ΗΠΑ Πρώτο ταξίδι στη Νέα Υόρκη

thalia tsif

Member
Μηνύματα
584
Likes
1.944
Εγώ έχω κάνει το hop on off στο τέλος της διαμονής μου. Έχει τρεις γραμμές..μια κεντρική ,μια στο κάτω μέρος κ μια για το επάνω μέρος ως Χάρλεμ. Είναι ωραίο αφού τα έχεις δει όλα να ακούς κ την ξενάγηση..εμένα μου άρεσε πολύ.
 

cacao

Member
Μηνύματα
64
Likes
82
Παιδιά ομολογώ ότι πάω για ψωνια...ξέρουμε όμως μαγαζιά για μεγάλα μεγέθη;
Μην πάω στο Woodbury τσαμπα, στοιχίζει κ πολλα..
 

agmi

Member
Μηνύματα
495
Likes
2.312
To 20 δολαρο αναβλήθηκε η αλλαγή του μέχρι το 2028-9, ο Jackson θα αντικατασταθεί απο την Τubman μπρος και τον Jackson πισω.
Για τα νούμερα: Η Αμερική τα εφηύρε! Tο δικό μας το Ελληνικό ΧL, δεν θέλω να υπερβάλω αλλά ίσως να΄ναι το Μ δικό τους. Αλλα και τα Ευρωπαϊκά νούμερα μεταξύ χώρας εχω δει διαφορά. Στα outlets θα βρεις και XXL και tall & big, διχως αλλο πας στην Αμερικη ;). Δεν ειναι μονο το Woodbury, oλοι οι τουριστες πανε εκει, αλλα και το Tanger, το Empire Outlets στο Staten Island, κλπ.. Garden State Plaza, το Jersey Gardens, με λεωφορειο, πολυ ευκολα, απο το ΝΥ Port Authority Bus Terminal, ειναι φτηνοτερα γιατι ειναι το NJ δεν εχει state tax στα ρουχα & στα παπουτσια, Καλες αγορες!
 

cacao

Member
Μηνύματα
64
Likes
82
Τεράστιο ευχαριστώ, βοήθησες πολύ κι εμψυχώθηκα, θα είμαι η "τουίγκι" όπως έλεγε στην Παριζιάνα η Βλαχοπούλου. Με 22 uk ελπίζω να χωρέσω στο l, xl έστω.
Τα καταστήματα που προτείνεις είναι μόνο αντρικά?

Επίσης στα κινητά χρειάζεται convertor λόγω διαφορετικής τάσης ή είμαι οκ μόνο με αμερικανική πρίζα και το καλώδιο το κανονικό;
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Παιδιά ομολογώ ότι πάω για ψωνια...ξέρουμε όμως μαγαζιά για μεγάλα μεγέθη;
Μην πάω στο Woodbury τσαμπα, στοιχίζει κ πολλα..
Lane Bryant και ξερό ψωμί!! Τσεκάρισε αν υπάρχει τέτοιο μαγαζί στο Woodbury. Πάντως να ξέρεις ότι όλα τα πολυκαταστήματα έχουν μεγάλα τμήματα σε πάρα πολλά brands με xl sizes. Στην Αμερική να ξέρεις δεν θα φύγεις παραπονεμένη για τα μεγέθη των ρούχων!

Τώρα σχετικά με βαλίτσες (που θα σου χρειαστούν) μπορείς να βάλεις τη μία μέσα στην αλλη φεύγοντας απο Ελλάδα και απλά να πληρώσεις 1 κομμάτι επιπλέον στο γυρισμό. Επίσης να ξέρεις ότι αν σου βγαίνουν αρκετά παραπάνω τα κιλά είναι καλύτερα να αγοράσεις μιά φτηνή βαλίτσα και να πληρώσεις επιπλέον κομμάτι απο το να πληρώσεις υπέρβαρο
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Επίσης στα κινητά χρειάζεται convertor λόγω διαφορετικής τάσης ή είμαι οκ μόνο με αμερικανική πρίζα και το καλώδιο το κανονικό;
Εισαι οκ με convertor μόνο για την πρίζα
 

agmi

Member
Μηνύματα
495
Likes
2.312
Καλά αυτα που λεει η Katerinaj για να μην μπερδευομαστε στις ορολογιες του converter και τoυ adaptor εσυ θελεις καtι τετοιο, €1-2 κανει σε καταστημα ηλεκτρονικων. Ολα τα τροφοδοτικα/πακακια κινητων/καμερων ειναι τωρα 100-240VAC η 100-250VAC. Eλεγξετο για καλου κακου, το γραφει στην πισω μερια. Οσο για την βαλιτσα, εγω εκανα το ιδιο και στα outlets, μιας που πηγα τωρα την τελευταια φορα την 'μαυρη Παρασκευη', κουβαλουσα μια τεραστια τσαντα γυμναστηριου & την γεμιζα. Αλλοι βεβαια αγοραζανε βαλιτσες on the spot, στα outlets για να βαλουν τις αγορες τους!
US2EU.jpg
 

cacao

Member
Μηνύματα
64
Likes
82
Lane Bryant και ξερό ψωμί!! Τσεκάρισε αν υπάρχει τέτοιο μαγαζί στο Woodbury. Πάντως να ξέρεις ότι όλα τα πολυκαταστήματα έχουν μεγάλα τμήματα σε πάρα πολλά brands με xl sizes. Στην Αμερική να ξέρεις δεν θα φύγεις παραπονεμένη για τα μεγέθη των ρούχων!

Τώρα σχετικά με βαλίτσες (που θα σου χρειαστούν) μπορείς να βάλεις τη μία μέσα στην αλλη φεύγοντας απο Ελλάδα και απλά να πληρώσεις 1 κομμάτι επιπλέον στο γυρισμό. Επίσης να ξέρεις ότι αν σου βγαίνουν αρκετά παραπάνω τα κιλά είναι καλύτερα να αγοράσεις μιά φτηνή βαλίτσα και να πληρώσεις επιπλέον κομμάτι απο το να πληρώσεις υπέρβαρο
καταπληκτικό tip φανταστικά ρούχα φαίνονται, ειδικά τα φορέματα που μου αρέσουν πολύ και σπάνια βρίσκω...
 

cacao

Member
Μηνύματα
64
Likes
82
Καλά αυτα που λεει η Katerinaj για να μην μπερδευομαστε στις ορολογιες του converter και τoυ adaptor εσυ θελεις καtι τετοιο, €1-2 κανει σε καταστημα ηλεκτρονικων. Ολα τα τροφοδοτικα/πακακια κινητων/καμερων ειναι τωρα 100-240VAC η 100-250VAC. Eλεγξετο για καλου κακου, το γραφει στην πισω μερια. Οσο για την βαλιτσα, εγω εκανα το ιδιο και στα outlets, μιας που πηγα τωρα την τελευταια φορα την 'μαυρη Παρασκευη', κουβαλουσα μια τεραστια τσαντα γυμναστηριου & την γεμιζα. Αλλοι βεβαια αγοραζανε βαλιτσες on the spot, στα outlets για να βαλουν τις αγορες τους!
View attachment 271917
θέλω τρελά να ξαναπάω τη μαυρη Παρασκευή! Ειδικά με τα ηλεκτρονικά που έχω τρέλα!

Τελικά μόνο 430 ευρώ ψώνια μπορούμε να κάνουμε για να μην έχουμε θέμα με το τελωνείο;;;

έχετε να προτείνετε καμία ταξιδιωτική ασφάλεια;τη mondial που είδα βγαίνει 80 ευρώ για μια εβδομάδα!!!!
Ξέρω οτι ειναι φαρμάκι το σύστημα υγείας αλλά αν Θεός φυλάξει συμβεί κάτι που να αποτανθώ;υπάρχει κάτι σαν free clinic?μου ειχε τυχει κατι στο Παρίσι μια φορά και για αρχή πήγα σε free clinic.

φαρμακάκια τύπου κορτιζόνη (χάπια, αλοιφές,για τη μύτη), αντιφλεγμονωδη και κανα παυσίπονο θα τα περάσω εύκολα ή απαγορεύονται;ασπιρινες μπορώ να πάρω κι εκεί ή θελουν συνταγή;

παιδιά ούτε στην Ιαπωνία δεν είχα αγχωθεί τόσο..
ευχαριστώ!!!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
θέλω τρελά να ξαναπάω τη μαυρη Παρασκευή! Ειδικά με τα ηλεκτρονικά που έχω τρέλα!

Τελικά μόνο 430 ευρώ ψώνια μπορούμε να κάνουμε για να μην έχουμε θέμα με το τελωνείο;;;

έχετε να προτείνετε καμία ταξιδιωτική ασφάλεια;τη mondial που είδα βγαίνει 80 ευρώ για μια εβδομάδα!!!!
Ξέρω οτι ειναι φαρμάκι το σύστημα υγείας αλλά αν Θεός φυλάξει συμβεί κάτι που να αποτανθώ;υπάρχει κάτι σαν free clinic?μου ειχε τυχει κατι στο Παρίσι μια φορά και για αρχή πήγα σε free clinic.

φαρμακάκια τύπου κορτιζόνη (χάπια, αλοιφές,για τη μύτη), αντιφλεγμονωδη και κανα παυσίπονο θα τα περάσω εύκολα ή απαγορεύονται;ασπιρινες μπορώ να πάρω κι εκεί ή θελουν συνταγή;

παιδιά ούτε στην Ιαπωνία δεν είχα αγχωθεί τόσο..
ευχαριστώ!!!
Πριν λίγες μέρες κάναμε όλη η παρέα ταξιδιωτική ασφαλεια με interamerican (πήγαμε στα γραφεία τους, όχι online) και βγήκε λίγο κάτω από 30 ευρώ για αυτους που θα κάτσουν μια βδομάδα και λίγο πάνω από 30 ευρώ για μας που θα πάμε για 12 μέρες..
Για το τελωνείο για την περίπτωση που πέσετε σε έλεγχο να κρατάς τις αποδείξεις από αυτά που αγοράσατε και έχετε αφήσει πάνω τα ταμπελακια τους (πιο πολύ σε ρούχα αναφέρομαι) μη τα κοστολογησουν όσο θέλουν.. Το οριο για να μη φορολογηθείς δε το θυμάμαι αλλά κάπου τοσο θαναι.. Για ηλεκτρονικές συσκευές φαντάζομαι θα είναι πιο αυστηρά τα πράγματα.
Είναι δύσκολο να αγοράσεις από εκεί φάρμακα χωρίς συνταγή γιατρού.. εντάξει ασπιρινες, παρακεταμόλη κτλ βρίσκεις και στα σούπερ μάρκετ.. αλλά για άλλα φάρμακα που πουλάνε στα φαρμακεία και εδώ τα δίνουν ευκολα εκεί θέλει συνταγη. Εγώ π.χ. έπαθα οξύ πόνο στο αυτί και ήθελα κάτι σταγόνες με κορτιζόνη που βάζω σε τέτοιες περιπτωσεις και δεν τις έδιναν..
 

agmi

Member
Μηνύματα
495
Likes
2.312
Για ασφάλεια έβγαλα απο το world nomads, ας είναι καλά το φόρουμ & οι συμφορουμιτες, απο αυτούς την έμαθα και από τότε την χρησιμοποιώ. Η άλλη μου η δεύτερη επιλογή είναι η allianz (mondial). Ασφάλεια είναι MUST και ας είναι αχρείαστη, η Interamerican την είχα ρωτηση, στο κεντρικό τους γραφείο εδω στο χωριο μου και δεν με κάλυπτε. Αν δεν κάνω λάθος ήταν η κάλυψη κάτω από €10,000, αυτό δεν είναι ουτε μια κολονοσκοπηση (συγνώμη που τα γράφω έτσι) στις ΗΠΑ. Στο αναφέρω, γιατί εχω ζήσει εκει και ξέρω! Ιατρική περίθαλψη 1ης ποιότητας, αλλά μετά θα πρέπει να ξαναφτιαξης την υποθήκη/στεγαστικό του σπιτιού σου. Βέβαια ο ασφαλιστής στο χωρίο μου μου'πε εμείς μιλάμε Ελληνικά, και όταν μας χρειαστείς μιλάμε την γλώσσα σου! Μωρέ άμα είμαι δεμένος με γάζες και τσιρότα πως θα του μιλήσω; Στα ρούχα είδα τεράστιες διαφορές τιμής με την Ευρώπη & Ελλάδα, βέβαια αυτό ήταν & είναι ανέκαθεν, στα ηλεκτρονικά δεν εκπληχθηκα και πολύ!
 
Last edited:

cacao

Member
Μηνύματα
64
Likes
82
@echo2011 παθαίνω κ γω αεροωτιτιδες πως το ξεπέρασες τελικά;
Λέω να πάρω προκαταβολικά από εδώ αλλά δεν ξέρω τι γίνεται με τα φάρμακα.ειχες πάρει μαζί σου τέτοια είδη?

Θα ρωτήσω σε γραφείο ευχαριστώ!

@agmi τη worldnomads χρησιμοποιούσα κ γω κ ευτυχώς δε χρειάστηκε αλλά δε διάβασα καλά reviews πρόσφατα κ σκιαχτηκα!!!κ η Αμερική είναι Αμερική δε λέει να στραβωσει το πραμα,είπα να δω εναλλακτικές πρώτα.
Από ηλεκτρονικά mirrorless θέλω να πάρω αν αξίζει η διαφορά...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.694
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom