Ιταλία Πληροφορίες για Κατανια

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Οκ αλλα οπως γκουγκλαρα αυτο που εγραψες μου βγαζει για ψαρικα..το θεμα ειναι οτι εμεις δεν ειμαστε φαν του ψαριου..οποτε τι κανουμε την βγαζουμε με κανολι ολη μερα;:haha:
Κριμα. Η πολη φημιζεται για ψαρικα. Πηγαινετε εστω κ για βολτα, ειναι εμπειρια. Αν δεν υποκυψετε τοτε via Plebiscito που βριθει κρεατος. Και αλογου, η πολη θεωρειται πρωτευουσα της χωρας στο ειδος...καλο το Achille εκει αλλα εχει παμπολλα.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Must αξιοθεατα για Συρακουσες;;να επικεντρωθω μονο Ορτυγια λετε ή οχι;;
 

themargav

Member
Μηνύματα
135
Likes
24
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Must αξιοθεατα για Συρακουσες;;να επικεντρωθω μονο Ορτυγια λετε ή οχι;;
Οπωσδήποτε την Ορτυγία να την περπατήσεις και να την απολαύσεις όσο γίνεται περισσότερο. Εκτός αυτού όμως, υπάρχει και το Parco Archeologico della Neapolis
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Οπωσδήποτε την Ορτυγία να την περπατήσεις και να την απολαύσεις όσο γίνεται περισσότερο. Εκτός αυτού όμως, υπάρχει και το Parco Archeologico della Neapolis
Ναι το χα σημειωμενο απλα θα χω μονο 7 ωρες στη διαθεση μου στη πολη..και σκεφτομαι προλαβαινω να παω και στο Parco και Ορτυγια ή να πιστολιασω το πρωτο και να παω κατευθειαν Ορτυγια?o_Oo_O
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ναι το χα σημειωμενο απλα θα χω μονο 7 ωρες στη διαθεση μου στη πολη..και σκεφτομαι προλαβαινω να παω και στο Parco και Ορτυγια ή να πιστολιασω το πρωτο και να παω κατευθειαν Ορτυγια?o_Oo_O
Πήγαινε πρώτα Ορτυγία και βλέπεις. Ο αρχαιολογικός χώρος είναι μεγάλος και βρίσκεται σε εντελώς αντιδιαμετρική κατεύθυνση. Από τον σταθμό τρένων/λεωφορείων είναι 20' με τα πόδια. Η Ορτυγία είναι λίγο λιγότερο. Οπότε για να πας από Ορτυγία στον αρχαιολογικό χώρο καλύτερα η μετακίνηση να γίνει με ΜΜΜ ή ταξί αν δεν θέλεις να πεθάνεις στην κούραση. Εμείς τον πιστολιάσαμε αν και πρέπει να είναι ενδιαφέρων. Next time.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.815
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Η Ορτυγία είναι πανέμορφη. Πρώτα πας εκεί και αν σου μείνει χρόνος πας και οπουδήποτε αλλού.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Πήγαινε πρώτα Ορτυγία και βλέπεις. Ο αρχαιολογικός χώρος είναι μεγάλος και βρίσκεται σε εντελώς αντιδιαμετρική κατεύθυνση. Από τον σταθμό τρένων/λεωφορείων είναι 20' με τα πόδια. Η Ορτυγία είναι λίγο λιγότερο. Οπότε για να πας από Ορτυγία στον αρχαιολογικό χώρο καλύτερα η μετακίνηση να γίνει με ΜΜΜ ή ταξί αν δεν θέλεις να πεθάνεις στην κούραση. Εμείς τον πιστολιάσαμε αν και πρέπει να είναι ενδιαφέρων. Next time.
Ακριβως αυτο ειδα και εγω και μπηκα σε δευτερες σκεψεις..ειδα βεβαια εχει και λεωφορειο για Ορτυγια απο το σταθμο,κατα ποσο θα χει συχνα δρομολογια δε ξερω αλλα ειδωμεν...θα το πιστολιασουμε και μεις τον αρχαιολογικκ αν το προλαβουμε στο γυρνα εχει καλως αν και δε νομιζωω
 

themargav

Member
Μηνύματα
135
Likes
24
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ναι το χα σημειωμενο απλα θα χω μονο 7 ωρες στη διαθεση μου στη πολη..και σκεφτομαι προλαβαινω να παω και στο Parco και Ορτυγια ή να πιστολιασω το πρωτο και να παω κατευθειαν Ορτυγια?o_Oo_O
Αφού έχεις μόνο εφτά ώρες διαθέσιμες καλύτερα μόνο Ορτυγία. Το Parco είναι τεράστιο, θέλει γύρω στις 2-3 ώρες για να πεις ότι κάτι είδες. Επιπλέον, δεν σε βολεύει και η απόσταση από την Ορτυγία.
 

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
Η Ορτυγία πράγματι είναι μία κούκλα και θεωρώ ότι θα σού καλύψει τον χρόνο πού διαθέτεις. Ωστόσο καλό είναι να έχεις υπ' όψιν σου ότι υπάρχει και το Hop on- Hop off , πού ακόμα και αν δεν κατεβαίνεις στις στάσεις του για επισκέψεις των αξιοθεάτων, αξίζει η βόλτα. Διαρκεί περίπου 1 ώρα και δεν κοστίζει ακριβά. Επίσης υπάρχουν καραβάκια πού ξεκινούν από την γέφυρα της Ορτυγίας, κάνουν το κύκλο και σε πάνε στις θαλασσινές σπηλιές. Είναι πολύ όμορφη θαλάσσια βόλτα, διαρκεί μία ώρα και κοστίζει (πέρσι πού είχα πάει) 15 ευρώ.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Εχει παρει κανεις ταξι απο το αεροδρομιο για κεντρο;;ποσο μππρει να κοστιζει;;διαβαζω κατι ωραια σχολια οτι τα λεωφορεια της alibus κανουν τα δρομολογια φουλ αραια και σκεφτομαι μηπως αναγκαστουμε να καταφυγουμε σ αυτη τη λυση
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Εχει παρει κανεις ταξι απο το αεροδρομιο για κεντρο;;ποσο μππρει να κοστιζει;;διαβαζω κατι ωραια σχολια οτι τα λεωφορεια της alibus κανουν τα δρομολογια φουλ αραια και σκεφτομαι μηπως αναγκαστουμε να καταφυγουμε σ αυτη τη λυση
Δεν είχαμε κανένα πρόβλημα με το λεωφορείο ούτε στο πήγαινε ούτε στο ελα.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Εχει παρει κανεις ταξι απο το αεροδρομιο για κεντρο;;ποσο μππρει να κοστιζει;;διαβαζω κατι ωραια σχολια οτι τα λεωφορεια της alibus κανουν τα δρομολογια φουλ αραια και σκεφτομαι μηπως αναγκαστουμε να καταφυγουμε σ αυτη τη λυση
Ούτε εγώ είχα πρόβλημα με το λεωφορείο μας άφησε στο κέντρο φιλικός ο οδηγός στις ερωτήσεις μας.Για τη συνέπεια τους δεν ορκίζομαι...καλού κακού νωρίτερα να πας.
Στην επιστροφή μου είπε η ιδιοκτήτρια αν θέλω να καλέσω φίλο της για να μας κάνει καλλίτερη τιμή...(δεν κατάλαβα ότι ήταν πειρατικό το ταξί ) , το κατάλαβα χαράματα καθ οδόν για το αεροδρόμιο ευτυχώς ξέρω την Ιταλική και μιλούσαμε μέχρι το αεροδρόμιο αλλά μέχρι να φτάσω ψιλοφοβήθηκα 20 ευρώ η φιλική τιμή από το κέντρο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.718
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom