Πληροφορίες για διακοπές στην Πρέβεζα

sot1973

Member
Μηνύματα
18
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Πρέβεζα (μάλλον)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος της Ελλάδας
Καλημέρα σε όλους,
φέτος σκέφτομαι για διακοπές αρχές Ιουλίου (1 Ιουλίου - 10 Ιουλίου) την Πρέβεζα με σκοπό να τη χρησιμοποιήσω σαν βάση για να επισκεφτώ γενικότερα την Ηπειρο (Πάργα, Σύβοτα, Πέρδικα, Λευκάδα κλπ). Προς εκείνη την πλευρά της Ελλαδος θα πάω πρώτη φορά και θα ήθελα εάν γνωρίζει κάποιος να μου πει εάν είναι σωστή η επιλογή της Πρέβεζας (γενικά τι λέει σαν πόλη) ως βάση ή να μου προτείνει κάποιο άλλο μέρος καθώς και κάποια πρόταση για διαμονή. Δύο παράμετροι αρκετά σημαντικοί είναι ότι 1ον θα έιμαι με τους 2 έφηβους γιους μου, οπότε το μέρος που θα διαμένουμε ίσως πρέπει να έχει λίγο ζωή και 2ον ένα οικονομικό τρίκλινο δωμάτιο. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
H πόλη της Πρέβεζας είναι μια πόλη με ότι αυτό συνεπάγεται. Δεν ξέρω εάν θα την επέλεγα για τη βάση μου, αν και το συστατικό "2 έφηβοι" ίσως να κάνουν την διαμονή σε πόλη μονόδρομο. Καθώς τα παραθαλάσσια της Ηπείρου και τα βόρεια ιόνια νησιά είναι κοντά στον τόπο διαμονής μου, θα πρότεινα διαμονή σε παραθαλάσσιο οικισμό στη μέση των ακτών της Ηπείρου (έτσι κι αλλιώς η Λευκάδα είναι πιο κοντά στην πόλη της Πρέβεζας χιλιομετρικά και όχι στα παράλια). Στο χωριό Αμμουδιά (όπου εκβάλλει ο ποταμός Αχέροντας, ακόμα ένα must για την επίσκεψή σας στα μέρη αυτά, θα βρείτε καλά και οικονομικά καταλύματα. Σε 15-20 λεπτά είσαι στις γνωστές παραλίες της Πρέβεζας (Λούτσα- Βράχος, Κανάλι, Καστροσυκιά, Μονολίθι). Σε 20 λεπτά επίσης είσαι στην πόλη της Πάργας που αυτή κι αν έχει ζωή όλη μέρα αλλά και στις όμορφες παραλίες της. Από την Πάργα μπορείτε να πάρετε το καραβάκι για τους Παξούς (και από την Αμμουδιά επίσης) και τους Αντίπαξους. Σε 40 λεπτά είστε στην πόλη της Πρέβεζας αλλά και στις παραλίες των Συβότων και της Πέρδικας ενώ σε 1 ώρα σε εκείνη της Λευκάδας . Αυτό θα έκανα εγώ απ τη στιγμή που οι διακοπές είναι καλοκαιρινές με βασικό ζητούμενο την εξερεύνηση παραλιών. Εσύ ξέρεις όμως την οικογένειά σου οπότε εάν το πιο σημαντικό είναι οι βραδινές έξοδοι χωρίς να έχετε να οδηγήσετε προς το κατάλυμα, θα πρέπει να κοιτάξετε για καταλύματα σε Πρέβεζα ή Πάργα.
 

sot1973

Member
Μηνύματα
18
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Πρέβεζα (μάλλον)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος της Ελλάδας
ravT σε ευχαριστώ πολύ. Για μας όχι δεν είναι σημαντικό οι βραδινές εξόδοι, απλά το σημείο που θα διαμείνουμε να έχει μια σχετική ζωή (λόγο των παιδιών). Οπότε θεωρείς ότι η Αμμουδιά Πρεβέζης είναι μια καλή λύση. Μήπως έχεις κάποιο τηλέφωνο ή τέλος πάντων κάποια πρόταση για δωμάτιο; Τέλος πως θα άκουγες να γινόντουσαν ανά 3 ημέρες αλλαγή τόπου διαμονής έτσι ώστε να μην υπήρχαν τα μπρος πίσω. Και πάλι ευχαριστώ.
 

kati_pro

Member
Μηνύματα
55
Likes
29
Η γνώμη μου είναι πως η Αμμουδιά αξίζει για μια επίσκεψη αλλά όχι ως βάση διακοπών. Υπερβολικά ρηχή θάλασσα και υπερβολικά ήσυχη περιοχή! Εκτός κι αν αυτό προτιμάτε. Με δύο εφήβους θεωρώ καλή ιδέα τη Λούτσα ή το Βράχο. Καλύτερη θάλασσα και vibe για νεαρές ηλικίες όλη μέρα. Αρκετή ζωή το βράδυ, beach bars και είσαι όπως πολύ σωστά ανέφερε και η ravT σε κομβικο σημείο για επισκέψεις στην υπέροχη Πάργα, στα Σύβοτα αλλά και την Πρέβεζα. Εγώ με δέκα μέρες στη διάθεσή μου θα μοίραζα τις μισές σε κάποια από τις παραπάνω παραλίες της Πρέβεζας ( με ημερήσιες επισκεψεις σε Πάργα και πόλη της Πρέβεζας ) και τις υπόλοιπες στα Σύβοτα και τις γύρω παραλιες ( οι νεαροί της παρέας θα τρελαθούν με τη Μικρή και Μεγάλη Άμμο) . Εξαρτάται πάντα από το πόσο σας κουράζει αυτό το πλάνο σαν σκέψη και το τι προτιμάτε να δείτε.
 

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Νομίζω πως το τόνισα ότι δεν έχει ζωή η Αμμουδιά, είναι για ήσυχες οικογενειακές διακοπές με μικρά παιδιά λόγω της παραλίας. Την ανέφερα αφενός για οικονομικά καταλύματα (της Λούτσας είναι πιο ακριβά), αφετέρου γιατί την αισθάνομαι στη μέση της περιοχής. Είναι Πρέβεζα αλλά στην άκρη της, είναι πιο πολύ Πάργα αλλά και δεν είναι, είναι δίπλα στη διασταύρωση για Σύβοτα κ.ο.κ.
 

kati_pro

Member
Μηνύματα
55
Likes
29
Μα η Αμμουδιά ούτε για μπάνιο ενδείκνυται. Εκτός κι αν δεν ξέρεις κολύμπι ή είσαι άνω των 70. Για να κάνει ο έφηβος βουτιά θα πρέπει να περπατήσει 100 μέτρα τουλάχιστον μέσα στο νερό. Πέρα από το ότι είναι όντως οικονομικά δεν έχει τίποτα να προσφέρει κατά τη γνώμη μου ως περιοχή. Και φυσικά η θέση της. Οι μόνοι γνωστοί μου που την προτιμούν ή έχουν νήπια ή ηλικιωμένους γονείς.
 

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
ravT σε ευχαριστώ πολύ. Για μας όχι δεν είναι σημαντικό οι βραδινές εξόδοι, απλά το σημείο που θα διαμείνουμε να έχει μια σχετική ζωή (λόγο των παιδιών). Οπότε θεωρείς ότι η Αμμουδιά Πρεβέζης είναι μια καλή λύση. Μήπως έχεις κάποιο τηλέφωνο ή τέλος πάντων κάποια πρόταση για δωμάτιο; Τέλος πως θα άκουγες να γινόντουσαν ανά 3 ημέρες αλλαγή τόπου διαμονής έτσι ώστε να μην υπήρχαν τα μπρος πίσω. Και πάλι ευχαριστώ.
Θεωρητικά η αλλαγή τόπου διαμονής είναι καλή λύση αλλά άκου ποιο είναι το πρόβλημα. Όταν είσαι στη στεριά, θέλεις να έχεις τις επιλογές σου και όχι να σε καθηλώνει ο καιρός. Μας έχει τύχει να μένουμε στη Λούτσα και να σηκώσει έναν αέρα που δημιούργησε αμμοθύελλα. Την παραμονή στην παραλία ήταν αδύνατον να τη σκεφτείς. Φύγαμε και πήγαμε στον Αχέροντα, αξιοποιώντας το ότι είχαμε επιλογή πλην παραλίας. Άλλο παράδειγμα. Θέλαμε να πάμε στους Παξούς. Ο καιρός δεν ήταν καλός και μας είχαν ενημερώσει οι υπάλληλοι στο καραβάκι πως αν έχει αέρα δεν θα περάσουμε απ τις σπηλιές. Αλλάξαμε λοιπόν και πάλι το πρόγραμμά μας και πήγαμε στην Αμμουδιά όπου όσο αέρα κι αν είχε τα παιδιά θα κολυμπούσαν με σχετική ασφάλεια. Τα τελευταία καλοκαίρια η δυτική Ελλάδα ζει ταλαιπωρημένο καλοκαίρι άρα το να αλλάξεις τόπο διαμονής φτιάχνοντας ένα πρόγραμμα μπορεί να σε καθηλώσει όπως ένας κακός καιρός σε ένα νησί. Αυτό θα φοβόμουν, διαφορετικά σαφώς είναι καλή λύση.
 

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Μα η Αμμουδιά ούτε για μπάνιο ενδείκνυται. Εκτός κι αν δεν ξέρεις κολύμπι ή είσαι άνω των 70. Για να κάνει ο έφηβος βουτιά θα πρέπει να περπατήσει 100 μέτρα τουλάχιστον μέσα στο νερό. Πέρα από το ότι είναι όντως οικονομικά δεν έχει τίποτα να προσφέρει κατά τη γνώμη μου ως περιοχή. Και φυσικά η θέση της. Οι μόνοι γνωστοί μου που την προτιμούν ή έχουν νήπια ή ηλικιωμένους γονείς.
Αφενός έχω μικρά παιδιά που δε ξέρουν ακόμα μπάνιο, αφετέρου μια χαρά μπάνιο και βουτιές κάνεις. Παράλληλα, την έθεσα ως βάση διαμονής όπερ σημαίνει πως δεν θα γίνει ουσιαστικά χρήση της παραλίας αυτής καθώς οι άνθρωποι θέλουν να εκδράμουν στη γύρω περιοχή. Δε καταλαβαίνω γιατί εμμένεις σε κάτι που δεν έχω θέσει. Δεν είπα ότι είναι ουάου μέρος και σουπερ για έφηβους με απίστευτη ζωή.
 

kati_pro

Member
Μηνύματα
55
Likes
29
Μα δεν καταλαβαίνω γιατί το παίρνεις προσωπικά. Την άποψή μου είπα και μόνο. Έχω πάει στη συγκεκριμένη παραλία με εφήβους και ήθελαν να φύγουν από την πρώτη ώρα. Αυτό. Μπορεί κάποιος άλλος να έχει διαφορετική εμπειρία και να πέρασε υπέροχα. Εδώ είμαστε να τις καταθετουμε ώστε να σχηματίζει ο κάθε αναγνώστης την άποψή του. Αν τα παιδιά σου είναι μικρά καλά κάνεις και την προτιμάς. Ο καθένας έχει τη γνώμη του και συμφωνώ απόλυτα με όλα τα υπόλοιπα που αναφέρεις!
 

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
sot1973 εμείς μένουμε στο Hotel Ammoudia. Είναι ξενοδοχείο ενοικιαζόμενων δωματίων με κουζινάκι αλλά δεν προσφέρει πρωινό. Ειλικρινά, πρόκειται για το πιο καθαρό κατάλυμα που έχω μείνει. Έχω μείνει και στο διπλανό του, το Hotel Spiros που έχει και πισίνα και εστιατόριο αλλά είναι πιο ακριβό και το φαγητό είναι κλασσικό φαγητό σε κατάλυμα που δουλεύει με γκρουπ. Θα φας αλλά δε θα ενθουσιαστείς. Τα παιδιά και στα δυο καταλύματα είναι καλά και εξυπηρετικά. Έχω προτάσεις και στη Λούτσα και στην Πάργα αν σκεφτείς προς τα εκεί. Αν χρειαστείς κάποια άλλη πληροφορία και μπορώ να βοηθήσω, με χαρά θα το κάνω.
 

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Μα δεν καταλαβαίνω γιατί το παίρνεις προσωπικά. Την άποψή μου είπα και μόνο. Έχω πάει στη συγκεκριμένη παραλία με εφήβους και ήθελαν να φύγουν από την πρώτη ώρα. Αυτό. Μπορεί κάποιος άλλος να έχει διαφορετική εμπειρία και να πέρασε υπέροχα. Εδώ είμαστε να τις καταθετουμε ώστε να σχηματίζει ο κάθε αναγνώστης την άποψή του. Αν τα παιδιά σου είναι μικρά καλά κάνεις και την προτιμάς. Ο καθένας έχει τη γνώμη του και συμφωνώ απόλυτα με όλα τα υπόλοιπα που αναφέρεις!
Απάντησα επειδή δεν ανέφερα ποτέ ότι είναι μέρος να περάσει 10 μέρες ένας έφηβος. Κατέθεσα πλήρως την άποψή μου για το μέρος αλλά και τους λόγους που την πρότεινα. Φυσικά και οι άνθρωποι είμαστε διαφορετικοί και εννοείται πως συμφωνώ με όσα λες.
 

sot1973

Member
Μηνύματα
18
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Πρέβεζα (μάλλον)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος της Ελλάδας
Θa έλεγα ότι η kati_pro ίσως έχει δίκιο γιατί η αλήθεια είναι ότι αν επιλέξω ένα μέρος που είναι πιο χαλαρό θα υπάρχει πρόβλημα, οπότε η λύση της Αμμουδιάς ravT βλέπω να απομακρύνεται. Η Λούτσα και ο Βράχος είναι μία παραλία παιδιά; (γιατί αυτό καταλαβαίνω από τις φωτογραφίες που εψαξα και είδα μια στα γρήγορα). Τέλος θα ήθελα την γνώμη σας στο εξής. Εάν είχατε 10 ημέρες για να περάσετε στην δυτική Ελλάδα και εννοώ από την Λευκάδα περίπου μέχρι ας πούμε τα Γιάννενα, πως θα μοιράζατε τις ημέρες και θα επιλέγατε να μείνετε μια τοποθεσία ή σε περισσότερες; και ποιες θα ήταν αυτές; και πάλι ευχαριστώ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.715
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom