ΗΠΑ Tι αεροπορικη να επιλεξω?

fotast

Member
Μηνύματα
9.341
Likes
14.203
Επειδή θέλω να κλείσω αεροπορικά από Θεσσαλονίκη για Νέα υόρκη ποια εταιρία θεωρείτε πιο καλή (δεν εννοώ απο θέμα ασφάλειας αλλά για άνεση-αεροπλάνα-εξυπηρέτηση κτλ). Swiss, Austrian, Luftansa, Delta, KLM, Turkish, Brussels;
Δεν θα προτιμούσα Delta-Brussels.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.828
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Επειδή θέλω να κλείσω αεροπορικά από Θεσσαλονίκη για Νέα υόρκη ποια εταιρία θεωρείτε πιο καλή (δεν εννοώ απο θέμα ασφάλειας αλλά για άνεση-αεροπλάνα-εξυπηρέτηση κτλ). Swiss, Austrian, Luftansa, Delta, KLM, Turkish, Brussels;
Από αυτές κατά σειρά: Turkish (*), KLM, Swiss, Lufthansa, Delta. Δεν έχω άποψη για Austrian και Brussels.

(*): Το νέο αεροδρόμιο της Κωνσταντινούπολης όμως είναι μεγάλο χτικιό, πάει για χρυσό βατόμουρο στην οργάνωση.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Από αυτές κατά σειρά: Turkish (*), KLM, Swiss, Lufthansa, Delta. Δεν έχω άποψη για Austrian και Brussels.
.
Τα δουλεμπορικα της KLM πανω απο Swiss κ Delta? Για συνελθε...
Κ επειδη η ερωτηση αφορα κ εξυπηρετηση μακρια απο Turkish. Αν στραβωσει κατι μονο προσευχη θα σε σωσει. Η καλυτερη επιλογη απο αυτες ειναι μακραν η Delta. Παγκοσμιος κολοσσος που θα σε προστατευσει αριστα στη στραβη αλλα εχει κ ανετα αεροσκαφη ιδιως στο απευθειας απο Αθηνα η Ρωμη. Μακρια επισης απο Brussels, τη low cost των γερμανων. Απο αυτες που δεν αναφερθηκαν ν.1 Air France, ν.2 Alitalia.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Συνήθως πετάω με ότι βρω πιο οικονομικά και με καλές ωρες στις ανταποκρίσεις .
Ελάχιστα με ενδιαφερει η εταιρεία . Τωρα με τις συμμαχίες ούτε ξερεις σε ποιά εταιρεια θα καταληξεις .

Το τελευταιο μου ταξιδι στην Αμερικη το έκλεισα με Delta λόγω καλής τιμής .
Τελικά βρέθηκα με KLM στο Αθήνα - Αμστερνταμ μετά για Λος Αντζελες με Delta
και στην επιστροφη απο Σαν Φρανσισκο στο Παρίσι και μετά Αθήνα με Airfrance !

Μια χαρά ηταν και οι τρεις .
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.545
Likes
8.033
Με την τουρκική και με την delta έχω πετάξει... αισθητή διαφορά είχα στην άνεση του καθίσματος με την τουρκική.Στην delta ήμουν "στριμωγμένη" Και οι δύο βαλίτσες της τουρκικης χρειάστηκαν ;)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.828
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Τωρα με τις συμμαχίες ούτε ξερεις σε ποιά εταιρεια θα καταληξεις .
Είναι πάντοτε σαφεστατο ΠΡΙΝ και μετά την κράτηση.

Τωρα αν κλείνεις εισιτήριο μεσω Amsterdam ή Παρισίων και απορείς που οι πτήσεις από & προς Αθήνα εκτελούνται από KLM ή AirFrance κι όχι από την Αμερικάνικη εταιρία, και παρότι η εταιρία που εκτελεί την πτήση αναγράφεται σαφως και στο site που κλείνεις και στο εισιτήριο που παίρνεις, τι να πω...
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Είναι πάντοτε σαφεστατο ΠΡΙΝ και μετά την κράτηση.

Τωρα αν κλείνεις εισιτήριο μεσω Amsterdam ή Παρισίων και απορείς που οι πτήσεις από & προς Αθήνα εκτελούνται από KLM ή AirFrance κι όχι από την Αμερικάνικη εταιρία, και παρότι η εταιρία που εκτελεί την πτήση αναγράφεται σαφως και στο site που κλείνεις και στο εισιτήριο που παίρνεις, τι να πω...
Κωστα ασε και κάτι να περάσει χωρις κριτική .

Εννοειται οτι ηξερα με τι πετάω σε κάθε κομμάτι. Απλά ανέφερα οτι η κράτηση ήταν με τη Delta .
Επειδη ήταν Απρίλιος με πηγε δια μεσω Ευρώπης με άλλες εταιρειες .
 
Last edited:

Ppetran

Member
Μηνύματα
101
Likes
12
καλησπέρα. εκλεισα εισητήρια από θεσ/νικη για νέα υορκη με klm με εναν ενδιάμεσο σταθμο (3,5 ώρες), γιά τέλος ιουνίου με βαλίτσα. Να προσέξω κάτι με την εταιρία?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.828
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Εννοειται οτι ηξερα με τι πετάω σε κάθε κομμάτι. Απλά ανέφερα οτι η κράτηση ήταν με τη Delta .
Επειδη ήταν Απρίλιος με πηγε δια μεσω Ευρώπης με άλλες εταιρειες .
Και Αύγουστος να ήταν, από κει θα σε πήγαινε αν ήθελες (σχετικά) φθηνό εισιτήριο. Όλο το χρόνο έχει codeshare/joint venture πτήσεις με την AF/KLM, δεν τις σταματάει όταν αρχίζει η direct...

[Το ότι η κράτηση ήταν με κωδικούς της Delta ελάχιστη σημασία έχει: Αν χρειαζόταν αλλαγή στο εισιτήριο θα μπορούσαν να σε βάλουν σε πτήσεις με κωδικούς των άλλων εταιριών, το εισιτήριο έχει όρους που τις αντιμετωπίζουν σα να είναι η ίδια εταιρία (υπάρχει σχετική άδεια από την επιτροπή ανταγωνισμού της Ευρωπαϊκή Ένωσης). Αν μάλιστα η κράτηση έγινε οπουδήποτε εκτός από το delta.com, η εξυπηρέτηση εξαρτάται περισσότερο από το που το έκλεισες παρά από την αεροπορική που επέλεξες].

@Samion : Ρώτα και κάποιον που πέταξε πρόσφατα με τα 787 της KLM και μετά πες για δουλεμπορικό...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
@Samion : Ρώτα και κάποιον που πέταξε πρόσφατα με τα 787 της KLM και μετά πες για δουλεμπορικό...
αν κ πιθανοτατα θα πεσει με τα παλια δουλεμπορικα 747-333 ρωτησα κ για τα νεα της. οπως θυμαμαι τα παλια της,
the cramped seats made the cabin look and feel claustrophobic..

https://thepointsguy.com/reviews/klm-787-9-economy-ams-jfk/
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.820
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom