Πρωτες διακοπες στο εξωτερικό με παιδί.

Athinak18

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Γεια σας, μόλις γράφτηκα στο φόρουμ και ακόμα μαθαίνω πως λειτουργεί οπότε συγγνώμη εάν κάνω κάποιο λάθος.Εχω διαβάσει πολλές ιστορίες εδώ μέσα και σκέφτηκα ίσως με βοηθήσουν κάποιοι με το επόμενο μου ταξίδι.Με τον άντρα μου σκεφτόμαστε να κάνουμε ένα ταξίδι τον Νοέμβριο αλλά κάπως διαφορετικό μιας και θα θελαμε να έχουμε και την κόρη μας πρωτη φορα μαζι στο εξωτερικο,θα είναι τότε 20 μηνών.Καταρχην δεν μπορουμε να αποφασισουμε το που θα παμε.Αρχικα σκέφτηκα Ντουμπάι μετά Νέα Υόρκη(ο άντρας μου θεωρεί ότι το παρακανα για πρώτο της ταξιδι)
Ειναι πολλα αυτα που μας αγχωνουν, οπως το κλιμα και η αποσταση.Δηλαδη δεν θα θελαμε πολυ κρυο κλιμα και δεν ξέρουμε πόσες ώρες αντέχει ένα παιδάκι μέσα σε αεροπλανο.Οποτε θα μας βοηθουσαν καποιες εμπειριες η έστω απόψεις σχετικα με μέρη κατάλληλα για παιδιά και "ζεστά".
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Υποθέτω οτι ζείτε Ελλάδα. Νέα Υόρκη; Τουλάχιστον 9 ωρες ταξίδι με αεροπλάνο με μωρό παιδί, χωρις να εχει ταξιδέψει καμια φορα στο εξωτερικό με αεροπλάνο ξανα; Γιατι να το κανετε αυτο στο παιδί και να ταλαιπωρηθεί τοσο πολυ; Και αυτο, και εσεις; Δεν ειμαι καθολου ειδική στο θεμα, αλλα η κοινή λογική λεει οτι με τοσο μικρο παιδάκι, εφόσον θέλετε να το πάρετε μαζί σας, καλυτερα να πάτε κάπου λιγο πιο κοντά για να δειτε πως θα αντιδράσει σε όλη αυτη τη νέα διαδικασία, και οταν με το καλο συνηθίσει, να πάτε και λιγο πιο μακριά. Και κριμα να το πάτε Νέα Υόρκη τοσο μικρο, που δεν θα θυμάται τιποτα αργοτερα. Καλυτερα να το αφήσετε για πιο μετα. Αν οι γονείς μου με πήγαιναν τέτοιο ταξίδι οταν ήμουν μωρό και δεν είχα αναμνήσεις, θα τους κρατούσα μούτρα για πάντα :p
 

AERAS

Member
Μηνύματα
757
Likes
1.113
αντίστοιχη ηλικία την δικιά μας την πήγαμε Μαλαισία- Σιγκαπούρη- Ταϊλάνδη. Αρκετές πτήσεις-μακρινό ταξίδι αλλά ζεστό κλίμα και κάποιες μέρες μπάνια στην θάλασσα. Στο αεροπλάνο δεν προβληματιστήκαμε καθόλου, προφανώς δεν θυμάται τίποτα αλλά θυμόμαστε εμείς. Στα επόμενα ταξίδια που θα είναι μεγαλύτερη θα θυμάται και αυτή, οι προορισμοί δεν τελειώνουν ποτέ.
Το σημαντικό στο ταξίδι δεν είναι πως θα αντιδράσει το παιδί αλλά εσείς. Αν είστε ταξιδιώτες και έχετε κάνει μεγάλες πτήσεις τότε δεν θα έχετε θέμα μιας και θα είναι κάτι συνηθισμένο για εσάς.
 

Athinak18

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
αντίστοιχη ηλικία την δικιά μας την πήγαμε Μαλαισία- Σιγκαπούρη- Ταϊλάνδη. Αρκετές πτήσεις-μακρινό ταξίδι αλλά ζεστό κλίμα και κάποιες μέρες μπάνια στην θάλασσα. Στο αεροπλάνο δεν προβληματιστήκαμε καθόλου, προφανώς δεν θυμάται τίποτα αλλά θυμόμαστε εμείς. Στα επόμενα ταξίδια που θα είναι μεγαλύτερη θα θυμάται και αυτή, οι προορισμοί δεν τελειώνουν ποτέ.
Το σημαντικό στο ταξίδι δεν είναι πως θα αντιδράσει το παιδί αλλά εσείς. Αν είστε ταξιδιώτες και έχετε κάνει μεγάλες πτήσεις τότε δεν θα έχετε θέμα μιας και θα είναι κάτι συνηθισμένο για εσάς.


Πραγματικά μεγάλο ταξίδι για ένα τόσο μικρό παιδάκι και με τόσους πολλους προορισμους,μπράβο σας!Εμας μας προβληματιζει ενα τοσο μακρυνο ταξιδι αλλα απ οτι την αλλη εκείνη την εποχη τα περισσοτερα κοντινα μερη εχουν χειμωνα Και πιστεύω είναι δύσκολο να κυκλοφορείς έξω με κρύο κ βροχή....Παντως και εμείς αυτής της άποψης είμαστε, μπορεί να μην θυμάται αυτή αλλά θυμόμαστε εμείς και μας αρέσει!
 

Athinak18

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Υποθέτω οτι ζείτε Ελλάδα. Νέα Υόρκη; Τουλάχιστον 9 ωρες ταξίδι με αεροπλάνο με μωρό παιδί, χωρις να εχει ταξιδέψει καμια φορα στο εξωτερικό με αεροπλάνο ξανα; Γιατι να το κανετε αυτο στο παιδί και να ταλαιπωρηθεί τοσο πολυ; Και αυτο, και εσεις; Δεν ειμαι καθολου ειδική στο θεμα, αλλα η κοινή λογική λεει οτι με τοσο μικρο παιδάκι, εφόσον θέλετε να το πάρετε μαζί σας, καλυτερα να πάτε κάπου λιγο πιο κοντά για να δειτε πως θα αντιδράσει σε όλη αυτη τη νέα διαδικασία, και οταν με το καλο συνηθίσει, να πάτε και λιγο πιο μακριά. Και κριμα να το πάτε Νέα Υόρκη τοσο μικρο, που δεν θα θυμάται τιποτα αργοτερα. Καλυτερα να το αφήσετε για πιο μετα. Αν οι γονείς μου με πήγαιναν τέτοιο ταξίδι οταν ήμουν μωρό και δεν είχα αναμνήσεις, θα τους κρατούσα μούτρα για πάντα :p
Ναι είναι μακρινό αλλά σκέφτομαι ο κάθε γονιός ξέρει το παιδί του πως μπορεί να αντιδράσει και αν θα του αρέσει κάτι.Μεχρι στιγμής η δικιά μου είναι πολύ βολικό και συνεργάσιμος παιδί και της αρέσουν τα ταξίδια.Σκεφτομουν πως εάν οι πτήσεις μας είναι βραδινές δεν θα το καταλαβαίνε τόσο...αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι ο καιρός τότε στην Αμερική.Εχεις ταξιδέψει με παιδια, έχεις να μου προτείνεις κατι;
 

MIAT

Member
Μηνύματα
416
Likes
1.119
Ονειρεμένο Ταξίδι
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Ναι είναι μακρινό αλλά σκέφτομαι ο κάθε γονιός ξέρει το παιδί του πως μπορεί να αντιδράσει και αν θα του αρέσει κάτι.Μεχρι στιγμής η δικιά μου είναι πολύ βολικό και συνεργάσιμος παιδί και της αρέσουν τα ταξίδια.Σκεφτομουν πως εάν οι πτήσεις μας είναι βραδινές δεν θα το καταλαβαίνε τόσο...αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι ο καιρός τότε στην Αμερική.Εχεις ταξιδέψει με παιδια, έχεις να μου προτείνεις κατι;
Απ' ότι κατάλαβα πιο πολύ σε απασχολεί ο καιρός παρά το μακρινό ταξίδι. Εξ άλλου εδώ δεν είμαστε για να κρίνουμε που θες να ταξιδέψεις με το παιδί σου αλλά για να βοηθήσουμε αν μπορούμε σε αυτό που ρωτάς. Αν το παιδί παρουσιάζει καποια ευαισθησία ή είναι ευάλωτο σε ιώσεις κλπ καλύτερα να πάρεις τη γνώμη του παιδιάτρου σου. Από τη δική μου πλευρά θα σου πω ότι εμείς ταξιδεύουμε κυρίως χειμώνα και σε μέρη που πάντα έχει θερμοκρασίες κάτω από το 0, χιόνια και παγωνιά (αχ τι ωραία!!!). Με το παιδί και το κρύο δεν είχαμε ποτέ πρόβλημα. Ισοθερμικά εσώρουχα και ρούχα όπου χρειαζόταν και φυσικα το γνωστό layering, δηλαδή πολλά ρούχα που να μπορεί να βγάζει ανάλογα με το που είστε. Συνήθως στις χώρες που έχει πολύ κρύο οι εσωτερικοί χώροι είναι πολυ ζεστοί οπότε τα χοντρά ρούχα δεν βοηθούν. Καλύτερα λεπτα μπλουζάκια, ζακέτες, κλπ που να μπορείς να του τα βγάζεις. Ο καιρός το Νοέμβριο στη Νέα Υόρκη σίγουρα θα είναι πιο κρύος απ΄οτι εδώ αλλά δεν θα κάνει και φοβερό κρύο. Η βροχή αντιμετωπίζεται με κάλυμα για το καρότσι αν χρησιμοποιεί αλλιώς γαλοτσάκια και αδιάβροχο. Δεν είμαι και μετεωρολόγος αλλά ο βαρύς χειμώνας και τα χιόνια πιάνουν αργότερα. Επίσης ειδικοί στα ταξίδια με μικρό παιδί είναι ο Κωνσταντίνος και η Αλιόνα που πιστέυω να δουν το post και να σε διαφωτίσουν .
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.825
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Επίσης ειδικοί στα ταξίδια με μικρό παιδί είναι ο Κωνσταντίνος και η Αλιόνα που πιστέυω να δουν το post και να σε διαφωτίσουν .
Μπορεί να μη διαφωνώ επί της ουσίας, αλλά έχω πρόβλημα με την "ταμπέλα". Ειδικός είναι ο παιδίατρος ή ο όποιος επιστήμονας, όχι κάποιος που γράφει σε ένα forum ή σε ένα blog (ούτέ κι έγώ, φυσικά).
 

ravT

Member
Μηνύματα
141
Likes
167
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Πρακτικά ένα παιδί 20 μηνών, το πιστεύει κανείς ή όχι, ίσως είναι πιο συνεργάσιμο από ένα τρίχρονο. Παράλληλα, είναι αρκούντως μεγάλο ώστε να δυσανασχετήσει τρομερά σε μια υπερατλαντική πτήση. Και δεν είναι αυτοκίνητο για να κάνεις στην άκρη και να το ηρεμήσεις. Μου έχει τύχει σε πτήση 50 λεπτών ένα παιδί να ουρλιάζει καθ όλη τη διάρκεια. Δεν ξέρω τι θα είχα κάνει αν έπρεπε να το υποστώ αυτό για παραπάνω ώρα ή πόσο ωραίο θα ήταν το ήδη κουραστικό ταξίδι μου εάν ήμουν η μαμά ενός παιδιού που κλαίει και βρίσκεται σε εκνευρισμό. Σίγουρα υπάρχει ένα ιατρικό σκέλος που θα πρέπει να τσεκάρετε με τον παιδίατρο για τέτοια ταξίδια. Τώρα, σίγουρα ο γονιός ξέρει το παιδί του και ξέρει και τι θέλει να κάνει. Δε θα του το πει κανένας άλλος. Αλλά το ότι ξέρω ότι το παιδί μου, που βρίσκεται σε απόλυτη ανάπτυξη και αλλάζει καθημερινά, ότι συνεργάζεται σε πτήσεις μιας ώρας ή σε οδικό ταξίδι 4 ωρών, δε σημαίνει ότι όλα θα πάνε σούπερ σε υπερατλαντική πτήση. Αν λοιπόν το τολμήσετε, συμβουλεύω να είστε προετοιμασμένοι με παιχνίδια, σνακ, παιδικά προγράμματα σε οθόνη, πιπίλες, γεύματα και πτήσεις σε ώρες που είναι πιθανό το παιδί να κοιμάται. Και πάλι μπορεί να μη λειτουργήσει τίποτα αλλά θα έχετε προετοιμαστεί. Μπορεί και να μη χρειαστεί τίποτα απ όλα.
Στην ηλικία που θα βρίσκεται συμβουλεύω να πάρετε μαζί το καρότσι με ποδόσακους και αδιάβροχο κάλυμμα. Έτσι το παιδί θα είναι προστατευμένο, δε θα κουράζεται οπότε δεν θα χαλάτε το πρόγραμμά σας. Μέριμνα για σνακ και γεύματα σύμφωνα με τη διατροφή του και όλα θα πάνε μια χαρά. Για μένα λοιπόν, το κλειδί είναι η σωστή προετοιμασία σε όλα τα επίπεδα και το πρόγραμμα. Επίσης οι σωστές επιλογές (αεροπορική, ξενοδοχεία, μετακίνηση στον προορισμό κ.λπ).
 

MIAT

Member
Μηνύματα
416
Likes
1.119
Ονειρεμένο Ταξίδι
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Μπορεί να μη διαφωνώ επί της ουσίας, αλλά έχω πρόβλημα με την "ταμπέλα". Ειδικός είναι ο παιδίατρος ή ο όποιος επιστήμονας, όχι κάποιος που γράφει σε ένα forum ή σε ένα blog (ούτέ κι έγώ, φυσικά).
"καλύτερα να πάρεις τη γνώμη του παιδιάτρου σου" νομίζω το έγραψα ξεκάθαρα στην αρχή αρχή! Άρα συμφωνούμε μάλλον. Δεν βάζω ταμπέλα απλά θεωρώ ότι υπάρχει μια σχετική εμπειρία που μπορεί να φανεί χρήσιμη.
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία
Αν αποφασίσετε να ταξιδεψετε με το μωρο σας, προτου κλεισετε το εισιτήριο δειτε ποιες αεροπορικες παρεχουν bassinet και αν υπαρχει διαθεσιμοτητα. Αυτο εξαρταται απο τον τυπο του αεροσκάφους και τη ζητηση. Και φυσικα απο την ακριβη ηλικια και τα κιλα του μωρου. Προσωπικη εμπειρία ειχα με την Lufthansa. Μια χαρα ταξιδι, μετρια εξυπηρέτηση .
 

marian23

Member
Μηνύματα
63
Likes
760
Επόμενο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΜΑΙΑΜΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΒΙΕΤΝΑΜ
Το ίδιο θα ρωτούσα κ εγω στο φορουμ αλλα με πρόλαβες! Εμενα θα ειναι16 μηνων κ σκεφταστε για αρχές Οκτωβρίου.Πρώτη φορα ταξιδι αεροπλάνο εξωτερικό για την μικρη.βέβαια δεν το σκέφτομαι καν για υπερατλαντικο για πολλους λόγους κυρίως ομως το ιατρικο κομματι με φοβιζει όντας κ του χώρου. Θα σιυ πρότεινα Ευρώπη κυριως γερμανική η γαλλική εξοχή.Νοέμβριο θα αρχιζουν να στολιζουν κ για τα Χριστούγεννα οποτε θα μπείτε στο κλιμα νωρίς!οσο για μας θα αρκεστουμε με ενα τετραήμερο Βερόνα κ περιξ λογω κοντινης απόστασης!!!όπου κ να πάτε θα ειστε ευτυχισμενοι γιατι θα είστε 24/24 μαζί!
 

harilander

Member
Μηνύματα
548
Likes
396
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
χώρα του ποτέ
Αν αποφασίσετε να ταξιδεψετε με το μωρο σας, προτου κλεισετε το εισιτήριο δειτε ποιες αεροπορικες παρεχουν bassinet και αν υπαρχει διαθεσιμοτητα. Αυτο εξαρταται απο τον τυπο του αεροσκάφους και τη ζητηση. Και φυσικα απο την ακριβη ηλικια και τα κιλα του μωρου. Προσωπικη εμπειρία ειχα με την Lufthansa. Μια χαρα ταξιδι, μετρια εξυπηρέτηση .
αυτό ακριβως είναι ενα απο τα πρώτα που πρέπει να κοιτάξεις.
οταν κοιτάξετε για εισητήρια και εφοσον είναι πολλές ώρες ταξίδι πρέπει να εξασφαλίσετε καθισματακι γιατί 5-6 ωρες πτήση μάλλον δεν θα το αντέξεις να το έχεις αγκαλιά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.541
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom