Χαλαρές διακοπες - καλοκαιρι 2019

Saefmar

Member
Μηνύματα
48
Likes
56
Καλησπέρα στην παρέα για άλλη μια φορά.

Εδώ και μερικές μέρες έχω αρχίσει να κοιτάζω ένα νησί για χαλαρές διακοπές που αν χρειάζεται μεταφορικό μέσο να μην σε κουράζει η χρήση του.

Για να εξηγήσω. Στη σέριφο που πηγαίνω πολύ συχνά χρειάζομαι αμάξι αλλά δεν με κουράζει καθόλου. η πιο μακρινή παραλία ειναι στα 20-25 λεπτά, οι δρόμοι σε καποια σημεία δεν ειναι καλοί αλλα δεν ειναι και επικίνδυνοι και οι παραλιες ειναι πολυ καλες..

Ψάχνω ένα νησί λοιπόν που να είναι στο range Κουφονίσια, Παξούς (ξαναπήγα πέρσι - καθόλου αμαξι - υπέροχες παραλίες) έως κάτι σαν τη Σέριφο-Σίφνο-Σκιάθο.

Βρήκα καποια νησιά που ίσως είναι αυτο που περιγράφω και δεν έχω πάει αλλα θέλω την άποψη σας.

Αστυπάλαια, Κύθνος, Κέα, Φολέγανδρος, Κίμωλος, Συρος, Δονουσα-Σχινουσα, Αμοργός.

Ποιο απο τα παραπανω θα προτείνατε και γιατι.

Συγγνωμη αν ειναι λιγο αχανης η σκεψη μου. Προσπαθω να τα βαλω σε μια ταξη.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Καλησπέρα στην παρέα για άλλη μια φορά.

Εδώ και μερικές μέρες έχω αρχίσει να κοιτάζω ένα νησί για χαλαρές διακοπές που αν χρειάζεται μεταφορικό μέσο να μην σε κουράζει η χρήση του.

Για να εξηγήσω. Στη σέριφο που πηγαίνω πολύ συχνά χρειάζομαι αμάξι αλλά δεν με κουράζει καθόλου. η πιο μακρινή παραλία ειναι στα 20-25 λεπτά, οι δρόμοι σε καποια σημεία δεν ειναι καλοί αλλα δεν ειναι και επικίνδυνοι και οι παραλιες ειναι πολυ καλες..

Ψάχνω ένα νησί λοιπόν που να είναι στο range Κουφονίσια, Παξούς (ξαναπήγα πέρσι - καθόλου αμαξι - υπέροχες παραλίες) έως κάτι σαν τη Σέριφο-Σίφνο-Σκιάθο.

Βρήκα καποια νησιά που ίσως είναι αυτο που περιγράφω και δεν έχω πάει αλλα θέλω την άποψη σας.

Αστυπάλαια, Κύθνος, Κέα, Φολέγανδρος, Κίμωλος, Συρος, Δονουσα-Σχινουσα, Αμοργός.

Ποιο απο τα παραπανω θα προτείνατε και γιατι.

Συγγνωμη αν ειναι λιγο αχανης η σκεψη μου. Προσπαθω να τα βαλω σε μια ταξη.
Δε ξερω για τ αλλα αλλα συρο δε νομιζω να βρεις τοσο χαλαροτητα εκτος και αν μεινεις εκτος Ερμουπολης..πλεον εχει γινει φουλ τουριστικη κατα τη γνωμη μου
 
Μηνύματα
626
Likes
2.872
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Ηρακλειά, καθόλου αμάξι, 2 παραλίες με τα πόδια, όλα μαζεμένα σε ένα.
 

EleniNikos

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Εγω θα σου πρότεινα να πας και Αναφη. Φοβερές παραλιες και χαλάρωση.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.083
Χωρίς αμάξι Ψαρά, ωραίες, καθαρές θάλασσες, όλα κοντά και μαζεμένα.Λίγες ταβερνούλες, σημεία για αγνάντι όλα περπατώντας.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Χωρίς αμάξι Ψαρά, ωραίες, καθαρές θάλασσες, όλα κοντά και μαζεμένα.Λίγες ταβερνούλες, σημεία για αγνάντι όλα περπατώντας.
Από τιμές τι λένε;
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.083
Από τιμές τι λένε;
Περίπου μια 7ετία πριν είχαμε πληρώσει για ένα απλό,αξιοπρεπές καθαρό δωμάτιο γύρω στα 55 ευρώ τον Ιούλιο αν θυμάμαι καλά. Ήταν καλή η τιμή σε σχέση με αυτά που βρίσκαμε σε πιο κοντινά νησιά τον Ιούλιο.Οι παραλίες όλες ήταν ανοργάνωτες. Τα ταβερνάκια είχαν πολύ πιο φτηνό αστακό και ψάρι από τα υπόλοιπα νησιά και υπήρχε και ένα σουβλατζίδικο.Είχε σκαφάτους ειδικά Γάλλους αλλά οι τιμές ήταν καλές. Ελπίζω να έχουν μείνει σε παρόμοια κατάσταση. Είχα προσπαθήσει να πάω και Αύγουστο αλλά δεν υπήρχε δωμάτιο ούτε για δείγμα.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Περίπου μια 7ετία πριν είχαμε πληρώσει για ένα απλό,αξιοπρεπές καθαρό δωμάτιο γύρω στα 55 ευρώ τον Ιούλιο αν θυμάμαι καλά. Ήταν καλή η τιμή σε σχέση με αυτά που βρίσκαμε σε πιο κοντινά νησιά τον Ιούλιο.Οι παραλίες όλες ήταν ανοργάνωτες. Τα ταβερνάκια είχαν πολύ πιο φτηνό αστακό και ψάρι από τα υπόλοιπα νησιά και υπήρχε και ένα σουβλατζίδικο.Είχε σκαφάτους ειδικά Γάλλους αλλά οι τιμές ήταν καλές. Ελπίζω να έχουν μείνει σε παρόμοια κατάσταση. Είχα προσπαθήσει να πάω και Αύγουστο αλλά δεν υπήρχε δωμάτιο ούτε για δείγμα.
Μέχρι να πάω εγώ θα έχουν γίνει η Μύκονος του ΒΑ Αιγαίου :bleh:
Σοβαρά, "των Ψαρών την ολόμαυρη ράχη" βλέπω από (πολύ) μακριά κάθε καλοκαίρι. Πρέπει να κάνω την επίσκεψη κάποια στιγμη. Ευχαριστώ!
 
Last edited:

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.083
Τελικά τα 55 που θυμόμουν ήταν τιμή Αυγούστου(που όμως δεν βρίσκεις δωμάτιο καθόλου εύκολα), 45 είχαμε δώσει τον Ιούλιο.Τα είχα γράψει κι εδώ....
https://www.travelstories.gr/community/threads/Ψαρά-Μια-ευχάριστη-έκπληξη.40702/

Τα νοστάλγησα τα Ψαρά τώρα....Να πας @katkats. Νομίζω είναι κοντά σε αυτό που ζητάς.
 

skout

Member
Μηνύματα
48
Likes
43
Καλησπέρα , θα ήθελα να με βοηθήσετε σε ποιο μικρό νησάκι να πάμε 2 άτομα για 1 εβδομάδα να ξεχάσουμε τελείως την πολη !!!!! Θα θέλαμε να είναι μονο ένα ! Αν πρόκειται για κάποια ημερήσια εκδρομή οκ , αλλά δε θελουμε να αλλάξουμε ξενοδοχείο (πχ συνδυασμό νησιών οπωσ κάνουμε συνήθως). Κριτήριο είναι παραλίες και ηρεμία . Επιπλέον θα ήθελα κάτι να μπορώ να ανέβω και να δω θέα/ηλιοβασίλεμα.. κάτι! Καλο φαγητό κ έστω μια επιλογή με καλή μουσική για το βράδυ . Θα υπαρχει μηχανάκι . Κάτι σαν Αστυπάλαια θα ήθελα.. αλλά ίσως δεν υπαρχει αντιστοιχο :)
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Αμοργός και Φολέγανδρος. Μόνο οι παραλίες δεν είναι συγκλονιστικές, υπάρχουν ωστόσο κάποιες πολύ ωραίες. Θέα/ηλιοβασίλεμα, φαγητό και ηρεμία θα τα βρεις γενικά εκεί. Επίσης και οι δύο Χώρες τους είναι πανέμορφες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.183
Μηνύματα
883.262
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom