Μάλτα Μάλτα - Διαμονή και άλλες info

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
New York
Οποιος δεν μενει Βαλετα που ειναι το κεντρο ειναι προφανες οτι θα ταλαιπωρηθει με αλλαγες λεωφορειων. Και εδω αν μενατε Πορτο Ραφτη θα λεγατε οτι ειναι ταλαιπωρια να γυρισετε τον νομο Αττικης με λεωφορεια.
Η Βαλετα, που εχει την αφετηρια, ειναι σε προνομιακη θεση και δεν υπαρχει καμια ταλαιπωρια. Μειωνει τους χρονους στο μισο. Γι αυτο εξαλλου ειναι τοσο φτηνοτερη η διαμονη σε αλλες περιοχες του νησιου.
Οι αποστάσεις σε όλο το νησί είναι κοντινές απλά λόγω της κίνησης και των στάσεων γίνονται στο διπλάσιο χρόνο με το αστικό.Η βαλετα είναι το κέντρο οκ απλα κάποιες περιοχές όπως πχ το λιμάνι circewa για το Γκοτζο ήταν πιο κοντά στην περιοχή που εμένα απ ότι στην Βαλετα.Εαν ξαναεπισκεπτω κάποια στιγμή στο μέλλον την Μάλτα θα πιθανό να επέλεγα Σλιέμα για διαμονη καθώς μου κέντρισε περισσότερο το ενδιαφέρον καθώς η Βαλετα αν και πανεμορφη είναι αρκετά ήσυχη για τα γούστα μου και όχι τόσο οικονομική απ άποψη διαμονής για την τσέπη μου αν λαβω υπόψιν το γεγονός ότι ακόμα και αν μείνω εκεί δεν γλιτώνω μετακινήσεις.Τωρα αν απ όλο το κατεβατό που έγραψα παραπάνω εσύ βρήκες να σχολιάσεις επικριτα μόνο το γεγονός ότι δεν έμεινα Βαλετα δεν είναι δικό μου πρόβλημα.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.776
Εγραψα ο,τι υπαγορευει η κοινη λογικη: η Βαλετα ειναι ακριβοτερη γιατι δεν εχει μεθυσμενους Αγγλους και δεν διπλασιαζει τον χρονο μετακινησης. Δεν ειναι τρελοι που βαζουν διπλασιες τιμες, ξερουν οτι το τουριστικο προιον ειναι ανωτερο. Που ειναι ακριβως η επικριση?
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Οι αποστάσεις σε όλο το νησί είναι κοντινές απλά λόγω της κίνησης και των στάσεων γίνονται στο διπλάσιο χρόνο με το αστικό.Η βαλετα είναι το κέντρο οκ απλα κάποιες περιοχές όπως πχ το λιμάνι circewa για το Γκοτζο ήταν πιο κοντά στην περιοχή που εμένα απ ότι στην Βαλετα.Εαν ξαναεπισκεπτω κάποια στιγμή στο μέλλον την Μάλτα θα πιθανό να επέλεγα Σλιέμα για διαμονη καθώς μου κέντρισε περισσότερο το ενδιαφέρον καθώς η Βαλετα αν και πανεμορφη είναι αρκετά ήσυχη για τα γούστα μου και όχι τόσο οικονομική απ άποψη διαμονής για την τσέπη μου αν λαβω υπόψιν το γεγονός ότι ακόμα και αν μείνω εκεί δεν γλιτώνω μετακινήσεις.Τωρα αν απ όλο το κατεβατό που έγραψα παραπάνω εσύ βρήκες να σχολιάσεις επικριτα μόνο το γεγονός ότι δεν έμεινα Βαλετα δεν είναι δικό μου πρόβλημα.
Συμφωνώ και επαυξάνω!!έμεινα Σλιέμα και αν ξαναπήγαινα πάλι Σλιέμα θα επέλεγα!και όπως το είπες και στη Βαλέττα να μένει κάποιος για να περιηγηθεί τις διάφορες περιοχές και να κυρίως να ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ απο κεί που θα πάει δεν μπορεί να αποφύγει την ταλαιπωρία των λεωφορείων το διαπίστωσα ...άσχετα αν εμενα Σλιέμα...χρειάσθηκε να μετακινηθώ ΑΠΟ Βαλέττα προς καποια μέρη και το ανάποδο...ο κόσμος ο τουρισμος είναι πολύς και αναπόφευκτα ανάλογα με την εποχή;την ώρα; το που θα πάς μπορει να πέσεις σε ταλαιπωρία
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα. Βασικά δεν είναι καθόλου τραγικά. Έτσι και μελετήσεις καλά το δίκτυο των λεωφορείων δεν υπάρχει περίπτωση να μπερδευτείς ή να ταλαιπωρηθείς. Πας παντού από παντού χωρίς να χρειάζεται να μεταβείς στον σταθμό λεωφορείων της Βαλέτα. Απλά θέλει καλό προγραμματισμό. Η μοναδική φορά που πήγαμε στον σταθμό της Βαλέτα ήταν για να πάμε Marsaxlokk και μετά Tuffieha-Golden Bay. Όλα τα υπόλοιπα δρομολόγια έγινα είτε από Σλιέμα είτε από ενδιάμεσες στάσεις. Και μάλιστα στη φουλ σεζόν του καλοκαιριού. Και όλα ήταν στην ώρα τους. Από Σλιέμα στη Βαλέτα πας γρήγορα είτε με αστικό είτε με το καραβάκι που επιβάλλεται έτσι κι αλλιώς γιατί έχεις την καλύτερη θέα προς τη Βαλέτα. Όπως έχω ξαναπεί η Σλιέμα για μένα είναι ιδανική περιοχή για διαμονή. Αν ξαναπήγαινα πάλι Σλιέμα θα έμενα. Και για αεροδρόμιο βολεύει, και για Mdina, και για παραλίες και για Cirkewwa Ferry Terminal για να πας στο Gozo και φυσικά σε λίγα λεπτά είσαι στη Βαλέτα.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.114
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Μπορεί κάποιος να αλλάξει το τίτλο του thread ώστε να φαίνεται οτι αφορά τη Μάλτα;
 

Koulis stark

Member
Μηνύματα
42
Likes
2
Καλησπέρα και παλι.. θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει Κάποιος πιο λεωφορείο πρέπει να πάρεις απο το αεροδρόμιο για να πας σλιεμα εξαψα λιγο τα δρομολόγια αλλα δεν βρηκα άκρη :/ Ευχαριστώ πολύ
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική

cacao

Member
Μηνύματα
64
Likes
82
Καλησπέρα και παλι.. θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει Κάποιος πιο λεωφορείο πρέπει να πάρεις απο το αεροδρόμιο για να πας σλιεμα εξαψα λιγο τα δρομολόγια αλλα δεν βρηκα άκρη :/ Ευχαριστώ πολύ
Μεγαλη προσοχη αν παρετε κ λεωφορειο για το αεροδρομιο...αφηστε ενα 2ωρο περιθωριο...εν ολιγοις παρτε ταξι...μια κοπελα πιστευω εχασε την πτηση τελικα..μποτιλιαρισμα απειρες στασεις σαρδελοποιηση..μελανο σημειο σε αυτο το σπουδαιο νησι.
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Εχει παει κανεις χειμωνα και πιο συγκεκριμενα πρωτοχρονια που σκεφτομαι να παω για πρωτη φορα;
 

Kostasvironia

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπερα σας,Σεπτέμβριο θα βρίσκομαι για μια βδομαδα Μάλτα,ηθελα να ρωτησω τι ειναι καλυτερο να νοικιασουμε αμαξι για να γυρισουμε το νησι η με την συγκοινωνία;διοτι εχω ακουσει οτι οδηγανε αναποδα και δεν εχω ιδεα τι οδικο δικτυο εχουν!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Καλησπερα σας,Σεπτέμβριο θα βρίσκομαι για μια βδομαδα Μάλτα,ηθελα να ρωτησω τι ειναι καλυτερο να νοικιασουμε αμαξι για να γυρισουμε το νησι η με την συγκοινωνία;διοτι εχω ακουσει οτι οδηγανε αναποδα και δεν εχω ιδεα τι οδικο δικτυο εχουν!
Δύκολο να ξέρουμε ΕΜΕΙΣ πως θα τα καταφέρετε ΕΣΕΙΣ στην ανάποδη οδήγηση. Θα σας πρότεινα να δοκιμάσετε κάπως τις δυνάμεις σας και να κρίνετε ανάλογα. Δρόμους έχει μια χαρά (με λακουβίτσες που και που, όπως και στην Ελλάδα).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.656
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom