Μάλτα Μάλτα - Διαμονή και άλλες info

Koulis stark

Member
Μηνύματα
42
Likes
2
Αύριο πρωί πηγαίνω Γκοτζο από σλιεμα. Θα πάρω το 222. Οπότε θα έχεις ενημέρωση από πρώτο χέρι. Μέχρι τώρα όμως τα λεωφορεία με έχουν απογοητεύσει. Αν μπορείς νοίκιασε αυτοκίνητο. Μια απλή βόλτα καταντάει το μεγάλο ταξίδι του Φροντο.

Συνέχεια την επόμενη ημέρα.
Λοιπόν ευτυχώς σήμερα κανένα παράπονο από τ λεωφορεία.
Όπως είπα εσύ θα πάρεις το 222 που ξεκινά από τη Σλιεμα στο σημείο που αράζουν και τα καραβάκια για βαλετα.
Έτσι σίγουρα θα βρεις θέση μιας και μια 1,15 ώρα όρθιος με στροφές, δεν παλεύεται.
Το τέρμα του είναι ακριβώς μπροστά στη θύρα επιβίβασης στο φερυ. Το οποίο με την εμφάνιση του μπορεί να σε προβληματίζει όμως θα σε εκπλήξει θετικά με την άνεση, τους χώρους, τους αυτοματισμού του και την οργάνωση. Τικετ 4,65 πηγαινελα.
Και πάλι στην απέναντι έξοδο θα ε περιμένει το 303 και σε 15 λεπτά είσαι στο κέντρο. Υπάρχουν παντού και φωτεινές ενδείξεις.
Το Gozo προσωπικά μου άρεσε πολύ και πράγματικα Άξιζε!
Φροντισε να ξεκινήσεις πριν τις 10 και αν έχει ήλιο Καπέλο.
Ευχαριστώ παρα πολύ για τις πληροφορίες. Αρα και στο γκοζο μετακινήθηκες άνετα.
Γενικότερα στην Μάλτα ? Πως κινήθηκες ? Εννοώ εύκολα ? Η αγανακτουσες να πας οπουδήποτε.?
Επίσης τι σου έκανε πιο πολύ εντύπωση και τι μου επισημανεις να δω πριν φύγω απο την Μάλτα Ευχαριστώ και πάλι!
 

Konstantinb

Member
Μηνύματα
214
Likes
933
@danev Θα μπορούσες να μας πεις ένα κλασσικό πρόγραμμα για το Gozo για να μη χάσουμε κάτι που θα μας άρεσε? Έχω στο νου μου μετά την Victoria, να πάμε στη Ramla χαλαρά.
 

matina1

Member
Μηνύματα
29
Likes
44
Ονειρεμένο Ταξίδι
To επόμενο!
Όσον αφορά τις μετακινήσεις στη Μάλτα, θεωρώ ότι αξίζει πάρα πολύ η κάρτα των απεριορίστων διαδρομών για 7 ημέρες - ακόμα κι αν είσαι για λιγότερες στο νησί.
Εμείς όταν είχαμε πάρει μάς είχε βολέψει πάρα πολύ και γυρίσαμε όλη τη Μάλτα. Μόνη εξαίρεση το χωριό του Ποπάι που λίγο μάς ταλαιπώρησε με τη συχνότητα των λεωφορείων και με την κακή επικοινωνία των οδηγών, και αυτό λίγο μάς έφαγε ώρα από το Gozo! Αλλά όλα καλά στο τέλος.
 

e-mitsus

Member
Μηνύματα
59
Likes
342
Επόμενο Ταξίδι
Μάλτα
Ευχαριστώ παρα πολύ για τις πληροφορίες. Αρα και στο γκοζο μετακινήθηκες άνετα.
Γενικότερα στην Μάλτα ? Πως κινήθηκες ? Εννοώ εύκολα ? Η αγανακτουσες να πας οπουδήποτε.?
Επίσης τι σου έκανε πιο πολύ εντύπωση και τι μου επισημανεις να δω πριν φύγω απο την Μάλτα Ευχαριστώ και πάλι!
Γενικά στη Μαλτα πρέπει να έχεις μεγάλη υπομονή αν χρησιμοποιείς λεωφορεία.Δεν είναι μεγάλες οι αποστάσεις χιλιομετρικά,αλλά οι πάρα πολλές στάσεις σε συνδυασμό με την πολλή κίνηση στους δρόμους του νησιού σε κάνουν να αγανακτείς και να χάνεις αρκετό χρόνο !!
Στο Γκόζο εκτός από την Βικτώρια αξίζει και μια βόλτα στην περιοχή στο πρώην azure window,δείτε την εσωτερική θάλασσα και κάντε μια βόλτα με το βαρκάκι (4 ευρώ/άτομο).
Όταν θα είστε Μεδίνα,οπωσδήποτε μετά πάτε δίπλα στη πόλη Ραμπάτ,φάτε pastizzi στο μαγαζάκι Crystal palace (λένε ότι έχει τα καλύτερα στο νησί) και τριγυρίστε στα δρομάκια κάτω από την κεντρική πλατεία San Pawl για πολλές και ωραίες φωτό.
Χαρά του φωτογράφου είναι και οι 3 πόλεις (Birgu ,Senglea,Cospicua)που θα πάτε με το ferry από τη Βαλλέττα.
 

Koulis stark

Member
Μηνύματα
42
Likes
2
Όσον αφορά τις μετακινήσεις στη Μάλτα, θεωρώ ότι αξίζει πάρα πολύ η κάρτα των απεριορίστων διαδρομών για 7 ημέρες - ακόμα κι αν είσαι για λιγότερες στο νησί.
Εμείς όταν είχαμε πάρει μάς είχε βολέψει πάρα πολύ και γυρίσαμε όλη τη Μάλτα. Μόνη εξαίρεση το χωριό του Ποπάι που λίγο μάς ταλαιπώρησε με τη συχνότητα των λεωφορείων και με την κακή επικοινωνία των οδηγών, και αυτό λίγο μάς έφαγε ώρα από το Gozo! Αλλά όλα καλά στο τέλος.
Ποσο κοστίζει αυρο το εισιτήριο ?
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ευχαριστώ παρα πολύ για τις πληροφορίες. Αρα και στο γκοζο μετακινήθηκες άνετα.
Γενικότερα στην Μάλτα ? Πως κινήθηκες ? Εννοώ εύκολα ? Η αγανακτουσες να πας οπουδήποτε.?
Επίσης τι σου έκανε πιο πολύ εντύπωση και τι μου επισημανεις να δω πριν φύγω απο την Μάλτα Ευχαριστώ και πάλι!
Οπωσδήποτε να πάς Mdina(η σιωπηλή πόλη)αλλά επίσης αξίζει πάρα πολύ και η επίσκεψη στις γειτονικές πόλεις της Βαλέττα που είναι σχεδόν ενωμένες...Senglea και Βirgu!!!πανέμορφη με τα σοκκάκια της τα γραφικά παλιά σπίτια,εκκλησίες,το κτίριο που ήταν η έδρα της Ιεράς Εξέτασης..και μαρίνα!!!πολύ όμορφη με καφέ-εστιατόρια κλπ.
Επίσης στη Βαλέττα πηγαίνοντας κανείς με λεωφορείο από Sliema (η το αντίστροφο)μπορεί να κατέβει στη στάση kullege η marina(ειναι η περιοχή msida)που προσφέρεται για βόλτα -περίπατο...στη μαρίνα και εκεί κοντά βρίσκονται συγκεντρωμένες οι πρεσβείες..είναι και η δικιά μας(στάση embassy)σε κάτι κομψότατα αρχοντικά κτίρια...
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
New York
Μιας και έχω περίπου μια βδομάδα που γύρισα από Μάλτα να πω ότι όντως οι μετακινήσεις με αστικό είναι κουραστικές και ανυπόφορες πόσο μαλλον για μεγάλες αποστάσεις ειδικά όταν το νησί βουλιάζει από κόσμο (έτυχε να βρίσκομαι το σκ που ήταν το καθολικό Πάσχα).Πετύχαμε στο νησί μια γνωστή μας από Ελλάδα που ήταν την ίδια περίοδο με εμάς στην μας Μάλτα και μας έμαθε την εφαρμογή Taxify η οποία είναι κάτι σαν το uber και συμφέρει πολύ ειδικά άμα είστε 4 άτομα.Το χρησιμοποιήσαμε στην επιστροφή για να πάμε αεροδρόμιο και μας πήρε από saint julian 10 ευρώ δηλαδή πληρώσαμε περίπου 4 άτομα από 2,5 ευρώ ο καθένας και φτάσαμε σε 20 λεπτά ενώ με αστικό θα πληρώσαμε 1,5 ευρώ και θα φτάναμε σε 40 λεπτά.Στην τιμή συμπεριλαμβάνεται και ένα promo code που μας έδωσε η κοπέλα.Οποιος πάει στην Μάλτα μελλοντικά και ενδιαφέρεται για την εφαρμογή μπορεί να μου στείλει για κωδικό,δεν έχω κάποιο κέρδος.
 

Koulis stark

Member
Μηνύματα
42
Likes
2
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Όχι θα είμαστε 2 άτομα οπότε δεν ξέρω κατα πόσο συμφέρει η εφαρμογή τύπου uber
 

Konstantinb

Member
Μηνύματα
214
Likes
933
Επίσης υπάρχουν και κατά τόπους τύπου taxi collectivo γύρω στα 4 ευρώ για οπουδήποτε.

Εγώ γύρισα πριν λίγες μέρες, και ασχέτως το πώς περάσαμε που ήταν μια χαρά, δεν είχα που δεν είχα προσδοκίες οι εντυπώσεις ήταν ακόμη κατώτερες.
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
New York
Η αλήθεια είναι ότι ούτε εγώ είχα ιδιαίτερες προσδοκίες πριν το ταξίδι αλλά μετά το ταξίδι ήμουν αρκετά ικανοποιημένος μ αυτά που είδα.3 βράδια που καθίσαμε ήταν αρκετά για να γυρίσουμε όλα τα σημεία ενδιαφέροντος στο νησί.Θέλαμε να κανουμε και μπάνιο αλλά δεν τα καταφέραμε λόγω του καιρού που δεν ήταν άσχημα αλλά δεν ήταν και για μπάνιο.Αν πάει κάποιος καλοκαίρι αξίζει να μείνει παραπάνω από 3 μέρες για να κολλήσει και παραλίες στο πρόγραμμα αλλά για χειμώνα 3 είναι οκ.Ο αέρας μας εκνεύρισε απίστευτα κλασσικά όπως στα νησιά και την τελευταία μέρα ήθελα να γυρίσω μόνο λόγω του αέρα.Οι άνθρωποι είναι ευγενικοί,χαμογελαστοί και ζουν χωρίς άγχος,εντυπωσιαζονται μόλις τους λες ότι είσαι από Ελλάδα.Μάλιστα ξαφνιάστηκα που ήξεραν οι περισσότεροι και κάποιες ελληνικές λέξεις χωρίς να δουλεύουν σε τουριστικές επιχειρήσεις.Τα πιάτα στα εστιατόρια γύρω στο 15αρι ακριβά μεν αλλά όλα πεντανόστιμα και ίσως είναι η μόνη χώρα που έχω πάει μέχρι στιγμής (αν και έχω πάει σε 8 μόνο δεν ξέρω κατά πόσο είναι μέτρο σύγκρισης) που συνάντησα τις λιγότερες τουριστικές παγίδες όλοι σέβονται τον τουρίστα και τα λεφτά του στο έπακρο.Μείναμε saint julian στον πεζόδρομο του paceville όπου η περιοχή είναι ιδανική για παρέες που ενδιαφέρονται για νυχτερινή ζωή.Και εμείς παρέα ήμασταν αλλά δεν μας εντυπωσίασε και ιδιαίτερα η νυχτερινή ζωή γυρνούσαμε και κομμάτια κάθε μέρα απ την κούραση στο δωμάτιο οπότε και δεν είχαμε όρεξη για έξω.Για ένα ποτό που βγήκαμε Σάββατο βράδυ δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο,μόνο μεθυσμένοι άγγλοι που γίνονταν λιώμα σαν να μην υπάρχει αύριο..χίλιες φορές τα μπαράκια και τα club στην Ελλάδα...Highlight του 3ημερου θεωρώ Βαλετα,Μντινα και Γκοτζο.Αν έχετε ένα 3ημερο διαθέσιμο αξίζει η απόδραση.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.787
Μιας και έχω περίπου μια βδομάδα που γύρισα από Μάλτα να πω ότι όντως οι μετακινήσεις με αστικό είναι κουραστικές και ανυπόφορες πόσο μαλλον για μεγάλες αποστάσεις ειδικά όταν το νησί βουλιάζει από κόσμο .......... μας πήρε από saint julian 10 ευρώ
Οποιος δεν μενει Βαλετα που ειναι το κεντρο ειναι προφανες οτι θα ταλαιπωρηθει με αλλαγες λεωφορειων. Και εδω αν μενατε Πορτο Ραφτη θα λεγατε οτι ειναι ταλαιπωρια να γυρισετε τον νομο Αττικης με λεωφορεια.
Η Βαλετα, που εχει την αφετηρια, ειναι σε προνομιακη θεση και δεν υπαρχει καμια ταλαιπωρια. Μειωνει τους χρονους στο μισο. Γι αυτο εξαλλου ειναι τοσο φτηνοτερη η διαμονη σε αλλες περιοχες του νησιου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.804
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom