Αυστρία Εκλεισα για Βιεννη!Τη βοηθεια σας παρακαλω..!!

FoNikos21

Member
Μηνύματα
30
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Έχω κλείσει για Βιέννη τον Μάρτιο και τώρα που τσεκάρω τις τιμές στα αξιοθέατα έχω φρικάρει λίγο. Διάβασα τις (σχετικά πρόσφατες) ιστορίες των παιδιών εδώ μέσα και έχω διαπιστώσει μεγάλη αύξηση. Ενδεικτικά: o Πύργος του Δούναβη από 7,90 σε 14,50(!), η ξενάγηση στην Όπερα από 7,50 σε 9,00, το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας από 10,00 σε 12,00, η Vienna Pass από 100,00 σε 119,00 και πάει λέγοντας! Γιατί τόσο πολύ ρε παιδιά;
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Έχω κλείσει για Βιέννη τον Μάρτιο και τώρα που τσεκάρω τις τιμές στα αξιοθέατα έχω φρικάρει λίγο. Διάβασα τις (σχετικά πρόσφατες) ιστορίες των παιδιών εδώ μέσα και έχω διαπιστώσει μεγάλη αύξηση. Ενδεικτικά: o Πύργος του Δούναβη από 7,90 σε 14,50(!), η ξενάγηση στην Όπερα από 7,50 σε 9,00, το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας από 10,00 σε 12,00, η Vienna Pass από 100,00 σε 119,00 και πάει λέγοντας! Γιατί τόσο πολύ ρε παιδιά;
Αν θέλεις να κόψεις κάτι και να περιορίσεις το κόστος, αφαίρεσε τον πύργο του Δούναβη - κατά τη γνώμη μου, η Βιέννη έχει πολύ σημαντικότερα μέρη για να επισκεφτείς..(παλάτια, μουσεία..) τα οποία έτσι κι αλλιώς ανεβάζουν το κόστος..Αν θες να δεις τον Δούναβη, πάρε απλά το μετρό u1 προς Leopoldau και στις στάσεις Donauinsel, Alte Donau κλπ θα δεις το κανονικό ποτάμι (μέσα στην πόλη περνάει απλά ένα κανάλι του Δούναβη). Αν θες να δεις πανοραμική θέα της Βιέννης, υπάρχουν καφέ/μπαρ κλπ.
 

FoNikos21

Member
Μηνύματα
30
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Αν θέλεις να κόψεις κάτι και να περιορίσεις το κόστος, αφαίρεσε τον πύργο του Δούναβη - κατά τη γνώμη μου, η Βιέννη έχει πολύ σημαντικότερα μέρη για να επισκεφτείς..(παλάτια, μουσεία..) τα οποία έτσι κι αλλιώς ανεβάζουν το κόστος..Αν θες να δεις τον Δούναβη, πάρε απλά το μετρό u1 προς Leopoldau και στις στάσεις Donauinsel, Alte Donau κλπ θα δεις το κανονικό ποτάμι (μέσα στην πόλη περνάει απλά ένα κανάλι του Δούναβη). Αν θες να δεις πανοραμική θέα της Βιέννης, υπάρχουν καφέ/μπαρ κλπ.
Δεν εστιάζω στον Πύργο, ίσως και να μην τον επιλέξω τελικά. Είναι γενικό το θέμα, πχ τώρα που έπεσε το μάτι μου στον τροχό του Πράτερ (ο οποίος ήταν μια σταθερά τόσα χρόνια) και αυτός αυξήθηκε στα 12 ευρώ!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Δεν εστιάζω στον Πύργο, ίσως και να μην τον επιλέξω τελικά. Είναι γενικό το θέμα, πχ τώρα που έπεσε το μάτι μου στον τροχό του Πράτερ (ο οποίος ήταν μια σταθερά τόσα χρόνια) και αυτός αυξήθηκε στα 12 ευρώ!
Οταν βλεπουμε οτι ξεφευγει το πραγμα με τα εισιτηρια, κανουμε αυστηρες επιλογες και βλεπουμε οτι μας ενδιαφερει πραγματικα, οχι ο,τι γραφει ενας οδηγος.
Αν βαλεις και καμια διανυκτερευση Μπρατισλαβα, κατεβαζεις το κοστος διαμονης-διαβιωσης και βλεπεις 2 πρωτευουσες. Ειναι χαριτωμενη και η Μπρατισλαβα, αξιζει τον κοπο γιατι δυσκολα θα πας εκει αποκλειστικο ταξιδι.
 

FoNikos21

Member
Μηνύματα
30
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Οταν βλεπουμε οτι ξεφευγει το πραγμα με τα εισιτηρια, κανουμε αυστηρες επιλογες και βλεπουμε οτι μας ενδιαφερει πραγματικα, οχι ο,τι γραφει ενας οδηγος.
Αν βαλεις και καμια διανυκτερευση Μπρατισλαβα, κατεβαζεις το κοστος διαμονης-διαβιωσης και βλεπεις 2 πρωτευουσες. Ειναι χαριτωμενη και η Μπρατισλαβα, αξιζει τον κοπο γιατι δυσκολα θα πας εκει αποκλειστικο ταξιδι.
Αναφέρομαι στα αξιοθέατα που έχω επιλέξει και είναι του ενδιαφέροντός μου, ήδη έχω αποκλείσει τα περισσότερα από τα μουσεία και έχω κατασταλάξει στο που θέλω να πάω. Έχω κλείσει ξενοδοχείο Βιέννη για όλες τις μέρες δυστυχώς. Το θέμα είναι πως είχα κάνει ένα άλφα προγραμματισμό και μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση αυτή η απότομη μαζική αύξηση...
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
3.738
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Αναφέρομαι στα αξιοθέατα που έχω επιλέξει και είναι του ενδιαφέροντός μου, ήδη έχω αποκλείσει τα περισσότερα από τα μουσεία και έχω κατασταλάξει στο που θέλω να πάω. Έχω κλείσει ξενοδοχείο Βιέννη για όλες τις μέρες δυστυχώς. Το θέμα είναι πως είχα κάνει ένα άλφα προγραμματισμό και μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση αυτή η απότομη μαζική αύξηση...
Η τριήμερη Vienna Pass συμφέρει πολυ γιατί περιλαμβάνει παρά πολλά αξιοθέατα!
Να ξέρεις ότι βγάζει συνέχεια προσφορές με 10% έκπτωση εάν κάνεις on line αγορά.
Περίμενε και βλέπε τακτικά την ιστοσελίδα της.
Επίσης, κανε μια προσεκτική επιλογη σε μουσεία και αξιοθέατα.
Μια αύξηση της τάξης του 10% σε μερικά αξιοθέατα δεν νομίζω ότι θα αλλοιώσει σημαντικά τον αρχικο σχεδιασμό σου.
 

SKandalf1984

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Οι ουρές στα αξιοθέατα (για εισιτήρια) είναι μεγάλες;Δεν ξέρω αν θα επισκεφθούμε και τα 2 παλάτια πχ ή το Ζωολογικό κήπο (θέλουμε ένα πιο free πρόγραμμα όταν επισκεφθούμε την πόλη) οπότε ίσως χρειαστεί να βγάλουμε εισιτήρια για κάποια αξιοθέατα επιτόπου..

Κυρίως με ενδιαφέρει να μάθω για το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας και τα 2 Παλάτια.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
3.738
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Οι ουρές στα αξιοθέατα (για εισιτήρια) είναι μεγάλες;Δεν ξέρω αν θα επισκεφθούμε και τα 2 παλάτια πχ ή το Ζωολογικό κήπο (θέλουμε ένα πιο free πρόγραμμα όταν επισκεφθούμε την πόλη) οπότε ίσως χρειαστεί να βγάλουμε εισιτήρια για κάποια αξιοθέατα επιτόπου..

Κυρίως με ενδιαφέρει να μάθω για το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας και τα 2 Παλάτια.
Το μόνο αξιοθέατο που έχει τεράστιες ουρές είναι το Schonbrunn Palace και μπορεί να περιμένεις και 2,5 ώρες για να μπεις το καλοκαίρι (π.χ. Αύγουστο μήνα). Εκτός βέβαια εάν πας μεσημέρι κατά τις 2 μμ και δεν συναντήσεις τα γκρουπ.
Καλύτερα να βγάλεις εισιτήριο για αυτό ηλεκτρονικά 1-2 μέρες πριν το επισκεφτείς και αφού τσεκάρεις τον καιρό για να απολαύσεις και τους κήπους του.
Επίσης, υπάρχει συνδυαστικό εισιτήριο το "Sisi Ticket" με το οποίο μπορείς να δεις και τα 2 παλάτια και η αξία του είναι 29,90 € για ενήλικες. Περιλαμβάνει τα εξής: Schönbrunn Palace -Vienna Hofburg- Imperial Furniture Collection
Σου παρέχει γρήγορη είσοδο (fast-track admission) στο Schönbrunn Palace.
Μπορείς να το εκδώσεις ηλεκτρονικά πριν το ταξίδι σου και να αποφύγεις έτσι τις τεράστιες ουρές για να μπεις στο Schönbrunn Palace. Έχει ισχύ 1 χρόνο από την έκδοσή του και μπορείς να επισκεφτείς τα παλάτια σε διαφορετικές μέρες.
Δες αναλυτικά πληροφορίες εδώ:
https://www.schoenbrunn.at/en/our-tickets-and-prices/all-tickets-prices/#sisi-ticket

Το Μουσείο Φυσικής ιστορίας δεν είχε ουρά όταν το επισκέφτηκα μεσημέρι τον Ιούνιο. Δεν ξέρω τι γίνεται το πρωί, αλλά δεν φαντάζομαι να έχει και μεγάλη ουρά.
Γενικά, δεν συνάντησα πουθενά ουρές τέλη Ιουνίου που ήμουν στην Βιέννη.
 
Last edited:

agka8l

Member
Μηνύματα
37
Likes
25
εχει χρησημοποιήσει κάποιος στη βιέννη τα καταστήματα τυπου lockers που αφήνεις τις βαλίτσες σου? ταξιδεύω στις 02:00 τα ξημερώματα οπότε θα ηθελα ενα μέρος να αφήσω την βαλίτσα μου μετα το check out εως οσο πιο αργά γίνεται
 

Stathis37

Member
Μηνύματα
137
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Austria Stubaital για ski
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλιανές άνδεις για σκι!
εχει χρησημοποιήσει κάποιος στη βιέννη τα καταστήματα τυπου lockers που αφήνεις τις βαλίτσες σου? ταξιδεύω στις 02:00 τα ξημερώματα οπότε θα ηθελα ενα μέρος να αφήσω την βαλίτσα μου μετα το check out εως οσο πιο αργά γίνεται
Άφησε τες στα lockers του σιδηροδρομικού σταθμού.Μετά πήγαινε εκεί να τις πάρεις και να πας στο α/δ με το τραίνο.Είναι ασφαλή.
 

Pilgrim

Member
Μηνύματα
84
Likes
125
Οι ουρές στα αξιοθέατα (για εισιτήρια) είναι μεγάλες;Δεν ξέρω αν θα επισκεφθούμε και τα 2 παλάτια πχ ή το Ζωολογικό κήπο (θέλουμε ένα πιο free πρόγραμμα όταν επισκεφθούμε την πόλη) οπότε ίσως χρειαστεί να βγάλουμε εισιτήρια για κάποια αξιοθέατα επιτόπου..

Κυρίως με ενδιαφέρει να μάθω για το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας και τα 2 Παλάτια.
1. Mουσείο Φυσικής Ιστορίας ... δαγκωτό συστήνεται ανεπιφύλακτα (ιδίως αν έχεις και παιδιά μαζί σου θα ενθουσιαστούν). Οι ουρές μην σε τρομάζουν θα βγάλεις ηλεκτρονικό εισιτήριο απο το διαδίκτυο θα το τυπώσεις για να το έχεις μαζί σου και περνάς απο άλλη σειρά ... σφαίρα ! Μόνο πρόσεχε μην κάνεις το λάθος που κάναμε και εμείς και πας να μπεις φουριόζος στο απέναντι κτήριο που είναι πανάθεμα ακριβώς το ίδιο, και είναι με έργα τέχνης :) :) :)
Απο τα παλάτια εφόσον πάτε καλοκαιράκι και έχει καλό καιρό να πάτε στα θερινά ανάκτορα και στο Ζωολογικό κήπο, Schonbrunn Palace & Ζοο !!!
Για να μπείτε για ξενάγηση στο εσωτερικό του παλατιού (μικρή ή μεγάλη διαδρομή) και για να αποφύγετε τις ουρές πάλι συνιστάται η αγορά εισιτηρίων διαδικτυακά (έχουν ξεχωριστή σειρά εισόδου) πάντως πιο όμορφα είναι στον περιβάλλοντα χώρο με τους κήπους (που είναι και δωρεάν) καθώς και το να ανέβεις στο λόφο και να χαζεύεις αραχτός στο γκαζόν τη Βιέννη :) Επίσης δίπλα είναι και ο ζωολογικός κήπος που αξίζει τον κόπο (έχει κυριολεκτικά τα πάντα) αλλά βγάζεις εισιτήριο επιτόπου.

εχει χρησημοποιήσει κάποιος στη βιέννη τα καταστήματα τυπου lockers που αφήνεις τις βαλίτσες σου? ταξιδεύω στις 02:00 τα ξημερώματα οπότε θα ηθελα ενα μέρος να αφήσω την βαλίτσα μου μετα το check out εως οσο πιο αργά γίνεται
2. Εμεις τις είχαμε αφήσει μετά το checkout σε lockers στο σταθμό του Μitte. Δεν θυμάμαι ακριβώς τιμές αλλά νορμάλ μας φάνηκε απλώς, είναι θέμα τύχης αν θα βρείτε διαθέσιμο ντουλαπάκι. Στο Mitte βολεύει γιατί έχει και μαγαζάκια για να χαζέψετε, να πιείτε, να φάτε όπως επίσης και ενα καλό φούρνο με ενα σωρό παρασκευάσματα-σαντουιτσάκια για το αεροδρόμιο. Επίσης απο εκεί μπορείτε να πάρετε και το τραίνο S7 για το αεροδρόμιο !
 
Last edited:

agka8l

Member
Μηνύματα
37
Likes
25
Έχω επιστρέψει αλλά ξέχασα να ενημερώσω όπως ήταν αναμενόμενο οι κλειδαριές στο mitte όχι μόνο ήταν γεμάτες αλλά μερικοί περίμεναν στην αναμονή μήπως αδειάσει κάποιος , πετάχτηκα μέχρι το patestern και βρήκα εκεί , το κόστος ήταν ελλαχιστο ;πο 2€ έως 4.5€ το xl για 24 ώρες
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.729
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom