Γιατί δεν ταξιδεύει ο κόσμος;

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.010
Το όνειρο του ελληνα πια αλλαξε άρδην.Να φτιάξουν οι γονείς σπίτι να προικισουν τα παιδιά.Πεντε παιδιά να είχαν,πεντε σπίτια φτιαχναν.Αυτος ειναι ο λόγος που η Ελλάδα υπερέχει έναντι της υπόλοιπης Ευρωπης στην ιδιοκατοικιση και μονον.

Παρολα αυτά το να ταξιδέψεις ειναι κάτι άϋλο ,κατι που δεν φαίνεται στον γείτονα, οπότε και η όποια "καθυστερηση" οφειλεται σ αυτό,ενώ ενα i phone ή Samsung S10 plus για σελφι δίχως αυριο είναι πλήρης αποδεκτό απ όλους
Πιστευω οτι αυτα τα στερεοτυπα πρεπει να σταματησουν να αναπαραγονται.
Ναι ειναι δεδομενο οτι καποιοι απο εμας εχουν παρει ακριβα κινητα (διορθωση, πανακριβα κινητα), αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ολοι οι πολιτες ζουνε με μεγαλη ανεση.
Δεν ειναι ολοι ικανοι να αγορασουν το νεο τηλεφωνο ναυαρχιδα για να δειξουν στον γειτονα οτι ειναι κατι παραπανω απο αυτο που ειναι στην πραγματικοτητα.
Πραγματικα σπανια απανταω γιατι πλεον αυτο το "παραδειγμα" με τα κινητα το ακους τοσο συχνα οπως την αλλη εξυπναδα "μνημονια μεχρι να σβησει ο ηλιος", τις περισσοτερες φορες δεν αξιζει τον κοπο.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Φαντάζομαι ότι η έλευση της Ryanair με τα φτηνότερα εισητηρια (η και τα 9,90 όπου υπάρχουν) βοήθησαν σε αυτήν την αύξηση των ταξιδιωτών.
Τώρα για Βουλγαρία δεν ξέρω. Σοφία που έχω πάει δεν έχω δει κάτι συγκλονιστικό.
Ίσως πηγαίνουν για ψώνια σε στυλ σούπερ μάρκετ κλπ
Μιας και γυρισα μολις 2 μερες απο Σοφια συμφωνω σ οσα λες...τετοιες χωρες(βλεπε Ρουμανια,Τουρκια)αξιζουν για ψωνια ΜΟΝΟ αν εχουν εκπτωσεις...σε ρουχα και παπουτσια βρηκαμε ακριβως τις ιδιες τιμες με ελλαδα εκτος απο μερικα που ταν σε εκπτωση και αξιζαν...πχ πηρα παλτο μαλλινο με 30ε..πραγμα που εδω τοσο φθηνα δε θα το βρισκα ή δε θα χε τοσο καλη ποιοτητα...
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.967
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Ωραιο θεμα,το σκεφτομουν αυτες τις μερες...Για μενα,ο κοσμος δεν ταξιδευει γιατι δεν θελει να "ξεβολευτει" απο την καθημερινη ρουτίνα του. Η ακομα να βαριεται να αλλαξει συνηθειες εστω κ για λιγο...Η να φοβάται να βρεθει εκτος της ζωνης ανεσης του...Αυτο που εχω διαπιστώσει,δυστυχως,ειναι οτι καλυπτουν ολους αυτους τους λόγους με το οικονομικό προσχημα. Και σχολιαζουν μετα την αποφαση να ταξιδευουμε εμεις οι υπολοιποι με καχυποψια και ειρωνια του τυπου "Μα που τα βρισκετε τοσα λεφτα???","Τοσες μερες θα λείπετε???" και πολλα αλλα...Χωρις να υπολογισουν καθολου,πως πχ με τον καθημερινο καφε απ'εξω, τις σαββατιατικες εξοδους σε "πατεις-με-πατω-σε" μερη,τα τσιγαρα η οποιες αλλες συνηθειες σε μονιμη βαση, ξοδευουν πολλα περισσοτερα...Χωρις να υπολογισουν πως τα ταξιδια μας τα κανουμε μονοι μας,με ερευνα σε αεροπορικα,διαμονη,διατροφη, χωρις να ακριβοπληρωνουμε πρακτορεια...Νομιζω οτι ο κοσμος που δεν ταξιδευει,δεν ταξιδευει οχι γιατι δεν μπορει,αλλα γιατι δεν θελει...Απλα ως κριτής των παντων,κριτικαρει ολους εμας τους υπολοιπους που γουσταρουμε με 1 ταξιδι, να ξεφευγουμε απο την καθημερινότητά μας!
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.010
Το κλασικό "επιχείρημα".
Όχι δεν ξοδεύουν όλοι καφέδες κάθε μέρα από έξω, ούτε πηγαίνουν σε μαγαζιά για να ανοίξουν μπουκάλια να τους δει η κοινωνία, ούτε έχουν ολοι το καινούργιο iPhone.
Υπάρχουν και άνθρωποι που δεν καπνιζουν, περνούν καφέ από το σπίτι, βολεύονται με κινητό αξίας 150ευρω μέχρι να χαλάσει για να βγουν κάτι λίγα στην άκρη μπας και πετύχει κάνα εισιτήριο με 20ευρω με ryanair. Υπάρχουν και αυτοί που πραγματικά δεν μπορούν ούτε αυτά τα 20ευρω να διαθέσουν για ένα φτηνό εισιτήριο.
Τι λέμε τώρα;

Μην βάζετε τους ανθρώπους σε κουτάκια.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Χωρις να υπολογισουν πως τα ταξιδια μας τα κανουμε μονοι μας,με ερευνα σε αεροπορικα,διαμονη,διατροφη, χωρις να ακριβοπληρωνουμε πρακτορεια...!
Μετα απο χιλιαδες ερωτησεις πρωταρηδων που δεν ξερουν η δεν μπαινουν στον κοπο καν να χρησιμοποιησουν το google, καποιοι ανθρωποι δεν εχουν αλλη επιλογη περα απο το ταξιδιωτικο πρακτορειο. Η αυτονομη οργανωση απαιτει μια δεξιοτητα που δεν την εχουν ολοι. Απο πολλους ανθρωπους εχω ακουσει οτι προτιμουν να πληρωσουν τα διπλα σε ενα ταξιδιωτικο γραφειο απο το να κοιτανε σε 5 σελιδες πως θα βρουν ξενοδοχειο η εισιτηρια. Και δεν τους ενοχλει που το οργανωνει αλλος, αντιθετα νιωθουν ανακουφιση.
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.967
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Το κλασικό "επιχείρημα".
Όχι δεν ξοδεύουν όλοι καφέδες κάθε μέρα από έξω, ούτε πηγαίνουν σε μαγαζιά για να ανοίξουν μπουκάλια να τους δει η κοινωνία, ούτε έχουν ολοι το καινούργιο iPhone.
Υπάρχουν και άνθρωποι που δεν καπνιζουν, περνούν καφέ από το σπίτι, βολεύονται με κινητό αξίας 150ευρω μέχρι να χαλάσει για να βγουν κάτι λίγα στην άκρη μπας και πετύχει κάνα εισιτήριο με 20ευρω με ryanair. Υπάρχουν και αυτοί που πραγματικά δεν μπορούν ούτε αυτά τα 20ευρω να διαθέσουν για ένα φτηνό εισιτήριο.
Τι λέμε τώρα;

Μην βάζετε τους ανθρώπους σε κουτάκια.
Μιλαω για την πλειοψηφια και,ναι,γι'αυτό το επιχειρημα μου ειναι κλασικο!
Δεν ζω σε αλλη χωρα,στην Ελλαδα ζω και ξερω οτι υπαρχουν ανθρωποι που δυσκολευονται οικονομικα...Ομως απο αυτο που βλεπω εγω που ζω στην επαρχια,ειναι οτι οι περισσοτεροι πινουν καθε μερα καφε απο τη γνωστη αλυσιδα που σκιζει τα τελευταια χρονια,εχουν κινητο των 1000€,βγαινουν τα βραδια για δημοσιες σχεσεις(ειμαι ελευθερη επαγγελματιας κ βλεπω τι γινεται γυρω μου) και στα καπακια σε "περιπαιζουν" για το ταξιδακι που εκανες μολις(γιατι προσωπικα προτιμω να μην μιλαω για τα επερχομενα ταξιδια μου!)
Επισης,δεν επικαλεστηκα μονο το οικονομικό ως λογο που δεν ταξιδευει ο κοσμος....Ειναι παραλληλα το "προσχημα" πολλων.Επειδη ειμαι κ γονιος,βλεπω απο αλλους γονεις γυρω μου οτι δεν ταξιδευουν γιατι δεν θελουν να "ξεβολευτουν",θεωρουν ταλαιπωρια την αλλαγη συνθηκων και τις διαδρομες με τα παιδια τους και προτιμουν να μην πηγαινουν πουθενα.
 
Last edited:

Ibara

Member
Μηνύματα
43
Likes
95
Ο κόσμος δεν ταξιδεύει γιατί θεωρεί πως από τη ζωή του λείπουν τα υλικά αγαθά και επενδύει σε αυτά. Αυτοί που κατάλαβαν πως τα υλικά αγαθά είναι αναλώσιμα και αντικαταστήσιμα ενώ οι αναμνήσεις όχι, άρχισαν να ταξιδεύουν.
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.967
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Μετα απο χιλιαδες ερωτησεις πρωταρηδων που δεν ξερουν η δεν μπαινουν στον κοπο καν να χρησιμοποιησουν το google, καποιοι ανθρωποι δεν εχουν αλλη επιλογη περα απο το ταξιδιωτικο πρακτορειο. Η αυτονομη οργανωση απαιτει μια δεξιοτητα που δεν την εχουν ολοι. Απο πολλους ανθρωπους εχω ακουσει οτι προτιμουν να πληρωσουν τα διπλα σε ενα ταξιδιωτικο γραφειο απο το να κοιτανε σε 5 σελιδες πως θα βρουν ξενοδοχειο η εισιτηρια. Και δεν τους ενοχλει που το οργανωνει αλλος, αντιθετα νιωθουν ανακουφιση.
Εχεις δικιο,ειναι ενα χομπυ,η προεργασια του ταξιδιου,που πολλοι δεν το προτιμουν η δεν εχουν τη δεξιοτητα να το κανουν!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.311
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Υπάρχει και κόσμος που δεν ταξιδεύει γιατί το πάθος του είναι άλλο, δεν είναι ανωμαλία. Εγώ έχω γνωστούς που η ζωή τους είναι η κιθάρα, τα έργα τέχνης, ο Παναθηναϊκός, ο κινηματογράφος, η συγγραφη βιβλίου, το bodybuilding ή το τένις. Δεν έχουν όλοι όρεξη η διάθεση να ταξιδεύουν. Έχω φίλη που δύο εβδομάδες ταξίδι τις βλέπει ως δύο εβδομάδες μακριά από το στούντιο και δεν αντέχει. Ειχα κοπελα που μισουσε τα ταξίδια κι ειχε ενα σωρό αλλα ενδιαφέροντα, δεν είναι και κάτι το φοβερό να μη σε ενδιαφέρουν τα ταξίδια.

Είναι πάντως οξύμωρο από τη μια να κράζουν όλοι τον υπερτουρισμο κι από την άλλη να λέμε γιατί δεν ταξιδεύουν.
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.967
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Ο κόσμος δεν ταξιδεύει γιατί θεωρεί πως από τη ζωή του λείπουν τα υλικά αγαθά και επενδύει σε αυτά. Αυτοί που κατάλαβαν πως τα υλικά αγαθά είναι αναλώσιμα και αντικαταστήσιμα ενώ οι αναμνήσεις όχι, άρχισαν να ταξιδεύουν.
Πολυ σωστα!
Υπάρχει και κόσμος που δεν ταξιδεύει γιατί το πάθος του είναι άλλο, δεν είναι ανωμαλία. Εγώ έχω γνωστούς που η ζωή τους είναι η κιθάρα, τα έργα τέχνης, ο Παναθηναϊκός, ο κινηματογράφος, η συγγραφη βιβλίου, το bodybuilding ή το τένις. Δεν έχουν όλοι όρεξη η διάθεση να ταξιδεύουν. Έχω φίλη που δύο εβδομάδες ταξίδι τις βλέπει ως δύο εβδομάδες μακριά από το στούντιο και δεν αντέχει. Ειχα κοπελα που μισουσε τα ταξίδια κι ειχε ενα σωρό αλλα ενδιαφέροντα, δεν είναι και κάτι το φοβερό να μη σε ενδιαφέρουν τα ταξίδια.
Εννοείται οτι ο καθένας εχει το χομπυ του!Θαυμαζω αυτόν που παιζει κιθαρα,η εχει ταλεντο στη ζωγραφική και προτιμα στον ελευθερο χρονο του να το καλλιεργει!Για εμας τους ταξιδιωτες ομως δεν εχω διαπιστωσει καποιον θαυμασμο,τουναντιον διακρινω μια "πολεμικη"...
 
Last edited:

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Giorgos αυτά τα πάθη που ανέφερες πολύ εύκολα μπορείς να τα συνδυάσεις με ταξίδια. Από το Λονδίνο έως το Μπουένος Άιρες και από Νέα Υόρκη ως Μελβούρνη, βλ τένις!:bleh::xalara:
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom