Μαρόκο Πρόγραμμα για Μαρόκο

domino

Member
Μηνύματα
293
Likes
273
Γεια σας!

Αποφασίσαμε να πάμε στο Μαρόκο για κάτι διαφορετικό και θα ήθελα κάποιες συμβουλές απο κάποιους/ες που έχουν ήδη πάει.
Βρήκαμε πολύ φθηνά εισιτήρια και δεν το πολυσκεφτήκαμε 156ευρώ για 2 ατομα.
Αθήνα-Μαρακές άφιξη 15:20 3/5/19 ryanair
Μαρακές -Αθήνα άφιξη 13:30 13/5/19 ryanair

Προσπαθούμε να φτιάξουμε το πρόγραμμα μας για να δούμε όσο το δυνατόν περισσότερα :

1η ημερα 3/5: Άφιξη Μαρακές ( συνάλλαγμα , βόλτα )
2η ημερα 4/5: Αναχώρηση για MARRAKECH- DADES 3ήμερη εκδρομή Μαρακές - Μερζούγκα - Φεζ με αυτό https://www.igomorocco.com/tours/marrakech-to-fes-desert-tour/ (θα ήθελα γνώμες για όποιον/α το έχουν χρησιμοποιήσει , το διαλέξαμε γιατί θα μας παραλάβουν απο το αεροδρόμιο και θα μας πάνε στο ξενοδοχείο και την επόμενη μέρα θα μας παραλάβουν απο το ξενοδοχείο για την εκδρομή).
3η ημέρα 5/5: Dades - Μερζούγκα
Overnight Stay in a Desert Camp
4η ημέρα 6/5:
Μερζούγκα - Φεζ
5η ημέρα 7/5:
Φεζ
6η ημέρα 8/5: Φεζ
7η ημέρα 9/5: Αναχώρηση Φεζ - Μαρακές
8η ημέρα 10/5: Μαρακές
9η ημέρα 11/5: μονοήμερη Εσσαουίρα
10η ημέρα 12/5: Μαρακές
11η ημέρα 13/5: Αναχώρηση 7:10 πρωί απο Μαρακές για Αθήνα

θα ήθελα μερικές πληροφορίες σχετικά με:



    • Διαδρομή Φεζ - Μαρακές ----> τρένο ή αεροπλάνο?
    • Ανάληψη χρημάτων ΑΤΜ και πληρωμή με καρτα ή να κρατάμε μετρητά?
    • Μονοήμερη Εσσαουίρα ή Σεφσαουεν ?
    • Συμβουλές σχετικά με την έρημο
    • Την περίοδο που θα πάμε θα έχει ραμαζάνι , συμβουλές?
    • Να προτιμήσουμε ξενοδοχείο με πρωινό ή riad?
Αν κάποιος/α θα ταξιδέψει ίδιες ημερομηνίες με εμάς και θέλει να φτιάξουμε γκρουπ για την έρημο για πιο φθηνή εκδρομή ας μου στείλει μήνυμα

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
το διαλέξαμε γιατί θα μας παραλάβουν απο το αεροδρόμιο και θα μας πάνε στο ξενοδοχείο

δεν είναι κρίσιμο κριτήριο, έχει ταχι και λεωφορεία
 

Popeto

Member
Μηνύματα
33
Likes
59
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν
Καλησπέρα! Είχα ξαναγράψει σχετικά,σε ένα μηνα θα επισκεφτώ το Μαρόκο για έντεκα μέρες.οι πτήσεις μου θα ειναι από Μαρακές.θα κινηθώ σε Μαρακές,ουαρζαζατ,έρημο μερζουγκα, Φεζ και τσεφτσαουεν.σκεφτομαι να κάνω όλες τις μετακινήσεις μονη μου με τα μεσα,χωρίς οργανωμένα τουρ κτλ.με δυσκολεύει λίγο το κομμάτι ουρζαζατ-ερημος,όπως τι να δω εκεί, που να μείνω κτλ. Έχει κάνει κάποιος κάτι ανάλογο? Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη!
 

domino

Member
Μηνύματα
293
Likes
273
βρηκαμε φτηνη πτηση απο Αθηνα για Φες και ειπαμε να μην μπλεκουμε με εσωτερικες πτησεις και να χανουμε μερες... δεν μας ενοχλει η σταση στο λονδινο :)
η εσωτερική πτήση μου ειχε κοστίσει €23 τον Δεκέμβριο. 25 το βρισκω σήμερα για Ιούνιο που θα πας
Πόσο οικονομικά είναι μέσω Λονδίνου , Δεν θα χάσετε και την μέρα μετάβασης χρόνο λογο διπλής πτήσης και stopover ; 50 λεπτα πτησης ειναι η εσωτερική πτήση
 

Eleni Andreou

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
η εσωτερική πτήση μου ειχε κοστίσει €23 τον Δεκέμβριο. 25 το βρισκω σήμερα για Ιούνιο που θα πας
Πόσο οικονομικά είναι μέσω Λονδίνου , Δεν θα χάσετε και την μέρα μετάβασης χρόνο λογο διπλής πτήσης και stopover ; 50 λεπτα πτησης ειναι η εσωτερική πτήση
το θεμα ειναι οτι αν παρουμε εσωτερικη πτηση απο μαρακες για φες θα πρεπει να επιστρεψουμε και πισω μαρακες για να γλιτωσουμε την πτηση απο φες για αθηνα που δεν υπαρχει κατευθειαν.
την βρηκα μεσω ryanair 75€ συνολο. το θεωρω πιο βολικο για εμας τουλαχιστον!
ευχαριστω για την βοηθεια παντως :)
αν εχεις να με βοηθησεις σε κατι απο τα αλλα που ρωτησα πιο πανω θα το εκτιμουσα.:D
 

kingdavid9

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημερα σε ολους!! Εκλεισα για μαρακες δεκεμβριο - χριστουγεννα !! Ειναι καλη περιοδος για μαροκο ?? Ο καιρος? Στο πλανο εχω κατι με εκδρομη σαχαρα-καμηλες ( βασικα οταν λενε για αυτην την εκδρομη σε πιο μερος εννοουνε οτι πανε ακριβως ????)και εσσαουιρα η ουαρζαζατ..δεν θελω φες γιατι ειναι μακρια και δεν εχω ορεξη να κανω πηγαινε ελα τετοιο ταξιδι , απο μαρακες επιστρεφω πισω παλι! Κατι αλλο κοντα σε μαρακες?? 6 γεματες μερες και μια μιση θα μεινω ,αν τα καταφερω μπορει και 9
 
Last edited:

Dimspace23

Member
Μηνύματα
39
Likes
32
Καλημερα σε ολους!! Εκλεισα για μαρακες δεκεμβριο - χριστουγεννα !! Ειναι καλη περιοδος για μαροκο ?? Ο καιρος? Στο πλανο εχω κατι με εκδρομη σαχαρα-καμηλες ( βασικα οταν λενε για αυτην την εκδρομη σε πιο μερος εννοουνε οτι πανε ακριβως ????)και εσσαουιρα η ουαρζαζατ..δεν θελω φες γιατι ειναι μακρια και δεν εχω ορεξη να κανω πηγαινε ελα τετοιο ταξιδι , απο μαρακες επιστρεφω πισω παλι! Κατι αλλο κοντα σε μαρακες?? 6 γεματες μερες και μια μιση θα μεινω ,αν τα καταφερω μπορει και 9
Μαρόκο. . λατρεμένος προορισμός. Σε 5 ημέρες θα το επισκεφθώ για τέταρτη φορά! Ο καιρός θα είναι σαφώς πιο ζεστός απ'ότι στην Ελλάδα και εφόσον θα κινηθείς στο νότιο κομμάτι της χώρας κατα πασα πιθανότητα δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα. Τον Ιανουάριο ήμουν τελευταία φορά και είχε αρκετά καλές θερμοκρασίες, χωρίς βροχές. Για εκδρομή στην έρημο, έχεις 3 επιλογές Tinfou κοντά στην Zagora, Erg Chegaga κοντά στην M'hamid & Erg Chebbi στην Merzouga. Η πιο κοντινή από το Μαρακές, είναι στην Zagora και ονομάζεται Tinfou. Λιγότερο τουριστική και πιο αλλά πραγματικά η Zagora μου άρεσε πάρα πολύ για τον λόγο ότι δεν είναι τόσο τουριστική η περιοχή. Για την Zagora μπορείς να το κάνεις και σε 2 ημέρες με 1 διανυκτέρευση αν βιάζεσαι. Μετά την Zagora μπορείς να συνεχίσεις μέχρι την M'Hamid για την δεύτερη επιλογή, το Erg Chegaga. Από την M'Hamid για να φτάσεις στο Erg Chegaga χρειάζεται περίπου 3 ώρες με 4x4 αυτοκίνητο και η διαδρομή περνάει μέσα από μικρούς αμμόλοφους. Εντυπωσιακό τοπίο και σίγουρα η διαδρομή μέχρι εκεί είναι μια μοναδική εμπειρία. Η Erg Chegaga είναι μεγαλύτερη σε έκταση από τις υπόλοιπες επιλογές αλλά και η πιο απόκοσμη και αυτό της δίνει μια ιδιαίτερη γοητεία. Για την Erg Chegaga θα χρειαστείς τουλάχιστον 4 ημέρες 3 νύχτες. Τελευταία επιλογή και πιο δημοφιλής, το Erg Chebbi στην Merzouga. Η Merzouga έχεις τους υψηλότερους αμμόλοφους και είναι πραγματικά πολύ όμορφη. Θα χρειαστείς τουλάχιστον 3 ημέρες 2 νύχτες από το Μαρακές. Όσον αφορά την ημερήσια εκδρομή Εσσαουίρα, Ouzoud falls να δεις και τις μαϊμούδες, Ourika Valley. Η Εσσαουίρα είναι καλή επιλογή, γιατί μπορείς να δεις και μια παραθαλάσσια πόλη του Μαρόκου, αλλα και οι υπόλοιπες επιλογές είναι εξίσου όμορφες. Μπορείς ακόμα να πας ημερήσια και Καζαμπλάνκα, αλλά δεν έχει πολλά να δεις εκτός από το τζαμί Hassan II. Δεν αναφέρω την Ουαρζαζάτ ως ημερήσια εκδρομή γιατί θα περάσεις ούτως ή άλλως πηγαίνοντας προς την έρημο.
 

nikko

Member
Μηνύματα
32
Likes
50
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Καλημέρα σε όλους,
θα ήθελα την άποψη σας για το πόσο δύσκολη ή επικίνδυνη είναι η οδήγηση στο Μαρόκο. Τόσο μέσα στις πόλεις (κασαμπλάνκα, ραμπάτ, μαρακές) όσο και στους αυτοκινητόδρομους μεταξύ αυτών των πόλεων.
Έχω οδηγήσει χιλιάδες χιλμ χωρίς πρόβλημα σε Αγγλία, Κύπρο, Ισλανδία και κεντρική Ευρώπη, αλλά διάβασα κάτι σχόλια στο tripadvisor και τρόμαξα.
 

Nasia.P

Member
Μηνύματα
5
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
2η ημερα 4/5: Αναχώρηση για MARRAKECH- DADES 3ήμερη εκδρομή Μαρακές - Μερζούγκα - Φεζ με αυτό https://www.igomorocco.com/tours/marrakech-to-fes-desert-tour/
Καλησπέρα! Κανονίζω κι εγώ Μαρόκο (για Δεκέμβρη) και με βοήθησες πολύ με το λινκ αυτό. Το έψαξα λιγάκι και φαίνεται καλό. Απλά δε βρήκα πολλές λεπτομέρειες όπως, για παράδειγμα, σε ποιό camp θα μας πάνε ακριβώς, πώς είναι οι σκηνές, κτλ. Θα ήθελα να τα ξέρω αυτά.. Θα δοκιμάσω να τους στείλω ένα mail.. Καλό ταξίδι κ αν θυμηθείς όταν με το καλό γυρίσεις, δώσε μας τα highlihts του συγκεκριμένου desert camp. :)
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Καλησπέρα. Βγήκαν επιτέλους τα εισητήρια για 6-20/9 με αφιξη στο Μαρακες και αναχώρηση απο Καζαμπλανκα στις 1.00 το πρωι, αρα οι ουσιαστικες μερες ειναι μεχρι τις 19/9.Σχετικά με τη διαχείρηση αυτων των 13 ημερων , εχω κανει τον παρακατω καταμερισμό και θα ηθελα τη γνωμη σας.
6/9 Αθηνα-Μαρακές
7/9 Μαρακες
8/9 Εσσαουιρα μονοημερη -Μαρακες Συνολο 3 βραδυα Μαρακες
9-10-11/9 τριημερο τουρ στην ερημο με πρακτορειο και τελικο προορισμο τη Φεζ.
12/9 Φεζ
13/9 Μεκνες-Βολουμπιλις μονοημερη απο φεζ
14/9 Φεζ-Μπλε πολη για μια διανυκτερευση Συνολο 3 βραδυα Φεζ
15/9 Μπλε πολη-Ταγγερη για 1 διανυκτερευση
16/9 Ταγγερη-Ραμπατ
17/9 Ραμπατ Συνολο 2 βραδυα Ραμπατ
18/9 Ραμπατ-Καζαμπλανκα 1 διανυκτερευση
19/9 Καζαμπλανκα ολοκληρη ημερα

Θα μετακινηθουμε με ΜΜΜ ή ταξι. Ειναι εφικτό οπως το εχω σκεφτει? Προτεινετε καποιες αλλαγες?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.705
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom