Μαρόκο Πρόγραμμα για Μαρόκο

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Καλησπέρα. Βγήκαν επιτέλους τα εισητήρια για 6-20/9 με αφιξη στο Μαρακες και αναχώρηση απο Καζαμπλανκα στις 1.00 το πρωι, αρα οι ουσιαστικες μερες ειναι μεχρι τις 19/9.Σχετικά με τη διαχείρηση αυτων των 13 ημερων , εχω κανει τον παρακατω καταμερισμό και θα ηθελα τη γνωμη σας.
6/9 Αθηνα-Μαρακές
7/9 Μαρακες
8/9 Εσσαουιρα μονοημερη -Μαρακες Συνολο 3 βραδυα Μαρακες
9-10-11/9 τριημερο τουρ στην ερημο με πρακτορειο και τελικο προορισμο τη Φεζ.
12/9 Φεζ
13/9 Μεκνες-Βολουμπιλις μονοημερη απο φεζ
14/9 Φεζ-Μπλε πολη για μια διανυκτερευση Συνολο 3 βραδυα Φεζ
15/9 Μπλε πολη-Ταγγερη για 1 διανυκτερευση
16/9 Ταγγερη-Ραμπατ
17/9 Ραμπατ Συνολο 2 βραδυα Ραμπατ
18/9 Ραμπατ-Καζαμπλανκα 1 διανυκτερευση
19/9 Καζαμπλανκα ολοκληρη ημερα

Θα μετακινηθουμε με ΜΜΜ ή ταξι. Ειναι εφικτό οπως το εχω σκεφτει? Προτεινετε καποιες αλλαγες?
Πολύ καλό. Με τραίνο όχι ταξί
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Καλησπέρα! Κανονίζω κι εγώ Μαρόκο (για Δεκέμβρη) και με βοήθησες πολύ με το λινκ αυτό. Το έψαξα λιγάκι και φαίνεται καλό. Απλά δε βρήκα πολλές λεπτομέρειες όπως, για παράδειγμα, σε ποιό camp θα μας πάνε ακριβώς, πώς είναι οι σκηνές, κτλ. Θα ήθελα να τα ξέρω αυτά.. Θα δοκιμάσω να τους στείλω ένα mail.. Καλό ταξίδι κ αν θυμηθείς όταν με το καλό γυρίσεις, δώσε μας τα highlihts του συγκεκριμένου desert camp. :)
Ειναι αξιοπιστα τα τρενα?
Πολύ καλύτερα από τα δικά μας, το ίδιο και τα λεωφορεία, καθαρά κι ακριβή στην ώρα τους. Ξεκίνησα ιστορία όπου τα γράφω. Επέστρεψα πριν 10 μέρες. Πάρε πρώτη θέση
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Πολύ καλύτερα από τα δικά μας, το ίδιο και τα λεωφορεία, καθαρά κι ακριβή στην ώρα τους. Ξεκίνησα ιστορία όπου τα γράφω. Επέστρεψα πριν 10 μέρες. Πάρε πρώτη θέση
Ευχατιστω πολύ. Περιμενω να διαβασω την ιστορια σου
 

Nasia.P

Member
Μηνύματα
5
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Καλησπέρα! Μέρες τώρα προσπαθώ να βγάλω ένα πρόγραμμα κ πονοκεφαλιάζω. Αρχικά, είπαμε να κλείσουμε εισιτήρια για 25/12- 06/01. Μέρες μπόλικες- έβγαινε κάπως out of budget. Γι' αυτό έπεσε μαχαίρι στις μέρες. Έστω τώρα ότι κλείνω εισιτήρια για 23/12- 01/01, το πρόγραμμα που βγάζουμε είναι το εξής:

23/12: Άφιξη Καζαμπλάνκα στις 14.20 μμ. Βόλτα στην πόλη για το τζαμί. Τρένο για Μεκνές- διανυκτέρευση.
24/12: Χαζεύουμε Μεκνές- Βολούμπιλις και τρένο για Φεζ
24-27/12 Φεζ
27/12 Φεζ προς Μαρακές μέσω Sahara 3 μέρες- 2 νύχτες (αν θέλετε αναλυτικές πληροφορίες για τα τουρ, έχω άπειρα mails με τιμές και itineraries από 2-3 εταιρίες)
29-01/01 Μαρακές. Από Μαρακές φεύγουμε για Αθήνα 13:35
  • Χωράει στο πρόγραμμα αυτό έστω μία διαμονή Chefchaouen ή Αsilah ή θα βγει πολύ φορτωμένο το πρόγραμμα;
  • Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο;
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Καλησπέρα! Μέρες τώρα προσπαθώ να βγάλω ένα πρόγραμμα κ πονοκεφαλιάζω. Αρχικά, είπαμε να κλείσουμε εισιτήρια για 25/12- 06/01. Μέρες μπόλικες- έβγαινε κάπως out of budget. Γι' αυτό έπεσε μαχαίρι στις μέρες. Έστω τώρα ότι κλείνω εισιτήρια για 23/12- 01/01, το πρόγραμμα που βγάζουμε είναι το εξής:

23/12: Άφιξη Καζαμπλάνκα στις 14.20 μμ. Βόλτα στην πόλη για το τζαμί. Τρένο για Μεκνές- διανυκτέρευση.
24/12: Χαζεύουμε Μεκνές- Βολούμπιλις και τρένο για Φεζ
24-27/12 Φεζ
27/12 Φεζ προς Μαρακές μέσω Sahara 3 μέρες- 2 νύχτες (αν θέλετε αναλυτικές πληροφορίες για τα τουρ, έχω άπειρα mails με τιμές και itineraries από 2-3 εταιρίες)
29-01/01 Μαρακές. Από Μαρακές φεύγουμε για Αθήνα 13:35
  • Χωράει στο πρόγραμμα αυτό έστω μία διαμονή Chefchaouen ή Αsilah ή θα βγει πολύ φορτωμένο το πρόγραμμα;
  • Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο;
δεν χωράει, Καλύτερα με την άφιξη Καζ πάρτε τρένο για Μεκνές, θα κερδίσεις μια μέρα στο Μαρακές και θα την κάνεις ημερήσια στη Εσσαουίρα. Άφηsε όλα τα παραθαλάσσια και την μπλέ πόλη... για next trip
 

kristy

Member
Μηνύματα
70
Likes
19
Καλημερα!

Να ρωτησω, 4 μερες στο Μαροκο αξιζει να παω ή να επιλεξω κανενα πιο εφικτο προορισμο? Ευχαριστωωω
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.322
Likes
3.450
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Του Κόσμου
Αν επικεντρωθείς σε μια μονον πόλη κ πέριξ (πχ Μαρακες με Εσσαουίρα) γιατι οχι
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Ειναι αξιοπιστα τα τρενα?
Όταν δεις τι σαράβαλα είναι τα grands taxis που κάνουν τις μετακινήσεις μεταξύ των πόλεων και πώς με κάποιο τρόπο χωράνε έξι άτομα μέσα, θα μπεις στο τρένο.
 

Dimspace23

Member
Μηνύματα
39
Likes
32
Καλησπέρα! Μέρες τώρα προσπαθώ να βγάλω ένα πρόγραμμα κ πονοκεφαλιάζω. Αρχικά, είπαμε να κλείσουμε εισιτήρια για 25/12- 06/01. Μέρες μπόλικες- έβγαινε κάπως out of budget. Γι' αυτό έπεσε μαχαίρι στις μέρες. Έστω τώρα ότι κλείνω εισιτήρια για 23/12- 01/01, το πρόγραμμα που βγάζουμε είναι το εξής:

23/12: Άφιξη Καζαμπλάνκα στις 14.20 μμ. Βόλτα στην πόλη για το τζαμί. Τρένο για Μεκνές- διανυκτέρευση.
24/12: Χαζεύουμε Μεκνές- Βολούμπιλις και τρένο για Φεζ
24-27/12 Φεζ
27/12 Φεζ προς Μαρακές μέσω Sahara 3 μέρες- 2 νύχτες (αν θέλετε αναλυτικές πληροφορίες για τα τουρ, έχω άπειρα mails με τιμές και itineraries από 2-3 εταιρίες)
29-01/01 Μαρακές. Από Μαρακές φεύγουμε για Αθήνα 13:35
  • Χωράει στο πρόγραμμα αυτό έστω μία διαμονή Chefchaouen ή Αsilah ή θα βγει πολύ φορτωμένο το πρόγραμμα;
  • Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο;
Φυσικά και χωράει στο πρόγραμμα σας το Chefchaouen. Γνωρίζω το Μαρόκο από άκρη σε άκρη, πηγαίνω πολύ συχνά και έχω επισκεφθεί όλα αυτά τα μέρη.
Βέβαια εξαρτάται και από τις ώρες των τρένων - λεωφορείων αλλά με αυτοκίνητο που το έχω κάνει μπορείς να δεις και Asilah πηγαίνοντας από το Rabat προς Chefchaouen.

23/12 Casablanca - Rabat
24/12 Rabat - Chefchaouen
25/12 Chefchaouen - Meknes - Volubilis - Fes
26/12 Fes
27/12 Fes - Merzouga desert
28/12 Merzouga desert - Boumalne Dades
29/12 Boumalne Dades - Marrakech
30/12 Marrakech
31/12 Marrakech
01/01 Marrakech αναχώρηση
 

Dimspace23

Member
Μηνύματα
39
Likes
32
Γιατι δεν ξερω αν αξιζει αν δεν πω στην ερημο, που ειναι αρκετα μακρια.
Αν πας 4 γεματες ημέρες προλαβαίνεις να πας και έρημο, όχι στους μεγάλους αμμόλοφους του Erg Chebbi στην Μερζούγκα αλλά μπορείς να πας στην Zagora και τους αμμόλοφους του Tinfou είτε στο Erg Lehoudi που είναι κοντά στο M'Hamid El Ghizlane. Αυτή την εκδρομή μπορείς να την κάνεις σε 2 ημέρες με 1 διανυκτέρευση σε desert camp. Αν χρειάζεσαι περισσότερες πληροφορίες, ρώτησε με, γνωρίζω αρκετά καλά το Μαρόκο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.663
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom