Ελβετία Ταξίδι στην Ελβετία

ARGYRO S.

Member
Μηνύματα
124
Likes
16
Καλησπέρα και Καλή Χρονιά...

Συζηταμε για ενα 5ημερο ταξιδι με βαση Ζυριχη...Θελω να μου προτεινετε αν θελετε οικονομικα ξενοδοχεια αν υπαρχει κατι σε 3αστερων και να σας ρωτησω αν μπορουμε με τρενο να επισκεφτουμε αλλες πολεις..απ' οτι ειδα Λουκερνη ειναι κοντα...τι αλλο μπορουμε να δουμε ή αν υπαρχει κοντα καποιο χιονοδρομικο και για καταρρακτες Ρηνου....
Εχιυμε βρει οικονομικα εισιτηρια με swiss αλλα ειδα στο booking και τα ξενοδοχεια με πρωινο που συνηθιζουμε δεν παιζονται οι τιμες....
 

thrylosveria

Member
Μηνύματα
230
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτικες
Ταξίδι-Όνειρο
φινλανδια
Καλα απο τιμες θα παθεις πλακα για οτιδηποτε !
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.002
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Καλησπέρα και Καλή Χρονιά...

Συζηταμε για ενα 5ημερο ταξιδι με βαση Ζυριχη...Θελω να μου προτεινετε αν θελετε οικονομικα ξενοδοχεια αν υπαρχει κατι σε 3αστερων και να σας ρωτησω αν μπορουμε με τρενο να επισκεφτουμε αλλες πολεις..απ' οτι ειδα Λουκερνη ειναι κοντα...τι αλλο μπορουμε να δουμε ή αν υπαρχει κοντα καποιο χιονοδρομικο και για καταρρακτες Ρηνου....
Εχιυμε βρει οικονομικα εισιτηρια με swiss αλλα ειδα στο booking και τα ξενοδοχεια με πρωινο που συνηθιζουμε δεν παιζονται οι τιμες....
Ζυρίχη είχαμε πάει πριν 10 χρόνια τελευταία φορά, οπότε για τα ξενοδοχεία δεν μπορώ να σε βοηθήσω και πολύ. Είχαμε μείνει 7 μέρες στο Crown Plaza, αλλά είχαμε κλείσει με γνωστό μας σε γραφείο με άλλα 6 βράδια στη Γενεύη (NH Geneva) καλοκαίρι γύρω στα 7-8 κατοστάρικα (ξαναλέω το 2009).
Από τα μέρη που επισκεφθήκαμε, με είχε ξετρελάνει η Βέρνη. Επίσης πολύ όμορφη ήταν μια μονοήμερη που κάναμε από τη Ζυρίχη με τρένο Λιχτενστάιν - Μπρέγκεντζ (Αυστρία), αλλά δεν πιστεύω να βολεύει τόσο πολύ τον χειμώνα. Προσωπικά η Λουκέρνη δεν με ξετρέλανε, μου φάνηκε απλά πολύ διαφημισμένη. Από τις πόλεις που έχω επισκεφθεί στη χώρα (Γενεύη-Λοζάνη-Μοντρέ-Βέρνη-Ζυρίχη-Λουκέρνη), πέρα από τη Βέρνη, περισσότερο μου άρεσαν η Γενεύη και το Μοντρέ (με επίσκεψη στο Σατό ντε Σιγιόν). Όλες τις διαδρομές τις κάναμε με τρένο.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Εγώ είχα μείνει στα Ibis zurich city West και mercury stoler zurich με το δεύτερο να είναι πολύ καλύτερο και ακριβότερο. Την περίοδο που πήγα είχε η accorhotels προσφορά 2 διανυκτερεύσεις +1 δώρο και βγήκε λίγο πιο οικονομικά. Οι τιμές είναι ακριβές όχι μόνο των ξενοδοχείων αλλά των πάντων... Αν πάτε 5 ημέρες μπορείτε να μεινετε και ένα διήμερο στη Βέρνη η στη Λουκέρνη μήπως και βρείτε καμία πιο φτηνή διαμονή. Όλες οι πόλεις είναι κοντά μεταξύ τους με τρένα πανάκριβα που δουλεύουν σαν ελβετικά ρολόγια. Ότι χρειαστείς ρώτα τα έχω σχετικά φρέσκα...
 
Μηνύματα
65
Likes
63
Καλησπέρα και Καλή Χρονιά...

Συζηταμε για ενα 5ημερο ταξιδι με βαση Ζυριχη...Θελω να μου προτεινετε αν θελετε οικονομικα ξενοδοχεια αν υπαρχει κατι σε 3αστερων και να σας ρωτησω αν μπορουμε με τρενο να επισκεφτουμε αλλες πολεις..απ' οτι ειδα Λουκερνη ειναι κοντα...τι αλλο μπορουμε να δουμε ή αν υπαρχει κοντα καποιο χιονοδρομικο και για καταρρακτες Ρηνου....
Εχιυμε βρει οικονομικα εισιτηρια με swiss αλλα ειδα στο booking και τα ξενοδοχεια με πρωινο που συνηθιζουμε δεν παιζονται οι τιμες....
Καλημέρα και χρόνια πολλά. Πήγα πρόσφατα και θα πρότινα κατ΄αρχάς να νοικιάσεις αυτοκίνητο. Δεν αναφέρεις πια εποχή θα πας, αν είναι μέσα στο μήνα ίσως φοβάσε τα χιόνια στους δρόμους κλπ. αλλά αν πας άνοιξη ή αργότερα που οι δρόμοι δεν έχουν πρόβλημα σκέψου το την ενοικίαση για να μπορέσεις να δεις τα μέρη που λές. Το κόστος για ένα μεσαίο αυτοκίνητο δεν θα ξεπεράσει τα 35-40€/ ημέρα +10€ τα πάρκιν,και αν είστε 4 συμφέρει . Τα τρένα είναι μεν στην ώρα τους αλλά ακριβά. Το αυτοκίνητο σου δίνει αυτονομία και πάς εύκολα στους καταρράκτες του Ρήνου ακολουθόντας και την διαδρομή που θές. Εμείς κάναμε απο Ζυρίχη ημερίσια εκδρομή στο Σαιντ Μοριτζ, μέσω Λιχνεσταιν-Νταβός. Οι πόλεις μεταξύ τους είναι σχετικά κοντά με την Ζυρίχη. Το Ibis Budget στο αεροδρόμιο της Ζυρίχης είναι πολύ καλό και οικονομικό-καθαρό. Είναι στενά τα δωμάτια αλλά είναι δίπλα στο αεροδρόμιο και για κάποιον που το χρησιμοποιεί μόνο το βράδυ για ύπνο και μπάνιο είναι ιδανικά. Στην Λουκέρνη χρησιμοποιήσαμε το FOX, δεν είχε 24ωρη ρεσεπτιόν και πάρκιν εύκολο, και το Central Lucern , αμφότερα 3 αστέρων, καθαρά και οικονομικά. Αν θες παραπάνω λεπτομέρειες ευχαρίστως.
 

ARGYRO S.

Member
Μηνύματα
124
Likes
16
Εγώ είχα μείνει στα Ibis zurich city West και mercury stoler zurich με το δεύτερο να είναι πολύ καλύτερο και ακριβότερο. Την περίοδο που πήγα είχε η accorhotels προσφορά 2 διανυκτερεύσεις +1 δώρο και βγήκε λίγο πιο οικονομικά. Οι τιμές είναι ακριβές όχι μόνο των ξενοδοχείων αλλά των πάντων... Αν πάτε 5 ημέρες μπορείτε να μεινετε και ένα διήμερο στη Βέρνη η στη Λουκέρνη μήπως και βρείτε καμία πιο φτηνή διαμονή. Όλες οι πόλεις είναι κοντά μεταξύ τους με τρένα πανάκριβα που δουλεύουν σαν ελβετικά ρολόγια. Ότι χρειαστείς ρώτα τα έχω σχετικά φρέσκα...
Ευχαριστώ πολύ....

Καλημέρα και χρόνια πολλά. Πήγα πρόσφατα και θα πρότινα κατ΄αρχάς να νοικιάσεις αυτοκίνητο. Δεν αναφέρεις πια εποχή θα πας, αν είναι μέσα στο μήνα ίσως φοβάσε τα χιόνια στους δρόμους κλπ. αλλά αν πας άνοιξη ή αργότερα που οι δρόμοι δεν έχουν πρόβλημα σκέψου το την ενοικίαση για να μπορέσεις να δεις τα μέρη που λές. Το κόστος για ένα μεσαίο αυτοκίνητο δεν θα ξεπεράσει τα 35-40€/ ημέρα +10€ τα πάρκιν,και αν είστε 4 συμφέρει . Τα τρένα είναι μεν στην ώρα τους αλλά ακριβά. Το αυτοκίνητο σου δίνει αυτονομία και πάς εύκολα στους καταρράκτες του Ρήνου ακολουθόντας και την διαδρομή που θές. Εμείς κάναμε απο Ζυρίχη ημερίσια εκδρομή στο Σαιντ Μοριτζ, μέσω Λιχνεσταιν-Νταβός. Οι πόλεις μεταξύ τους είναι σχετικά κοντά με την Ζυρίχη. Το Ibis Budget στο αεροδρόμιο της Ζυρίχης είναι πολύ καλό και οικονομικό-καθαρό. Είναι στενά τα δωμάτια αλλά είναι δίπλα στο αεροδρόμιο και για κάποιον που το χρησιμοποιεί μόνο το βράδυ για ύπνο και μπάνιο είναι ιδανικά. Στην Λουκέρνη χρησιμοποιήσαμε το FOX, δεν είχε 24ωρη ρεσεπτιόν και πάρκιν εύκολο, και το Central Lucern , αμφότερα 3 αστέρων, καθαρά και οικονομικά. Αν θες παραπάνω λεπτομέρειες ευχαρίστως.
Τελος Φεβρουαριου ειναι...
 
Last edited by a moderator:

PolZ

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπερα σας. Μολις γραφτηκα στο forum, με αφορμη αυτο το πολυαναμενομενο ταξιδι, θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα σχετικα με την Ελβετια επειδη στο ιντερνετ γενικα δε βρηκα και πολλα...! Αρχικα θα ειμαστε 4 ατομα και λεμε να νοικιασουμε αυτοκινητο καθως ειδα οτι για 5 μερες υπαρχει μια χρεωση της ταξεως των 200€, αρκετα καλα νομιζω. Γνωριζω βεβαια οτι για τα ορεινα θερετρα υπαρχουν τα γνωστα αλπικα τρενα που ετσι κι αλλιως ειναι στο προγραμμα...! Τωρα τα δυο κυριοτερα που θελω να ρωτησω, επειδη ακομα στο ψαχνουμε στις ημερομηνιες, ειναι ποτε ειναι καλυτερα να παμε...! Σιγουρα θα αποφυγουμε το καταχειμωνο για ευνοητους λογους, ασχετως που ειμαστε οι δυο snowboardαδες :haha:, και λεμε για φθινοπωρο...! Το θεμα ειναι ποτε? Αρχες φθινοπωρου (Σεπτεμβρης) ειναι καλα γενικα απο καιρο, θα υπαρχουν χιονια εστω στα βουνα ή να παμε μεσα προς τελος Νοεμβρη? Για να καταλαβετε τι εχω στο μυαλο μου, θελουμε να ειναι ο καιρος ιδανικος για να βλεπεις το πρασινο και τις ομορφιες στα χαμηλοτερα τμηματα με τα γραφικα χωρια κτλ. και οχι μονο την ασπριλα του χιονιου παντου, αλλα να υπαρχει και χιονι στους ορεινους ογκους και στα χιονοδρομικα μπας και χαρουμε λιγο κι αυτα...! Απο ποτε ξεκινανε τα χιονια, πηγε κανεις μεσα σ' αυτους τους μηνες? Δευτερον οσον αφορα το αυτοκινητο..., υπαρχουν χωροι για να παρκαρεις ή παντου ειναι επι πληρωμη ή για μονιμους κατοικους...? Γιατι βλεπω οτι μερικοι λενε οτι αν ειναι πολλα τα ατομα ειναι καλα με αμαξι για να εχεις το δικο σου ευελικτο προγραμμα αλλα αν ειναι να πληρωνεις σε καθε σταση ή σταθμευση δε νομιζω οτι θα συμφερει...! Εχει κανεις ολοκληρωμενη εικονα ως προς αυτο...? Για να δωσω μια γενικη εικονα, θα παμε 6 μερες, με αεροπλανο φτανουμε Γενευη, και την επομενη παιρνουμε αμαξι και περνωντας ανα μια μερα απο τις γνωστες πολεις θα καταληξουμε Ζυριχη και θα φυγουμε απο εκει...! Στις πολεις αυτες, Λωζανη, Βερνη, Λουκερνη, Ζυριχη τι παιζει? Φανταζομαι παντου το ιδιο θα ειναι...! Ευχαριστω εκ των προτερων...! :lol:
 
Last edited:
Μηνύματα
65
Likes
63
Καλησπερα σας. Μολις γραφτηκα στο forum, με αφορμη αυτο το πολυαναμενομενο ταξιδι, θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα σχετικα με την Ελβετια επειδη στο ιντερνετ γενικα δε βρηκα και πολλα...! Αρχικα θα ειμαστε 4 ατομα και λεμε να νοικιασουμε αυτοκινητο καθως ειδα οτι για 5 μερες υπαρχει μια χρεωση της ταξεως των 200€, αρκετα καλα νομιζω. Γνωριζω βεβαια οτι για τα ορεινα θερετρα υπαρχουν τα γνωστα αλπικα τρενα που ετσι κι αλλιως ειναι στο προγραμμα...! Τωρα τα δυο κυριοτερα που θελω να ρωτησω, επειδη ακομα στο ψαχνουμε στις ημερομηνιες, ειναι ποτε ειναι καλυτερα να παμε...! Σιγουρα θα αποφυγουμε το καταχειμωνο για ευνοητους λογους, ασχετως που ειμαστε οι δυο snowboardαδες :haha:, και λεμε για φθινοπωρο...! Το θεμα ειναι ποτε? Αρχες φθινοπωρου (Σεπτεμβρης) ειναι καλα γενικα απο καιρο, θα υπαρχουν χιονια εστω στα βουνα ή να παμε μεσα προς τελος Νοεμβρη? Για να καταλαβετε τι εχω στο μυαλο μου, θέλουμε να ειναι ο καιρος ιδανικος για να βλεπεις το πρασινο και τις ομορφιες στα χαμηλοτερα τμηματα με τα γραφικα χωρια κτλ. και οχι μονο την ασπριλα του χιονιου παντου, αλλα να υπαρχει και χιονι στους ορεινους ογκους και στα χιονοδρομικα μπας και χαρουμε λιγο κι αυτα...! Απο ποτε ξεκινανε τα χιονια, πηγε κανεις μεσα σ' αυτους τους μηνες? Δευτερον οσον αφορα το αυτοκινητο..., υπαρχουν χωροι για να παρκαρεις ή παντου ειναι επι πληρωμη ή για μονιμους κατοικους...? Γιατι βλεπω οτι μερικοι λενε οτι αν ειναι πολλα τα ατομα ειναι καλα με αμαξι για να εχεις το δικο σου ευελικτο προγραμμα αλλα αν ειναι να πληρωνεις σε καθε σταση ή σταθμευση δε νομιζω οτι θα συμφερει...! Εχει κανεις ολοκληρωμενη εικονα ως προς αυτο...? Για να δωσω μια γενικη εικονα, θα παμε 6 μερες, με αεροπλανο φτανουμε Γενευη, και την επομενη παιρνουμε αμαξι και περνωντας ανα μια μερα απο τις γνωστες πολεις θα καταληξουμε Ζυριχη και θα φυγουμε απο εκει...! Στις πολεις αυτες, Λωζανη, Βερνη, Λουκερνη, Ζυριχη τι παιζει? Φανταζομαι παντου το ιδιο θα ειναι...! Ευχαριστω εκ των προτερων...! :lol:
Καλημέρα έχω ταξιδέψει στην Ελβετία το πρώτο 15νθημερο του Σεπτεμβρίου πρόπερσι. Πήγαμε στα περισσότερα χιονοδρομικά κέντρα . Στο Σαν Μονύ και στο Ιντερλάγκεν για να βρεις το χιόνι έπρεπε να πάρεις τα τελεφερίκ και να ανέβεις πιο ψηλά (250€ περίπου κατ΄ άτομο). Στον Σαιντ Μόριτς αντίθετα βρίσκαμε έντονη χιονόπτωση, χιόνι ύψους 10 εκ. παγωμένες λιμνούλες και θερμοκρασία μείον 2 βαθμούς. Είμαστε 4 άτομα και επειδή είχαμε ενοικιάσει αυτοκίνητο μας διευκόλυνε πολύ. Παντού πληρώνεις για στάθμευση από τις 8πμ έως 9μμ περίπου, ακόμα και στα μικρότερο χωριό, και στα ξενοδοχεία, αλλά στην τελική αποτίμηση όλα αυτά τα έξοδα+ενοικίαση+καύσιμα ήταν στο μισό που χρειαζόμασταν για εισιτήρια κλπ. Να πάρετε αυτοκίνητο ανεπιφύλακτα.Αν μάλιστα μείνετε σε ξενοδοχεία 5λεπτα μακριά θα έχετε μέχρι και μισή τιμή κόστος και καλύτερες παροχές. Γενεύη να μείνετε στο Γαλλικό τμήμα που έχει μεγάλη διαφορά στις τιμές και να πάτε εκεί σούπερ μάρκετ για προμήθεια καυσίμων, νερού κλπ. Αυτά προς το παρόν στην διάθεση σου για περισσότερες πληροφορίες.
 
Last edited:

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Μερικοί βασικοί κανόνες για Ελβετία:

- Παντού πληρώνετε την στάση / στάθμευση (ή τουλάχιστον στο 90% των περιπτώσεων ΔΕΝ είναι δωρεάν)
- Όπου μπορείτε να βγείτε από τα σύνορα και να πάτε σε διπλανή περιοχή για προμήθειες / καύσιμα κτλ να το κάνετε καθώς όλα είναι πανάκριβα.
- Συνήθως από 3 άτομα και πάνω συμφέρει να νοικιάσετε αυτοκίνητο (μπορεί και 2 ανάλογα την τιμή που θα βρείτε κτλ). Στα τρένα πάντα συμφέρουν τα swiss pass / interrail (ειδικά όσοι είστε young έχετε εκπτώσεις)
- Προσοχή να δείτε πάντα ότι το pass που έχετε περνάει στα τρένα που θέλετε.
- Σε ένα τεράστιο ποσοστό υπάρχουν έλεγχοι στα τρένα (έχω πετύχει από πολύ χαλαρούς ελέγχους μέχρι πολύ αυστηρούς).
- Βασικές πόλεις (που τουλάχιστον μου αρέσουν εμένα) είναι Γενεύη , Ζυρίχη, Βέρνη , Βασιλεία, Λουκέρνη (τις άλλες τις θεωρώ λίγο πιο κάτω σε ομορφιά , καθαρά προσωπική μου άποψη).
- Αξίζει πάρα πολύ να πάτε στην Ελβετική επαρχία. Π.χ. Thun, Interlaken, Chamonix (είναι στη Γαλλία αλλά πολλοί πάνε από Γενεύη), επίσης για εμένα (καθώς δεν έχουμε στην Ελλάδα) αξίζει πολύ να ανεβείτε στο Aiguille du midi.
- Έχει μερικά πολύ ωραία κάστρα π.χ. Chateau De Chillion
- Προσωπικά οι καταρράκτες του Ρήνου δεν είναι και τίποτα τρομερό (μην περιμένετε κάτι σαν τους καταρράκτες του Νιαγάρα), απλά το λέω γιατί πολύ συζήτηση υπάρχει γύρω από τους συγκεκριμένους, αλλά προσωπικά όσες φορές έχουν πάει ποτέ δεν εντυπωσιάστηκα
- Προσοχή στα όρια ταχύτητας στην Ελβετία κυνηγάνε πολύ τα πρόστιμα.
- Αν είστε γευσιγνώστες και σας αρέσει να δοκιμάζετε τυριά κτλ, υπάρχουν εργοστάσια τυριού στην επαρχία που μπορείτε να κάνετε tour και να δοκιμάσετε.
- Η Γενεύη στο αεροδρόμιο έχει γαλλικό / ελβετικό κομμάτι, προσοχή οι τιμές στο γαλλικό συνήθως έχουν έξτρα κόστος (π.χ. βινιέτα και χιονολάστιχα) τα οποία στο τέλος θα σας κοστίσουν όσο αν νοικιάζατε από το ελβετικό, θέλει προσοχή. Την έχω πατήσει μιλάω εκ πείρας.
- Όλες τις πόλεις μπορείτε να τις περπατήσετε άνετα, χωρίς φόβο και γενικά θεωρώ ότι 1 ημέρα είναι αρκετή σε κάθε πόλη για να δείτε τα βασικά. Βέβαια μερικές πόλεις (αν είστε με τα πόδια "θα σας βγάλουν την γλώσσα "π.χ Λωζάνη) ενώ άλλες είναι πιο άνετες (π.χ. Ζυρίχη). Ακόμη και 1 ημέρα να πάτε στη Ζυρίχη, προλαβαίνετε να περπατήσετε στους κεντρικούς δρόμους και να πάρετε μία ιδέα.

Μένω Ελβετία τα τελευταία χρόνια , όποιος θέλει βοήθεια ας γράψει εδώ. Γράφω αυτό το post χωρίς να διαβάσω όλες τις προηγούμενες σελίδες, άρα ζητάω συγγνώμη αν διπλό αναφέρω κάτι.
 
Last edited:

PolZ

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Μερικοί βασικοί κανόνες για Ελβετία:

- Παντού πληρώνετε την στάση / στάθμευση (ή τουλάχιστον στο 90% των περιπτώσεων ΔΕΝ είναι δωρεάν)
- Όπου μπορείτε να βγείτε από τα σύνορα και να πάτε σε διπλανή περιοχή για προμήθειες / καύσιμα κτλ να το κάνετε καθώς όλα είναι πανάκριβα.
- Συνήθως από 3 άτομα και πάνω συμφέρει να νοικιάσετε αυτοκίνητο (μπορεί και 2 ανάλογα την τιμή που θα βρείτε κτλ). Στα τρένα πάντα συμφέρουν τα swiss pass / interrail (ειδικά όσοι είστε young έχετε εκπτώσεις)
- Προσοχή να δείτε πάντα ότι το pass που έχετε περνάει στα τρένα που θέλετε.
- Σε ένα τεράστιο ποσοστό υπάρχουν έλεγχοι στα τρένα (έχω πετύχει από πολύ χαλαρούς ελέγχους μέχρι πολύ αυστηρούς).
- Βασικές πόλεις (που τουλάχιστον μου αρέσουν εμένα) είναι Γενεύη , Ζυρίχη, Βέρνη , Βασιλεία, Λουκέρνη (τις άλλες τις θεωρώ λίγο πιο κάτω σε ομορφιά , καθαρά προσωπική μου άποψη).
- Αξίζει πάρα πολύ να πάτε στην Ελβετική επαρχία. Π.χ. Thun, Interlaken, Chamonix (είναι στη Γαλλία αλλά πολλοί πάνε από Γενεύη), επίσης για εμένα (καθώς δεν έχουμε στην Ελλάδα) αξίζει πολύ να ανεβείτε στο Aiguille du midi.
- Έχει μερικά πολύ ωραία κάστρα π.χ. Chateau De Chillion
- Προσωπικά οι καταρράκτες του Ρήνου δεν είναι και τίποτα τρομερό (μην περιμένετε κάτι σαν τους καταρράκτες του Νιαγάρα), απλά το λέω γιατί πολύ συζήτηση υπάρχει γύρω από τους συγκεκριμένους, αλλά προσωπικά όσες φορές έχουν πάει ποτέ δεν εντυπωσιάστηκα
- Προσοχή στα όρια ταχύτητας στην Ελβετία κυνηγάνε πολύ τα πρόστιμα.
- Αν είστε γευσιγνώστες και σας αρέσει να δοκιμάζετε τυριά κτλ, υπάρχουν εργοστάσια τυριού στην επαρχία που μπορείτε να κάνετε tour και να δοκιμάσετε.
- Η Γενεύη στο αεροδρόμιο έχει γαλλικό / ελβετικό κομμάτι, προσοχή οι τιμές στο γαλλικό συνήθως έχουν έξτρα κόστος (π.χ. βινιέτα και χιονολάστιχα) τα οποία στο τέλος θα σας κοστίσουν όσο αν νοικιάζατε από το ελβετικό, θέλει προσοχή. Την έχω πατήσει μιλάω εκ πείρας.
- Όλες τις πόλεις μπορείτε να τις περπατήσετε άνετα, χωρίς φόβο και γενικά θεωρώ ότι 1 ημέρα είναι αρκετή σε κάθε πόλη για να δείτε τα βασικά. Βέβαια μερικές πόλεις (αν είστε με τα πόδια "θα σας βγάλουν την γλώσσα "π.χ Λωζάνη) ενώ άλλες είναι πιο άνετες (π.χ. Ζυρίχη). Ακόμη και 1 ημέρα να πάτε στη Ζυρίχη, προλαβαίνετε να περπατήσετε στους κεντρικούς δρόμους και να πάρετε μία ιδέα.

Μένω Ελβετία τα τελευταία χρόνια , όποιος θέλει βοήθεια ας γράψει εδώ. Γράφω αυτό το post χωρίς να διαβάσω όλες τις προηγούμενες σελίδες, άρα ζητάω συγγνώμη αν διπλό αναφέρω κάτι.
Ωραιος φιλε μου. Βασικα τα εχουμε κανονισει σχεδον ολα πλην των τρενων...! Ειμαστε 4 ατομα, κλεισαμε αμαξι για 6 μερες, κοιταξαμε ολα τα ξενοδοχεια να εχουν δωρεαν πρωινο και παρκινκ και θα κανουμε tour Γενευη, Λωζανη, Βερνη, Ιντερλακεν, Ζερματ, Λουκερνη, Ζυριχη και Μοριτζ...! Στη Γενευη μενουμε στο γαλλικο κομματι οποτε θα εφοδιαστουμε με οτι μπορουμε απο εκει...!Μια μερα στο καθενα περιπου οπως ειπες γιατι ειδα οτι σχεδον ολα οσα ειναι να δεις ειναι μαζεμενα στο κεντρο των πολεων! Αυτο που θελω να μου πεις αν μπορεις και ξερεις ειναι με τα εισητηρια για τα τρενα...! Συγκεκριμενα απο Chur για Moritz, καμια ωρα σταση εκει και μετα μεχρι Tirano κι απο εκει επιστροφη στο Chur...! Αξιζει να κανουμε ολη αυτη τη διαδρομη με τρενο ή ειναι καλυτερα να παμε με το αυτοκινητο μεχρι το Saint Moritz κι απο εκει να παρουμε τρενο για Tirano? Ποιο κομματι της διαδρομης ειναι καλο για να πεις ειδες αξιοθεατα, γεφυρες και τουνελ που βλεπεις στα βιντεο...? Με τα εισητηρια τι γινεται, κλεινουμε απο καπου μεσω ιντερνετ? Υπαρχει καποια καρτα για περισσοτερες διαδρομες ή και για τελεφερικ...? Ουσιαστικα αυτο που μας ενδιαφερει ειναι τρενο για Moritz-Tirano και ενα κομματι που δεν παει το οχημα για να ανεβουμε Zermatt...! Και με τα διοδια τι γινεται, τα πληρωνουμε εμεις και τι τιμες εχουν πανω κατω?
 

crisant

Member
Μηνύματα
26
Likes
53
Καλημέρα και χρόνια πολλά. Πήγα πρόσφατα και θα πρότινα κατ΄αρχάς να νοικιάσεις αυτοκίνητο. Δεν αναφέρεις πια εποχή θα πας, αν είναι μέσα στο μήνα ίσως φοβάσε τα χιόνια στους δρόμους κλπ. αλλά αν πας άνοιξη ή αργότερα που οι δρόμοι δεν έχουν πρόβλημα σκέψου το την ενοικίαση για να μπορέσεις να δεις τα μέρη που λές. Το κόστος για ένα μεσαίο αυτοκίνητο δεν θα ξεπεράσει τα 35-40€/ ημέρα +10€ τα πάρκιν,και αν είστε 4 συμφέρει . Τα τρένα είναι μεν στην ώρα τους αλλά ακριβά. Το αυτοκίνητο σου δίνει αυτονομία και πάς εύκολα στους καταρράκτες του Ρήνου ακολουθόντας και την διαδρομή που θές. Εμείς κάναμε απο Ζυρίχη ημερίσια εκδρομή στο Σαιντ Μοριτζ, μέσω Λιχνεσταιν-Νταβός. Οι πόλεις μεταξύ τους είναι σχετικά κοντά με την Ζυρίχη. Το Ibis Budget στο αεροδρόμιο της Ζυρίχης είναι πολύ καλό και οικονομικό-καθαρό. Είναι στενά τα δωμάτια αλλά είναι δίπλα στο αεροδρόμιο και για κάποιον που το χρησιμοποιεί μόνο το βράδυ για ύπνο και μπάνιο είναι ιδανικά. Στην Λουκέρνη χρησιμοποιήσαμε το FOX, δεν είχε 24ωρη ρεσεπτιόν και πάρκιν εύκολο, και το Central Lucern , αμφότερα 3 αστέρων, καθαρά και οικονομικά. Αν θες παραπάνω λεπτομέρειες ευχαρίστως.
καλησπερα ,σκεφτομαστε δυο ατομα απο θεσσαλονικη με αυτοκινητο να κανουμε τον γυρο της ελβετιας , θα μενουμε σε καμπινγκ .Στις πολεις υπαχουν παρκινγ και εννοεις 10 ευρω την ημερα η την ωρα????? σε ρωταω γιατι με τις τιμεςπου διαβαζω εχω μια ταραχηηη.ευχαριστω

Μερικοί βασικοί κανόνες για Ελβετία:

- Παντού πληρώνετε την στάση / στάθμευση (ή τουλάχιστον στο 90% των περιπτώσεων ΔΕΝ είναι δωρεάν)
- Όπου μπορείτε να βγείτε από τα σύνορα και να πάτε σε διπλανή περιοχή για προμήθειες / καύσιμα κτλ να το κάνετε καθώς όλα είναι πανάκριβα.
- Συνήθως από 3 άτομα και πάνω συμφέρει να νοικιάσετε αυτοκίνητο (μπορεί και 2 ανάλογα την τιμή που θα βρείτε κτλ). Στα τρένα πάντα συμφέρουν τα swiss pass / interrail (ειδικά όσοι είστε young έχετε εκπτώσεις)
- Προσοχή να δείτε πάντα ότι το pass που έχετε περνάει στα τρένα που θέλετε.
- Σε ένα τεράστιο ποσοστό υπάρχουν έλεγχοι στα τρένα (έχω πετύχει από πολύ χαλαρούς ελέγχους μέχρι πολύ αυστηρούς).
- Βασικές πόλεις (που τουλάχιστον μου αρέσουν εμένα) είναι Γενεύη , Ζυρίχη, Βέρνη , Βασιλεία, Λουκέρνη (τις άλλες τις θεωρώ λίγο πιο κάτω σε ομορφιά , καθαρά προσωπική μου άποψη).
- Αξίζει πάρα πολύ να πάτε στην Ελβετική επαρχία. Π.χ. Thun, Interlaken, Chamonix (είναι στη Γαλλία αλλά πολλοί πάνε από Γενεύη), επίσης για εμένα (καθώς δεν έχουμε στην Ελλάδα) αξίζει πολύ να ανεβείτε στο Aiguille du midi.
- Έχει μερικά πολύ ωραία κάστρα π.χ. Chateau De Chillion
- Προσωπικά οι καταρράκτες του Ρήνου δεν είναι και τίποτα τρομερό (μην περιμένετε κάτι σαν τους καταρράκτες του Νιαγάρα), απλά το λέω γιατί πολύ συζήτηση υπάρχει γύρω από τους συγκεκριμένους, αλλά προσωπικά όσες φορές έχουν πάει ποτέ δεν εντυπωσιάστηκα
- Προσοχή στα όρια ταχύτητας στην Ελβετία κυνηγάνε πολύ τα πρόστιμα.
- Αν είστε γευσιγνώστες και σας αρέσει να δοκιμάζετε τυριά κτλ, υπάρχουν εργοστάσια τυριού στην επαρχία που μπορείτε να κάνετε tour και να δοκιμάσετε.
- Η Γενεύη στο αεροδρόμιο έχει γαλλικό / ελβετικό κομμάτι, προσοχή οι τιμές στο γαλλικό συνήθως έχουν έξτρα κόστος (π.χ. βινιέτα και χιονολάστιχα) τα οποία στο τέλος θα σας κοστίσουν όσο αν νοικιάζατε από το ελβετικό, θέλει προσοχή. Την έχω πατήσει μιλάω εκ πείρας.
- Όλες τις πόλεις μπορείτε να τις περπατήσετε άνετα, χωρίς φόβο και γενικά θεωρώ ότι 1 ημέρα είναι αρκετή σε κάθε πόλη για να δείτε τα βασικά. Βέβαια μερικές πόλεις (αν είστε με τα πόδια "θα σας βγάλουν την γλώσσα "π.χ Λωζάνη) ενώ άλλες είναι πιο άνετες (π.χ. Ζυρίχη). Ακόμη και 1 ημέρα να πάτε στη Ζυρίχη, προλαβαίνετε να περπατήσετε στους κεντρικούς δρόμους και να πάρετε μία ιδέα.

Μένω Ελβετία τα τελευταία χρόνια , όποιος θέλει βοήθεια ας γράψει εδώ. Γράφω αυτό το post χωρίς να διαβάσω όλες τις προηγούμενες σελίδες, άρα ζητάω συγγνώμη αν διπλό αναφέρω κάτι.
καλησπερα επειδη σκεφτομαστε να κανουμε το γυρο της ελβετιας με αυτοκινητο -βενζινη και υγραεριο - μπορειτε να μας πειτε ποσο εχει η βενζινη , και ποσο το υγραεριο ? και αν θα ειναι ευκολο να βρισκουμε παρκινγκ στις πολεις και με τι κοστος ? ευχαριστω καλη συνεχεια .

.
 
Last edited by a moderator:

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
@Ntt μιας και εισαι κατοικος θα μπορουσες να μου πεις μεσα σ ενα πσκ Φεβρουαριου αν προλαβαινω να δω την Ζυριχη και ποσο χαλια θα ναι ο καιρος?να φοβαμαι οτι παιζει να αποκλειστω στο ξενοδοχειο απο το χιονι?:haha:επισης μια καλη περιοχη που να μεινουμε και να ειναι κεντρικα γιατι το ιντερνετ δε με πολυβοηθα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.799
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom