Γερμανία Φρανκφουρτη-πληροφοριες

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Και τα δύο είναι οκ, σε απόσταση 10-15 λεπτών με ubahn ή sbahn από το κέντρο. Σε εποχή σαν την τωρινή, απολαμβάνεις και το περπάτημα. Το primus είναι Sachsenhausen, η περιοχή με τα μουσεία, που συνδέεται με γέφυρες με την απέναντι πλευρά που είναι το κέντρο. Είναι γεμάτο καφέ και εστιατόρια από όλες τις κουζίνες. Αν ερχόσουν τώρα, θα το πρότεινα ανεπιφύλακτα μόνο για τις βόλτες έξω.
Για να είμαι ειλικρινής και χειμώνα μάλλον εκεί θα πήγαινα. Δες ποιο σου κάνει περισσότερο ως ξενοδοχείο, οι αποστάσεις είναι μικρές και τα μέσα μεταφοράς πολύ καλά, οπότε μικρό το δίλημμα.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Τελικα λεμε να μοιρασουμε την διαμονη σε 2-3 μερες σε Χαιδελβεργη και τις αλλες 2 σε Φρανκφουρτη...βρηκα και το Easyhotel Frankfurt City centre(μου φαινετε ειναι κοντα στο σταθμο τρενων?)εχει κανεις εμπειρια αν ειναι καλο ή αν αξιζει σε σχεση με το Primus?επισης παραμονη Χριστουγέννων εχει κανονικα μμμ?
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Καλό είναι, πιο κέντρο δε γίνεται... Στις γιορτές και αργίες, καθώς και τις Κυριακές, είναι πιο αραιά τα δρομολόγια, δηλαδή εκεί που είναι το λεωφορείο κανονικά κάθε 10 ή 15 λεπτά είναι κάθε μισή ώρα.
Επίσης, όπως ξαναείπα, έχετε υπόψη ότι 24 Δεκεμβρίου ξεστολίζονται όλα.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Καλό είναι, πιο κέντρο δε γίνεται... Στις γιορτές και αργίες, καθώς και τις Κυριακές, είναι πιο αραιά τα δρομολόγια, δηλαδή εκεί που είναι το λεωφορείο κανονικά κάθε 10 ή 15 λεπτά είναι κάθε μισή ώρα.
Επίσης, όπως ξαναείπα, έχετε υπόψη ότι 24 Δεκεμβρίου ξεστολίζονται όλα.
Ναι το θυμαμαι που το χες πει..δηλαδη αν παμε 24 στη πολη δε θα βρω καμια χριστουγεννιατικη αγορα ανοικτη ή λειτουργουν ως τις 24 βραδυ;
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Θα σε απογοητεύσω, αλλά ναι, δε θα βρεις αγορές ανοιχτές.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Θα σε απογοητεύσω, αλλά ναι, δε θα βρεις αγορές ανοιχτές.
Χμμμ και λεγαμε να παμε 24-26 Φρανκφουρτη γιατι 26 εχουμε πρωινη πτηση...λες να αφησουμε Χαιδελβεργη για τοτε και να παμε πριν Φρανκφουρτη ή και εκει ξεστολιζουν νωριτερα?o_O
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Λυπάμαι για τη δεύτερη απογοήτευση, αλλά 22/12 κλείνει και η Χαϊδελβέργη.
Οι Χριστουγεννιάτικες αγορές είναι από την τελευταία Κυριακή του Νοεμβρίου μέχρι ακριβώς 4 εβδομάδες μετά...δηλαδή 22 Δεκεμβρίου φέτος.
Στην αρχή μου είχε κάνει κι εμένα μεγάλη εντύπωση η νέκρα στις 24&25/12, μου εξήγησαν πως αυτές θεωρούνται οικογενειακές μέρες και τέρμα τα wurst έξω...:lol:
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Λυπάμαι για τη δεύτερη απογοήτευση, αλλά 22/12 κλείνει και η Χαϊδελβέργη.
Οι Χριστουγεννιάτικες αγορές είναι από την τελευταία Κυριακή του Νοεμβρίου μέχρι ακριβώς 4 εβδομάδες μετά...δηλαδή 22 Δεκεμβρίου φέτος.
Στην αρχή μου είχε κάνει κι εμένα μεγάλη εντύπωση η νέκρα στις 24&25/12, μου εξήγησαν πως αυτές θεωρούνται οικογενειακές μέρες και τέρμα τα wurst έξω...:lol:
Χμμ αρα μεχρι 22 βραδυ ειναι ανοικτες στη Χαιδελβεργη?με το πρωτο μας πλανο ισως την προλαβω μια μερα:rolleyes-80:εστω στο διαστημα 24-25 που δεν ειναι στολισμενα Φρανκφουρτη θα χει πραγματα να δεις ή να κανεις ή θα να φουλ νεκρα??
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Ε, μετά πια Φρανκφούρτη θα δεις περίπου ό,τι θα έβλεπες τον υπόλοιπο χρόνο.
Πρωτοχρονιά πάλι γίνεται χαμός.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.504
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom