Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

DimitrisG

Member
Μηνύματα
21
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολι
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Καλησπέρα ,βρήκαμε ξεναγό, ενδιαφέρεστε ακομη?


Μυρσίνη καλησπέρα. Για 26 του μηνα έχουμε βρει ελληνίδα ξεναγό .Ενδιαφέρεστε ακομη ?

Παρακαλω πολυ ενδιαφερομαι εγω για τις 26 Μαιου και την ξεναγηση :)
 

eva@travel

Member
Μηνύματα
52
Likes
9
Σας ευχαριστώ όλους!! Κάτι ακόμη! Έχω κλείσει ονλαιν για Βατικανό αλλά χωρίς ξενάγηση! Ήλπιζα να βρω πληροφορίες στον οδηγό που αγόρασα (τοπ 10) αλλά δεν έχει σχεδόν τίποτα για Βατικανό. Μπορείτε να μου πείτε ποιες είναι οι βασικές αίθουσες που πρέπει να δούμε για να βρω τις ανάλογες ινφο στο ίντερνετ κ να εκτυπώσω; Θέλουμε να αφιερώσουμε 3-4 ώρες κ μάλλον πρέπει να κάνω μια επιλογή. Πινακοθήκη, αίθουσες Ραφαήλ και capella sistina έχουν τα σημαντικότερα έργα; Κάποιο άλλο μουσείο ή αίθουσα που δεν πρέπει να χάσουμε με τίποτα;
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.107
Likes
3.733
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Σας ευχαριστώ όλους!! Κάτι ακόμη! Έχω κλείσει ονλαιν για Βατικανό αλλά χωρίς ξενάγηση! Ήλπιζα να βρω πληροφορίες στον οδηγό που αγόρασα (τοπ 10) αλλά δεν έχει σχεδόν τίποτα για Βατικανό. Μπορείτε να μου πείτε ποιες είναι οι βασικές αίθουσες που πρέπει να δούμε για να βρω τις ανάλογες ινφο στο ίντερνετ κ να εκτυπώσω; Θέλουμε να αφιερώσουμε 3-4 ώρες κ μάλλον πρέπει να κάνω μια επιλογή. Πινακοθήκη, αίθουσες Ραφαήλ και capella sistina έχουν τα σημαντικότερα έργα; Κάποιο άλλο μουσείο ή αίθουσα που δεν πρέπει να χάσουμε με τίποτα;
Αυτές οι αίθουσες που ανέφερες είναι και οι πιο εντυπωσιακές!
Η Βατικανή Πινακοθήκη, η Συλλογή μοντέρνας θρησκευτικής τέχνης, οι Αίθουσες του Ραφαήλ και φυσικά το παρεκκλήσι Sistine Chapel.
Ενδιαφέρον παρουσιάζουν οι διάδρομοι των Ταπισσερί και των Γεωγραφικών Χαρτών καθώς και μια αίθουσα (στην αρχή της διαδρομής) με γλυπτά όπου θα δεις και το γνωστό γλυπτό "Σύμπλεγμα του Λαοκόοντος".
Κατά τα άλλα, αναγκαστικά θα διασχίσεις ατελείωτους διαδρόμους για να φτάσεις σε αυτές τις αίθουσες που είναι και οι πιο όμορφες!
Επίσης, μην παραλείψεις να βγεις στην εσωτερική αυλή του Βατικανού.
 

MARYD

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Εχω την εντύπωση οτι το πιο φτηνο και με διαφορά ειναι αν κλεισεις απευθείας απο τη σελίδα του Βατικανού γιατί δεν μεσολαβεί γραφείο και δεν έχεις on-line fees 8,5e έχεις μόνο 4e επιβάρυνση ενω απο τα γραφεια πληρώνεις παραπάνω και τα 4 και τα 8,5!!
Biglietteria Online dei Musei Vaticani / Ticket Office Online of the Vatican Museums
:pθα σου πρότεινα να τα κλείσεις απο site που σου δίνω γιατί εχεις μόνο 4e επιβάρυνση οποτε γλυτώνεις τις πολύ μεγάλες ουρές !
Το εισιτήριο μέσω ιντερνετ για τα μουσεία και την εκκλησία του Βατικανού ξέρετε αν περιλαμβάνει και τις κατακόμβες;
 
Last edited by a moderator:

Billy T

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα! Διαβασα λίγο πιο πάνω οτι θεωρητικά το λεωφορείο των 4.30 φτανει στο αεροδρόμιο του Τσιαμπίνο 4.45.
Είναι ακριβές αυτό? Πετάω 6.15 , θα προλάβω? Είναι πολύ μεγάλο το αεροδρόμιο? Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.315
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
45' λεπτά περίπου είναι από Τερμίνι ciampino. To πρώτο είναι 4,30 & φτάνει 5,15.
Το αεροδρόμιο είναι μικρό, αλλά αν πετάς 6,15 σημαίνει ότι η πύλη κλείνει μισή ώρα νωρίτερα, οπότε μου φαίνεται πολύ οριακό.
 

Billy T

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
45' λεπτά περίπου είναι από Τερμίνι ciampino. To πρώτο είναι 4,30 & φτάνει 5,15.
Το αεροδρόμιο είναι μικρό, αλλά αν πετάς 6,15 σημαίνει ότι η πύλη κλείνει μισή ώρα νωρίτερα, οπότε μου φαίνεται πολύ οριακό.
Οπότε τι επιλογές έχω? Πρέπει να πάω απ το προηγούμενο βράδυ στο αεροδρόμιο?
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.315
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Εγω θα προτεινα ταξι...
 

ironatt

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Οπότε τι επιλογές έχω? Πρέπει να πάω απ το προηγούμενο βράδυ στο αεροδρόμιο?
πριν απο 15 μερες πηρα το λεωφορείο των 4¨30
Οπότε τι επιλογές έχω? Πρέπει να πάω απ το προηγούμενο βράδυ στο αεροδρόμιο?
πριν απο 15 μερες πηρα το λεωφορείο των 4¨30 απο TERMINI ΓΙΑ CIAMPINO.προλαβαίνεις ανετα και χωρις αγχος.ειναι θεωριτικα 40 λεπτα αλλα εκεινη την ωρα δεν εχει κινηση και το κανει σε 20 με 30 λεπτα.SOS!!!!!ΚΛΕΙΣΕ ON LINE γιατι πρωτα ανεβαινουν αυτα τα εισητηρια.καλα να περασεις
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Το αφηνω αυτο εδω δεν ξερω αν εχει ειπωθει :Επειδη το κανα προσφατα,υπαρχουν τρενα που πηγαινουν απο τον σταθμο termini της Ρωμης στο σταθμο τρενων του Ciampino ανα 15’ κι απο εκει καθε δεκα λεπτα εχει λεωφορειο για το αεροδρομιο.2,7€ η ολοκληρωμενη διαδρομη και δεν εχεις το αγχος της κινησης.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.284
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
45' λεπτά περίπου είναι από Τερμίνι ciampino. To πρώτο είναι 4,30 & φτάνει 5,15.
Το αεροδρόμιο είναι μικρό, αλλά αν πετάς 6,15 σημαίνει ότι η πύλη κλείνει μισή ώρα νωρίτερα, οπότε μου φαίνεται πολύ οριακό.
Η εταιρεια η ιδια το δινει 30' οπως ολα τα δρομολογια εως τις 06.30. Δηλ το κανει 20-25'. Προλαβαινει ανετοτατα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.161
Μηνύματα
882.480
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom