καταφέρει να υιοθετήσετε έναν πιο οικολογικό, zero waste τρόπο ζωής με μείωση της κατανάλωσης και επαναχρησιμοποίηση των αγαθών. :)
Στους χώρους που κινούμαι εγώ δεν ισχύει αυτό. Στη δουλειά μου πχ σχεδόν κανείς δε φτιάχνει καφέ στο γραφείο, ούτε καν φέρνει το ρόφημά του απέξω σε επαναχρησιμοποιούμενο ποτήρι. Αντιθέτως παραγγέλνουν delivery και οι περισσότεροι αφού πιουν τον καφέ τους πετάνε το πλαστικό ποτήρι στα σκουπίδια. Νομίζω ότι το να αρχίσουν να τα ξεβγάζουν και να τα ρίχνουν στον κάδο ανακύλωσης δυο βήματα από το γραφείο είναι ένα εύκολο πρώτο βήμα. Θεωρώ εξαιρετικά φιλόδοξο εγχείρημα να ξεκινήσουν κατευθείαν με το zero waste τρόπο, ίσως να είμαι και λάθος βέβαια. Ίσως εσύ να μπορείς να μοιραστείς τρόπους, καθώς φαίνεται να γνωρίζεις καλύτερα. :)
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.674
Ξαφνικά μας πειράζει το αεροπλάνο!!!!Ποιους;;;;Τους Σουηδούς!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Αυτοί που είναι 4 στην παραγωγή πυρηνικής ενέργειας στην Ευρώπη!!!!
https://www.cnn.gr/news/perivallon/story/139007/deite-posi-pyriniki-energeia-paragei-i-ee
Ας κλείσουν πρώτα τα εργοστάσια που έχουν πυρηνική παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας και να σταματήσουν
να κουνάνε το δάχτυλο!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Πολύ σωστά. Χαίρομαι πολύ για σένα που κινείσαι σε ένα περιβάλλον ευαισθητοποιημένων και με παιδεία ανθρώπων και έχετε καταφέρει να υιοθετήσετε έναν πιο οικολογικό, zero waste τρόπο ζωής με μείωση της κατανάλωσης και επαναχρησιμοποίηση των αγαθών. :)
Στους χώρους που κινούμαι εγώ δεν ισχύει αυτό. Στη δουλειά μου πχ σχεδόν κανείς δε φτιάχνει καφέ στο γραφείο, ούτε καν φέρνει το ρόφημά του απέξω σε επαναχρησιμοποιούμενο ποτήρι. Αντιθέτως παραγγέλνουν delivery και οι περισσότεροι αφού πιουν τον καφέ τους πετάνε το πλαστικό ποτήρι στα σκουπίδια. Νομίζω ότι το να αρχίσουν να τα ξεβγάζουν και να τα ρίχνουν στον κάδο ανακύλωσης δυο βήματα από το γραφείο είναι ένα εύκολο πρώτο βήμα. Θεωρώ εξαιρετικά φιλόδοξο εγχείρημα να ξεκινήσουν κατευθείαν με το zero waste τρόπο, ίσως να είμαι και λάθος βέβαια. Ίσως εσύ να μπορείς να μοιραστείς τρόπους, καθώς φαίνεται να γνωρίζεις καλύτερα. :)
Συμμετεχοντας φετος σε ερευνητικο προγραμμα για την ενεργεια σε δημοσια κτιρια, θα σου πω οτι σε νεες ηλικιες το θεμα " ανακυκλωση" αντιμετωπιζεται ως "Ωπα, μισο λεπτο, τι εννοειτε?" Δεν προωθειται ακριτα πια. Αυτο το λεω γιατι δεν θα εκρινα καποιον απο το αν ανακυκλωνει η οχι, ενω ειναι μορφωμενος. Μπορει ακριβως γι αυτο να μην ανακυκλωνει.
Δεν ειναι φιλοδοξο το zero waste. Απαιτει μια αλλη ηθικη που θελει χρονο. Οι κοινωνικοοικονομικα ασθενεστερες ταξεις ειναι zero waste εκ των πραγματων. Εν μεσω οικονομικης κρισης ειναι μαλιστα πολυ ευκολοτερο καποιος απενταρος να ειναι zero waste.
Φυσικα ακομη κι αυτο μπορει να δεχτει επικρισεις, οπως ολα αλλωστε.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Ξαφνικά μας πειράζει το αεροπλάνο!!!!Ποιους;;;;Τους Σουηδούς!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Αυτοί που είναι 4 στην παραγωγή πυρηνικής ενέργειας στην Ευρώπη!!!!
https://www.cnn.gr/news/perivallon/story/139007/deite-posi-pyriniki-energeia-paragei-i-ee
Ας κλείσουν πρώτα τα εργοστάσια που έχουν πυρηνική παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας και να σταματήσουν
να κουνάνε το δάχτυλο!
Πεστε να με φατε, ειμαι υπερ της φτηνης ενεργειας που παραγεται απο πυρηνικα εργοστασια παρα απο λιγνιτη. Αρκει να μην τα χειριζεται Ελληνας δημοσιος υπαλληλος.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.501
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Αντιθέτως παραγγέλνουν delivery και οι περισσότεροι αφού πιουν τον καφέ τους πετάνε το πλαστικό ποτήρι στα σκουπίδια. Νομίζω ότι το να αρχίσουν να τα ξεβγάζουν και να τα ρίχνουν στον κάδο ανακύλωσης δυο βήματα από το γραφείο είναι ένα εύκολο πρώτο βήμα.

Αν δεν κάνω τρομερό λάθος, οποιαδήποτε πλαστική συσκευασία περιέχει τρόφιμα ή υγρά εκτός νερού είναι από πάρα πολύ δύσκολο έως αδύνατο να ανακυκλωθεί. Ακόμα και αν έχει καθαριστεί καλά η συσκευασία πριν πεταχτεί. Αν δεν έχει καθαριστεί καλά προφανώς θα καταλήξει στα σκουπίδια έτσι κι αλλιώς.

Σχετικά με το θέμα, ίσως στις συγκεκριμένες χώρες να υπάρχει υπερκατανάλωση ακόμα και στην αγορά αεροπορικών εισιτηρίων. Το να μειωθούν πτήσεις δεν μου φαίνεται και τόσο κακή ιδέα.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Αν δεν κάνω τρομερό λάθος, οποιαδήποτε πλαστική συσκευασία περιέχει τρόφιμα ή υγρά εκτός νερού είναι από πάρα πολύ δύσκολο έως αδύνατο να ανακυκλωθεί. Ακόμα και αν έχει καθαριστεί καλά η συσκευασία πριν πεταχτεί. Αν δεν έχει καθαριστεί καλά προφανώς θα καταλήξει στα σκουπίδια έτσι κι αλλιώς.
Όχι, αν ξεπλυθεί επιμελώς μια συσκευασία πηγαίνει άνετα για ανακύκλωση (το αναφέρουν οι αντίστοιχοι οδηγοί). Εγώ συνέχεια το κάνω και δε μένουν ίχνη. Εννοείται πως σε περιπτώσεις που κάτι δεν καθαρίζει δεν το ρίχνουμε για ανακύκλωση, αλλά αυτό συνήθως είναι η εξαίρεση.

@paefstra θα διαβάσω μετά αναλυτικά αυτά που γράφεις και θα επανέλθω.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.501
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Όχι, αν ξεπλυθεί επιμελώς μια συσκευασία πηγαίνει άνετα για ανακύκλωση (το αναφέρουν οι αντίστοιχοι οδηγοί). Εγώ συνέχεια το κάνω και δε μένουν ίχνη.

Δεν θέλω να σε στενοχωρήσω αλλά δεν ισχύει αυτό που λες.

Οι πλαστικές συσκευασίες που μπορούν να ανακυκλωθούν είναι από Polyethylene ή από Polypropelene. Ελάχιστα προϊόντα μπαίνουν σε αυτές τις συσκευασίες. Μάλιστα ακόμα και αυτές οι συσκευασίες είναι πολύ δύσκολο να ανακυκλωθούν. Φυσικά οποιαδήποτε συσκευασία είναι συνδυασμός πολυμερών δεν ανακυκλώνεται. Το πραγματικό ποσοστό πλαστικών που ανακυκλώνεται από αυτά που πηγαίνουν για ανακύκλωση είναι σοκαριστικά μικρό. Είναι πολύ προβληματικό υλικό, αλλά επειδή είναι φθηνό οι εταιρείες δεν θα δεχθούν ποτέ την κατάργηση του.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Δεν θέλω να σε στενοχωρήσω αλλά δεν ισχύει αυτό που λες.

Οι πλαστικές συσκευασίες που μπορούν να ανακυκλωθούν είναι από Polyethylene ή από Polypropelene. Ελάχιστα προϊόντα μπαίνουν σε αυτές τις συσκευασίες. Μάλιστα ακόμα και αυτές οι συσκευασίες είναι πολύ δύσκολο να ανακυκλωθούν. Φυσικά οποιαδήποτε συσκευασία είναι συνδυασμός πολυμερών δεν ανακυκλώνεται. Το πραγματικό ποσοστό πλαστικών που ανακυκλώνεται από αυτά που πηγαίνουν για ανακύκλωση είναι σοκαριστικά μικρό. Είναι πολύ προβληματικό υλικό, αλλά επειδή είναι φθηνό οι εταιρείες δεν θα δεχθούν ποτέ την κατάργηση του.
Για να καταλαβω, οι συσκευασίες που έχουν από πίσω το σήμα του ανακυκλώσιμου στην πραγματικότητα δεν ανακυκλώνονται; Αντιστοίχως οι οδηγίες που δίνονται στους πολίτες για το ποιές συσκευασίες ανακυκλώνονται και ποιές οχι είναι ψευδεις; Υπάρχουν πηγές για αυτό; Υπάρχει κάτι που μπορούμε να κάνουμε σαν καταναλωτές βάσει νόμου αν λαμβάνει χώρα τετοια παραπληροφορηση από επίσημους φορείς;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
@underwater θα με ενδιεφερε να δω τι λεει ενας τετοιος οδηγος απο επισημο φορεα για την Αθηνα. Αν μπορεις βαλτον εδω και θα σου πω αν λεει βλακειες, απο οσο ξερω τουλαχιστον.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
@underwater θα με ενδιεφερε να δω τι λεει ενας τετοιος οδηγος απο επισημο φορεα για την Αθηνα. Αν μπορεις βαλτον εδω και θα σου πω αν λεει βλακειες, απο οσο ξερω τουλαχιστον.
Θα το κάνω μετά από το σπίτι επειδή είμαι έξω με κιν. και δεδομένα.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.877
Likes
14.378
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Εγώ πάντως δουλεύω στο μεγαλύτερο εμπορικό της πόλης μου. Ολόγυρα δεν υπάρχει ούτε κάδος ανακύκλωσης. Όλα μας τα Απορρίμματα πάνε στους κάδους. Προσωπικά σαν εργαζόμενη ντρέπομαι γι’αυτο. Απέχουμε από την οικολογική συνείδηση παρασάγγας...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.774
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom