Κλήσεις στο εξωτερικό

evi01

Member
Μηνύματα
1.089
Likes
1.659
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Πριν ένα μήνα ήμουν με νοικιασμένο αυτοκίνητο στο Μέλανα Δρυμό και παραβίασα το όριο ταχύτητας (ήταν 50km και εγώ οδηγούσα με 60km), μη φανταστείτε ότι θα έδινα σημασία αλλά είδα τη λάμψη και υποψιάστηκα ... Μετά από 3 μέρες είδα στον τρέχοντα λογαριασμό της πιστωτικής κάρτας χρέωση 80 ευρώ από την εταιρία ενοικιάσεως του αυτοκινήτου και αμέσως κατάλαβα. Επικοινώνησα μαζί τους και επιβεβαίωσα ότι πρόκειται για κλήση, εμένα βέβαια δε μου ήρθε ποτέ το πρόστιμο γιατί πήγε στην εταιρεία στην οποία άνηκε το αυτοκίνητο.
 

Rozaki@

Member
Μηνύματα
110
Likes
15
Καλημέρα σας,

Πριν 2 χρόνια είχαμε πάει στην Ιταλία. Νοικιάσαμε αυτοκίνητο από Μιλάνο. Ωστόσο λάβαμε αλληλογραφία από την εταιρία ενοικίασης για πρόστιμο. Το οποίο δεν ήρθε ποτέ στα χέρια μας.

Μπορείτε να μ πείτε που μπορώ να απευθυνθώ? Ή εταιρία δεν μπόρεσε να με βοηθήσει.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Πριν ένα μήνα ήμουν με νοικιασμένο αυτοκίνητο στο Μέλανα Δρυμό και παραβίασα το όριο ταχύτητας (ήταν 50km και εγώ οδηγούσα με 60km), μη φανταστείτε ότι θα έδινα σημασία αλλά είδα τη λάμψη και υποψιάστηκα ... Μετά από 3 μέρες είδα στον τρέχοντα λογαριασμό της πιστωτικής κάρτας χρέωση 80 ευρώ από την εταιρία ενοικιάσεως του αυτοκινήτου και αμέσως κατάλαβα. Επικοινώνησα μαζί τους και επιβεβαίωσα ότι πρόκειται για κλήση, εμένα βέβαια δε μου ήρθε ποτέ το πρόστιμο γιατί πήγε στην εταιρεία στην οποία άνηκε το αυτοκίνητο.
το προστιμο κανονικα ειναι 15 η 30 ευρω...
απορω για τα 80
και κανονικα σου ερχεται σπιτι (ναι ακομα και αν εισαι εξωτερικο δηλαδη δεν μενεις γερμανια ) δεν παει μεσω πιστωτικης καρτας στην εταιρεια ενοικιασης...πολυ παραξενο αυτο (βεβαια πριν 5 χρονια...)
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Καλημέρα σας,

Πριν 2 χρόνια είχαμε πάει στην Ιταλία. Νοικιάσαμε αυτοκίνητο από Μιλάνο. Ωστόσο λάβαμε αλληλογραφία από την εταιρία ενοικίασης για πρόστιμο. Το οποίο δεν ήρθε ποτέ στα χέρια μας.

Μπορείτε να μ πείτε που μπορώ να απευθυνθώ? Ή εταιρία δεν μπόρεσε να με βοηθήσει.
παιζει να θεωρησανε οτι δεν αξιζει τον κοπο να πληρωσουν ταχυδρομικα κλπ για το προστιμο και το αφησανε...
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
τι λεει το εγγραφο που σου στειλανε? μονο απο εκει αν βρεις ακρη.
 

Rozaki@

Member
Μηνύματα
110
Likes
15
τι λεει το εγγραφο που σου στειλανε? μονο απο εκει αν βρεις ακρη.
Έλεγα μόνο ότι τα στοιχεία μου θα δοθούν ώστε να μ έρθει το πρόστιμο. Φοβάμαι μήπως δεν ταχυδρομήθηκε σωστά και έχει φτάσει το ποσό στο ταβάνι..
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
αυτοι δεν ξερουν σε ποιον δημο εδωσαν τα στοιχεια σου? πλακα κανουν?
 

Rozaki@

Member
Μηνύματα
110
Likes
15
αυτοι δεν ξερουν σε ποιον δημο εδωσαν τα στοιχεια σου? πλακα κανουν?
Ουφ εντάξει Ευχαριστώ πολύ! Θα ψάξω να δω! Ελπίζω να βρω άκρη... Αλλιώς θα αρχίσω να τηλ στην τροχαία από τα μέρη που πέρασα
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
σε σταματησε τροχαια? μαλλον οχι... προφανως σε εγραψε καμερα...αρα αυτο παει σε δημους....
αν ηταν τροχαια στην Ιταλια θα το ειχες καταλαβει για τα καλα...πιστεψε με...

δεν νομιζω οτι μπορεις να βγαλεις ακρη ετσι...ρωτα ποιος μιλησε με την εταιρεια ενοικιασης..προφανως καποιος δημος...μετα ρωτα εκει
 

Rozaki@

Member
Μηνύματα
110
Likes
15
σε σταματησε τροχαια? μαλλον οχι... προφανως σε εγραψε καμερα...αρα αυτο παει σε δημους....
αν ηταν τροχαια στην Ιταλια θα το ειχες καταλαβει για τα καλα...πιστεψε με...

δεν νομιζω οτι μπορεις να βγαλεις ακρη ετσι...ρωτα ποιος μιλησε με την εταιρεια ενοικιασης..προφανως καποιος δημος...μετα ρωτα εκει
Όχι κάνεις δε με σταμάτησε... Και δεν έχω ιδέα και τι παράβαση έγινε...
Από αεροδρόμιο Μπεργκαμο πήγα στην πόλη, από την πόλη πήγα Μάντοβα, από Μάντοβα πήγα λίμνη Κόμο, από λίμνη Κόμο πήγα Μιλάνο και από Μιλάνο αεροδρόμιο Μπεργκαμο.

Άντε να βγάλω άκρη τώρα
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.089
Likes
1.659
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
το προστιμο κανονικα ειναι 15 η 30 ευρω...
απορω για τα 80
και κανονικα σου ερχεται σπιτι (ναι ακομα και αν εισαι εξωτερικο δηλαδη δεν μενεις γερμανια ) δεν παει μεσω πιστωτικης καρτας στην εταιρεια ενοικιασης...πολυ παραξενο αυτο (βεβαια πριν 5 χρονια...)
Όταν έγραψα τα παραπάνω υπέθετα ότι είχα τελειώσει με τα 80 ευρώ. Αμ δε...
Λίγους μήνες μετά ήρθε η κλήση μαζί με τη φωτογραφία του οδηγού (ήταν 2 κλήσεις τελικά) και το πρόστιμο ήταν 15 ευρώ για καθεμιά. Η υπέρβαση του ορίου ήταν 4-5 km. Εκεί κατάλαβα ότι κάτι δεν πήγαινε καλά με την εταιρεία ενοικίασης και έκανα αμφισβήτηση συναλλαγής για τα 80 ευρώ που με χρέωσαν. Η χρέωση έγινε για αναβάθμιση κατηγορίας που μου έκαναν χωρίς να τη ζητήσω και δεν όφειλα να την πληρώσω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.252
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom