Καλοκαιρινές διακοπές 2019

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Γεια σας! Θα ήθελα βοήθεια στο να διαλέξω προορισμό επειδή δεν είμαι καλή γνώστης των ελληνικών νησιών. Προτάσεις για:

- Ζευγάρι 24 χρονών
- 4-5 μέρες τον Ιούλιο
- Χωρίς αμάξι
- Κάτι όσο πιο οικονομικό γίνεται
- Ούτε πολύ ήσυχο αλλά ούτε επίπεδο Ίος/Μύκονος

Το ιδανικό θα ήταν να μέναμε κάπου που η Χώρα να είναι κοντά σε καλές παραλίες ώστε να μπορούμε να συνδυάσουμε και τα δύο χωρίς να χρειάζονται ταξί για μεγάλες αποστάσεις. Σκεφτόμαστε Σέριφο μέχρι στιγμής, και έχουμε ήδη πάει Σύρο και Πόρο.

Ευχαριστώ πολυ!! :)
Αγκιστρι!παραλια κοντα στη χωρα προσβασιμη με ποδια,2-3 μαγαζια για ποτο και κλαμπ και κτελ το οποιο σε παει σε οποια παραλια θες..αν εισαι και απο αθηνα ειναι και κοντα απο θεμα αποστασης,ριξε μια ματια
 

milt94

Member
Μηνύματα
48
Likes
103
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Τσιμπημένο λίγο αλλά... Φολέγανδρος!
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.967
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Θα προτεινω Αστυπαλαια...Η χωρα εχει ανεκτη κινηση απο κοσμο,τα λεωφορεια ειναι καλα οργανωμενα για να σε μεταφερουν σε παραλιες,κανεις και μια ημερησια με το καικακι στα γειτονικα νησακια που εχουν υπεροχες παραλιες(...κουνουπα νομιζω λεγοταν το ενα?Δεν θυμαμαι...)Περασα τις πιο υπεροχες καλοκαιρινες μου διακοπες στη φαση ακριβως που εισαι εσυ!
 

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Επειδή φίλε μου είμαι κ εγώ της αυθεντικης αρχιτεκτονικής κ των σοκακιων, θα σου πρότεινα να μείνεις Αρτεμωνα! Απίστευτο χωριό με ωραία καφενεδάκια, ζαχαροπλαστεια, γραφικοτατο κ αρχοντικό. Από εκεί μπορείς να πηγαίνεις κ με τα πόδια Απολλωνία εάν θες να βγεις πιο αργά. Η Απολλωνια δεν ειναι τοσο πολυ γραφικη. Ψαξου καλύτερα προς Αρτεμωνα για κατάλυμα. Καλή φάση είναι να μείνεις κ προς το Κάστρο, απλά είναι λίγο πιο ήσυχα κ απομονωμένα. Το Κάστρο είναι πραγματικά ο πιο μαγευτικος οικισμός (τσ καταλύματα είναι γύρω από αυτό; λίγα σπιτια κατοικούνται εντός του).
ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις!! δηλαδη Απολλωνια-Αρτεμωνας ποση ωρα με τα ποδια??
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Και βέβαια υπάρχουν! Αν και δυστυχώς'οταν πήγα δεν έμενα Αρτεμώνα ή Κάστρο για να σου πω το ακριβές κόστος από Απολλωνία, δεν φαντάζομαι πάντως να είναι πάνω από 4 ευρώ maximum. Επίσης τσέκαρε το παρακάτω link που σου δίνω με τα δρομολόγια του ΚΤΕΛ. Αν και ακόμα δεν έχουν περαστεί τα καλοκαιρινά δρομολόγια απ'ότι βλέπω, νομίζω πως το τελευταίο ΚΤΕΛ από Απολλωνία για Αρτεμώνα στην καρδιά του καλοκαιριού έφευγε γύρω στα μεσάνυχτα! Τσέκαρέ το και όταν φτάσεις πιο κοντά στην ημερομηνία των διακοπών σου
https://sifnos.net/
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Γεια σας! Θα ήθελα βοήθεια στο να διαλέξω προορισμό επειδή δεν είμαι καλή γνώστης των ελληνικών νησιών. Προτάσεις για:

- Ζευγάρι 24 χρονών
- 4-5 μέρες τον Ιούλιο
- Χωρίς αμάξι
- Κάτι όσο πιο οικονομικό γίνεται
- Ούτε πολύ ήσυχο αλλά ούτε επίπεδο Ίος/Μύκονος

Το ιδανικό θα ήταν να μέναμε κάπου που η Χώρα να είναι κοντά σε καλές παραλίες ώστε να μπορούμε να συνδυάσουμε και τα δύο χωρίς να χρειάζονται ταξί για μεγάλες αποστάσεις. Σκεφτόμαστε Σέριφο μέχρι στιγμής, και έχουμε ήδη πάει Σύρο και Πόρο.

Ευχαριστώ πολυ!! :)
Θα συνεπικουρήσω και εγώ για τη Σίφνο, μια χαρά για τη φάση που είστε. Επίσης εξετάστε εάν θέλετε και το δίπολο Πάρος-Αντίπαρος! (εάν δεν έχετε πάει). Τέλος, εάν βρείτε κάτι οικονομικό σε Ύδρα και Σπέτσες (όχι και ό,τι πιο εύκολο αναμφισβήτητα), σκεφτείτε τες (και ειδικά εάν η διαμονή σας γίνει καθημερινές μέρες και όχι ΣΚ)
 

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Και βέβαια υπάρχουν! Αν και δυστυχώς'οταν πήγα δεν έμενα Αρτεμώνα ή Κάστρο για να σου πω το ακριβές κόστος από Απολλωνία, δεν φαντάζομαι πάντως να είναι πάνω από 4 ευρώ maximum. Επίσης τσέκαρε το παρακάτω link που σου δίνω με τα δρομολόγια του ΚΤΕΛ. Αν και ακόμα δεν έχουν περαστεί τα καλοκαιρινά δρομολόγια απ'ότι βλέπω, νομίζω πως το τελευταίο ΚΤΕΛ από Απολλωνία για Αρτεμώνα στην καρδιά του καλοκαιριού έφευγε γύρω στα μεσάνυχτα! Τσέκαρέ το και όταν φτάσεις πιο κοντά στην ημερομηνία των διακοπών σου
https://sifnos.net/
Eυχαριστω!!!
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
σε ευχαριστω για τις πληροφοριες!! υπαρχει μια πιθανοτητα να ειμαι εκει 28/8 : )

Οι παραλίες δεν με πολυαπασχολούν , σοκάκια στην Απολλωνια οπου θα μενουμε θελω!! (γιατι δεν θα ειμαστε με μεταφορικο μεσο) ..
Αν μετακινεισαι μόνο με λεωφορείο μείνε Απολλωνία από όπου περνάνε όλα τα λεωφορεία. Γενικά έχει καλές συγκοινωνίες και είναι ζωντανό νησί. Εγώ προτείνω και βόλτα σε Κάστρο και Αρτεμώνα που είναι πανέμορφα. Αν δεν εχεις όχημα δε βολεύει να μείνεις πουθενά αλλού.

ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις!! δηλαδη Απολλωνια-Αρτεμωνας ποση ωρα με τα ποδια??
Αρτεμώνας Απολλωνία είναι εύκολο γιατί είναι κατηφόρα!
 
Last edited by a moderator:

Myra

Member
Μηνύματα
33
Likes
40
Παιδιά καλησπέρα!Κι εγώ σκέφτομαι την Αλόννησο για καλοκαίρι με το αμόρε.Είμαστε κάτω των 30.
Θέλουμε να χει κάτι να δεις και να κάνεις το νησί.Δηλαδή όχι μονάχα θάλασσα(αν κι εγώ τρελαίνομαι για θάλασσα!!!)
Θέλουμε να χει ωραία χώρα,μουσεία κλπ και όχι βαβούρα Μυκόνου κλπ.
Είμαστε από Αθήνα.Τί λετε?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom