Μεταναστευση στις ΗΠΑ

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Θα θελα να ρωτήσω....Θα ταξιδέψω γι Αμερική την Άνοιξη.Απ ότι έμαθα δεν χρειάζεται VISA ,παρα μόνο την γνωστή ΕSTA κάρτα που κρατά 3 μήνες.Απο κει κ περα άμα λήξει η κάρτα ESTA κ δεν την ανανεωσω(η είναι εύκολη η ανανέωση της;)τι γίνεται;Η είναι καλύτερα να βγαλω κατευθειαν-εκ αρχής VISA(κ ποσό κοστίζει).Θα πάω για εργασία εκει.
Η ESTA είναι μόνο για τουριστικούς σκοπούς. Έχει διάρκεια ένα έτος (ή 2, δεν ξέρω αν άλλαξε ήδη), και επιτρέπει παραμονή στις ΗΠΑ ως τρείς μήνες, η οποία δε μπορεί να παραταθεί (στους τρείς μήνες παρά μια μέρα ΠΡΕΠΕΙ να φύγεις από τη χώρα, και δύσκολο να σου επιτρέψουν να ξαναμπείς πολύ σύντομα αν έχεις εξαντλήσει το όριο την πρώτη φορά). Για εργασία εκεί χρειάζεσαι άλλου τύπου έγγραφα (εν γένει ΔΕΝ έχεις δικαίωμα εργασίας εκεί, εκτός αν σκοπεύεις να παρανομήσεις, κάτι το οποίο φυσικά δεν στο προτείνω). Αν παραβιάσεις την ESTA, κινδυνεύεις να συλληφθείς, να απαλεθείς και να σου απαγορευτεί να επιστρέψεις ποτέ στις ΗΠΑ.
 
Last edited:

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Θα θελα να ρωτήσω....Θα ταξιδέψω γι Αμερική την Άνοιξη.Απ ότι έμαθα δεν χρειάζεται VISA ,παρα μόνο την γνωστή ΕSTA κάρτα που κρατά 3 μήνες.Απο κει κ περα άμα λήξει η κάρτα ESTA κ δεν την ανανεωσω(η είναι εύκολη η ανανέωση της;)τι γίνεται;Η είναι καλύτερα να βγαλω κατευθειαν-εκ αρχής VISA(κ ποσό κοστίζει).Θα πάω για εργασία εκει.
Δεν ξέρω πώς ακριβώς το έχεις στο μυαλό σου αλλά κάτι δεν κολλάει και πολύ στο πλάνο σου (τουλάχιστον σύμφωνα με τα γραφόμενά σου). Έχεις ήδη πρόταση εργασίας; Αν ναι, τότε δεν πας με ESTA, θέλεις ειδική βίζα. Αν όχι, πας ως τουρίστας με ESTA έως 3 μήνες, όπως προαναφέρθηκε. Ακόμα κι αν βρεις εργασία όσο είσαι εκεί (πράγμα γενικά πάρα πολύ δύσκολο, λόγω της υπόθεσης βίζας κυρίως), πρέπει να φύγεις από τη χώρα και να γυρίσεις με τη σωστή βίζα. Είσαι ενήμερος γενικά για όλα αυτά ή θες απλά να πας και να αναζητήσεις την τύχη σου εκεί;
 

takism

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Καλησπέρα,
επειδή υπάρχει η σκέψη για μόνιμη κατοικία στο κοντινό μέλλον στην νεα υόρκη θα ήθελα να ρωτήσω κάποιες απορίες που εχω:
1) πρώτη και βασική, γενικά γνωρίζω οτι μπορείς να μείνεις αμερική για 90 ημέρες μονο. Μετά αν δεν κάνω λάθος πρέπει να βγάλεις ειδική visa. Ισχύει αυτο? και αν ναι ποιοι την δικαιούνται?

2)Για συναλλαγή χρημάτων προτείνεται ελλάδα απο ανταλλακτήριο ή τράπεζα?

Ευχαριστώ πολύ.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Θα δουλέψω σε εστιατόριο,NAI. .Κ απ ότι καταλαβα πρέπει να βγαλω εξ αρχής VISA ,έτσι;
Ε φυσικά χρειάζεσαι βίζα. Ειδική βίζα που να σου επιτρέπει να εργαστείς, όχι αυτή που βγαίνει για τουρισμό. Κι αυτές βγαίνουν εξαιρετικά δύσκολα, υπό πολύ συγκεκριμένες προϋποθέσεις. Δε βλέπω πώς μπορείς να εργαστείς σε εστιατόριο εάν πχ. δεν έχεις συγγενή στην Αμερική.
 

Georgethess

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Ε φυσικά χρειάζεσαι βίζα. Ειδική βίζα που να σου επιτρέπει να εργαστείς, όχι αυτή που βγαίνει για τουρισμό. Κι αυτές βγαίνουν εξαιρετικά δύσκολα, υπό πολύ συγκεκριμένες προϋποθέσεις. Δε βλέπω πώς μπορείς να εργαστείς σε εστιατόριο εάν πχ. δεν έχεις συγγενή στην Αμερική.


Μάλιστα.Οκ.Καταλαβα.
Εχω τον ξάδερφο μου.Θα δούμε.
Ευχαριστώ πολύ γ τις πληροφορίες.
 

agmi

Member
Μηνύματα
503
Likes
2.448
Καλησπέρα, αυτό το "πχ. δεν έχεις συγγενή στην Αμερική" που έγραψες με κανει να διερωτώμαι. Αν δεν είναι συγγένεια 1ου βαθμού, το όνειρο του δισκοβόλου στην Αμερική να ξεχαστεί! Και όλη αυτή η ακριβή 'βαβούρα' προς υπ'οψιν μερικονων εχει πορεία 8 και βάλε μήνες, ίσως έτος και, για να τελειώσει και βγει η άδεια. Βέβαια πιστεύω πως ο συμφορουμιτης εχει exemplary performance στο τομέα της εστίασης (celebrity chef) και του γίνεται πρόσκληση, η δε εταιρεία/εστιατόριο με τον δικό της δικηγόρο μετανάστευσης έχει ετοιμάσει ολη την χαρτουρα για να πάει ο συμφορουμιτης για 1 η 2 χρόνια εκει! Αν δεν είναι κανένας σαν αυτούς που βλέπουμε στην τηλεόραση, σερβιτόρους και pita flippers, βρίσκουνε στην Αμερική με το τσουβάλι, απο Λατίνους μεχρι Μπαγκλαντεζιανους. Και πάλι σαν celebrity chef μέχρι να γίνει όλη η προεργασία θα θέλει κάνα 8 μηνο με χρόνο.
Λυση για τυχοδιώκτες ειναι οι Αμ. Ενοπλες δυνάμεις που σου ΕΔΙΝΑΝ την δυνατότητα να πάρεις υπηκοότητα! Path to citizenship τονε λενε τον νόμο, βγήκε επι προεδρίας αν δεν κάνω λάθος του Μπους, δεν ξέρω αν ήταν ο νεότερος η ο πατέρας του. Προϋπόθεση, βίζα για τις ΗΠΑ "νόμιμη" δλδ νόμιμη είσοδος, μπορεί/ουσε να ναι τουριστική βίζα και μετά πηγαίνεις/ες σε ενα γραφείο στρατολογίας (recruiter's/-ing office). Βέβαια με την παρούσα κυβέρνηση εκεί κάπου 2000 που υπηρετούν στις ένοπλες δυνάμεις είχε γίνει αναφορά να τους έστελναν πίσω! Οι ενδιαφερόμενοι ας το γκουγκλαρουνε! Ακόμη και άτομα που είχαν πάρει την υπηκοότητα. Όλοι οι ενδιαφερόμενοι/θύματα είχαν/έχουν κινήσει δικ. διαδικασίες κατά της κυβέρνησης του Τραμπ!

Όσο για την ΕSTA, η σύζυγος και κόρη είναι πολίτες αλλης χώρας και απολαμβάνουν 2 ετη ESTA. Κάπου άκουσα, για τους Ελληνες, οτι την πρώτη φορά έχει ισχυ 1 χρόνο μετά οι επόμενες 2 ετια!
Αλλα αυτό δεν το λέω με σιγουριά, στο καφενείο το άκουσα (heard it thru the grapevine)!
 
Last edited:

arabickostas

Member
Μηνύματα
467
Likes
1.532
Καλησπέρα,
επειδή υπάρχει η σκέψη για μόνιμη κατοικία στο κοντινό μέλλον στην νεα υόρκη θα ήθελα να ρωτήσω κάποιες απορίες που εχω:
1) πρώτη και βασική, γενικά γνωρίζω οτι μπορείς να μείνεις αμερική για 90 ημέρες μονο. Μετά αν δεν κάνω λάθος πρέπει να βγάλεις ειδική visa. Ισχύει αυτο? και αν ναι ποιοι την δικαιούνται?

2)Για συναλλαγή χρημάτων προτείνεται ελλάδα απο ανταλλακτήριο ή τράπεζα?

Ευχαριστώ πολύ.
Σε γενικές γραμμές η μετανάστευση στις ΗΠΑ έχει περιοριστεί σημαντικά τα τελευταία χρόνια. Πλέον πρόσκληση εργασίας κάνουν ελάχιστοι εργοδότες και αυτοί μονάχα για εξειδικευμένο προσωπικό. Φυσικά υπάρχει και η παράνομη διαμονή μέσω παραβίασης της ESTA με διαμονή πέραν των 3 μηνών. Σε αυτή την περίπτωση υποχρεωτικά συμβιβάζεσαι με την ιδέα του παράνομου παντελώς μετανάστη, χωρίς ταυτότητα, χωρίς ταξιδιωτικά έγγραφα που να μπορείς να ταξιδέψεις Αεροπορικώς και φυσικά σε περίπτωση που εντοπιστείς, απέλαση με αποκλεισμο εισόδου μελλοντικά στις ΗΠΑ ( τοσο οσο αναλογει στο χρόνο υπέρβασης) . Κανείς εργοδότης δεν προσλαμβάνει κάποιον που βρίσκεται μέσω προγράμματος Τουρισμού ( ESTA η βίζα τουριστική). Αρα λοιπόν πρώτου ταξιδέψεις, εφόσον θέλεις να εργαστείς πρέπει να έχεις φροντίσει να βρεις τον εργοδότη που θα σου προσφέρει την βίζα εργασίας.

Για τις συναλλαγές χρημάτων δεν γνωρίζω πολλά να σου πω, εννοωντας τι προμήθειες έχουν πχ οι τράπεζες ανά συναλλαγή σε ΑΤΜ , μπορείς να βρεις πληροφορίες σε παλιοτερα ποστ. Αυτό που ξέρω είναι ότι παντού μα παντού με χρεωστική ή πιστωτικη κάρτα είσαι οκ. Απλά ΔΕΝ χρειάζονται μετρητά πουθενά.

Τέλος, προσωπική μου άποψη ειναι, ότι όποιος δεν ενδιαφέρεται μέσω σπουδών ή δυσκολότερα πλέον μέσω εργοδότη να μεταναστεύσει νόμιμα, δεν αξίζει να το κάνει παράνομα. Δυστυχώς ή ευτυχώς οι περιορισμοί είναι πολλοί, οι στερήσεις πολλές και η θυσία να αφήσεις την Ελλάδα με τα καλά η τα κακά της δεν αξίζει. Οι μεξικανοι πχ με 50 ευρώ μισθό το κάνουν αλλά προφανώς έχουν αλλες απαιτήσεις από τη ζωή τους, και επίσης λόγω γλώσσας και πληθυσμού έχουν οργανωμένη την μαύρη εργασία, υγειονομική περίθαλψη κτλ . Φυσικά για νόμιμη μετανάστευση, μιλάμε για άλλη συζήτηση.
 
Last edited:

antonis995799

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Καλήμερα σας.
Έχω διαβάσει όλα τα σχόλια στο forum αλλά χάθηκα λίγο.Μια ερώτηση θα ήθελα να σας κάνω.
Η γυναικά μου έχει αμερικανική υπηκοότητα αλλά μένει χρόνια στην Ελλάδα και δεν κάνει καμία δήλωση στην Αμερική και ούτε έχει εισόδημα εκεί.Επίσης έχουμε και ένα κοριτσάκι το οποίο έχει γεννηθεί στην Ελλάδα.Η γυναίκα μου έχει συγγενείς 1ου βαθμού εκεί με επιχειρήσεις.
Ερώτηση. πώς μπορούμε να πάμε στην Αμερική και να εργαστούμε και οι δύο εκεί?
Ποιος είναι ο πιο γρήγορος τρόπος?
Επίσης υπάρχουν κάποιες οφηλές στην εφορία.Θα υπάρξει πρόβλημα?
Ευχαριστώ έκτων πρότερων....
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Καλήμερα σας.
Έχω διαβάσει όλα τα σχόλια στο forum αλλά χάθηκα λίγο.Μια ερώτηση θα ήθελα να σας κάνω.
Η γυναικά μου έχει αμερικανική υπηκοότητα αλλά μένει χρόνια στην Ελλάδα και δεν κάνει καμία δήλωση στην Αμερική και ούτε έχει εισόδημα εκεί.Επίσης έχουμε και ένα κοριτσάκι το οποίο έχει γεννηθεί στην Ελλάδα.Η γυναίκα μου έχει συγγενείς 1ου βαθμού εκεί με επιχειρήσεις.
Ερώτηση. πώς μπορούμε να πάμε στην Αμερική και να εργαστούμε και οι δύο εκεί?
Ποιος είναι ο πιο γρήγορος τρόπος?
Επίσης υπάρχουν κάποιες οφηλές στην εφορία.Θα υπάρξει πρόβλημα?
Ευχαριστώ έκτων πρότερων....
Καλημέρα και σε σας...
Γιατί πιστεύετε ότι θα βρείτε τις σωστές απαντήσεις σε ένα ταξιδιωτικό φόρουμ; Κατά την γνώμη μου, θα πρέπει να απευθυνθείτε σε μεταναστευτικό δικηγόρο...
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
467
Likes
1.532
Καλήμερα σας.
Έχω διαβάσει όλα τα σχόλια στο forum αλλά χάθηκα λίγο.Μια ερώτηση θα ήθελα να σας κάνω.
Η γυναικά μου έχει αμερικανική υπηκοότητα αλλά μένει χρόνια στην Ελλάδα και δεν κάνει καμία δήλωση στην Αμερική και ούτε έχει εισόδημα εκεί.Επίσης έχουμε και ένα κοριτσάκι το οποίο έχει γεννηθεί στην Ελλάδα.Η γυναίκα μου έχει συγγενείς 1ου βαθμού εκεί με επιχειρήσεις.
Ερώτηση. πώς μπορούμε να πάμε στην Αμερική και να εργαστούμε και οι δύο εκεί?
Ποιος είναι ο πιο γρήγορος τρόπος?
Επίσης υπάρχουν κάποιες οφηλές στην εφορία.Θα υπάρξει πρόβλημα?
Ευχαριστώ έκτων πρότερων....
Σε γενικές γραμμές η σειρά που θα πρέπει να ακολουθήσετε είναι η εξής: Αρχικα η συζυγος σου πρεπει να δημιουργησει residence στις ΗΠΑ. Αυτο ειναι πολυ ευκολο εφοσον εχει Υπηκοοτητα και συγγενεις, καθοτι ευκολα βγαζει ταυτοτητα με διευθυνση κατοικιας στις ΗΠΑ (φανταζομαι αμεσα στη διευθυνση των συγγενων). Επειτα κινει τις διαδικασιες για εκδοση προσωρινης πρασινης καρτας για εσενα σαν συζυγος και προσκλησης ανηλικου τεκνου. Οι δυο αυτες διαδικασιες ειναι ξεχωριστες και γενικα δεν διαρκουν πολυ χρονο (οταν μιλαμε για ανηλικο τεκνο μοναχα για ενηλικο τεκνο ή αδερφια απαιτειται "αιωνας" αναμονης πλεον). Για τις συγκεκριμενες διαδικασιες και η πρεσβεια των ΗΠΑ θα μπορει να σας ενημερωσει αν απευθυνθει η συζυγος με τα συγκεκριμενα ερωτηματα.

Η παροτρυνση η δικη μου ειναι εφοσον επιθυμησετε τετοια αλλαγη να την κανετε πριν το παιδι γινει 18 ετων, επειτα η διαδικασια αλλαζει κατηγορια και θα ειναι ιδιαιτερα χρονοβορα.

Οσον αφορα την εργασια, και αυτη σαν υπηκοος αλλα και εσυ με πρασινη καρτα (εστω και προσωρινη) θα μπορειτε αμεσα να εργαστειτε στους συγγενεις σας ή οπουδηποτε αλλου νομιμα. Οσον αφορα τις οφειλες, δεν γνωριζω αν υφισταται συνδεση ωστε να σου δημιουργησει προβλημα αλλα δεν εχω ακουσει ποτε λογω οφειλων σε αλλο κρατος αν υπαρχει δυσχερια διαδικασιων μεταναστευσης.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Καλο αυτο..δηλαδη χρωστας στη εφορια καποιου κρατους αλλα αυτο δεν σε εμποδιζει να φας τα λεφτα αυτου του κρατους και να πας να δουλεψεις καπου αλλου...δηλαδη αν χρωστας στο αμερικανικο δημοσιο,σου δινουν αδεια να πας καπου αλλου και παραγραφουν τα χρεη σου...μαλιστα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.220
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom