Eurovision

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Τι να λατρέψεις ακριβώς στο νικητή; Που δεν καταλάβαμε το ρεφρέν σε σχέση με το υπόλοιπο τραγούδι; Μόνο οι Ισλανδοί παρουσίασαν κάτι το διαφορετικό.

Ειλικρινά θυμάται κανένας τα τραγούδια που βγήκαν στις πρώτες 3-4 θέσεις; Αν τα θυμάται σήμερα γιατί μετά από ένα χρόνο είμαι σίγουρος πως κανένας μας δεν θα τα θυμάται. Πραγματικά απορώ γιατί υπάρχει ακόμα αυτός ο διαγωνισμός.
Κοίτα σέβομαι και τους φαν της Eurovision και τους αντιφαν. Όμως να αναρωτιέσαι γιατί υπάρχει ακόμα το μεγαλύτερο μουσικό γεγονός του πλανήτη δεν στέκει. Να μη το βρίσκεις ενδιαφέρον το καταλαβαίνω αλλά εδώ μιλάμε για ένα τεράστιο σόου με πάνω από 200 εκατομμύρια τηλεθεατές σε όλον τον κόσμο. Υπάρχει για 64 χρόνια και θα υπάρχει. Γιατί αν είναι έτσι, να καταργηθούν και τα Champions league, τα Οσκαρ, τα Grammy, οι Κάννες κτλ.

Όσον αφορά τον νικητή, νίκησε η ποιότητα φέτος. Τραγουδάρα. Και το καλό μ'αυτόν τον διαγωνισμό είναι ότι κάθε χρόνο κερδίζει και κάτι διαφορετικό. Το 2016 ένα μοιρολόι για ένα ιστορικό γεγονός, το 2017 μια τζαζ ρετρό μπαλάντα, το 2018 ένα διασκεδαστικό τζέρτζελο και φέτος μια ραδιοφωνική μπαλάντα. Και φυσικά έχει τραγούδια για όλα τα γούστα. Από όπερα μέχρι BDSM τέκνο!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Γιατί αν είναι έτσι, να καταργηθούν και τα Champions league, τα Οσκαρ, τα Grammy, οι Κάννες κτλ.
Οι ταινίες που κερδίζουν οσκαρ, αυτοί που κερδίζουν Grammy, μια ανατροπή σε ημιτελικό του champions league δεν έχουν καμία σχέση με την ποιότητα του μουσικού διαγωνισμού της Eurovision.

Δεν προσφέρει τίποτα στη μουσική, δεν βελτιώνει τη σκηνική παρουσία, δεν εξελίσσει τη μουσική, δεν δημιουργεί hype. Δεκάδες τραγούδια που μετά από μερικούς μήνες (μην πω μέρες) δεν τα θυμάται κανείς εκτός απ'τους πολύ φανατικούς του είδους.
 

duty_free

Member
Μηνύματα
892
Likes
3.070
Προσωπικώς, η καλλιέργειά μου είναι και όμοια ερήμου και στέπας οπότε είναι υπέρβασις να βλέπω γιουροβίζιον, αλλά τι να λέμε, μου εχει μείνει αξέχαστη η παρουσία της Μαντούς το 2003 με εκείνο το ντεκολτέ της το γιομάτο ισπανικές ενδελέχειες.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.630
Προσωπικώς, η καλλιέργειά μου είναι και όμοια ερήμου και στέπας οπότε είναι υπέρβασις να βλέπω γιουροβίζιον, αλλά τι να λέμε, μου εχει μείνει αξέχαστη η παρουσία της Μαντούς το 2003 με εκείνο το ντεκολτέ της το γιομάτο ισπανικές ενδελέχειες.
Μένω άφωνος,που θυμάσαι
1)Την Μαντώ
2)Την χρονιά που διαγωνίσθηκε !!!!!!
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Δεν ασχολούμαι με τη eurovision, δεν με ενοχλεί που υπάρχει, αλλά δεν είμαι και εντελώς αδιάφορη, ξέρω τα βασικά με τι τραγούδι πηγαμε, ποιος βγήκε πρώτος και αυτα από το ιντερνετ γιατί δεν έχω τηλεοραση οποτε παρακολουθώ όποτε θέλω και ότι θέλω. Μέσα σε αυτά τα χρόνια λοιπόν ένα τραγούδι με άγγιξε και το θεωρώ κορυφή για το θεσμό της eurovision. Δεν με άγγιξε λόγω στιχων, αλλά μουσικής και ερμηνείας.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Οι ταινίες που κερδίζουν οσκαρ, αυτοί που κερδίζουν Grammy, μια ανατροπή σε ημιτελικό του champions league δεν έχουν καμία σχέση με την ποιότητα του μουσικού διαγωνισμού της Eurovision.

Δεν προσφέρει τίποτα στη μουσική, δεν βελτιώνει τη σκηνική παρουσία, δεν εξελίσσει τη μουσική, δεν δημιουργεί hype. Δεκάδες τραγούδια που μετά από μερικούς μήνες (μην πω μέρες) δεν τα θυμάται κανείς εκτός απ'τους πολύ φανατικούς του είδους.
Ποιότητα μπορεί να μην έχουν ούτε κάποιες ταινίες που κερδίζουν Όσκαρ. Άλλωστε τα αποτελέσματα τα βγάζει μια επιτροπή. Και στα Grammy και άλλα τηλεοπτικά μουσικά σόου επικρατεί η τάση και η ''ποιότητα'' της διεθνούς ποπ σκηνής. Το ίδιο και στη Eurovision η οποία έχει βγάλει από σκουπίδια μέχρι αριστουργήματα. Όμως ξαναλέω δεν στέκει να καταργηθεί το μεγαλύτερο μουσικό γεγονός με 64 χρόνια ζωής. Το θέμα της ποιότητας είναι άλλο ζητούμενο. Από τη στιγμή που μεταδίδεται σε Αυστραλία, Αμερική και Καναδά καταλαβαίνεις το πόσο δημοφιλές γεγονός είναι. Αυτή είναι η μοναδική μου ένσταση. Το να μη σου αρέσει οκ αλλά να λες γιατί να υπάρχει ακόμα, από τη στιγμή που όσο πάει και γιγαντώνεται σαν παραγωγή δεν ευσταθεί. Όσο για ανατροπές άλλο τίποτα στη Eurovision. Πάντως κάθε χρονιά υπάρχουν τραγούδια που μπαίνουν στα charts πολλών χωρών.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Ποιότητα μπορεί να μην έχουν ούτε κάποιες ταινίες που κερδίζουν Όσκαρ. Άλλωστε τα αποτελέσματα τα βγάζει μια επιτροπή. Και στα Grammy και άλλα τηλεοπτικά μουσικά σόου επικρατεί η τάση και η ''ποιότητα'' της διεθνούς ποπ σκηνής. Το ίδιο και στη Eurovision η οποία έχει βγάλει από σκουπίδια μέχρι αριστουργήματα. Όμως ξαναλέω δεν στέκει να καταργηθεί το μεγαλύτερο μουσικό γεγονός με 64 χρόνια ζωής. Το θέμα της ποιότητας είναι άλλο ζητούμενο. Από τη στιγμή που μεταδίδεται σε Αυστραλία, Αμερική και Καναδά καταλαβαίνεις το πόσο δημοφιλές γεγονός είναι. Αυτή είναι η μοναδική μου ένσταση. Το να μη σου αρέσει οκ αλλά να λες γιατί να υπάρχει ακόμα, από τη στιγμή που όσο πάει και γιγαντώνεται σαν παραγωγή δεν ευσταθεί. Όσο για ανατροπές άλλο τίποτα στη Eurovision. Πάντως κάθε χρονιά υπάρχουν τραγούδια που μπαίνουν στα charts πολλών χωρών.
Μιλάς για αριστουργήματα, πληθυντικός, αν μου βρεις 2 που άντεξαν στο χρόνο και έδωσαν νέες ιδέες στη μουσική ή στη σκηνική παρουσία θα γίνω ο φανατικότερος θεατής.

Ποιότητα μπορεί να μην έχει μία ταινία που θα κερδίσει το όσκαρ (οκ λίγο δύσκολο) αλλά σίγουρα κάποιες από τις προτεινόμενες θα είναι αριστουργήματα και δεν θα ξεχαστουν στους επόμενους μήνες όπως συμβαινει με την πλειοψηφία των τραγουδιών και φυσικά περιλαμβάνω σε αυτό και το νικητήριο τραγούδι.

Το ότι κάποιο τραγούδι μπήκε στα τσαρτς δεν μου λέει κάτι, να σου δείξω τους πάτους που κυκλοφορούν στις τάσεις στο youtube να θες να μετακομίσεις στον πλανήτη Άρη;
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Μιλάς για αριστουργήματα, πληθυντικός, αν μου βρεις 2 που άντεξαν στο χρόνο και έδωσαν νέες ιδέες στη μουσική ή στη σκηνική παρουσία θα γίνω ο φανατικότερος θεατής.

Ποιότητα μπορεί να μην έχει μία ταινία που θα κερδίσει το όσκαρ (οκ λίγο δύσκολο) αλλά σίγουρα κάποιες από τις προτεινόμενες θα είναι αριστουργήματα και δεν θα ξεχαστουν στους επόμενους μήνες όπως συμβαινει με την πλειοψηφία των τραγουδιών και φυσικά περιλαμβάνω σε αυτό και το νικητήριο τραγούδι.

Το ότι κάποιο τραγούδι μπήκε στα τσαρτς δεν μου λέει κάτι, να σου δείξω τους πάτους που κυκλοφορούν στις τάσεις στο youtube να θες να μετακομίσεις στον πλανήτη Άρη;
Μα μίλησες για επιτυχία. Ε επιτυχία είναι και οι τάσεις και τα charts. Εγώ συμφωνώ ότι υπάρχουν πάτοι. Εδώ έγινε viral και κόλλησε στο μυαλό όλων το Mama! Αριστουργήματα έχουν υπάρξει κι ας μην έγιναν επιτυχία. Άλλωστε ανέφερες την ποιότητα. Ποιότητα υπάρχει λοιπόν άσχετα αν γίνονται ή όχι επιτυχίες. Τώρα αν έδωσαν νέες ιδέες ή τάσεις δεν ξέρω αλλά μεγάλες επιτυχίες έχουν υπάρξει όπως το Euphoria και το Grande Amore στο πρόσφατο παρελθόν.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Το πόσο πάτος είναι όλος ο θεσμός το αποδεικνύει και το ότι η παγκόσμια αυτοκρατορία στη μουσική, βλ. Βρετανία, δεν μπόρεσε να προσαρμοστεί στη γλίτσα και να βγάλει ένα τριτοτέταρτο τραγούδι που να πάει καλά. Το ίδιο ακριβώς παθαίνει και η Ιταλία.
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.428
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Δεν ασχολούμαι με τη eurovision, δεν με ενοχλεί που υπάρχει, αλλά δεν είμαι και εντελώς αδιάφορη, ξέρω τα βασικά με τι τραγούδι πηγαμε, ποιος βγήκε πρώτος και αυτα από το ιντερνετ γιατί δεν έχω τηλεοραση οποτε παρακολουθώ όποτε θέλω και ότι θέλω. Μέσα σε αυτά τα χρόνια λοιπόν ένα τραγούδι με άγγιξε και το θεωρώ κορυφή για το θεσμό της eurovision. Δεν με άγγιξε λόγω στιχων, αλλά μουσικής και ερμηνείας.
Για μένα το καλύτερο τραγούδι του θεσμού, μαζί με το "we could be the same" των maNga.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.533
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom