ΗΠΑ Πρώτο ταξίδι στη Νέα Υόρκη

agmi

Member
Μηνύματα
495
Likes
2.314
Τώρα συνεχίζομε, γιατί ένα tablet η ενα netbook (laptop) οι διάφορες στα tablet δεν με ενθουσίασαν, βέβαια τα netbooks είχε τεράστια ποικιλία και οι τιμές ήταν λίαν ελκυστικές, αλλά το ξέρεις οτι εγγύηση 'ΓΙΟΚ'. Δλδ άμα σου χαλαση, χάλασε. Δεν ισχύει η Αμερικανική εγγύηση της πχ hp εδώ. Είχα ψάξει στο Best Buy και στο Η&Β το Β&Η.
Κάμερες και βέβαια θα έχει πάρα πολύ ελκυστικές τιμές, μην ξεχάσεις και το adorama. Εαν την βρεις πχ στο amazon την στέλνεις στο τόπο διαμονής σου/ξενοδοχείο κλπ με one day shipping;). Τι μου θύμησες τώρα! Την πρώτη μου κάμερα την είχα βάλει σε lay away, freshman ήμουνα τότες, στο Reeds camera, μια Nikon FM2, $20 έβαζα κάθε μήνα, και έκανε στην Ελλάδα τότες το τετραπλάσιο της Αμερικής!

Κλείνοντας βρήκα την world nomads φτηνότερη από την mondial, και με περισσότερες παροχές, μέχρι τώρα αχρείαστη. Ελπίζω να μην σε μπερδέψει η τιμή της mondial απο site αερ. εταιρείας αλλης από αυτής που ταξιδεύεις.
Σε ενα ταξίδι μας στην Ασία μέσω κεντρικής Ευρώπης είδα στο site της αεροπορικής την mondial και είχα μια διάφορα τιμής αρκετά μεγάλη σε σύγκριση με το επίσημο site τους. Επικοινώνησα μαζί τους στην Αθήνα και μου είπαν οτι εφόσον δεν γίνεται το μεγαλύτερο μέρος ή ολο το ταξίδι με αυτήν την αεροπορική εταιρεία δεν ισχύει η ασφάλεια. Τώρα αυτό γραμμένο πουθενά δεν το έχω, όποτε πήρα ασφαλεια κατευθείαν απο τον δικτ. τόπο της mondial.

Φάρμακα, δλδ ασπιρίνες κλπ, η συνταγής δεν υπάρχει πρόβλημα, κανε την καβατζα σου απο πριν να φύγεις. Ασπιρινοειδη, βρίσκεις και στα μπακάλικα /grocery stores μέχρι και το walgreens. Βέβαια παιζουν κάτι χτύπους στις τιμες....
Καλό σου ταξίδι(α) και αγορές.
 

cacao

Member
Μηνύματα
64
Likes
82
δευτερη φορά πυρπολείται εκδρομή στην Αμερική..Αυτή τη φορά λόγω εκλογών!οιμέεεεεεε σκύλεςς της λύσσας!

Δεν με θέλει λέμε!

Για να ξέρω όμως μπας και μου κάτσει η τρίτη φορά:
απο ηλεκτρονικά walmart, best buy, b&h, adorama.ξεχνάω κάποιο;;;
απο ρούχα και παπούτσια όταν όλοι λένε σε εξευτελιστικές τιμές τα βρίσκουνε για τι τιμές μιλάμε;
και κάτι τελευταίο για τη @thalia tsif νομίζω, που χρησιμοποίησε το hop on off ήταν εφιαλτική η μετακίνηση του στην πόλη;μήπως πολύ χρονοβόρα;
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
461
Likes
1.501
δευτερη φορά πυρπολείται εκδρομή στην Αμερική..Αυτή τη φορά λόγω εκλογών!οιμέεεεεεε σκύλεςς της λύσσας!

Δεν με θέλει λέμε!

Για να ξέρω όμως μπας και μου κάτσει η τρίτη φορά:
απο ηλεκτρονικά walmart, best buy, b&h, adorama.ξεχνάω κάποιο;;;
απο ρούχα και παπούτσια όταν όλοι λένε σε εξευτελιστικές τιμές τα βρίσκουνε για τι τιμές μιλάμε;
και κάτι τελευταίο για τη @thalia tsif νομίζω, που χρησιμοποίησε το hop on off ήταν εφιαλτική η μετακίνηση του στην πόλη;μήπως πολύ χρονοβόρα;
Λένε ότι ο επιμένων νικά όποτε θα σου κάτσει κάποια στιγμή αν το επιδιώξεις. Επιγραμματικά ρούχα και παπούτσια φτηνά θα βρεις σε καταστήματα outlet όπου συνήθως είναι σε σούπερ προσφορές αποθέματα που δεν πωλήθηκαν στην ώρα τους. Marshalls, Tjmaxx και DSW είναι μερικά ενδεικτικά. Ηλεκτρονικά φυσικά από bestbuy, target, Walmart αν και σου συνιστώ να επισκεφτείς ένα bestbuy παρά να ψάξεις ηλεκτρονικά μόνο. Το σημαντικότερο όμως για τις τιμές είναι ότι ίσως σου φανούν κάποιες προσφορές καλές αλλά αν κάνεις την αναγωγή στο 1,13 που είναι το ευρώ με το δολλάριο δεν είναι και τόσο τρελές τιμές πια. Αυτο που θα εχεις σιγουρα σαν πλεονεκτημα ειναι η μεγαλη ποικιλια σε μια πληρως καταναλωτικη κοινωνια. Κάποτε που το ευρώ έφτασε 1,51 ή ήταν για καιρό 1,40+ υπήρχε σημαντικό όφελος, όχι τόσο πολύ πια. Τέλος, ότι τιμή βλέπεις να ξέρεις είναι χωρίς φόρο που μπορεί να είναι μέχρι και 10,5% ανάλογα το προϊόν και την πολιτεία.
 

cacao

Member
Μηνύματα
64
Likes
82
Δίκιο έχεις, ανέβηκε πολύ το δολλάριο...
Αλλά δεν είμαι φαν της μοντέρνας αρχιτεκτονικής (προτιμώ δηλαδή την Υόρκη απο τη Νέα Υόρκη) και θέλω τα ψώνια για να έχω κάτι να κάνω (τα λατρεύω βέβαια:D) εκτός απο τα sos μουσεία, το άγαλμα και το central park.
θα ξαναδοκιμάσω και τρίτη φορά πάντως :shock:
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
584
Likes
1.944
δευτερη φορά πυρπολείται εκδρομή στην Αμερική..Αυτή τη φορά λόγω εκλογών!οιμέεεεεεε σκύλεςς της λύσσας!

Δεν με θέλει λέμε!

Για να ξέρω όμως μπας και μου κάτσει η τρίτη φορά:
απο ηλεκτρονικά walmart, best buy, b&h, adorama.ξεχνάω κάποιο;;;
απο ρούχα και παπούτσια όταν όλοι λένε σε εξευτελιστικές τιμές τα βρίσκουνε για τι τιμές μιλάμε;
και κάτι τελευταίο για τη @thalia tsif νομίζω, που χρησιμοποίησε το hop on off ήταν εφιαλτική η μετακίνηση του στην πόλη;μήπως πολύ χρονοβόρα;
Το χρησιμοποίησα στο τέλος αφού τα είχα δει όλα περπατώντας...είναι ωραία μετά να ακούς κ την ξενάγηση όσων είδες..το μέτρο δεν είναι καθόλου χρονοβόρο...τα μέσα μεταφοράς μια χαρά. ..
 

agmi

Member
Μηνύματα
495
Likes
2.314
Υπάρχει στο φόρουμ τμήμα αφιερωμένο στις ταξιδιωτικές ασφάλειες. Καλές όλες, αλλά αχρείαστες να'ναι, όσο και ποια από τις 2, διαλέγω την explorer. Η διαφορά είναι πολύ μικρή.
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.967
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
που χρησιμοποίησε το hop on off ήταν εφιαλτική η μετακίνηση του στην πόλη;μήπως πολύ χρονοβόρα;
Ευχομαι αρχικα να πραγματοποιησεις το ταξιδι στη ΝΥ!Για εμενα το hop on/hop off ηταν επιλογή που δεν την μετανιωσα στιγμη!Η Νεα Υορκη ειναι μεγαλη πολη και με το λεωφορειο αυτο καταφεραμε να δουμε τα περισσοτερα απο αυτα που θελαμε να δουμε.Εισιτηριο των 2 ημερων ειχαμε βγαλει.
 

cacao

Member
Μηνύματα
64
Likes
82
Ευχομαι αρχικα να πραγματοποιησεις το ταξιδι στη ΝΥ!Για εμενα το hop on/hop off ηταν επιλογή που δεν την μετανιωσα στιγμη!Η Νεα Υορκη ειναι μεγαλη πολη και με το λεωφορειο αυτο καταφεραμε να δουμε τα περισσοτερα απο αυτα που θελαμε να δουμε.Εισιτηριο των 2 ημερων ειχαμε βγαλει.
ευχαριστω πολυ!σκέφτομαι την 3ημερη γιατι δεν εχει μεγαλη διαφορα, μηπως ειναι too much ομως?θυμασαι ποια εταιρεια χρησιμοποίησες?
το μονο που με τρομαζει ειναι μην κανεις μια διαδρομη-νομιζω 90 λεπτων ειναι οι διαδρομες τους-σε 3 ωρες για παραδειγμα λογω κινησης..
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.967
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
ευχαριστω πολυ!σκέφτομαι την 3ημερη γιατι δεν εχει μεγαλη διαφορα, μηπως ειναι too much ομως?θυμασαι ποια εταιρεια χρησιμοποίησες?
το μονο που με τρομαζει ειναι μην κανεις μια διαδρομη-νομιζω 90 λεπτων ειναι οι διαδρομες τους-σε 3 ωρες για παραδειγμα λογω κινησης..
Συμφωνω,βγαλε την 3ημερη,δεν ειναι καθολου υπερβολη...Θα κατεβαινετε να βλεπετε και τα αξιοθεατα οποτε 3 μερες ειναι μια χαρά!Δεν θυμαμαι την εταιρια(...μονο οτι ηταν κοκκινο το λεωφορειο :D !) Εγω πηγα ΝΥ τελη Αυγουστου και δε συναντησα ιδαιτερη κινηση πουθενα,ολα ηταν σε φυσιολογικα πλαισια...Μην ξεχνας να αφηνεις φιλοδωρημα καθε φορα που κατεβαινεις - στραβοκοιταζουν αν δεν το κανεις ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.803
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom