Aegean Airlines Ακυρώσεις, αλλαγές, voucher, επιστροφή χρημάτων

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Στην τιμή εισιτηρίου της Aegean περιλαμβάνεται και βαλίτσα ?
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.806
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Οταν ειχα πει οτι οι αεροσυνοδοι θα πρεπε να ασχολουνται μ αυτο το θεμα και να τους επιπλητουν οταν αντι για βαλιτσες ο χωρος απο πανω εχει μπουφαν και φαγητα και δωρα πεσατε να με φατε:haha::haha::haha:και που να δειτε σε πτηση απο Κων πολη οπου διαμαρτυρηθηκα μπροστα σε αεροσυνοδο γιατι πρεπει να παω τη χειραποσκευη μου 10 θεσεις πιο μπροστα και εκανε οτι δε καταλαβαινε τι ελεγα...
Ετσι αναγκάστηκα μία φορά να την πάω 10 θέσεις μπροστά και όταν πήγα να την πάρω φεύγοντας, μία μαύρη είχε απομείνει την παίρνω κι εγώ και ξαφνικά διαπιστώνω ότι είχε γίνει λάθος (πραγματικά είχαμε την ίδια χειραποσκευή, μαύρη american tourister - μετά από αυτό αγόρασα λαχανί χειραποσκευή:)). Για να μη πολυλογώ στάθηκα πολύ τυχερή και βρήκα τη χειραποσκευή μου πριν φύγω από το αεροδρομιο (ευτυχώς ο νέος που την ειχε πάρει είχε ξεμείνει απο μπαταρία στο κινητό του και έμεινε να το φορτίσει..)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.934
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ετσι αναγκάστηκα μία φορά να την πάω 10 θέσεις μπροστά και όταν πήγα να την πάρω φεύγοντας, μία μαύρη είχε απομείνει την παίρνω κι εγώ και ξαφνικά διαπιστώνω ότι είχε γίνει λάθος (πραγματικά είχαμε την ίδια χειραποσκευή, μαύρη american tourister - μετά από αυτό αγόρασα λαχανί χειραποσκευή:)). Για να μη πολυλογώ στάθηκα πολύ τυχερή και βρήκα τη χειραποσκευή μου πριν φύγω από το αεροδρομιο (ευτυχώς ο νέος που την ειχε πάρει είχε ξεμείνει απο μπαταρία στο κινητό του και έμεινε να το φορτίσει..)
Το ίδιο μπορεί να συμβεί και με αποσκευές που παραλαμβάνεις στον ιμάντα, αλλά και στο ΚΤΕΛ ακόμα. Γενικώς καλό είναι οι αποσκευές μας σε κάθε μορφή ταξιδιού με δημόσια μέσα να έχουν σαφέστατα διακριτικά (κι αν γίνεται να μην είναι και τσίρκο, ακόμα καλύτερα).
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.934
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Στην τιμή εισιτηρίου της Aegean περιλαμβάνεται και βαλίτσα ?
Έχει και τιμές που περιλαμβάνουν, έχει και τιμές που δεν περιλαμβάνουν (που προφανώς είναι οι φθηνότερες που βλέπεις).
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Έχει και τιμές που περιλαμβάνουν, έχει και τιμές που δεν περιλαμβάνουν (που προφανώς είναι οι φθηνότερες που βλέπεις).
Το να βάλεις βαλίτσα έχει κοντά 50 ΕΥΡΩ! Δηλαδή μαζί με την αγορά του εισιτηρίου δεν έχει ούτε κάποια χειραποσκευή ?

EDIT: Τώρα είδα αυτό:

Economy Class

Μπορείτε να μεταφέρετε στην καμπίνα του αεροσκάφους, χωρίς επιπλέον χρέωση:

Μια (1) χειραποσκευή:
  • Διαστάσεων έως και 56cm x 45cm x 25cm (συμπεριλαμβάνονται χειρολαβές, εξωτερικές θήκες και ρόδες)
  • Βάρους έως και 8 κιλών
  • Στις πτήσεις που πραγματοποιούνται με αεροσκάφη της Olympic Air (DH8-100, DH8-400 και ATR), η χειραποσκευή σας δεν πρέπει να ξεπερνά σε διαστάσεις τα 55cm x 40cm x 23cm και σε βάρος τα 8 κιλά
  • Να ταιριάζουν οι διαστάσεις της στα ειδικά πλαίσια μέτρησης (baggage sizers)
  • Να μπορείτε να την τοποθετήσετε στο χώρο αποθήκευσης του αεροσκάφους πάνω από τα καθίσματα, χωρίς να χρειάζεστε βοήθεια
  • Να μην περιέχει απαγορευμένα υλικά και αντικείμενα
  • Να χωράει τις αγορές σας από τα Καταστήματα Αφορολογήτων Ειδών
ΚΑΙ

Ένα (1) προσωπικό αντικείμενο (γυναικεία/αντρική τσάντα ή θήκη φορητού υπολογιστή ή σακίδιο πλάτης μεσαίου μεγέθους), το οποίο πρέπει να χωρά κάτω από το μπροστινό κάθισμα.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.034
Μπορείτε να μεταφέρετε στην καμπίνα του αεροσκάφους, χωρίς επιπλέον χρέωση....
Εντάξει αυτά που λέει.... αλλά εγώ έχω παλτό και δύο τσάντες ψώνια, από duty free,αν τα ανεβάσω στο ντουλαπάκι και δεν χωράνε των άλλων τα πράγματα.... πρέπει να τα κατεβάσω; Αναφέρεται κάπου ότι στο ντουλαπάκι, μπαίνει μόνο η χειραποσκευη;
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Εντάξει αυτά που λέει.... αλλά εγώ έχω παλτό και δύο τσάντες ψώνια, από duty free,αν τα ανεβάσω στο ντουλαπάκι και δεν χωράνε των άλλων τα πράγματα.... πρέπει να τα κατεβάσω; Αναφέρεται κάπου ότι στο ντουλαπάκι, μπαίνει μόνο η χειραποσκευη;
Μα αυτο συζηταμε τοσες σελιδες οτι δυστυχως δε το αναφερουν ρητα καπου και γι αυτο ο καθενας βαζει την προικα του!απο τη στιγμη που ο πιο οικονομικος ναυλος εχει μια χειραποσκευη μεσα λογικο και επομενο ο χωρος στα ντουλαπια να ναι αποκλειστικα και μονο για τις χειραποσκευες!τωρα αν εσυ δεν εχεις χειραποσκευη αλλα μονο μπακπακ και πραγματα,προφανως και μπορεις να τα βαλεις..πιστευω κανουν μπαμ ποιοι ειναι αυτοι με χειραποσκευη και 30 σακουλες ψωνια και ποιοι μονο με τη τσαντουλα τους και τις σακουλες ψωνια..επισης αν δε χωρανε οι χειραποσκευες επανω θα στις κατεβασει με το ζορι η αεροσυνοδος(αν δεν εχει πιο μπροστα ή πιο πισω να βαλει ο αλλος τη χειραποσκευη του δηλαδη)
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.054
Likes
1.599
Το ταξείδι είναι απόλαυση, αν ξεκινάς με προδιάθεση για γκρίνια, θα βρεις 15.000 πράγματα να γκρινιάξεις, όχι μόνο τις αποσκευές. Και αν επιβληθούν «επαγγελματικές» λύσεις, κάποια στιγμή θα βρεθείς κι εσύ θύμα της «λύσης» για την οποία αδημονούσες. Πάντως οι περισσότεροι εδώ «επιβιώσαμε» από αρκετά ταξίδια, είμαι σίγουρος ότι θα τα καταφέρουμε ξανά!
(Έκανα edit το αρχικό post γιατί μου βγήκε πολύ επιθετικό και το τελευταίο που θέλω είναι να αντιπαρατίθεμαι χωρίς νόημα).
 
Last edited:

North66

Member
Μηνύματα
4.302
Likes
5.037
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Συμφωνώ κι εγώ ότι στα ντουλαπάκια πρέπει, με καλή διάθεση, να μπαίνει ένα αντικείμενο ανά επιβάτη είτε αυτό είναι βαλιτσάκι, είτε μπάκπακ είτε κάποια σακούλα και ότι μένει να τοποθετείται κάτω απ' το μπροστινό κάθισμα ή/και να κρεμιέται απ' το σχετικό γάντζο του μπροστινού καθίσματος αν είναι μπουφάν/παλτό. Όχι όμως όσοι κουβαλάνε βαλίτσες στα όρια των διαστάσεων (ίσως και ξεπερνώντας τες με τη σχετική ανοχή) να έχουν την απαίτηση να έχουν προτεραιότητα στα ντουλαπάκια επειδή κάποιοι θέλουν να ταξιδεύουν μόνο με μπάκπακ, σακούλες, πανωφόρια και checked αποσκευές.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Παιδιά ξέρετε πόσο μπορεί να χρεωθεί υπέρβαση χειραποσκευη (άνω των 8 κιλων) σε πτήση Aegean εσωτερικού;
Αντιγράφω από το site της aegean

https://el.aegeanair.com/taksidepste/plirofories-aposkevon/xeiraposkeves/

Αν η χειραποσκευή σας υπερβαίνει τα επιτρεπόμενα όρια βάρους ή διαστάσεων, θα σας ζητήσουμε να την παραδώσετε για μεταφορά στο χώρο φύλαξης αποσκευών του αεροσκάφους και θα υπάρξει χρέωση ανάλογα με το εισιτήριό σας. Στη συνέχεια, θα σας δοθεί αποδεικτικό μεταφοράς της αποσκευής και θα την παραλάβετε από τον ιμάντα παραλαβής αποσκευών στο αεροδρόμιο του προορισμού σας. Σε αυτήν την περίπτωση, θα πρέπει να φροντίσετε να αφαιρέσετε από την αποσκευή σας, πριν την παραδώσετε, αντικείμενα ακατάλληλα για μεταφορά στο αμπάρι (π.χ. laptop, κάμερες κλπ.).

Δηλαδή η υπέρβαρη χειραποσκευή λογίζεται ως αποσκευή την οποία πρέπει να αγοράσεις επιτόπου

Και εδώ οι χρεώσεις https://el.aegeanair.com/taksidepste/plirofories-aposkevon/prosthiki-aposkevis/.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.630
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom