Γερμανία Φωτο-iστορία: Βερολίνο, Ιούνιος 2018

annoulafolle

Member
Μηνύματα
21
Likes
259
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ-Ανταρκτική
Φοβερές φωτογραφίες! Έχω πάθει την πλάκα μου!
Το Βερολίνο το λατρεύω αλλά δεν είμαι αντικειμενική καθώς έζησα 2.5 υπέροχα χρόνια εκεί.
Ήταν έρωτας με την πρώτη ματιά όμως.
Την πρώτη χρονιά έμενα δίπλα στην Oderberger Straße, το πολύχρωμο δρομάκι απέναντι από το Mauerpark.
Τη δεύτερη Neuköln, που το συνιστώ ανεπιφύλακτα για φαγητό, ποτό και βόλτα στο Tempelhofer Feld, το πρώην αεροδρόμιο που έχει μετατραπεί σε πάρκο.
Αγαπημένο μου πάρκο είναι το Treptower Park για βόλτες και μετά μπύρες δίπλα στον Spree να χαζεύεις άτομα να τρώνε τούμπα από τα κανό μέσα στο ποτάμι!
Και η πλατεία Helmholtzplatz στο Prenlauer Berg είναι καταπληκτική!
Βέβαια είναι μία πόλη που αλλάζει με την ταχύτητα του φωτός και έχω να πατήσω το ποδαράκι μου δύο και βάλε χρόνια τώρα...
Αλλά σε λίγες ώρες θα είμαι εκεί και θα απολαμβάνω μία παγωμένη Weiß Bier!
Πάω να φτιάξω βαλίτσες!!!
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική
Φοβερές φωτογραφίες! Έχω πάθει την πλάκα μου!
Το Βερολίνο το λατρεύω αλλά δεν είμαι αντικειμενική καθώς έζησα 2.5 υπέροχα χρόνια εκεί.
Ήταν έρωτας με την πρώτη ματιά όμως.
Την πρώτη χρονιά έμενα δίπλα στην Oderberger Straße, το πολύχρωμο δρομάκι απέναντι από το Mauerpark.
Τη δεύτερη Neuköln, που το συνιστώ ανεπιφύλακτα για φαγητό, ποτό και βόλτα στο Tempelhofer Feld, το πρώην αεροδρόμιο που έχει μετατραπεί σε πάρκο.
Αγαπημένο μου πάρκο είναι το Treptower Park για βόλτες και μετά μπύρες δίπλα στον Spree να χαζεύεις άτομα να τρώνε τούμπα από τα κανό μέσα στο ποτάμι!
Και η πλατεία Helmholtzplatz στο Prenlauer Berg είναι καταπληκτική!
Βέβαια είναι μία πόλη που αλλάζει με την ταχύτητα του φωτός και έχω να πατήσω το ποδαράκι μου δύο και βάλε χρόνια τώρα...
Αλλά σε λίγες ώρες θα είμαι εκεί και θα απολαμβάνω μία παγωμένη Weiß Bier!
Πάω να φτιάξω βαλίτσες!!!
Τέλεια περιγραφή! Φαίνεται πόσο αγαπάς το Βερολίνο από τον τρόπο που γράφεις για αυτό. Να περάσεις τέλεια!
 
Last edited:

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.205
Ξαναδιάβασα την ιστορία σου επειδή σκοπεύω να κάνω μια σύντομη επίσκεψη στο Βερολίνο.
Πάρα πολύ καλές φωτογραφίες και περιγραφή και κορυφαίο κλείσιμο με το πάρα πολύ καλοδουλεμένο video όπου μέσω αυτού ζωντάνεψαν οι φωτογραφίες και η ιστορία.
Απίστευτη η πληροφορία για την θέα από το κτίριο. Ο ορισμός της ψαγμένης πληροφορίας!!! Σε ευχαριστούμε πολύ. Αν προλάβουμε θα πάμε και θα το επιχειρήσουμε :)
Είναι αυτό το κτίριο;
Χωρίς τίτλο.jpg
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική
Ξαναδιάβασα την ιστορία σου επειδή σκοπεύω να κάνω μια σύντομη επίσκεψη στο Βερολίνο.
Πάρα πολύ καλές φωτογραφίες και περιγραφή και κορυφαίο κλείσιμο με το πάρα πολύ καλοδουλεμένο video όπου μέσω αυτού ζωντάνεψαν οι φωτογραφίες και η ιστορία.
Απίστευτη η πληροφορία για την θέα από το κτίριο. Ο ορισμός της ψαγμένης πληροφορίας!!! Σε ευχαριστούμε πολύ. Αν προλάβουμε θα πάμε και θα το επιχειρήσουμε :)
Είναι αυτό το κτίριο;
View attachment 283755
Σε ευχαριστώ πολύ! Έχω την εντύπωση ότι αυτό είναι το κτίριο ναι. Αν ακολουθήσεις τις οδηγίες θα το βρεις εύκολα. Να ανεβείτε, αξιζει! Και η θέα είναι υπέροχη! :)
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Καντε ζουμ και παρατηρείστε τον πορτιέρη. Mορφή!
Πράγματι μορφή, αλλά παρατήρησα ότι αριστερά του υπάρχει μια πινακίδα που διαφημίζει αλκοολούχα παγωτά! Πρώτη φορά βλέπω κάτι τέτοιο!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.675
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom