Καινούριος στην όμορφη παρέα! Ζητώ εναλλακτικούς προορισμούς...

gpan

Member
Μηνύματα
9
Likes
4
Γεια σας! Έχω επισκεφτεί 35 νησιά! Ζητώ τη βοήθειά σας για εναλλακτικούς προορισμούς. Σκέφτομαι Σίκινο, Ανάφη, Κίμωλο, Καστελόριζο και Κάρπαθο. Μπορεί κάποιος/α να με βοηθήσει;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.138
Likes
20.414
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Γεια σας! Έχω επισκεφτεί 35 νησιά! Ζητώ τη βοήθειά σας για εναλλακτικούς προορισμούς. Σκέφτομαι Σίκινο, Ανάφη, Κίμωλο, Καστελόριζο και Κάρπαθο. Μπορεί κάποιος/α να με βοηθήσει;
Το τι είναι "εναλλακτικό " είναι σχετικό....Από τα νησιά που αναφέρεις στο παρών μήνυμα, έχω πάει στη Καρπαθο, και το μόνο "εναλλακτικό" για μένα στο νησί είναι ο μεγάλος αριθμός Αγγλων τουριστών....
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλημέρα. Από αυτά, εχω πάει Κίμωλο.
Ωραίο, ήσυχο νησί με όμορφες παραλίες. Υπάρχει και thread εδώ, με αρκετές λεπτομέρειες. Κάρπαθο εχω μεγάλη περιέργεια κι εγώ να πάω, αλλά θα συμφωνήσω με @Sassenach77 , το ξέρω και από τη δουλειά μου, είναι προορισμός που προωθείται και ενταγμένος στα προγράμματα των μεγάλων αγγλικών και γερμανικών tour operators.
 

vikara

Member
Μηνύματα
475
Likes
4.026
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Γεια σας! Έχω επισκεφτεί 35 νησιά! Ζητώ τη βοήθειά σας για εναλλακτικούς προορισμούς. Σκέφτομαι Σίκινο, Ανάφη, Κίμωλο, Καστελόριζο και Κάρπαθο. Μπορεί κάποιος/α να με βοηθήσει;
Μαλλον σε ενδιαφερει να επισκεφθεις καποιο νησι που δεν ειναι τοσο "διασημο" ως brand name οπως η Σαντορίνη η η Μύκονος (οπου θα έχεις παει αφου εχεις επισκεφθει ηδη 35 νησια)Σε αυτα που αναφερεσαι,μπορω να εκφρασω αποψη μονο για το Καστελοριζο και την Καρπαθο.
Το Καστελοριζο ειναι πανεμορφο,ησυχο,οταν το επισκέφθηκα ηταν Ιουνιος και δεν υπηρχαν πολλοι τουριστες...Ειναι μια μικρογραφία της Συμης(αν εχεις παει).Στα μειον του οτι δεν εχει παραλιες.Παντως εμενα ακομα με γοητευει το γεγονος οτι καταφερα και επισκεφθηκα ενα τοσο μακρινο σημειο της χωρας μας!Η Καρπαθος εχει ενα φυσικο τοπιο μοναδικο.Ξεχωριζει η Ολυμπος που βρισκεται σχεδον στην κορυφη του βουνου,πανεμορφη πραγματικα...Επισης δεν ειχε πολυ κοσμο, (η επισκεψη εγινε Ιουλιο)
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Χωρίς να έχω πάει σε κανένα από αυτά, η Ανάφη πλέον έχει γίνει χιτάκι για "εναλλακτικές" διακοπές (ελεύθερο), οπότε αν ψάχνεις νησί να μαζεύει εναλλακτικό κόσμο, θα τον βρεις στην Ανάφη. Σε πλεονασμό. Αν και μάλλον εννοείς το αντίθετο, να μη μαζεύει τόσο κόσμο. Για τα άλλα δεν έχω ιδέα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γεια σας! Έχω επισκεφτεί 35 νησιά! Ζητώ τη βοήθειά σας για εναλλακτικούς προορισμούς. Σκέφτομαι Σίκινο, Ανάφη, Κίμωλο, Καστελόριζο και Κάρπαθο. Μπορεί κάποιος/α να με βοηθήσει;
Νησί του Πάσχα, Κούβα, Χονσου, Σιγκαπούρη, Ιάβα, Ισλανδία, Σβάλμπαρντ...
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.210
Likes
25.752
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Γεια σας! Έχω επισκεφτεί 35 νησιά! Ζητώ τη βοήθειά σας για εναλλακτικούς προορισμούς. Σκέφτομαι Σίκινο, Ανάφη, Κίμωλο, Καστελόριζο και Κάρπαθο. Μπορεί κάποιος/α να με βοηθήσει;
Γειά σου και από εμένα και καλώς ήρθες!

Στη Σίκινο έκανα ολιγοήμερες διακοπές στο τέλος Ιουνίου του 2007. Μετά τις κύριες διακοπές μας στη Φολέγανδρο είχαμε εντάξει και μια μικρή απόδραση σε αυτό το όμορφο, αλλά ιδιαιτέρως ήσυχο νησί. Έτσι βρεθήκαμε στην Αλοπρόνοια-το λιμάνι και έναν από τους τρεις οικισμούς του νησιού-

καλοκαιρι 2007-2008 (43).jpeg



καλοκαιρι 2007-2008 (50).jpeg


και μάλιστα μείναμε κυριολεκτικά πάνω στη θάλασσα, σε ένα μικρό διαμέρισμα με μια κρεβατοκάμαρα και κουζίνα.

καλοκαιρι 2007-2008 (49).jpeg



καλοκαιρι 2007-2008 (44).jpeg


Καθημερινά κάναμε το μπάνιο μας στην πεντακάθαρη παραλία του λιμανιού, η οποία ήταν δίπλα στο κατάλυμά μας. Η ανοργάνωτη παραλία διέθετε λίγες δωρεάν δημοτικές ομπρέλες, αλλά εμείς προτιμούσαμε να αράζουμε κάτω από τα αλμυρίκια, αφού ο κόσμος ήταν σχεδόν ανύπαρκτος και βρίσκαμε καθημερινά ελεύθερη την καβάτζα μας.

καλοκαιρι 2007-2008 (42).jpeg


Όταν πια βαριόμασταν στην παραλία της Αλοπρόνοιας κάναμε εξορμήσεις με το βαρκάκι στον Άγιο Γεώργιο με το μοναδικό ανοιχτό ταβερνάκι πάνω στην παραλία (ελπίζω να λειτουργεί ακόμα).

καλοκαιρι 2007-2008 (48).jpeg



καλοκαιρι 2007-2008 (47).jpeg



καλοκαιρι 2007-2008 (45).jpeg



καλοκαιρι 2007-2008 (46).jpeg


Το απόγευμα με το λεωφορείο ανεβαίναμε στο Χωριό και στο Κάστρο, τους δύο οικισμούς που απλώνονται αντικριστά στις βουνοπλαγιές. Το Χωριό ήταν εντελώς έρημο από κόσμο και βολτάραμε μόνοι στα λαβυρινθώδη δρομάκια. Καλά...όχι και εντελώς μόνοι!! Είχαμε και κάποιες ιδιαίτερες συναντήσεις.

καλοκαιρι 2007-2008 (36).jpeg


Το Κάστρο χτισμένο στο χείλος του γκρεμού είναι ο παλιός οχυρωμένος οικισμός με τα μαγαζιά, τα καφενεία, την πλατεία, το Δημαρχείο και το Σχολείο.
Μην νομίσετε ότι εδώ σουλατσάριζε πλήθος τουριστών...που και που συναντούσαμε κανέναν κάτοικο να κυκλοφορεί ή γιαγιάδες να κάθονται στα πεζούλια των σπιτιών τους περιμένοντας να κάνουν λίγο χάζι τους πρώτους επισκέπτες που κατέφθαναν στο νησί.

καλοκαιρι 2007-2008 (31).jpeg



καλοκαιρι 2007-2008 (34).jpeg


Επιβεβλημένη επίσκεψη αποτελεί η Επισκοπή-4 χιλιόμετρα από το Κάστρο-ένα προϋπάρχον ρωμαϊκό ταφικό μνημείο με υπόγειες θολωτές κρύπτες, το οποίο στη συνέχεια έγινε ναός του Πυθίου Απόλλωνα, για να τον “καταπιεί” τελικά φευ, ο χριστιανικός ναός της Κοίμησης της Θεοτόκου.

καλοκαιρι 2007-2008 (38).jpeg



καλοκαιρι 2007-2008 (41).jpeg


Μάλιστα τον Ιούλιο του 2018 ανακοινώθηκε ότι κατά τη διάρκεια της αποκατάστασης του μνημείου βρέθηκε ασύλητος τάφος γεμάτος κοσμήματα και πολύτιμα αντικείμενα, ο οποίος ανήκε σε επιφανή γυναίκα της αρχαίας κοινωνίας του νησιού, αφού στην περιοχή ήταν χτισμένη η αρχαία Σίκινος.

Πιο πάνω από την Επισκοπή, στην κορυφή του λόφου υπάρχει ξωκκλήσι του Αγίου Γεωργίου με καταπληκτική θέα στο πέλαγος.

Φολέγανδρος Σίκινος 2007 (872).JPG



καλοκαιρι 2007-2008 (40).jpeg


Ακόμα και η θέα ενός μισογκρεμισμένου ανεμόμυλου δένει αρμονικά με το όλο σκηνικό.

καλοκαιρι 2007-2008 (35).jpeg


Μια άλλη υπέροχη εμπειρία είναι η ανάβαση στην κορυφή του βουνού, πάνω από το Κάστρο και η επίσκεψη στην εκκλησία της Παντάνασσας.

καλοκαιρι 2007-2008 (37).jpeg



καλοκαιρι 2007-2008 (33).jpeg


Άπλετη και ανεμπόδιστη θέα στους οικισμούς της Σικίνου, μέχρι κάτω το λιμάνι μπορεί κανείς να απολαύσει από την Παντάνασσα.

καλοκαιρι 2007-2008 (32).jpeg


Με τον ήλιο να βουτάει μέσα στο πέλαγος

καλοκαιρι 2007-2008 (30).jpeg


και το ολόγιομο φεγγάρι να ανατέλλει στον ουρανό

καλοκαιρι 2007-2008 (29).jpeg


ήταν η κατάλληλη στιγμή για φαγητό σε κάποιο ταβερνάκι του Κάστρου.

Γύρω στα μεσάνυχτα, με το τελευταίο λεωφορείο αναχωρούσαμε για το λιμάνι, συνεχίζοντας τη βραδιά μας σε κάποιο μαγαζί για γλυκό ή παγωτό έχοντας αυτές τις εικόνες να μας γαληνεύουν!

καλοκαιρι 2007-2008 (27).jpeg



καλοκαιρι 2007-2008 (28).jpeg


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Μετά από τις πολυήμερες διακοπές μας στη Σαντορίνη, βρεθήκαμε για “αποτοξίνωση” στην Ανάφη, στις αρχές Ιουλίου του 2008.

Στην εσχατιά των Κυκλάδων μοναχική, με μια αφοπλιστική απλότητα η Ανάφη αποτελεί ένα νησί μακριά από τους τρελούς ρυθμούς της τουριστικής τρέλας. Συναντήσαμε στην κυριολεξία ένα έρημο νησί.

καλοκαιρι 2007-2008 (24).jpeg


Οι μόνοι άνθρωποι που περπατούσαν στα στενά σοκάκια την ημέρα ήμασταν μόνον εμείς. Πολλά μαγαζιά-αν και αρχές Ιουλίου-δεν είχαν καν ανοίξει. Η χώρα της Ανάφης μας γοήτευσε με την ηρεμία της, με τα μονόχωρα σπίτια της, με τα μπλε παράθυρα και τις ανθισμένες γλάστρες να στολίζουν κάθε γωνιά και μάντρα του οικισμού.

καλοκαιρι 2007-2008 (22).jpeg



καλοκαιρι 2007-2008 (25).jpeg



Σαντορίνη Ανάφη 2008 (720).JPG


Στενά σοκάκια δημιουργούν έναν λαβύρινθο που οδηγούν στην κορυφή του λόφου, στο Κάστρο την αρχική καρδιά του νησιού.

καλοκαιρι 2007-2008 (23).jpeg



καλοκαιρι 2007-2008 (21).jpeg


Μόνον ο γιος μας-έφηβος τότε-κόντεψε να κόψει φλέβες από την ερημιά του νησιού και την έλλειψη Wi-Fi. Μόνη του παρηγοριά τα σκαλάκια του Ταχυδρομείου ή του Δημαρχείου-δεν θυμάμαι ακριβώς-όπου μπορούσε να τσιμπήσει λίγο internet μονολογώντας: -Kαλά... που με φέρατε εδώ, στην ερημιά του κόσμου?”
Εντάξει, ίσως να υπερβάλλω λίγο! Μας ακολουθούσε αδιαμαρτύρητα παντού....αλλά η ερημιά, ερημιά...είχε δίκιο το παιδί. :):)

Στο Κλεισίδι χάσαμε τα μυαλά μας με την κατάξανθη αμμουδιά και την ήρεμη θάλασσα, με τις “φωλιές” που δημιουργούσαν τα αλμυρίκια προσφέροντας ίσκιο και δροσιά στην κάψα του καλοκαιριού.

καλοκαιρι 2007-2008 (20).jpeg



καλοκαιρι 2007-2008 (19).jpeg



καλοκαιρι 2007-2008 (18).jpeg


Ευτυχώς η Μαργαρίτα ήταν ανοιχτή και αράζαμε μετά το μπάνιο για φαγητό και ξεκούραση.

καλοκαιρι 2007-2008 (15).jpeg



καλοκαιρι 2007-2008 (17).jpeg


Ο Ρούκουνας εξωτικός και σχεδόν έρημος από σκηνίτες και γυμνιστές, που βρίσκουν καταφύγιο στις παχιές σκιές των κέδρων και των αλμυρικιών.

καλοκαιρι 2007-2008 (14).jpeg



καλοκαιρι 2007-2008 (12).jpeg


Αλλά και άλλες μικρότερες παραλίες του νησιού εντελώς μόνες περίμεναν τους αδειούχους του Αυγούστου να καταφθάσουν στο νησί και να αφεθούν στην αγκαλιά των πεντακάθαρων νερών τους.

καλοκαιρι 2007-2008 (1).jpeg


Το must των must είναι βέβαια η ανάβαση στο μοναστήρι της Kαλαμιώτισσας, στην κορυφή του μεγαλοπρεπούς βράχου του Καλάμου.

καλοκαιρι 2007-2008 (26).jpeg



καλοκαιρι 2007-2008 (13).jpeg


H θέση και το θέαμα προκαλούν ίλιγγο και δέος στους τολμηρούς. Oρατός από όλα τα σημεία του νησιού ο Κάλαμος αποτελεί ένα συγκλονιστικό μνημείο της φύσης, ένα πραγματικό στολίδι για την Ανάφη.
Ο ασβεστολιθικός βράχος, ύψους 460 μέτρων συνδέεται μέσω ενός ισθμού με το υπόλοιπο νησί. Θεωρείται ο δεύτερος μεγαλύτερος βράχος της Μεσογείου, μετά το Γιβραλτάρ.

καλοκαιρι 2007-2008 (2).jpeg


Φτάσαμε από ένα μονοπάτι στην άκρη του γκρεμού

καλοκαιρι 2007-2008 (10).jpeg



καλοκαιρι 2007-2008 (8).jpeg


στη Μονή της Καλαμιώτισσας.

καλοκαιρι 2007-2008 (9).jpeg



καλοκαιρι 2007-2008 (6).jpeg



καλοκαιρι 2007-2008 (4).jpeg


“Αεροπλανική” θέα πλημμύρισε τα μάτια μας και κάπου εδώ σωπάσαμε. Τι να πεις? Τι αξία έχουν τα λόγια, όταν τα μάτια απολαμβάνουν ένα από τα ωραιότερα θεάματα που έχω δει στη ζωή μου!

καλοκαιρι 2007-2008 (7).jpeg



καλοκαιρι 2007-2008 (5).jpeg



καλοκαιρι 2007-2008 (3).jpeg


Αξιοσημείωτο είναι και το Μοναστήρι της Ζωοδόχου Πηγής που βρίσκεται στην αρχή του μονοπατιού για τον Κάλαμο, πάνω στον στενό ισθμό που χωρίζει τον κύριο όγκο του νησιού, από τον πανύψηλο βράχο. Χτισμένο στη θέση επιφανούς αρχαίου ναού του Απόλλωνα, διαθέτει ψηφιδωτά αλλά και ευδιάκριτους αρχαίους κίονες.

Σαντορίνη Ανάφη 2008 (917).JPG



Σαντορίνη Ανάφη 2008 (920).JPG



Σαντορίνη Ανάφη 2008 (926).JPG


Ταπεινή και αθόρυβη η Ανάφη μας μάγεψε. Ίσως γι΄αυτό αγαπώ τόσο, μα τόσο πολύ να βρίσκομαι στα Αναφιώτικα στην Πλάκα. Νιώθω ότι ταξιδεύω πίσω στην Ανάφη και χάνομαι στα στενάχωρα, κατάλευκα σοκάκια της, με τις λουλουδιασμένες γλάστρες.

καλοκαιρι 2007-2008 (11).jpeg


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Και στην Κίμωλο έχω πάει πριν χρόνια…..πολλά χρόνια!!

Κάναμε ελεύθερο camping σε κάποια παραλία του νησιού. Στις τρεις μέρες, πολύ ουσιαστικές δυσκολίες (έλλειψη βενζίνης για τα 2 φουσκωτά σκάφη και τα αυτοκίνητα, έλλειψη πάγου για τα ψυγεία μας), μας ανάγκασαν να τα μαζέψουμε και να ξαναγυρίσουμε στην αγαπημένη Σέριφο, όπου περάσαμε 17 μέρες σαν ερημίτες, στην απομονωμένη τότε παραλία Γάνεμα.
Δεν ξαναπάτησα από τότε το πόδι μου στην Κίμωλο και δεν ξέρω αν ποτέ θα μπω στη διαδικασία να ξαναπατήσω.

Αυτά τα εναλλακτικά από εμένα. :haha::haha: Καλές διακοπές, όπου κι αν βρεθείς!
 
Last edited:

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Γεια σας! Έχω επισκεφτεί 35 νησιά! Ζητώ τη βοήθειά σας για εναλλακτικούς προορισμούς. Σκέφτομαι Σίκινο, Ανάφη, Κίμωλο, Καστελόριζο και Κάρπαθο. Μπορεί κάποιος/α να με βοηθήσει;
Έχω πάει Ανάφη, Κάρπαθο, Καστελόριζο. Το τρίτο δε με τρέλανε. Ανάμεσα σε Κάρπαθο και Ανάφη η Κάρπαθος είναι σαφώς πιο τουριστική. Η Ανάφη πιο ήσυχη μάλλον πιο "ενναλακτική" όπως την έχεις στο μυαλό σου. Μαγευτική. Αν πάντως διαλέξεις Κάρπαθο να πας και στην γειτονική Κάσο. Εγώ τη θεωρώ πολύ υποτιμημένη. Είναι ήσυχη , απόμερη και για εμένα (που μένω Κρήτη και έχω εύκολη πρόσβαση) αγαπημένος προορισμός για απόλυτα χαλαρές διακοπές.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.138
Likes
20.414
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Αν πάντως διαλέξεις Κάρπαθο να πας και στην γειτονική Κάσο. Εγώ τη θεωρώ πολύ υποτιμημένη. Είναι ήσυχη , απόμερη και για εμένα (που μένω Κρήτη και έχω εύκολη πρόσβαση) αγαπημένος προορισμός για απόλυτα χαλαρές διακοπές.
Συμφωνώ "κοπελιά με τα ωραία αυτιά" :) , οτι είναι κρίμα να φτάσεις μέχρι τη Κάρπαθο (ειδικά αν έρχεσαι απο βόρεια Ελλάδα) και να μην πας στη Κάσο! Αλλά!...πως πας στη Κάσο απο τη Κάρπαθο;;;;
Το 2009 που είχα πάει στη Κάρπαθο, ήθελα να πάω και να μείνω δύο μέρες στη Κάσο και δεν μπορούσα..... "δεν υπάρχει κοπέλα μου καραβάκι που να σε πηγαίνει στη Κάσο απο δω, διότι οι Καρπαθιώτες είναι μαλωμένοι με τους Κασιώτες....και ο μόνος τρόπος για να πας είναι το πλοίο της γραμμής", το οποίο πλοίο της γραμμής περνούσε μία φορά τη βδομάδα και κανένας Καρπαθιώτης δεν σε πήγαινε με βάρκα....:confused::confused::confused::confused:
Δεν ξέρω πως είναι τα πράγματα μετά απο 10 χρόνια....

Μπορείς να πας στη Κάσο απο τη Κρήτη; Έχει γραμμή;

Όσο για την Κάρπαθο και τη ομορφιά της συμφωνώ με την @vikara , ο βορράς του νησιού είναι ορεινός και πανέμορφος! Η Κάρπαθος αξίζει για πολλά πράγματα, αλλά δεν είναι "εναλλακτικός" προορισμός (τουλάχιστον εγώ έτσι το άφησα το νησί)

@Klair πριν δύο χρόνια πήγε μια συνάδερφος μου στη Ανάφη, τον Αύγουστο όμως, και ήταν πάτα με να σε πατώ :confused: και η "εναλλακτικότητα" έχει αρχίσει να κάνει περίπατο...
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Συμφωνώ "κοπελιά με τα ωραία αυτιά" :) , οτι είναι κρίμα να φτάσεις μέχρι τη Κάρπαθο (ειδικά αν έρχεσαι απο βόρεια Ελλάδα) και να μην πας στη Κάσο! Αλλά!...πως πας στη Κάσο απο τη Κάρπαθο;;;;
Το 2009 που είχα πάει στη Κάρπαθο, ήθελα να πάω και να μείνω δύο μέρες στη Κάσο και δεν μπορούσα..... "δεν υπάρχει κοπέλα μου καραβάκι που να σε πηγαίνει στη Κάσο απο δω, διότι οι Καρπαθιώτες είναι μαλωμένοι με τους Κασιώτες....και ο μόνος τρόπος για να πας είναι το πλοίο της γραμμής", το οποίο πλοίο της γραμμής περνούσε μία φορά τη βδομάδα και κανένας Καρπαθιώτης δεν σε πήγαινε με βάρκα....:confused::confused::confused::confused:
Δεν ξέρω πως είναι τα πράγματα μετά απο 10 χρόνια....

Μπορείς να πας στη Κάσο απο τη Κρήτη; Έχει γραμμή;
Η απάντηση είναι ναι σε ολα
Υπάρχει γραμμή από Ηρακλειο 6 ώρες αλλά και Σητεια 3 ωριτσες κύριοι πάμε κύριοι ερχόμαστε)καθε Κυριακή και Τετάρτη το καλοκαίρι .Με το ιστορικό Β. Κορνάρος. Το ίδιο πλοίο συνεχίζει Κάρπαθο Ρόδο Χάλκη και επιστροφή.Επίσης υπάρχει το Kasos Princess είναι γιοτ το οποίο εξυπηρετεί εκδρομές Κάσος Κάρπαθος και το παραλίες στην απέναντι βραχονησίδα από την Κάσο με την τελεια αμμουδερή παραλία ! Το ίδιο μια φορά την εβδομάδα σε πάει Σητεια σε 2,5 ωριτσες. Δεν παίρνει ΙΧ. Αυτά από εμενα
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.749
Η απάντηση είναι ναι σε ολα
Υπάρχει γραμμή από Ηρακλειο 6 ώρες αλλά και Σητεια 3 ωριτσες κύριοι πάμε κύριοι ερχόμαστε)καθε Κυριακή και Τετάρτη το καλοκαίρι .Με το ιστορικό Β. Κορνάρος. Το ίδιο πλοίο συνεχίζει Κάρπαθο Ρόδο Χάλκη και επιστροφή.Επίσης υπάρχει το Kasos Princess είναι γιοτ το οποίο εξυπηρετεί εκδρομές Κάσος Κάρπαθος και το παραλίες στην απέναντι βραχονησίδα από την Κάσο με την τελεια αμμουδερή παραλία ! Το ίδιο μια φορά την εβδομάδα σε πάει Σητεια σε 2,5 ωριτσες. Δεν παίρνει ΙΧ. Αυτά από εμενα
Επίσης υπάρχει και η συντομότερη πτήση στην Ελλάδα από Κάρπαθο προς Κάσο-και μια από τις συντομότερες σε διάρκεια στον κόσμο- που διαρκεί γύρω στα 15 λεπτά και αποτελεί από μόνη της μια μοναδική εμπειρία!! Η πτήση πραγματοποιείται με την αεροπορική εταιρεία Sky express.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.138
Likes
20.414
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Επίσης υπάρχει και η συντομότερη πτήση στην Ελλάδα από Κάρπαθο προς Κάσο-και μια από τις συντομότερες σε διάρκεια στον κόσμο- που διαρκεί γύρω στα 15 λεπτά και αποτελεί από μόνη της μια μοναδική εμπειρία!! Η πτήση πραγματοποιείται με την αεροπορική εταιρεία Sky express.
Με τσέσνα γίνεται αυτή η πτήση και κάνει 15 ολόκληρα λεπτά για να φτάσει στη Κάσο απο τη Κάρπαθο και το αντίστροφο; :rolleyes:
Κοίτα να δείς προόδους οι Καρπαθιώτες με τους Κασιώτες! :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.209
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom