Ασυνοδευτος ανηλικος στο αεροπλανο

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
512
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ξέρετε τι ισχύει για ασυνόδευτο ανήλικο 14 ετών ;Διάβασα στην aegean αλλά λέει μόνο μέχρι 12 ετών. Αν ταξιδέψει 14χρονο πως γίνεται; Εννοώ αφήνεις το παιδί στον έλεγχο και μετά; Θα το βοηθήσει κάποιος να πάει στη σωστή θύρα κλπ κλπ ;Φοβάμαι μη χαθεί μέσα στο αεροδρόμιο...
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Ξέρετε τι ισχύει για ασυνόδευτο ανήλικο 14 ετών ;Διάβασα στην aegean αλλά λέει μόνο μέχρι 12 ετών. Αν ταξιδέψει 14χρονο πως γίνεται; Εννοώ αφήνεις το παιδί στον έλεγχο και μετά; Θα το βοηθήσει κάποιος να πάει στη σωστή θύρα κλπ κλπ ;Φοβάμαι μη χαθεί μέσα στο αεροδρόμιο...
Εχω την εντυπωση οτι ο συνοδος το παιρνει απο το ελεγχο και μετα μεχρι να μπει στο αεροπλανο..τουλαχιστον στη τελευταια μου πτηση ειδα μια συνοδο aegean με 2 παιδακια που τα πηγαινε προς τη πυλη της πτησης τους ενω ειχαμε περασει τον ελεγχο
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
512
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Εχω την εντυπωση οτι ο συνοδος το παιρνει απο το ελεγχο και μετα μεχρι να μπει στο αεροπλανο..τουλαχιστον στη τελευταια μου πτηση ειδα μια συνοδο aegean με 2 παιδακια που τα πηγαινε προς τη πυλη της πτησης τους ενω ειχαμε περασει τον ελεγχο
Ναι αλλά στο site τους λέει ότι αυτη η υπηρεσία συνοδείας ισχύει μέχρι δώδεκα ετών για μεταξύ δώδεκα και δεκαοκτώ ρωτάω αν προσφέρεται συνοδεία έστω και με χρεωση
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.925
Likes
40.761
Αν ταξιδέψει 14χρονο πως γίνεται; Εννοώ αφήνεις το παιδί στον έλεγχο και μετά; Θα το βοηθήσει κάποιος να πάει στη σωστή θύρα κλπ κλπ ;Φοβάμαι μη χαθεί μέσα στο αεροδρόμιο...
Οι υπαλληλοι της Aegean απαντουν υπευθυνα (και πολυ συντομοτερα απο ενα φορουμ) για ενα τοσο σοβαρο θεμα, οχι ο,τι ειδε καπου καποιος.
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
512
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Οι υπαλληλοι της Aegean απαντουν υπευθυνα (και πολυ συντομοτερα απο ενα φορουμ) για ενα τοσο σοβαρο θεμα, οχι ο,τι ειδε καπου καποιος.
Προσωπική εμπειρία είχε κανείς να μου πει πώς είναι,αν τα προσέχουν διαρκώς κλπ;
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Μέχρι δώδεκα είναι UM, unaccompanied children. Από δώδεκα μέχρι ενήλικα είναι young flyers. Η διαδικασία είναι η ίδια. Πας στο τσεκ ιν με το παιδί, τα έγγραφα του και τα δικά σου, πληρώνεις δέκα ευρώ. Το συνοδεύουν στο αεροπλάνο, εκεί φυσικά κανεις δε το προσεχει όλη την ώρα, το σερβίρουν κανονικά τα πάντα εκτός από καραμέλες. Στην άφιξη το παιδί παραδίδεται από τον/την προϊσταμένο/η καμπίνας στο προσωπικό εδάφους, και συνοδεύεται μέχρι να το παραλάβει ο συμβεβλημένος κηδεμόνας και μόνο αυτός. Αυτή ακριβώς είναι η διαδικασία και μέχρι τα δεκαοχτώ είναι αυτή.
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία
Προσωπική εμπειρία είχε κανείς να μου πει πώς είναι,αν τα προσέχουν διαρκώς κλπ;
Τα παιδια τα φροντιζουν οπως ακριβως περιγραφει η Fenia, μην αγχωνεσαι. Εγω εχω στειλει την κορη μου UM και σε connecting flights. Θα πας το παιδι στο αεροδρόμιο, θα το παραλαβουν κ θα πρεπει να περιμενεις μεχρι να απογειωθει το αεροπλάνο. Κοιτα μονο να παραλαβει στο αλλο ακρο το παιδι αυτος που θα δηλωσεις στο τσεκ ιν με σωστα τα στοιχεια ταυτοτητας.
 

Aureltsp

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Τον Σεπτέμβριο κλείνω τα 16 αλλά θα ταξιδέψω με την condor air πριν τον Σεπτέμβριο. Έχω αλβανική υπηκοότητα θα χρειαστώ υπεύθυνες δηλώσεις από ΚΕΠ ή Αστυνομία επίσης η ίδια η εταιρία έχει κάποιες υπεύθυνες δηλώσεις είναι αρκετό αυτό ή πάλι χρειάζονται οι υπεύθυνες δηλώσεις;
 

Coner2

Member
Μηνύματα
9
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΣΚΩΤΙΑ/ΧΑΙΛΑΝΤΣ
Σε πρόσφατο ταξίδι του γιου μου στην Γερμανία (είναι 15 και ταξίδεψε μόνος του με Aegean) επιλέξαμε να μην συνοδευτεί από υπάλληλο της αεροπορικής αφού γνωρίζει την γλώσσα πολύ καλά , και δεν είχε κανένα πρόβλημα. Για καλό και για κακό του ετοιμάσαμε 2 υπεύθυνες δηλώσεις (πατέρας , μητέρα) γραμμένες στα αγγλικά και τα ελληνικά , πως συναινούμε να ταξιδέψει στην Γερμανία μόνος του. Αυτό περισσότερο για τον έλεγχο στο αεροδρόμιο και όχι για την αεροπορική εταιρία. Επίσης είχε μαζί του και την διεθνή κάρτα υγείας που πήραμε από το Ασφαλιστικό ταμείο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.574
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom