Ισπανία Πρώτη φορά στη Βαρκελώνη

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.674
Γύρισα και γω εντυπωσιασμένη από τη Βαρκελώνη, και επιπλέον από την επίσκεψη μου στο μουσείο του Νταλί και στη Girona. Σε αυτό συντέλεσε ο αγαπητός @panpan . Παναγιώτη χωρίς εσένα δεν θα είχαμε κατανόησει ούτε το 1/10 από αυτά που μας ειπες και μας έμαθες. Σήμερα ολη τη μέρα μιλάω για τον Νταλί και για την Βαρκελώνη (τα έμαθα καλά :) )
Σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.Περάσαμε μαζί μια ευχάριστη ημέρα.
Ένα tip για τους επόμενους φίλους που θέλουν να επισκεφτούν το μουσείο Picaso και δεν βρίσκουν το δωρεάν εισιτήριο από το σάιτ για τις Κυριακές,ας δοκιμάσουν με audio guide με 5 ευρώ επιβάρυνση μόνο.
 

efialex

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Καλησπέρα σας. Ταξιδεύω σε λίγες μέρες με τον σύζυγό και τον γιό μου ( 9 χρονών) για Βαρκελώνη . Το ξενοδοχείο που έχουμε κλείσει είναι στον σταθμό Paral-lel. Είδα στον χάρτη ότι για να πάμε pl. Catalunya πρέπει να περάσουμε μέσα από την περιοχή Raval. Είναι ασφαλής αυτή η διαδρομή Για να την περπατήσουμε; Ή προτείνετε κάτι άλλο εναλλακτικά;
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Καλησπέρα σας. Ταξιδεύω σε λίγες μέρες με τον σύζυγό και τον γιό μου ( 9 χρονών) για Βαρκελώνη . Το ξενοδοχείο που έχουμε κλείσει είναι στον σταθμό Paral-lel. Είδα στον χάρτη ότι για να πάμε pl. Catalunya πρέπει να περάσουμε μέσα από την περιοχή Raval. Είναι ασφαλής αυτή η διαδρομή Για να την περπατήσουμε; Ή προτείνετε κάτι άλλο εναλλακτικά;
Κατ'αρχην με την γραμμή L3 του μετρό από Paral-lel μπορείς να πας στην Pl. Catalunya. Εμένα η περιοχή Raval μου άρεσε πολύ. Παλαιότερα σίγουρα είχε τα θέματά της αλλά νομίζω πλέον είναι ασφαλής περιοχή. Ας πει την άποψή του και ο @panpan που ξέρει καλύτερα.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.674
Είναι ασφαλής αυτή η διαδρομή Για να την περπατήσουμε;
Αν είναι να κυκλοφορήσεις κατά την διάρκεια της ημέρας κανένα πρόβλημα.
Αν είναι να κυκλοφορήσεις μετά τα μεσάνυχτα από εκεί απλά θα δεις κόσμο να διασκεδάζει,ή να ψάχνει
κανένα κορίτσι να περάσει την ώρα του ,ή να βρει κανένα χόρτο να καπνίσει.
Ότι συμβαίνει παντού.
 

efialex

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Αν είναι να κυκλοφορήσεις κατά την διάρκεια της ημέρας κανένα πρόβλημα.
Αν είναι να κυκλοφορήσεις μετά τα μεσάνυχτα από εκεί απλά θα δεις κόσμο να διασκεδάζει,ή να ψάχνει
κανένα κορίτσι να περάσει την ώρα του ,ή να βρει κανένα χόρτο να καπνίσει.
Ότι συμβαίνει παντού.
Σ ευχαριστώ πολύ για την αμεση ανταπόκριση!
 

galoz

Member
Μηνύματα
446
Likes
660
Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μας προτείνει κάποιο καλό αλλά μη τουριστικό Tapas bar που να αξίζει τον κόπο;
 

X2TIF

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σας! Νέο μέλος στο σάιτ και πρώτη δημοσίευση μου☺ . πρόκειται να επισκεφτώ την Βαρκελώνη 19 με 23 Ιουλίου και θα ήθελα μερικές πληροφορίες όσον αναφορά, κάποια περιοχή που πρέπει να αποφύγω τελείως για εγκληματικότητα ή για διαμονή , αν υπάρχει .. Επίσης , κάποια πρόταση για μονοήμερη εκδρομή (μου αρέσει η φύση ,δηλαδή αν υπάρχουν βουνά και τέτοια τοπία καπου κοντά ) και τελος αν αξίζει να κανω μπάνιο σε καποια παραλία ! Οτιδήποτε άλλο θελετε να προσθέσετε για εναν νέο που πάει πρωτη φορά Βαρκελώνη και Ισπανία γενικότερα καλοδεχούμενο ! Σας Ευχαριστώ πολυυ
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Γεια σας! Νέο μέλος στο σάιτ και πρώτη δημοσίευση μου☺ . πρόκειται να επισκεφτώ την Βαρκελώνη 19 με 23 Ιουλίου και θα ήθελα μερικές πληροφορίες όσον αναφορά, κάποια περιοχή που πρέπει να αποφύγω τελείως για εγκληματικότητα ή για διαμονή , αν υπάρχει .. Επίσης , κάποια πρόταση για μονοήμερη εκδρομή (μου αρέσει η φύση ,δηλαδή αν υπάρχουν βουνά και τέτοια τοπία καπου κοντά ) και τελος αν αξίζει να κανω μπάνιο σε καποια παραλία ! Οτιδήποτε άλλο θελετε να προσθέσετε για εναν νέο που πάει πρωτη φορά Βαρκελώνη και Ισπανία γενικότερα καλοδεχούμενο ! Σας Ευχαριστώ πολυυ
Αν ρίξεις μια ματιά από την αρχή στο θέμα αλλά και στην ομάδα Βαρκελωνοπληκτοι https://www.travelstories.gr/community/forums/Βαρκελωνόπληκτοι.107/ θα βρεις πολλές πληροφορίες και θα καλυφθούν οι απορίες σου (προτάσεις για φαγητό βόλτες μουσεία ξενοδοχεία μονοήμερες αποδράσεις).
Επίσης υπάρχουν και όλες οι σχετικές ιστορίες https://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ευρώπη.57/?prefix_id=39
Έχει πολύ διάβασμα!ξανά έλα με απορίες :welcome2:
 
Last edited:

dimigogu

Member
Μηνύματα
94
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Καλησπέρα σε όλους!
Επειδή διάβασα αντικρουόμενες απόψεις, σας παρακαλώ αν κάποιος γνωρίζει και έχει την ευγενή καλοσύνη να μου απαντήσει στα εξής:
1) Η είσοδος στη Sagrada Familia είναι δωρεάν για παιδιά κάτω των 10 ετών ή κάτω των 7; Θα είμαστε Βαρκελώνη στις 29 Νοεμβρίου. Είναι απίθανο να μπορέσουμε να εισέλθουμε αν δεν έχουμε κλείσει εισιτήρια από το διαδίκτυο; Για το casa batlo ισχύουν τα ίδια; Από πιο site με συμβουλεύεται να κλείσω εισιτήρια για αυτά τα δύο;
2) Το πάρκο Γκουέλ έχει ή όχι δωρεάν είσοδο;
3) Από το αεροδρόμιο στο κέντρο πάμε με μέτρο ή με λεωφορείο; Η διαδρομή περιλαμβάνεται στην barcelona card;
Σας ευχαριστώ και ζητώ συγγνώμη που σας κούρασα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom