Σύρος Σύρος

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.948
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Εμεις ειχαμε αφετηρια και επιστροφη Πειραια. Ναι hellenic seaways.

Τα νησια απο Θεσσαλονικη ειναι ηρωικη αποφαση . Χαρα στο κουραγιο σας.
Και φυσικα, αυτοι που ξερουν πανε Δωδεκανησα :)
Πολύ ωραία, θα ψάξω κι αυτο το ενδεχόμενο αν και όπως είπα μπορεί και να βολέψει μέσω Μυκόνου.
Δε συμφωνώ στο ηρωική απόφαση, η θέληση και ο σωστός προγραμματισμός αρκεί. Υπάρχουν πλέον πολλοί τρόποι, πλησιέστερα αεροδρόμια και λιμάνια που εξυπηρετούν. Αυτή η επιμονή μας έκανε να αξιωθουμε να δούμε πανω απο 40 νησιά..
Δωδεκάνησα πηγαίνουν και αυτοί που έχουν εξαντλήσει τις Κυκλάδες καλή ώρα;);) . Το κακό είναι οτι "εξαντλούνται" κι αυτά με τη σειρά τους. Αλλά ας μη βγω άλλο off topic, συνεχιζω το ψάξιμο για Σύρο!
 

GiwtaMerlia

Member
Μηνύματα
87
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες-Άμστερνταμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική
Καλησπέρα σας, έχω διαβάσει αρκετά στο φόρουμ και τις προτάσεις του χρήστη galat που φαίνεται εξαιρετικός γνώστης , αλλά έχω κάποιες ερωτήσεις που μπορεί η μία να φανεί εντελώς χαζή, αλλά συγχωρείστε με, πρώτη φορά Κυκλάδες (οκ Εκτός από Μύκονο, μην κράξετε είμαι μικρή ).
1. Κλείσαμε διαμονή la maison de pepie, ξέρει κανένας αν είναι όντως καλό και καθαρό όπως μας είπαν κάποιοι γνωστοί;
2. ( Η Χαζή ερώτηση) Κάνεις μπάνιο στην Ερμούπολη; Εννοώ να μένεις Ερμούπολη και να πηγαίνεις σε κάποια παραλία με τα πόδια;
3. Θα μείνουμε 6 μέρες. Αξίζει μονοήμερη σε Μύκονο ή Τήνο;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Evakalf

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλησπέρα! Καθώς καλοκαιριαζει σιγά σιγά αποφασίσαμε με το αγόρι μου να κλείσουμε διακοπές στη Σύρο αυτή τη χρονιά. Ωστόσο το δωμάτιο που βρηκαμε είναι στη Βάρη. Είναι βολική η τοποθεσια; Γενικότερα, η συγκοινωνία του νησιού είναι καλή, καθώς δεν έχουμε αυτοκινητο; Τα εισιτήρια του λεωφορείου σε τι τιμές κυμαίνονται; και γενικότερα τι μας προτείνετε να κάνουμε για να γεμίσουμε 5 μέρες στο νησί; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
 
Μηνύματα
20
Likes
7
Καλησπέρα! Καθώς καλοκαιριαζει σιγά σιγά αποφασίσαμε με το αγόρι μου να κλείσουμε διακοπές στη Σύρο αυτή τη χρονιά. Ωστόσο το δωμάτιο που βρηκαμε είναι στη Βάρη. Είναι βολική η τοποθεσια; Γενικότερα, η συγκοινωνία του νησιού είναι καλή, καθώς δεν έχουμε αυτοκινητο; Τα εισιτήρια του λεωφορείου σε τι τιμές κυμαίνονται; και γενικότερα τι μας προτείνετε να κάνουμε για να γεμίσουμε 5 μέρες στο νησί; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
Καλησπέρα, η τοποθεσία είναι βολική και το λεωφορείο κάνει κυκλική διαδρομή,επομένως δεν θα έχετε θέμα να πηγαίνετε από τη Βάρη σε άλλες παραλίες. Το μόνο ίσως θέμα να είναι το βράδυ, δεν ξέρω τι λέει η Βάρη από νυχτερινή ζωή. Βέβαια θυμάμαι ότι λεωφορείο προς Ερμούπολη (όπου είναι η νυχτερινή ζωή) υπάρχει και το βράδυ, αλλά νομίζω το τελευταίο έφευγε από Ερμούπολη στις 12 επομένως θα σας περιορίζει .(Εμείς είχαμε πάει πριν 3 χρόνια και δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι).Σίγουρα αξίζει να πάτε στην Άνω Σύρο την ώρα που πέφτει ο ήλιος είναι πανέμορφα.Δεν θυμάμαι ακριβώς τιμές εισιτηρίων αλλά δεν ήταν πολύ ακριβά από 1,20 μέχρι 2 το πολύ για πιο μακρινές αποστάσεις και υπάρχει μειωμένο αν είστε φοιτητές ,μη φανταστείς βέβαια καμία τρομερή έκπτωση λίγα λεπτά φθηνότερο. Ελπίζω να βοήθησα αν χρειαστείς κάτι άλλο πες μου.
 

Evakalf

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλησπέρα, η τοποθεσία είναι βολική και το λεωφορείο κάνει κυκλική διαδρομή,επομένως δεν θα έχετε θέμα να πηγαίνετε από τη Βάρη σε άλλες παραλίες. Το μόνο ίσως θέμα να είναι το βράδυ, δεν ξέρω τι λέει η Βάρη από νυχτερινή ζωή. Βέβαια θυμάμαι ότι λεωφορείο προς Ερμούπολη (όπου είναι η νυχτερινή ζωή) υπάρχει και το βράδυ, αλλά νομίζω το τελευταίο έφευγε από Ερμούπολη στις 12 επομένως θα σας περιορίζει .(Εμείς είχαμε πάει πριν 3 χρόνια και δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι).Σίγουρα αξίζει να πάτε στην Άνω Σύρο την ώρα που πέφτει ο ήλιος είναι πανέμορφα.Δεν θυμάμαι ακριβώς τιμές εισιτηρίων αλλά δεν ήταν πολύ ακριβά από 1,20 μέχρι 2 το πολύ για πιο μακρινές αποστάσεις και υπάρχει μειωμένο αν είστε φοιτητές ,μη φανταστείς βέβαια καμία τρομερή έκπτωση λίγα λεπτά φθηνότερο. Ελπίζω να βοήθησα αν χρειαστείς κάτι άλλο πες μου.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου!! Για καλό και όχι υπερβολικά ακριβό φαγητό τι θα μας πρότεινες; Έχει στη Βάρη μαγαζιά ή πρέπει να πηγαίνουμε στην Ερμούπολη;
 
Μηνύματα
20
Likes
7
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου!! Για καλό και όχι υπερβολικά ακριβό φαγητό τι θα μας πρότεινες; Έχει στη Βάρη μαγαζιά ή πρέπει να πηγαίνουμε στην Ερμούπολη;
Από ταβέρνες ένα στην άνω Σύρο ήταν καλό που είχε και θέα και στο Γαλησσά αλλά δυστυχώς δεν έχω συγκρατήσει ονόματα για να σε βοηθήσω.Δεν ξέρω τι έχει στη Βάρη εμείς είχαμε πάει για μπάνιο μόνο ,σίγουρα θα έχει για φαΐ αλλά για κάνα ποτό δεν έχω ιδέα.Κοίτα γενικά πιστεύω ότι η Ερμούπολη έχει περισσότερη ζωή το βράδυ σε σχέση με τους οικισμούς.Εμείς είχαμε μείνει κάποια βράδια Ερμούπολη και κάποια Γαλησσά και η αλήθεια είναι ότι στο Γαλησσά πέρα από μαγαζιά με φαγητά δεν είχε κάτι άλλο και ήταν λίγο βαρετά για εμάς .Βέβαια πάντα παίζει ρόλο και η εποχή που πας και τι ζητάτε από νυχτερινή ζωή.
 

Travel87

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
καλησπερα..μεσα ιουλιου θα επισκεφτουμε την συρο?για διαμονη σκεφτομαστε τη βαρη.....οι μετακινησεις με μηχανακι ειναι εφικτες??
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Τελικά με Deals For You βγαίνει πολύ οικονομικά το καράβι για 2 άτομα και αμάξι μαζί! Επίσης βρίσκεις και αρκετά οικονομικά ξενοδοχεία! Η χωρά είναι γραφική ?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.198
Τελικά με Deals For You βγαίνει πολύ οικονομικά το καράβι για 2 άτομα και αμάξι μαζί! Επίσης βρίσκεις και αρκετά οικονομικά ξενοδοχεία! Η χωρά είναι γραφική ?
Η Ερμούπολη;Σίγουρα αξίζει και έχει πολύ ωραία σημεία.
 

House

Member
Μηνύματα
28
Likes
8
Επειδη περσι εμεινα μια βδομαδα Συρο. Ιδανικα για μενα ειναι να μεινει καποιος Ερμουπολη. Εκει υπαρχει πολυ κοντα η παραλια Βαπορια που τα σπιτια ειναι χτισμενα στη θαλασσα τοσο που θυμιζει Βενετια. Απο κει και περα εχουμε και λεμε. Τα κτελ ειναι συχνα σχεδον ανα μισαωρο και περνανε απο ολες τις παραλιες. Υπαρχει και αστικο λεωφορειο το οποιο σε παει στην Ανω Συρα οπου αξιζει να παει καποιος για να επισκεφθει το μουσειο του Βαμβακαρη καθως και τον Σεντ Τζορτζ. Απο παραλιες εγω προτεινω Κινι που παει το κτελ και Δελφινι που δεν παει το κτελ παρα μονο αμαξι η ποδια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.656
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom