Ιρλανδία Μαγευτική Ιρλανδία

Jimmy78

Member
Μηνύματα
37
Likes
204
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία ή Αλάσκα
πολύ ωραίο travel story!!!
Μου θύμισες το ταξίδι στην Ιρλανδία πέρσι σχεδόν τέτοια εποχή!
Κι εμείς είχαμε ως βάση το Δουβλίνο και από εκεί κλείσαμε τρεις ημερησιες εκδρομές...Cliffs of Moher και Giant's Causeway από τα MUST ενός ταξιδιού στην Ιρλανδία!!!!
 
Μηνύματα
410
Likes
1.352
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Αργησα λιγο να γραψω το τελευταιο μερος της ιστοριας μου αλλα λογω δουλειας,κουρασης και καθημερινοτητας με εκανε να το αναβαλω για λιγο.Ολο αυτο βεβαια μου χτυπαει καμπανακι για νεα ταξιδια και νεες περιπετειες .Ειλικρινα τα ταξιδια που εχω κανει και μαζι με το συγκεκριμενο που ειναι και το πιο προσφατο μου δινει δυναμη να συνεχισω και οι εικονες που εχω δει με κανουν να ξεφευγω απο την δυσκολη καθημερινοτητα


Πεμπτη μερα και ουσιαστικα η τελευταια καθως την επομενη πρωι θα περναμε το αεροπλανο της επιστροφης ξυπνησαμε νωρις το πρωι για να παμε στο γνωστο μερος οπου θα περναμε το πουλμαν για το τουρ μας απο την ιδια εταιρεια που ειχαμε κλεισει και για το Cliffs of Moher
Αυτη την φορα το προγραμμα ειχε Giants Causeway.Πετρες απο λιγνητη σε μια παραλια που δημιουργουν ενα εργο τεχνης της φυσης με τοση λεπτομερεια που ειναι λες και τις σκαλισε ανθρωπινο χερι και οχι οποιαδηποτε χερι αλλα ενος μεγαλου καλλιτεχνη.Ο ενθουσιασμος ητανε τεραστιος παρα την κουραση οπου ολο και φουντωνε απο το ταξιδι

Ξεκιναμε λοιπον με εναν επισης χαβαλετζη οδηγο .Αυτη την φορα για να μαστε σιγουροι οτι δεν θα πεινασουμε προμηθευτηκαμε σαντουιτσακια απο το Spar ( σουπερ μαρκετ ειναιπολυ καλες τιμες και ειναι παντου μα παντου στην Ιρλανδια)

Μετα απο περιπου μια ωρα ειδαμε μια ταμπελιτσα και ουσιαστικα περασαμε τα συνορα και μπηκαμε στην Βορεια Ιρλανδια,ετσι απλα.Το τοπιο σιγα σιγα αρχιζε και αλλαζε γινοταν πιο μουντο,αποκοσμο αλλα συναμα και πιο ενδιαφερον.Με κλειστα τα ματια το βορειο κομματι ειναι και το πιο ομορφο του νησιου καθως εχει τις περισσοτερες εναλλαγες οντας διαφορετικο απο τα κλασσικα απεραντα λιβαδια της υπολοιπης Ιρλανδιας.

Με μια συντομη σταση καναμε ανεφοδιασμο και ναι μια παρεα Ελληνων που αργοτερα γνωριστηκαμε με τα παιδια στο τουρ.Ποιος θα το πιστευε παντου μπορεις να βρεις Ελληνες λοιπον.

Πρωτη σταση βεβαια ειχε το Dark Hedges ενας δρομος οπου γυρω γυρω του ειναι δεντρα λες και τον αγκαλιαζουν δημιουργοντας ενα φυσικο τουνελ
Ο δρομος μαλιστα θεωρειται ενας απο τους πιο στοιχειωμενους στην Μεγαλη Βρετανια .Εκει λενε οτι εμφανιζεται και μια γρια οπου ονομαζεται Grey Lady και επιθεται σε περαστικους .Απο κοντα βεβαια δεν ειναι και οπως τα περιγραφουνε ειναι πανεμορφο δεν λεω αλλα σιγουρα το μονταζ στις φωτο καθως ειναι πολυγνωστο και απο την σειρα Twilight Zone κανει καλη δουλεια.Σιγουρα αν πηγαινα βραδυ εε ενταξει το θεαμα θα ηταν πιο creepy ενταξει.Επισης το μερος υπαρχει και στην δευτερη σεζον του Game of thrones

Ευτυχως εκανε καλη μερα και ο ηλιος δυναμωνε οσο πλησιαζαμε



Επομενη σταση η Carrick a Rope Bridge μια κρεμαστη γεφυρα απο σκοινι οπου απο κατω της σκαει το κυμα της θαλασσας.Δεν προτεινεται σε ατομα με υψοφοβια αλλα και να μην εχεις εντονα δεν ειναι λιγοι αυτοι που αποφασισαν να μην την διασχισουν.Εννοειται ομως την διασχισαμε ξεπερασαμε τον φοβο μας και μαλιστα την ξαναπερασαμε και δευτερη φορα
Ατυχημα ως τωρα δεν εχει γινει ποτε τουλαχιστον γνωστο οποτε η γεφυρα εφοσον ειναι τουριστικο αξιοθεατο πιστευω ηταν ασφαλης
Η γεφυρα ομως ηταν μονο το highlight καθως μεχρι να φτασουμε εκει περασαμε απο μια πανεμορφη διαδρομη σε ενα σκηνικο λες ειναι βγαλμενο απο μυθιστορημα του Τολκιν.Η θαλασσα απο κατω και οι ακτες τις Σκωτιας απεναντι συμπληρωναν το ηδη μαγικο τοπιο.

Πεινασαμε και σταματησαμε να φαμε σε μια παραδοσιακη παμπ σε ενα χωριουδακι το Ballintoy που επισης εχουν γινει γυρισματα της σειρας Game of thrones.Eκει ηταν το βασιλιο του Greyjoy αν τον λεω καλα

Αφου χαλαρωσαμε λιγο ξεκινησαμε και το Giants Causeway.Η διαδρομη ητανε εξισου πανεμορφη και ητανε το μονο που μπορουσε να σε προετοιμασει για ενα απο τα πιο εξωγηινα τοπια που εχω δει ποτε στην ζωη μου
Μια παραλια γεματο αλλοκοτες πετρες απο λιγνητη στιβαγμενες σε σειρα λες και ειναι σκαλισμενες απο ανθρωπινο χερι.
Τουριστες παντου και και εκει πετυχαμε παλι Ελληνες

Ο μυθος λεει οτι τις πετρες της εχει δημιουργησει ενας γιγαντας οπου φοβοταν μην του επιτεθει ο γιγαντας απο την Σκωτια απεναντι

Wow και παλι wow δεν μπορω να παω κατι αλλο υποκλινομαι και παλι στην φυση


Τελευταια σταση το Μπελφαστ οπου κατσαμε μια ωρα να δουμε την πολη Ομορφη μεν αλλα χωρις να εχει την γραφικοτητα του Δουβλινου καθως θεωρειται καθαρα βιομηχανικη πολη
Παρολα αυτα δεν μπορουσε να μην σε αφηνει ασυγκινητο η ιστορια που ειχε αυτη η πολη και ποσοι ανθρωποι ειχαν σκοτωθει απο Αγγλους αστυνομικους αλλα και εικονες απο τον επαναστατικο αγωνα του ΙΡΑ.Ησουνα ετοιμος να τραγουδισεις το αγαπημενο τραγουδι των U2 Sunday Bloody Sunday που γραφτηκε για τα συγκεκριμενα περιστατικα

Δεν μπορουσε να με αφησει ασυγκινητο και να μην φωτογραφισω ενα απο τα ομορφοτερα γκραφιτι που εχω δει ποτε στην ζωη μου οπου και θα ανεβασω και σε φωτο
Μια κοπελα με ενα δακρυ

Η ωρα περασε και επρεπε να παρουμε τον δρομο της επιστροφης
Την επομενη μερα φευγαμε το πρωι και καναμε μια βολτα στον εμπορικο δρομο της Grafton Street


ΥΓ Στην επιστροφη στο αεροδρομιο πηρα και ενα ουισκακι για ενθυμιο Bushmills συγκεκριμενα πολυ καλη και οικονομικη επιλογη
Θεωρειται ενα απο τα πιο καλα στην χωρα αλλα παρολα αυτα δυσκολα το βρισκεις στην χωρα μας νομιζω εδωσα 30 ευρω
Παρολα αυτα το προηγουμενο βραδυ την πατησα στην pub καθως παραγγειλα κατα λαθος παλαιωμενο ωριμο ουισκι δεν θυμαμαι ποσο χρονων και πληρωσα 20 ευρω το ποτηρι
Στην αρχη νομιζα πως δεν ακουσα καλα αλλα ο φιλος μου μου εξηγησε τι παρηγγειλα
Με ετσουξε μεν αλλα το διασκεσασα ντε εμπειρια ηπια ενα ουισκι που ουτε εχω ξαναδοκιμασει και αξιζε μεχρι τελευταια σταγονα.Και ας μην ηθελα να πιω ητανε ιεροσυλια θεωρησα να μην το πιω ολο.Παρολα αυτα το συγκεκριμενο ηταν ακριβο καθως το ουισκι το απλο σε μια παμπ κανει 7-8 ευρω τιμη που πληρωνεις 8-10 σε ελληναδικο στην Αθηνα και με την διαφορα στην Αθηνα πινεις μπομπα ενω στην Ιρλανδια το πιο μεσο ουισκι θεωρειται πιο καλο απο τα κλασσικα που βρισκεις σε μια καβα ελληνικου μαγαζιου


Οι εμπειριες μας πολλες αν θα ξαναρχουμα σιγουρα
Η διαθεση οταν γυρισα στα υψη
Ητανε ενας υπεροχος μαγικος τοπος και ενα απο τα πιο εναλλακτικα ταξιδια που εχω κανει ως τωρα

Γιατι αυτο που μενει δεν ειναι μονο τα μουσεια και η φωτο αλλα και ο κοσμος που γνωριζεις,οι εμπειριες που μενουν αλλα και το δεσιμο που ερχεσαι με τους φιλους σου


Καλα ταξιδια να χουμε και συντομα και ισως δεν αργησει να ερθει και νεα ιστορια!!!
 

kanaliotis

Member
Μηνύματα
143
Likes
58
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Η καταλληλη ιστορια στην καταλληλη στιγμη.
Λοιπόν, πριν μπω απόψε στο travelstories ήμουν στη σελίδα του paddywagon tours και έκλεισα 2 απ τις εκδρομες τους.
ειχα συμβουλευτει μια φίλη, οικονομική μεταναστρια στην Ιρλανδια που κατηγοριματικά μου έλεγε " ακομα και αυτοκινητο να νοικιάσεις στην Ιρλανδια , ασε κάποιες διαδρομές να τις κάνεις με Ιρλανδους. Και αυτό γιατί η Ιρλανδιά δεν είναι μόνο τα τοπία, είναι οι θρύλοι και οι παραδόσεις πίσω απ τα τοπία. Ε αυτό θα στο πει ο Ιρλανδος. Κλείσε κάποιο tour με αυτούς"

Με βόλεψε η συμβουλή της φίλης και αφού 4 με 11 "τουτουνού" του Αυγούστου θα επισκεφτώ την Ιρλανδια (που την ονειρευομαι από φοιτητής) έκλεισα Cliffs of Moher και το 3μερο Northern Ireland με Belfast, Derry & Giants causeway.

Και με το που αλλάζω site, τσουπ η ιστορία σου!!!

Φίλε για κάποιο tip ειμαι ανοιχτός σε pm!
 

aretibis

Member
Μηνύματα
5
Likes
18
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ - ΠΕΡΟΥ
Τέλεια!! Πήγα πρωτοχρονιά του 2016 με τέλειο καιρό.Οι οδηγοί της Padywagon ήταν όντως φοβεροί, μέχρι που μας τραγουδούσαν στη διαδρομή για Galway! Από τα πιο ωραία ταξίδια.
 
Μηνύματα
234
Likes
925
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Τελεια η ιστορία σου. Φευγω τον Αυγουστό για Ιρλανδία και με βοηθήσε πολύ !!!
 

kalotinaaa

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Mερα 2 -Cliffs of Moher


To ξυπνητηρι χτυπησε κατα τις 6 το πρωι και παρα την νυστα μας και το ελαφρυ χανγκοβερ απο τις χτεσινες ιρλανδικες μπιρες και τις κρεπαλες σηκωθηκαμε και πηγαμε να βρουμε το πρακτορειο που τυχαινε και ητανε παρα πολυ μακρυα απο το χοστελ μας- κυριολεκτικα 2 λεπτων στην ιδια ευθεια και στον ιδιο δρομο με αργο περπατημα :p Ηδη ειχαν συγκεντρωθει ατομα μας καλημερισε ενας 100 % irish τυπος ροκας με γυαλι μαγκικο σκουλαρικακι γυρω στα 50 φουλ χαβαλες και μας οδηγησε στο πουλμαν για να αναχωρησουμε για τις περιφημους βραχους του Μοχερ.Οι βραχοι αυτοι βρισκονται ακριβως πανω απο τον Ατλαντικο Ωκεανο και η θεα που προσφερει ειναι αυτο που θα λεγαν και οι αγγλοφωνοι breathtalking view.Αλλα αυτο που διαπιστωσα χωρις να σας χαλαω την σειρα οσο ομορφα και εκπληκτικα και να ταν και με το στομα ανοιχτο να μεινα δεν συγκεκρινετε με την Σαντοριναρα μας που απο οτι εμαθα ειναι και πιο πολλα μετρα υψος.

Σιγα σιγα αναχωρουσαμε για Δουβλινο περασαμε τα ορια της πολης και βγηκαμε στην ιρλανδικη υπαιθρο.Ετσι ακριβως οπως την φανταζεσε και δειχνει η διαφημιση της Kerrygold.Φλατ καταπρασινα λιβαδια που και που συναντουσες κανα βουναλακι και παντου μα παντου προβατα .Παντου ομως οπου εφτανε το ματι εβλεπες και προβατο και καπου μετα απο μερικα χιλιομετρα πετυχαιναμε και κανα μισογκρεμισμενο πυργο.

Το κλιμα της Padywagon ητανε ιδιαιτερο ευχαριστικο παρειστικο και 100 % νεανικο.Πρωτη σταση σε κατι υπεροπολιτιμο για μας .....καφεεεεεε!!!Μικρη σταση και μετα απο κανα μισαωρο καναμε την πρωτη μας σταση στο πρωτο αξιοθεατο του τουρ μας το Comcomroe Abbey ενα Κελτικο νεκροταφειο πραγματικα οπως το φανταζομαστε στις ταινιες τυπου Βraveheart που χρονολογειται απο τον 13ο αιωνα.Ειχαν μεινει και καποια ερειπια του μοναστηριου που παρολα αυτα καταφερνε και μας ταξιδεψε σε αλλες εποχες.Καπου εκει αν δεν βλεπαμε τους τουριστες θα ορκιζομασταν πως ειμασταν σε μια αλλη εποχη και καπου εκει μακρυα θα ερχοταν ενας μονοκερος και ενας ιπποτης καβαλα στο αλογο.

Ξαναμπαινουμε στο λεωφορειο και πλεον μπαινουμε για τα καλα στη κομητεια του Clare οπου σταματαμε για τουαλετα και ανεφοδιασμο σε ενα πανεμορφο ψαροχωρι το Κinvara οπου ειχε ενα γραφικοτατο λιμανακι.Μικρο αλλα αξιζε μερικες φωτογραφιες με ενα πανεμορφο καστρο να βρισκεται ακριβως απεναντι

Και ναι πλεον αρχιζουμε και βλεπουμε Ατλαντικο η Ιρλανδια οπως την φανταζεσε σε διαφημισεις .Ενα αυτοκινητο να τρεχει σε ενα δρομο γεματο στροφες με μουντο καιρο και γυρω γυρω ωκεανος.Ετσι ακριβως ομως.Το κυμα του Ατλαντικο στις αγριες ακτες της Ιρλανδιας και το τοπιο να γινεται ολο και πιο αγριο και βραχωδες.

Πεινα λοιπον και επομενη σταση Doolin ενα χωριουδακι οπου καναμε μια υπερσυντομη σταση για φαγητο σε μαι τοπικη παμπ .Το λεω υπερσυντομη γιατι απο τα λιγα αλλα εντονο αρνητικο του τουρ ο λιγος χρονος που ειχαμε για φαι.Ενα τεταρτο μεχρι να παω λιγο μπανιο,να παραγγειλω στην σερβιτορα ,να φαω και με το αγχος μην φυγει το λεωφορειο. Οσο και να θελα παρηγγειλα εναν γευστικοτατο σολωμο με πατατες φουρνου και ολο και πλησιαζαμε στο highlight της εκδρομης Cliffs of Moher

Πρωτη σταση στους mini cliffs οπου ητανε εξισου ομορφη και μια Ιρλανδια οπως ακριβως την φανταζομουν.Βραχια και αποκρυμνες ακτες


Και ναι μετα απο μιση ωρα ακομα ειδαμε απο μακρυα τους βραχους.Το θεαμα ηταν εκπληκτικο και φανταζαν ακομα και απο μακρυα τεραστιοι

Ο ξεναγος μας προτεινε να τους δουμε και με το καραβακι για αρχη και μετα να ανεβουμε στο πανω μερος οδικως οπου θα τους θαυμασουμε απο ψιλα
Ετσι και καναμε πηραμε το καραβακι και αναχωρησαμε σε μια μισαωρη διαδρομη ωστε να δουμε τους βραχους απο την μερια της θαλασσας

Ειλικρινα τα επιφωνηματα πολλαπλασιαζονταν και πληθη τουριστων να φωναζουν wow
Να τονισω οτι πληθος απο πουλια φουλιαζουν μεσα στους βραχους και τα ειδαμε πλησιαζοντας
Ακουγαμε το κυμα και τα πουλια να φωλιαζουν μεσα εκατονταδες ομως πουλια σαν μελωδια

Ο καιρος στο πλοιο αγριεψε αλλα ηδη επιστρεφαμε κοιτωντας για μια αλλη φορα τον απεραντο Ατλαντικο.Η αισθηση ητανε φοβερη και μολις εσκασε ενα κυμα πανω μου ειπα αυτο που λενε καποιοι παλιοι αυτο το χερι εχει αγγιξει Ατλαντικο :p

Αναχωρησαμε απο το λιμανακι και ξεκινησαμε να δουμε τους βραχους απο ψηλα
Πολυ τουριστικο μερος γεματου Κινεζους,Αμερικανους και αλλα και φουλ Ινδους.Η θεα απο ψηλα ητανε τρομερη και ειλικρινα δεν ειναι τοσο υψοφοβικους.Το θεαμα ητανε τρομερο ενιωσα τυχερος που καταφερα να δω τετοια θεα απο κοντα

Οι βραχοι στο τουριστικο σημειο ειναι 100 % ασφαλη καθως υπαρχει φυλαξη αλλα στο πιο ψηλο σημειο που εχεις την καλυτερη θεα πας με δικη σου ευθυνη καθως δεν εχει φυλαξη και θελει προσοχη.Νταξει αν δεν πας στο χειλος δεν υπαρχει κινδυνος αλλα σιγουρα επειδη εχεις να κανεις με φυση συμβαινουν κατολισθησεις
Οι τολμηροι ομως εμεις πηγαμε ως ενα σημειο βγαλαμε φωτογραφιες και ξαναγυρισαμε να απολαυσουμε την θεα απο το καστρο που βρισκετε στην κορφη του

Επισης στον χωρο του Cliff of Moher υπαρχει εκθεσιακο κεντρο το Wild Atlantic Experience οπου εχει διαφορα εκθεματα απο τον βυθο του Ατλαντικου σπανια κοχυλια κλπ αλλα και 3d αναπαραστασεις το πως δημιουργηθηκαν οι βραχοι

Τελευταια σταση ενα μεσαιωνικο χωριο ενω ειχε παει ηδη απογευμα με ενα πανεμορφο ακριβως οπως φανταζεσε στα παραμυθια.Το Bunratty castle και καπου εκει μεσα φανταζοσουνα πριν πολλα πολλα χρονια θα ζουσε ο καλος βασιλιας με την γενειαδα του και θα περναγε το νεαρο βασιλοπουλο να παει για κυνηγι ενω ενας δρακος θα πεταγε απο πανω .Και οχι ετσι ακριβως δεν υπερβαλω.Το σκηνικο το προσθετε μια υπεροχη λιμνουλα αλλα και μια πραγματικα κουκλιστικη παμπ το Durty Nellys οπου θεωρειται μια απο τις πιο παλιες παμπ στην Ιρλανδια.Σαν να βλεπα τωρα τηη σκηνη να σταματανε οι καβαλαρηδες να τους βαλει ο ταβερνιαρης λιγο φαι και κρασι.

Η διαδρομη ωστε το Δουβλινο ητανε λιγο κουραστικη καθως περασαν 2 ωριτσες μεχρι να φτασουμε και ειχε παει ηδη 9


Πτωματα απο την κουραση γυρισαμε στο χοστελ
Δεν ειχε εξοδο και κλαμπινγκ αποψε καθως ειμασταν ολοι πτωματα απο κουραση .Η τριτη μερα θα τανε πιο χαλαρη και θα την αφιερωναμε να δουμε οτι δεν ειδαμε την πρωτη μερα στο Δουβλινο


Σε λιγο θα ανεβασω και φωτο της δευτερης μερας της εκδρομης μας
Τελεια η περιγραφη ! Μας ταξιδεψες ηδη εκει.. μηπως θυμασαι το ονομα του πρακτορειου για τις εκδρομουλες; και ποσο πληρωσες;
 
Μηνύματα
234
Likes
925
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Τελεια η περιγραφη ! Μας ταξιδεψες ηδη εκει.. μηπως θυμασαι το ονομα του πρακτορειου για τις εκδρομουλες; και ποσο πληρωσες;
Γεία σου kalotinaa, Εγω που είχα πάει πέρσι το καλοκαίρι ( μπορείς να διαβάσεις και την ιστορία μου για επιπλέων πληροφορίες ) είχα κλείσει με το tour https://www.irishdaytours.ie/. Επίσης εκτός απο αυτό που σου πρότεινα υπάρχει και το https://www.paddywagontours.com/. το όποιο και αυτό είναι πάρα πολύ κάλο. Μπες στα site και τσέκαρε τιμούλες. Ελπίζω να σε βοήθησα. !!!
 

kalotinaaa

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Γεία σου kalotinaa, Εγω που είχα πάει πέρσι το καλοκαίρι ( μπορείς να διαβάσεις και την ιστορία μου για επιπλέων πληροφορίες ) είχα κλείσει με το tour https://www.irishdaytours.ie/. Επίσης εκτός απο αυτό που σου πρότεινα υπάρχει και το https://www.paddywagontours.com/. το όποιο και αυτό είναι πάρα πολύ κάλο. Μπες στα site και τσέκαρε τιμούλες. Ελπίζω να σε βοήθησα. !!!
Θα μπω τωρα αμεσως να τη διαβασω και να τσεκαρω οσα μου στειλες!! Ευχαριστω πολυ!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.700
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom