Ιταλία Μιλάνο - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

kwstas86

Member
Μηνύματα
104
Likes
109
Εγω ειχα παει το Μαιο πριν 2 χρονια και εμενα στο navigli στο hotel mercure.

Νομιζω ηταν η ιδανικη τοποθεσια!

Μπορεις να πας στο κεντρο ανετα με τα ποδια (αν περπατας γενικα) και εχεις γυρω σου μια υπεροχη γειτονια για βολτα, πρωινο καφε και εξοδο σε μαγαζια για φαγητο και ποτο το βραδυ.

edit: το Μιλανο ειναι πολη που εχει ζωη το βραδυ, τουλαχιστον απο την περιοχη του navigli που βγηκαμε.
ζωη σε σχεση τουλαχιστον με αλλες ιταλικες πολεις πχ Ρωμη, Βενετια που εχω επισκεφτει.
 
Last edited:

stavdi

Member
Μηνύματα
11
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΜΙΛΑΝΟ
Εγω ειχα παει το Μαιο πριν 2 χρονια και εμενα στο navigli στο hotel mercure.

Νομιζω ηταν η ιδανικη τοποθεσια!

Μπορεις να πας στο κεντρο ανετα με τα ποδια (αν περπατας γενικα) και εχεις γυρω σου μια υπεροχη γειτονια για βολτα, πρωινο καφε και εξοδο σε μαγαζια για φαγητο και ποτο το βραδυ.

edit: το Μιλανο ειναι πολη που εχει ζωη το βραδυ, τουλαχιστον απο την περιοχη του navigli που βγηκαμε.
ζωη σε σχεση τουλαχιστον με αλλες ιταλικες πολεις πχ Ρωμη, Βενετια που εχω επισκεφτει.
Nαι Ρώμη και Βενετία έχω πάει κι εγώ. Οπότε ξέρω τους ρυθμούς. Πάμε για 2 μέρες με τον άντρα μου να χαλαρώσουμε και να περπατήσουμε χαζεύοντας...Εκείνος είδε το Navigli και επηρεασμένος από τη Βενετία που είμασταν πέρισυ λέει να βρούμε κάτι εκεί.
 

kwstas86

Member
Μηνύματα
104
Likes
109
Εγω το προτεινω. Με την εννοια οτι αν θελετε να πατε για πρωινο εχει αρκετα καφε, επισης για φαγητο το βραδυ.
Για την περιοχη του duomo δεν ξερω φανταζομαι και εκει θα εχει αλλα ειναι γενικα πιο "τουριστικα".

Σαν αισθηση που πηρα εγω παντως απο ολες τις περιοχες της πόλης, για διαμονη στην περιοχη του navigli ειναι ιδανικα!
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Πολύ όμορφη και ζωντανή είναι και η περιοχή της Brera, εγώ την προτιμώ να σας πω την αλήθεια από τα Navigli, ίσως γιατί όσες φορές έχω πάει ποτέ δεν έχω πετύχει το κανάλι με νερό. Όπου και να μείνετε μην παραλείψετε πάντως μια επίσκεψη στη Brera. Μην παραλείψετε επίσης το Cenacolo του Da Vinci αφού πάτε πρώτη φορά Μιλάνο, μια βόλτα στο πάρκο Sempione και το Castello Sforzesco, τα κλασσικά Duomo, Galleria, Teatro alla Scala, Sant' Ambrogio και φυσικά μην παραλείψετε να φάτε panzerroti στου Luini, παγωτό στο Ciocolatti Italiani, σούσι (αν τρώτε) στο Temakinho, πίτσα αν βρεθείτε προς Corso Buenos Aires στην Pizzeria Spontini.
 
Last edited:

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
Καλησπέρα! Πού προτείνετε aperitivo;
Για το "Μυστικό Δείπνο" έχω ταλαιπωρηθεί πάρα πολύ...με το που άνοιξαν τα εισιτήρια (12 Μαρτίου στις 10:30) για τον Μάιο που θέλω δεν τα κατάφερα να κλείσω κ το βράδυ της ίδιας μέρας είχαν εξαντληθεί! Έκτοτε μπαίνω κάθε μέρα 2-3 φορές τη μέρα κ δε μου εμφανίζει καθόλου διαθεσιμότητα κ μετά από 5' ή την επόμενη μέρα π.χ μπορεί να μού εμφανίσει για μία μέρα κ μια συγκεκριμένη ώρα τον Απρίλιο. Προχθες άνοιξαν κ για Ιούλιο- Αύγουστο κ εξαντλήθηκαν κ αυτά! Ελπίζω να είμαι τυχερή κ να βρω ως τότε!
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπέρα! Πού προτείνετε aperitivo;
Για το "Μυστικό Δείπνο" έχω ταλαιπωρηθεί πάρα πολύ...με το που άνοιξαν τα εισιτήρια (12 Μαρτίου στις 10:30) για τον Μάιο που θέλω δεν τα κατάφερα να κλείσω κ το βράδυ της ίδιας μέρας είχαν εξαντληθεί! Έκτοτε μπαίνω κάθε μέρα 2-3 φορές τη μέρα κ δε μου εμφανίζει καθόλου διαθεσιμότητα κ μετά από 5' ή την επόμενη μέρα π.χ μπορεί να μού εμφανίσει για μία μέρα κ μια συγκεκριμένη ώρα τον Απρίλιο. Προχθες άνοιξαν κ για Ιούλιο- Αύγουστο κ εξαντλήθηκαν κ αυτά! Ελπίζω να είμαι τυχερή κ να βρω ως τότε!
Ούτε εγώ έβρισκα και τα είχα παρατήσει. Προσπάθησα επί τόπου όμως μία από τις ημέρες που ήμουν εκεί και θαύμα!! Μάλλον κάποια ακύρωση έγινε και βρήκα 2 εισιτήρια! Ήταν με Ιταλική ξενάγηση αλλά δεν με ένοιαξε καθόλου!! Οπότε μην απογοητεύεσαι, και εγώ έψαχνα για εβδομάδες και βρήκα εκεί. Αξίζει μια προσπάθεια όταν φτάσεις!
 

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
Ούτε εγώ έβρισκα και τα είχα παρατήσει. Προσπάθησα επί τόπου όμως μία από τις ημέρες που ήμουν εκεί και θαύμα!! Μάλλον κάποια ακύρωση έγινε και βρήκα 2 εισιτήρια! Ήταν με Ιταλική ξενάγηση αλλά δεν με ένοιαξε καθόλου!! Οπότε μην απογοητεύεσαι, και εγώ έψαχνα για εβδομάδες και βρήκα εκεί. Αξίζει μια προσπάθεια όταν φτάσεις!
Σ'ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία! Καλά που μού το είπες! Ελπίζω να είμαι τυχερή όπως κ συ!
 

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
@James Βρήκααααααα!!! :clap::xalara::clap::xalara:Μετά από άπειρες προσπάθειες! Ιταλική ξενάγηση κ γω... αλλά όπως είπες κ συ δε με νοιάζει...θα έχω πάει διαβασμένη!
@stavdi Μην εγκαταλείπεις τις προσπάθειες!
 

stavdi

Member
Μηνύματα
11
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΜΙΛΑΝΟ
@James Βρήκααααααα!!! :clap::xalara::clap::xalara:Μετά από άπειρες προσπάθειες! Ιταλική ξενάγηση κ γω... αλλά όπως είπες κ συ δε με νοιάζει...θα έχω πάει διαβασμένη!
@stavdi Μην εγκαταλείπεις τις προσπάθειες!
Τώρα είδα μία του Μαίου (16/05 )που άνοιξε...Εγώ θέλω τέλος Ιουνίου...λες???
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
@demie μπράβο!! Είδες που στα έλεγα? Βρήκες όντως επί τόπου, ή τελευταία στιγμή από το σάιτ τους?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom