Ισπανία Ανδαλουσία - Ερωτήσεις

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Καλημέρα,

Ουσιαστικά έχω 9 ημέρες γιατί φτάνω πολύ πρωί και η επιστροφή από Μάλαγα είναι μεταμεσονύκτια.
Ένα πλάνο στο οποίο δουλεύω (με κλεισμένες ωστόσο τις διανυκτερεύσεις, τις διαδρομές δουλεύω περισσότερο) είναι το παρακάτω:
1η μέρα: Αεροδρόμιο Alacant - Tabernas - Granada
2η μέρα: Granada
3η μέρα: Granada - Alhama de Granada - Loja - Osuna (GoT location) - Cordoba
4η μέρα: Cordoba (με εξόρμηση σε Baeza -Ubeda)
5η μέρα: Cordoba - Castillo de Almodovar del Rio (GoT location) - Ecija - Carmona - Italica (GoT location) - Sevilla
6η μέρα: Sevilla
7η μέρα: Sevilla - Arcos de la Frontera - Jerez de la Frontera - Cadiz - Tarifa
8η μέρα: Tarifa - Gibraltar - Zahara de la Sierra - Setenil de las Bodegas - Ronda - Marbella
9η μέρα: Marbella - El Chorro (Caminito de rey - ελπίζω!!) - Mijas - Malaga Airport

Βέβαια όπως σου είπα ακόμη το δουλεύω, γιατί πρέπει να υπολογίσω, ωράρια, σιέστες κτλ. Όμως πάνω κάτω είναι αυτό που θα προσπαθήσω να κάνω. Πχ. στα pueblos blancos δεν με ενοχλεί να βρεθώ μεσημεριανές ώρες που δε θα κυκλοφορεί ψυχή, γιατί θέλω απλά να θαυμάσω το φυσικό κάλλος τους (με κίνδυνο θερμοπληξίας μου βεβαίως βεβαίως), όμως σε μέρη όπως η Ronda ή το Cadiz θέλω να είμαι απογευματάκι που αρχίζει πάλι ο κόσμος να κυκλοφορεί και να τα δω έτσι... Αυτά πάνω κάτω σκέφτομαι...
 

Βαγγω

Member
Μηνύματα
105
Likes
264
3η μέρα: Granada - Alhama de Granada - Loja - Osuna (GoT location) - Cordoba




Έχεις βρει κατι ενδιαφέρον σε Loja k Osuna;
Εγω ακεφτομουν στην διαδρομή Γραναδα-Κόρδοβα ενδιάμεση σταση σε injahar για βόλτα στην λίμνη και στο κάστρο ισως.
Η αλήθεια είναι οτι θα δυσκολευτούμε με την μεσημεριανή σιεστα.
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
3η μέρα: Granada - Alhama de Granada - Loja - Osuna (GoT location) - Cordoba


Έχεις βρει κατι ενδιαφέρον σε Loja k Osuna;
Εγω ακεφτομουν στην διαδρομή Γραναδα-Κόρδοβα ενδιάμεση σταση σε injahar για βόλτα στην λίμνη και στο κάστρο ισως.
Η αλήθεια είναι οτι θα δυσκολευτούμε με την μεσημεριανή σιεστα.
Τη Loja την έχω βάλει απλά σαν πέρασμα μιας και είναι στο δρόμο για Osuna στην οποία θέλω να πάω λόγω του ότι στην Plaza de Toros γυρίστηκε μια μάχη του Game of thrones (δεν ξέρω αν είσαι φίλη). Παρόλα αυτά δεν είμαι σίγουρη ακόμη αν θα κρατήσω αυτή τη σειρά ή αν θα φτάσω Κόρδοβα από Baeza-Ubeda και να πάω στην Osuna την επόμενη σαν εκδρομούλα από Κόρδοβα. Τώρα βέβαια με έχεις ψήσει και με την Iznajar... Πωπω αυτό το μπες βγες προορισμών στα ταξίδια η ζωή μου όλη!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για Έλληνα θα κρατούσα μικρό καλάθι για pueblos blancos, δύσκολο να ενθουσιαστεί
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Ουσιαστικά έχω 9 ημέρες γιατί φτάνω πολύ πρωί και η επιστροφή από Μάλαγα είναι μεταμεσονύκτια.
Ένα πλάνο στο οποίο δουλεύω (με κλεισμένες ωστόσο τις διανυκτερεύσεις, τις διαδρομές δουλεύω περισσότερο) είναι το παρακάτω:
1η μέρα: Αεροδρόμιο Alacant - Tabernas - Granada
2η μέρα: Granada
3η μέρα: Granada - Alhama de Granada - Loja - Osuna (GoT location) - Cordoba
4η μέρα: Cordoba (με εξόρμηση σε Baeza -Ubeda)
5η μέρα: Cordoba - Castillo de Almodovar del Rio (GoT location) - Ecija - Carmona - Italica (GoT location) - Sevilla
6η μέρα: Sevilla
7η μέρα: Sevilla - Arcos de la Frontera - Jerez de la Frontera - Cadiz - Tarifa
8η μέρα: Tarifa - Gibraltar - Zahara de la Sierra - Setenil de las Bodegas - Ronda - Marbella
9η μέρα: Marbella - El Chorro (Caminito de rey - ελπίζω!!) - Mijas - Malaga Airport
Πάρα πολύ όμορφο το πρόγραμμά σου Italitsa. Νομίζω ότι μετά την πραγματοποίησή του θα μπορούμε να σε φωνάζουμε και ispanitsa; :lol:

Σχετικά με την 8η σου ημέρα (επειδή έχω κάνει κάτι παρόμοιο) θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι μου φαίνεται πολύ φορτωμένη. Για να φτάσω εγώ να σου πω ότι φόρτωσες ημέρα:p (που φορτώνω όσο δεν πάει άλλο) φαντάσου!
Απλά θέλω να σου τονίσω ότι η Ronda βρίσκεται σε υψόμετρο και ο δρόμος είναι επαρχιακός με στροφιλίκια. Στο κατέβασμα από Ronda για Μάλαγα (που θα διανυκτέρευα εγώ) είχε τέτοια ομίχλη που τα αυτοκίνητα πήγαιναν σημειωτόν και μάλιστα τέλος Ιουνίου. Ίσως θα πρέπει να την αραιώσεις κάπως αυτήν την ημέρα.

Επίσης ένα δεύτερο που θα ήθελα να σου πω είναι ότι στο Γιβραλτάρ μπορείς άνετα να δεις τα αξιοθέατά του μόνη σου. Υπάρχουν όμως κάποια mini βανάκια που γεμίζουν επί τόπου, του τύπου "άλλος για τη βάρκα μας" που σε πάνε σε όλα τα αξιοθέατα του νησιού με το ίδιο κόστος όσο κοστίζει μόνο το τελεφερίκ για να σε ανεβάσει, σε πολύ λιγότερο χρόνο απ΄ότι αν το κάνεις μόνη σου. Μην ξεχνάς ότι δεν επιτρέπονται ιδιωτικά αυτοκίνητα πάνω στο βράχο και τα βανάκια έχουν ειδική άδεια.
IMG_4224.JPG


Σου ανέφερα δύο μικρά tips που μπορεί βέβαια να τα είχες υπ' όψη σου, αλλά μπορεί και όχι, τα οποία θεωρώ αρκετά σημαντικά για την επιτυχία της 8ης σου ημέρας. :)
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Film location Game off throne's Τρελαίνομαι. Ποιές σκηνές γυρίστηκαν ;
Αν είναι έτσι, ξεκίνα να σημειώνεις:

  • Η μεγαλοπρεπής Long Bridge of Volantis δεν είναι άλλη από την Puente Romano της Κόρδοβα (με κάποιες παραλλαγές βέβαια).
  • Το Αlcazar της Σεβίλλης είναι το House Martell, η ιδιωτική κατοικία των ηγεμόνων της Dorne.
  • Στην Plaza de Toros της Osuna γυρίστηκε η μάχη του Meereen (θεωρείται από τις πιο κοστοβόρες σκηνές στην ιστορία της τηλεόρασης).
  • Το Castillo de Almodovar del Rio είναι το γνωστό Highgarden.
  • Η Italica είναι το Dragonpit.
Και φυσικά υπάρχουν και άλλα στην ευρύτερη περιοχή, χρόνος δεν υπάρχει... :(
 

Βαγγω

Member
Μηνύματα
105
Likes
264
Μονο για το Alcazar γνώριζα. Αντε τωρα να βάλουμε και νεες πινεζουλες στον χαρτη.
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Πάρα πολύ όμορφο το πρόγραμμά σου Italitsa. Νομίζω ότι μετά την πραγματοποίησή του θα μπορούμε να σε φωνάζουμε και ispanitsa; :lol:

Σχετικά με την 8η σου ημέρα (επειδή έχω κάνει κάτι παρόμοιο) θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι μου φαίνεται πολύ φορτωμένη. Για να φτάσω εγώ να σου πω ότι φόρτωσες ημέρα:p (που φορτώνω όσο δεν πάει άλλο) φαντάσου!
Απλά θέλω να σου τονίσω ότι η Ronda βρίσκεται σε υψόμετρο και ο δρόμος είναι επαρχιακός με στροφιλίκια. Στο κατέβασμα από Ronda για Μάλαγα (που θα διανυκτέρευα εγώ) είχε τέτοια ομίχλη που τα αυτοκίνητα πήγαιναν σημειωτόν και μάλιστα τέλος Ιουνίου. Ίσως θα πρέπει να την αραιώσεις κάπως αυτήν την ημέρα.

Επίσης ένα δεύτερο που θα ήθελα να σου πω είναι ότι στο Γιβραλτάρ μπορείς άνετα να δεις τα αξιοθέατά του μόνη σου. Υπάρχουν όμως κάποια mini βανάκια που γεμίζουν επί τόπου, του τύπου "άλλος για τη βάρκα μας" που σε πάνε σε όλα τα αξιοθέατα του νησιού με το ίδιο κόστος όσο κοστίζει μόνο το τελεφερίκ για να σε ανεβάσει, σε πολύ λιγότερο χρόνο απ΄ότι αν το κάνεις μόνη σου. Μην ξεχνάς ότι δεν επιτρέπονται ιδιωτικά αυτοκίνητα πάνω στο βράχο και τα βανάκια έχουν ειδική άδεια.
View attachment 271822

Σου ανέφερα δύο μικρά tips που μπορεί βέβαια να τα είχες υπ' όψη σου, αλλά μπορεί και όχι, τα οποία θεωρώ αρκετά σημαντικά για την επιτυχία της 8ης σου ημέρας. :)
Καλημέρα αγαπημένη μου και ευχαριστώ πολύ για το σχόλιο σου. Και εμένα μου φαίνεται πολύ φορτωμένο και όντως είναι απλά άκου πως το σκέφτηκα και με διορθώνεις. Συνολικά η οδήγηση που μου βγαίνει αν τα κάνω όλα όσα αναφέρω είναι 5μιση ώρες. Στην ουσία θα φεύγαμε πρωί από Ταρίφα και αμέσως Γιβραλτάρ (1 ώρα απόσταση) όπου υπολόγιζα ένα 4ωρο με όλους του ελέγχους, την ανάβαση με το τελεφερίκ και μια βόλτα στην κεντρική πλατεία, (δεν γνώριζα για το βαν και σε ευχαριστώ πολύ για το tip, δεν το έχω ξεψαχνίσει ακόμη το Γιβραλτάρ). Στη συνέχεια, και επειδή θα έχει προκύψει στο μεταξύ η σιέστα σκεφτόμουν να περνούσαμε απλά από τα pueblos biancos και να απολαμβάναμε τη διαδρομή παρέα με το aircondition του αυτοκινήτου και κατά τις 17.00 να φτάναμε Ronda όπου θα μέναμε μέχρι το βραδάκι, και μετά να κατηφορίζαμε μόνο για ύπνο στη Marbella, αφού δε θα μείνουμε στη Ronda. Κοίταξε, εννοείται πως αν κάτι δε βγαίνει ή αν κάπου θελήσουμε να καθίσουμε περισσότερο το αναπροσαρμόζουμε το όλο θέμα. Όλα εξαρτώνται και από το τι θα έχουμε να αντιμετωπίσουμε επί τόπου. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την παρέμβαση και τα tips!!

Υγ: Όσο και να μου αρέσει η Ισπανία, ήμουν, είμαι και θα είμαι για πάντα η "Ιταλίτσα"!!! Η πρώτη αγάπη και παντοτινή!! Χαχαχα
 

Βαγγω

Member
Μηνύματα
105
Likes
264
Όπως το βλέπω στο Castillo del Almodovar βγαίνει ανετα μια επίσκεψη στην διαδρομη Κόρδοβα- Σεβίλλη,αρκεί να μην πέσουμε στην μεσημεριανή σιεστα 2 με 4:30 που θα ειναι κλειστό.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Άχαστο εστιατόριο στη Ρόντα το Almocabar. Έχει μόλις 6 τραπέζια, θέλει κράτηση, ακόμη γλειφόμαστε...

Στη Γρανάδα πολύ καλό μαροκινό το Arrayanes. Στην Κόρδοβα γκουρμέ ταπερία (με εξαιρετικό δικό τους κρασί εκτός των άλλων και βραβευμένα πιάτα) το Garum 2.1 .
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom