Μαρόκο Πρόγραμμα για Μαρόκο

Dimspace23

Member
Μηνύματα
39
Likes
32
Κάπως έτσι φαντάζομαι κι εγώ το πρόγραμμα, με μόνη διαφορά να μείνουμε ένα βράδυ Essaouira και να γυρίσουμε την επόμενη.

Για εκδρομές στη Σαχάρα που το ψάχνω, οι τιμές για γκρουπ είναι λίγο πιο χαμηλές. Για παράδειγμα ρώτησα στο ξενοδοχείο που κλείσαμε για την πρώτη μέρα και μας είπε πως μπορεί να μας κλείσει με 80€/άτομο την τριήμερη για Μερζούγκα.
Περιλαμβάνει και την διαμονή με ημιαδιατροφή αυτή η τιμή? Απλά ρώτησε για να είσαι σίγουρη τι προσφέρει και να σου στείλει και τα καταλύματα που θα μείνετε.
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Με ένα πρακτορείο από Φεζ αν ενδιαφέρεσαι σου το στέλνω με email, ο μαροκινός φίλος που πέτυχα στο c/surfing δουλεύει εκεί. Περιλαμβάνει το δρομολόγιο, 2 διαν/υσεις με την μία σε τέντα, πρωινό, βραδινό, καμήλες κλπ
Καλησπερα, θα ηθελα να σε ρωτησω αν στο camp ειχες ιδιωτικη τουαλετα στην τεντα και αν μπορεις να μου στειλεις τα στοιχεια του πρακτορειου
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Καλησπερα, θα ηθελα να σε ρωτησω αν στο camp ειχες ιδιωτικη τουαλετα στην τεντα και αν μπορεις να μου στειλεις τα στοιχεια του πρακτορειου
Στην δικιά μας δεν είχε και ήμασταν 4 (φίλοι) σε μια σκηνή.
http://www.fes-morocco-tours.com/

Πήραμε το πρόγραμμα
FES DESERT TOURS 3 DAYS (με κατάληξη στο Μαρακές)
από 200 το άτομο επί 4 μόνο εμείς το αυτοκίνητο. Καπάρο δώσαμε μόνο 100 ευρώ μέσω pay pal
 
Last edited by a moderator:

svouritsa

Member
Μηνύματα
33
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΡΟΚΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΜΕΡΙΚΗ
Καλησπέρα και απο εμένα. Διάβασα, διάβασα, διάβασα και νομίζω οτι στήσαμε ενα αρκετά πλήρες πρόγραμμα για οδικό ταξίδι στο Μαρόκο τον Νοέμβριο. Μια μικρή πλην πολύ σημαντική ερώτηση. Τι αυτοκίνητο να νοικιάσουμε για να κινηθούμε απο Μαρακές σε Ραμπάτ μέσω Μερζούγκα? Θα κάνουμε την δουλειά μας με άνα απλό επιβατικό (θα είμαστε 2 άτομα) ή χρειαζόμαστε 4χ4? Η πρόσβαση στην κατασκήνωση της Μερζούγκα μας ενημέρωσαν οτι γίνεται μόνο με 4χ4 αλλα παρέχουν και μεταφορά για εκεί. Τι με συμβουλεύετε??
 

eirinikon

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σας, νέο μέλος αλλά διαβάζω χρόνια οδηγίες για πολλά ταξίδια μου...! Θα ήθελα λοιπόν τη βοήθεια σας! Ταξιδεύουμε με το σύζυγο 18-24 ιουλίου για Μαροκο... φτάνουμε Καζαμπλάνγκα 12 το βράδυ που σημαίνει οτι η πρώτη μας διανυκτέρευση θα είναι εκεί. Επίσης πετάμε για επιστροφή απο Μαρακές 1 το βράδυ οπότε η τελευταία μας ημέρα θα είναι εκεί. Έχετε κάποια πρόταση για το πρόγραμμα μας και τη μετακίνηση μας; σίγουρα θέλουμε να δούμε όσο το δυνατόν περισσότερα... Σας ευχαριστώ!!
 

Dimspace23

Member
Μηνύματα
39
Likes
32
Καλησπέρα σας, νέο μέλος αλλά διαβάζω χρόνια οδηγίες για πολλά ταξίδια μου...! Θα ήθελα λοιπόν τη βοήθεια σας! Ταξιδεύουμε με το σύζυγο 18-24 ιουλίου για Μαροκο... φτάνουμε Καζαμπλάνγκα 12 το βράδυ που σημαίνει οτι η πρώτη μας διανυκτέρευση θα είναι εκεί. Επίσης πετάμε για επιστροφή απο Μαρακές 1 το βράδυ οπότε η τελευταία μας ημέρα θα είναι εκεί. Έχετε κάποια πρόταση για το πρόγραμμα μας και τη μετακίνηση μας; σίγουρα θέλουμε να δούμε όσο το δυνατόν περισσότερα... Σας ευχαριστώ!!
Καλωσόρισες στην παρέα μας!

Θα σου πρότεινα το εξής πρόγραμμα :
18 Casablanca
19 Casablanca - Rabat - Fes
20 Fes
21 Fes - Merzouga
22 Merzouga - Boumalne Dades
22 Boumalne Dades - Ouarzazate - Ait Ben Haddou - Marrakech
24 Marrakech

Εναλλακτικά επειδή τον Ιούλιο θα έχει αρκετή ζέστη στην έρημο μπορείτε να κάνετε το εξής πρόγραμμα :
18 Casablanca
19 Casablanca - Rabat - Chefchaouen
20 Chefchaouen - Meknes - Fes
21 Fes
22 Fes - Beni Mellal - Marrakech
23 Marrakech προαιρετικά με ημερήσια εκδρομή στην Essaouira ή Ourika Valley
24 Marrakech

Για τις μετακινήσεις και να δείτε όσα περισσότερα μέρη γίνεται,το πιο γρήγορο μέσο είναι το αυτοκίνητο. Οπότε ή θα πρέπει να ενοικιασετε αυτοκίνητο ή ιδανικά εάν σας παίρνει οικονομικά να κάνετε την εκδρομή μέσω κάποιου τουριστικού γραφείου και να έχετε τον προσωπικό σας οδηγό όπου θα σας μεταφέρει καθ' όλη την διάρκεια του ταξιδιού σας. Εαν χρειάζεσαι περισσότερες πληροφορίες για οδηγό μπορείς να μου στείλεις προσωπικό μήνυμα.
 

Tracer

Member
Μηνύματα
64
Likes
108
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βολιβία Χιλή Αργεντινή
Γεια σας!

Αποφασίσαμε να πάμε στο Μαρόκο για κάτι διαφορετικό και θα ήθελα κάποιες συμβουλές απο κάποιους/ες που έχουν ήδη πάει.
Βρήκαμε πολύ φθηνά εισιτήρια και δεν το πολυσκεφτήκαμε 156ευρώ για 2 ατομα.
Αθήνα-Μαρακές άφιξη 15:20 3/5/19 ryanair
Μαρακές -Αθήνα άφιξη 13:30 13/5/19 ryanair

Προσπαθούμε να φτιάξουμε το πρόγραμμα μας για να δούμε όσο το δυνατόν περισσότερα :

1η ημερα 3/5: Άφιξη Μαρακές ( συνάλλαγμα , βόλτα )
2η ημερα 4/5: Αναχώρηση για MARRAKECH- DADES 3ήμερη εκδρομή Μαρακές - Μερζούγκα - Φεζ με αυτό https://www.igomorocco.com/tours/marrakech-to-fes-desert-tour/ (θα ήθελα γνώμες για όποιον/α το έχουν χρησιμοποιήσει , το διαλέξαμε γιατί θα μας παραλάβουν απο το αεροδρόμιο και θα μας πάνε στο ξενοδοχείο και την επόμενη μέρα θα μας παραλάβουν απο το ξενοδοχείο για την εκδρομή).
3η ημέρα 5/5: Dades - Μερζούγκα
Overnight Stay in a Desert Camp
4η ημέρα 6/5:
Μερζούγκα - Φεζ
5η ημέρα 7/5:
Φεζ
6η ημέρα 8/5: Φεζ
7η ημέρα 9/5: Αναχώρηση Φεζ - Μαρακές
8η ημέρα 10/5: Μαρακές
9η ημέρα 11/5: μονοήμερη Εσσαουίρα
10η ημέρα 12/5: Μαρακές
11η ημέρα 13/5: Αναχώρηση 7:10 πρωί απο Μαρακές για Αθήνα

θα ήθελα μερικές πληροφορίες σχετικά με:



    • Διαδρομή Φεζ - Μαρακές ----> τρένο ή αεροπλάνο?
    • Ανάληψη χρημάτων ΑΤΜ και πληρωμή με καρτα ή να κρατάμε μετρητά?
    • Μονοήμερη Εσσαουίρα ή Σεφσαουεν ?
    • Συμβουλές σχετικά με την έρημο
    • Την περίοδο που θα πάμε θα έχει ραμαζάνι , συμβουλές?
    • Να προτιμήσουμε ξενοδοχείο με πρωινό ή riad?
Αν κάποιος/α θα ταξιδέψει ίδιες ημερομηνίες με εμάς και θέλει να φτιάξουμε γκρουπ για την έρημο για πιο φθηνή εκδρομή ας μου στείλει μήνυμα

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Καλησπέρα, θέλω να σε ρωτήσω αν το πρόγραμμα βγήκε όπως το είχες οργανώσει. Το γραφείο igomorocco το προτείνεις; Που μείνατε στο μαρακές; Θα πάμε το Νοέμβριο για 8 μέρες και σκέφτομαι κάτι ανάλογο μ αυτό που κάνατε. Ευχαριστώ
 

Penny--li

Member
Μηνύματα
20
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Σρι Λάνκα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπόρα Μπόρα
Καλημέρα σε όλους,
Σχεδιάζουμε εκδρομή και εμείς Μαρόκο το Νοέμβριο για 9 μέρες / 8 νύχτες. Το προτεινόμενο πρόγραμμα που βγαλαμε από όσα διάβασα στο site & με βάση τα αεροπορικά είναι το εξής:
  • 1η μέρα: Άφιξη Μαρακές απόγευμα & διαμονή
  • 2η μέρα: Περιήγηση στο Μαρακές
  • 3η μέρα - 5η μέρα: Desert Tour (Ouarzazarte - Merzuga - Fez)
  • 6η μέρα: Περιήγηση Φεζ
  • 7η μέρα: Ημερήσια Σεφσάουεν - Διαμονή Φεζ
  • 8η μέρα: Καζαμπλάνκα
  • 9η μέρα: Επιστροφή από Καζαμπλάνκα
Έχω ήδη στείλει emails για προσφορές στα desert tours που προτείνατε & αναμένω.
Θα ήθελα να ρωτήσωτα εξής:
  1. Πώς σας φαίνεται σαν πρόγραμμα;
  2. Πώς να μετακινηθούμε από Φεζ --> Καζαμπλάνκα;
  3. Να κλείσουμε κάποιον ξεναγό να μας περιπλανήσει στο Μαρακές και στη Φεζ;
Ευχαριστώ!
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Καλημέρα σε όλους,
Σχεδιάζουμε εκδρομή και εμείς Μαρόκο το Νοέμβριο για 9 μέρες / 8 νύχτες. Το προτεινόμενο πρόγραμμα που βγαλαμε από όσα διάβασα στο site & με βάση τα αεροπορικά είναι το εξής:
  • 1η μέρα: Άφιξη Μαρακές απόγευμα & διαμονή
  • 2η μέρα: Περιήγηση στο Μαρακές
  • 3η μέρα - 5η μέρα: Desert Tour (Ouarzazarte - Merzuga - Fez)
  • 6η μέρα: Περιήγηση Φεζ
  • 7η μέρα: Ημερήσια Σεφσάουεν - Διαμονή Φεζ
  • 8η μέρα: Καζαμπλάνκα
  • 9η μέρα: Επιστροφή από Καζαμπλάνκα
Έχω ήδη στείλει emails για προσφορές στα desert tours που προτείνατε & αναμένω.
Θα ήθελα να ρωτήσωτα εξής:
  1. Πώς σας φαίνεται σαν πρόγραμμα;
  2. Πώς να μετακινηθούμε από Φεζ --> Καζαμπλάνκα;
  3. Να κλείσουμε κάποιον ξεναγό να μας περιπλανήσει στο Μαρακές και στη Φεζ;
Ευχαριστώ!
Aπό Σεφσάουεν δε έχει ΜΜΜ για Κάζα αντί να γυρίζεις πίσω στη Φες?
Δεν χρειάζεσαι ξεναγό, στο ξενοδοχείο θα σε κατατοπίσουν πως θα κινηθείς
 

MIAT

Member
Μηνύματα
416
Likes
1.119
Ονειρεμένο Ταξίδι
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
  1. Πώς σας φαίνεται σαν πρόγραμμα;
  2. Πώς να μετακινηθούμε από Φεζ --> Καζαμπλάνκα;
  3. Να κλείσουμε κάποιον ξεναγό να μας περιπλανήσει στο Μαρακές και στη Φεζ;!

Το προγραμμα είναι μια χαρά αν και θα είναι κουραστικό , το ξέρετε ήδη φανταζομαι. Ίσως έβγαζα την μια μέρα στην Καζαμπλάνκα(να πήγαινα μόνο για να φύγω απλά δεν ξέρω αν βολεύουν οι ώρες για να προλάβετε την πτήση σας) και την πρόσθετα σε Fez ή Μαρακές. Η Καζαμπλάνκα εκτός από το τζαμί που έχει δεν έχει κάτι άλλο να δεις.
Fez Καζαμπλάνκα με τρένο. Είναι μια χαρά τα τρένα .
Δεν νομίζω ότι υπάρχει κανένας λόγος να κλείσεις ξεναγό. Μια χαρά θα περιπλανηθείτε και μόνοι σας.
 

maria4

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα και από εμένα! Νέα στην παρέα αν κάνω κάποιο λάθος σας παρακαλώ διορθώστε με! Σχεδιάζουμε λοιπόν να ταξιδέψουμε και εμείς στο Μαρόκο, 2 άτομα για 7 βράδια τέλος Νοεμβρίου από Αθήνα-Μαρακές και πίσω. Έχω διαβάσει όλες τις εμπειρίες σας αλλά επειδή έχω μπερδευτεί λίγο θα ήθελα την βοήθειά σας. Σκεφτόμουν για 3 βράδια Μαρακές, 2 βράδια Fez, και επίσκεψη στην Έρημο 1 ή 2 βράδια. Με ποια σειρά θα ήταν καλό να τα κάνω? Διάβασα επίσης πως υπάρχει η έρημος agafay που είναι κοντά στο Μαρακές αν δεν έχεις πολύ χρόνο. Αξίζει? Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.104
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Καλησπέρα και από εμένα! Νέα στην παρέα αν κάνω κάποιο λάθος σας παρακαλώ διορθώστε με! Σχεδιάζουμε λοιπόν να ταξιδέψουμε και εμείς στο Μαρόκο, 2 άτομα για 7 βράδια τέλος Νοεμβρίου από Αθήνα-Μαρακές και πίσω. Έχω διαβάσει όλες τις εμπειρίες σας αλλά επειδή έχω μπερδευτεί λίγο θα ήθελα την βοήθειά σας. Σκεφτόμουν για 3 βράδια Μαρακές, 2 βράδια Fez, και επίσκεψη στην Έρημο 1 ή 2 βράδια. Με ποια σειρά θα ήταν καλό να τα κάνω? Διάβασα επίσης πως υπάρχει η έρημος agafay που είναι κοντά στο Μαρακές αν δεν έχεις πολύ χρόνο. Αξίζει? Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!
Θα σου πρότεινα 2 βράδυα Μαρακές αρχικά .Έπειτα αναχώρηση με κάποιο πρακτορείο ίσως για Ben Haidou-Quarzarate και προφανώς μια διανυκτέρευση στην έρημο που τα περισσότερα τουρ την περιλαμβάνουν.Συνολο δλδ αλλά 2 βράδυα.Μπορεις μετά το πέρας του tour να επιλεξεις μεταφορά στη Φεζ όπου και θα μείνεις 2 ακόμη μέρες.Την προτελευταία μέρα μπορείτε να πάρετε το τραίνο για Μαρακές για μια ακόμη διανυκτέρευση.Τωρα αν η πτήση της επιστροφής είναι αργά και δεν υπάρχει πίεση χρόνου μπορειτε να ξεκινησετε με 3 μερες Μαρακές και τελευταία μέρα απλά να φύγετε από Φεζ για το αεροδρόμιο του Μαρακές.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.619
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom