Γιατί δεν ταξιδεύει ο κόσμος;

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Πολυ σωστα!

Εννοείται οτι ο καθένας εχει το χομπυ του!Θαυμαζω αυτόν που παιζει κιθαρα,η εχει ταλεντο στη ζωγραφική και προτιμα στον ελευθερο χρονο του να το καλλιεργει!Για εμας τους ταξιδιωτες ομως δεν εχω διαπιστωσει καποιον θαυμασμο,τουναντιον διακρινω μια "πολεμικη"...
Τα ταξιδια φαινονται πολυ ευκολα στα σοσιαλ μιντια, εφοσον το προωθουμε. Ξερω ανθρωπους που ξοδευουν περισσοτερα για botox η καλλυντικα (και δεν το κρινω, νιωθουν υπεροχα) αλλα κιχ στα σοσιαλ ;)
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία
Τα ταξιδια φαινονται πολυ ευκολα στα σοσιαλ μιντια, εφοσον το προωθουμε. Ξερω ανθρωπους που ξοδευουν περισσοτερα για botox η καλλυντικα (και δεν το κρινω, νιωθουν υπεροχα) αλλα κιχ στα σοσιαλ ;)
Λογικο το βρίσκω.. δε θα το κανεις βουκινο το μποτοξακι αγαπη μου... ;)
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.967
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Τα ταξιδια φαινονται πολυ ευκολα στα σοσιαλ μιντια, εφοσον το προωθουμε. Ξερω ανθρωπους που ξοδευουν περισσοτερα για botox η καλλυντικα (και δεν το κρινω, νιωθουν υπεροχα) αλλα κιχ στα σοσιαλ ;)
Σιγουρα,δεν εννοω να κερδισεις τον θαυμασμο στα σοσιαλ(προσωπικα δεν ανεβαζω τιποτα απο τα ταξιδια μου,προτιμω να βγαζω φωτογραφιες με τη μηχανη μου, να τις εκτυπωνω με τον παραδοσιακο τροπο και να τις βαζω σε αλμπουμ)Εννοω,σε συζητησεις παρι ταξιδιων,οπου ως επι το πλειστον δεχεσαι σχολια οπως αυτα που προανεφερα,περι χρηματων,χρονου κλπ...Και φυσικα συμφωνω οτι πολλοι ξοδευουν τα χρηματα τους σε αυτα που αναφερεις και καλα κανουν,αν αυτο τους κανει χαρουμενους!Εμενα με κανει χαρούμενη να ταξιδεύω και να διαβαζω βιβλια και εκει προτιμω να ξοδευω τις οικονομιες μου.Δεν μπορω ομως να μου την "λεει" καποιος για το γεγονος οτι ταξιδευω,οταν αυτος δεν ταξιδευει οχι γιατι δεν μπορει (οταν αποδεδειγμενα μπορει,ξοδευοντας αλλου τα χρηματα του ),αλλα γιατι δεν θελει (οταν δεν τολμαει να "ξεβολευτει" απο τις συνηθειες του)
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.313
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
@Giorgos αυτά τα πάθη που ανέφερες πολύ εύκολα μπορείς να τα συνδυάσεις με ταξίδια. Από το Λονδίνο έως το Μπουένος Άιρες και από Νέα Υόρκη ως Μελβούρνη, βλ τένις!:bleh::xalara:
Ε εξαρτάται. Πχ τον κηπο σου δεν μπορεις να τον φροντισεις αν ταξιδεύεις, τα σκυλια σου, δεν μπορεις να ηχογραφήσεις, να προπονηθεις κλπ. Υπαρχει κοσμος που εχει μια ρουτινα που λατρεύει και το ξεβολεμα τον χαλάει ή το βρισκει ανούσιο. Οτι μπορεις να παρεις ιδεες για οποιοδηποτε χομπι ταξιδεύοντας, ναι δεν το συζητάω, αλλά η τεχνολογία πια σε φέρνει πιο κοντά και χωρίς να χρειαστεί να ταξιδέψεις . Αλλα υπαρχει κοσμος που και το να φτιαξει βαλιτσα το βρισκει τοσο αγγαρεια οσο βρισκω εγω το να καθαρισω πατάτες.

Πάντως εγώ για τα ταξίδια μου δεν λαμβάνω αρνητικά μυνήματα, μάλλον το αντίθετο.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Εξαρτάται Γιώργη σε ποιο κοινωνικο περίγυρο ζεις. Στην Ελλάδα δυστυχώς λαμβάνουμε τέτοια μηνύματα,φανερα και κρυφά, για μικρά και μεγάλα ταξίδια, για εντός ή εκτός πόλης ή και χώρας! Σε χώρες του εξωτερικού πολύ λιγότερο!
 
Last edited:

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.967
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Εξαρτάται Γιώργη σε ποιο κοινονικο περίγυρο ζεις. Στην Ελλάδα δυστυχώς λαμβάνουμε τέτοια μηνύματα,φανερα και κρυφά, για μικρά και μεγάλα ταξίδια, για εντός ή εκτός πόλης ή και χώρας!
Ποσο δικιο εχεις @thanosth
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Απο οσο θυμαμαι ,ποτε ο κοσμος δεν ταξιδευε τοσο πολυ η τοσο συχνα,οποτε δεν κατανοω πως προεκυψε το θεμα.Κι οχι μονο οι δικοι μας,αλλα ολος ο κοσμος γενικα ταξιδευει πολυ περισσοτερο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Απο οσο θυμαμαι ,ποτε ο κοσμος δεν ταξιδευε τοσο πολυ η τοσο συχνα,οποτε δεν κατανοω πως προεκυψε το θεμα.Κι οχι μονο οι δικοι μας,αλλα ολος ο κοσμος γενικα ταξιδευει πολυ περισσοτερο.
Το 2007 που ανοιξε το θεμα και με μοναδικη low cost στην Ελλαδα την easyjet, προσβαση στο ιντερνετ για πολυ λιγοτερους, δεν ηταν λαικη συνηθεια το ταξιδι στο εξωτερικο.
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.967
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Εξακολουθουν να υπαρχουν ανθρωποι που δεν ταξιδευουν ωστοσο...
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.184
Likes
4.034
Εξακολουθουν να υπαρχουν ανθρωποι που δεν ταξιδευουν ωστοσο...
Και υπάρχουν και άνθρωποι που δεν ξέρουν γράμματα, άνθρωποι που πεινούν κοκ. Δεν νομιζω οτι το στοιχείο της μη πραγματοποίησης ταξιδιού θα πρέπει να είναι κάτι που να αναφέρεται ως θέμα.
Το γεγονός ότι κάποιος δεν έχει τη δική μας συνηθεια, δεν σημαίνει ότι αυτός είναι ο παράξενος και εμείς οι κανονικοί. Φανταζομαι και αυτός αντίστοιχα θεωρεί εμάς παραξενους που δεν κάνουμε το ένα το απλο κτλ.
Διαφορετικές ανθρωπινες συμπεριφορές μπορεί να είναι το ίδιο αποδεκτές.
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.967
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Και υπάρχουν και άνθρωποι που δεν ξέρουν γράμματα, άνθρωποι που πεινούν κοκ. Δεν νομιζω οτι το στοιχείο της μη πραγματοποίησης ταξιδιού θα πρέπει να είναι κάτι που να αναφέρεται ως θέμα.
Το γεγονός ότι κάποιος δεν έχει τη δική μας συνηθεια, δεν σημαίνει ότι αυτός είναι ο παράξενος και εμείς οι κανονικοί. Φανταζομαι και αυτός αντίστοιχα θεωρεί εμάς παραξενους που δεν κάνουμε το ένα το απλο κτλ.
Διαφορετικές ανθρωπινες συμπεριφορές μπορεί να είναι το ίδιο αποδεκτές.
Δεν διαφωνουμε καθολου σε αυτο!Ισα-ισα η διαφορετικοτητα ειναι σημαντικο να γινεται αποδεκτη σε ολα τα επιπεδα. Απλως το θεμα του topic ειναι γιατι δεν ταξιδευουν οι ανθρωποι και ως προβληματισμο τον ειχα και εγω τελευταια,οχι τοσο στο να μην προτιμαει καποιος τα ταξιδια ως χομπυ,οσο στο να βαριεται να μπει στη διαδικασία του ταξιδιου (ενω του αρεσουν κ μπορει οικονομικα) και παραλληλα κατακρινει ολους εμας που τα κανουμε, με διαφορα προσχηματα(οπως πχ και παλι το οικονομικο)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Θες ειλικρινη και οχι θεωρητικη απαντηση? Γιατι εχουν αλλες προτεραιοτητες, ακομη κι αν θελουν η μπορουν απο οικονομικης αποψης. Ηλικιωμενους γονεις, ασθενειες, παιδια που εχουν εξοδα για φροντιστηρια η σπουδες, γιατι θελουν να κοιμηθουν και να ξεκουραστουν η να δουν φιλους στις αδειες τους, ξαφνικη ανεργια κλπ, ενα σωρο υποχρεωσεις γι αυτο και ο κοσμος που "συχναζει" στο φορουμ μια μερα εξαφανιζεται γιατι κοβει τα ταξιδια οταν η ζωη του αλλαζει. Ας ειμαστε ρεαλιστες, υπαρχει ζωη και πραγματικοτητα εκτος των hot εισιτηριων και προορισμων και οι περισσοτεροι την επιλεγουν ειτε αναγκαζονται να την επιλεξουν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.691
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom