Πάρος Πάρος.... τί;;;;;

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
παιδια εγω εχω μια απορια
εκλεισα με την παρεα μου στην παροικια στην παρο και ακουσα οτι στην ναουσα ειναι καλυτερα και δεν ξερω τι να κανω θελουμε νυχτερινη ζωη και δεν ξερω κατα ποσο η παροικια εχει
να το καυρωσω ή οχι ;
ειναι καλη η παροικια σαν μερος ή δεν θα περασουμε καλα
Ξεκάθαρα είναι καλύτερα στη Νάουσα, δε το συζητώ ειδικά για παρεΐστικες διακοπές και νυχτερινές βόλτες.
Πολλοί ωστόσο κλείνουν στη Παροικιά διαμονή, μιας και είναι αισθητά φθηνότερη.
Κακώς δε το ψάξατε να κλείσετε εξ αρχής στη Νάουσα, ωστόσο δεν είναι και τόσο μεγάλο θέμα, για τη Πάρο μιλάμε.
Η λύση στο πρόβλημα σου (εφόσον δε μπορείς να ακυρώσεις) βρίσκεται στα πολύ συχνά λεωφορεία του νησιού.
Απλά κάθε βράδυ θα παίρνετε το λεωφορείο για Νάουσα από το λιμάνι, και θα γυρνάτε λογικά με τα πρώτα πρωϊνά.
Το κάνει πολύς πολύς κόσμος άλλωστε.
Δε θα είστε οι μόνοι ;)
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.408
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
παιδια εγω εχω μια απορια
εκλεισα με την παρεα μου στην παροικια στην παρο και ακουσα οτι στην ναουσα ειναι καλυτερα και δεν ξερω τι να κανω θελουμε νυχτερινη ζωη και δεν ξερω κατα ποσο η παροικια εχει
να το καυρωσω ή οχι ;
ειναι καλη η παροικια σαν μερος ή δεν θα περασουμε καλα
Και η Παροικια έχει μπαράκια...Δεν είναι νεκρα...πέρυσι είχα κάνει ένα απίστευτο ξενύχτι στο James Joyce Irish club (έχει 3 διαφορετικά decks). Σίγουρα η Νάουσα έχει περισσότερα, αλλά όχι ότι δεν έχει αρκετα κ η Παροικια (κ είναι κ εξίσου γραφική). Επίσης από την Παροικια έχεις πολύ εύκολη πρόσβαση (σε μιση ωρα κ σχεδόν καθ'όλη τη διάρκεια της νύχτας) κ στην Αντιπαρο που και αυτή έχει ενδιαφέρουσα νύχτα. Οπότε στην Παροικία είσαι σε μια happy medium απόσταση όλων, και είσαι σε μέρος με ζωή.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Κοιταω διαμονη για 1 βραδυ μεσα στο αυγουστο για Αντιπαρο και οι τιμες ειναι τουλαχιστον γελοιες οποτε ερχομαι με την εξης απορια..αξιζει να βαλω 1 διαμονη σε παροικια και να περασω Αντιπαρο ολη την μερα και απλα να γυρισω με το τελευταιο βραδυνο καραβακι?ή θα ναι ταλαιπωρια κτελ και καραβια και ποση ωρα πηγαινε ελα?
 

geopap

Member
Μηνύματα
208
Likes
234
να μείνεις Παροικιά και να πας με κτελ και καραβάκι όπως λες. Καθόλου ταλαιπωρία δεν είναι. Στην Αντίπαρο βέβαια δεν ξέρω πόση συχνή συγκοινωνία έχει. Αλλά δουλεύει και το οτοστόπ πολύ οπότε κάπως θα την βρείτε την άκρη.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.408
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Κοιταω διαμονη για 1 βραδυ μεσα στο αυγουστο για Αντιπαρο και οι τιμες ειναι τουλαχιστον γελοιες οποτε ερχομαι με την εξης απορια..αξιζει να βαλω 1 διαμονη σε παροικια και να περασω Αντιπαρο ολη την μερα και απλα να γυρισω με το τελευταιο βραδυνο καραβακι?ή θα ναι ταλαιπωρια κτελ και καραβια και ποση ωρα πηγαινε ελα?
Καθόλου ταλαιπωρία δεν είναι. Η Πούντα από την Παροικιά είναι 10 λεπτά με το ΚΤΕΛ (κάθε μισή ώρα δρομολόγιο) και το καραβάκι από την Πόύντα για Αντίπαρο άλλο ένα 10λεπτο. Καραβάκια έχει συνέχεια (με μεγάλη συχνότητα που μου θύμισε πραγματικά το Πέραμα-Σαλαμίνα!) και μάλιστα τα τελευταία φεύγουν μετά τις 2 το πρωί (και από Πούντα και από Αντίπαρο) Ειλικρινά πιο γρήγορα και πιο εύκολα πας από την Παροικιά στην Αντίπαρο, παρά π.χ. στην Αλυκή ή τη Σάντα Μαρία. Και επειδή το μονοήμερο από το πρωί μέχρι αργά το βράδυ έχει και μια μικρή δόση ταλαιπωρίας (αλάτια, ήλιος όλη μέρα και χωρίς δυνατότητα να αλλάξεις αφού δεν θα μένεις Αντίπαρο), μπορείς να πας 2 φορές στην Αντίπαρο κατά την παραμονή σου στην Παροικιά- μια πρωί και μια βράδυ και έτσι να πάρεις μια καλή γεύση και της Αντιπάρου που πραγματικά είναι υπέροχη! (ίσως σε αυτή την περίπτωση να ήταν καλή σκέψη να έβαζες και 2ο βράδυ παραμονή στην Παροικιά, εάν βρεις ΟΚ κατάλυμα)
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.408
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Επίσης να αναφέρω ότι είναι πάμφθηνο το καραβάκι Πούντα-Αντίπαρος (1,80 ευρώ- δηλαδή όσο περίπου το ΚΤΕΛ). Τέλος να πως ότι υπάρχουν και καραβάκια που πάνε Αντίπαρο και από το λιμάνι της Παροικιάς απευθείας, αλλά είναι λίγο πιο ακριβά (και όχι με την ίδια συχνότητα, όπως από την Πούντα που είναι ουσιαστικά πορθμείο)
 

Stef444

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
αν κανεις μεταπτυχιακο κυπρο, πιανεται ως πασο διεθνες το πασο σου για το πλοιο? η οχι? να το βαλω για εκπτωση
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.806
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Από τη σελιδα της Blue Star
  • Φοιτητές (50% σε όλες τις Θέσεις επιβατών, εκτός από τις Καμπίνες LUX). Η έκπτωση ισχύει για φοιτητές-σπουδαστές ΑΕΙ, ΤΕΙ, ΑΝΟΙΚΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ, ΑΕΝ και ΚΕΣΕΝ. Δεν ισχύει για φοιτητές Πανεπιστημίων Εξωτερικού.
  • Κατόχους της Διεθνούς Φοιτητικής Ταυτότητας ISIC (50% σε όλες τις Θέσεις επιβατών, εκτός από τις Καμπίνες LUX). Η έκπτωση ισχύει για τους φοιτητές/σπουδαστές, που είναι κάτοχοι της Διεθνούς Φοιτητικής Ταυτότητας ISIC, συμπεριλαμβανομένων των Πανεπιστημίων Εξωτερικού και των Ιδιωτικών Σχολών. Δεν ισχύει για μαθητές σχολείων.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Καθόλου ταλαιπωρία δεν είναι. Η Πούντα από την Παροικιά είναι 10 λεπτά με το ΚΤΕΛ (κάθε μισή ώρα δρομολόγιο) και το καραβάκι από την Πόύντα για Αντίπαρο άλλο ένα 10λεπτο. Καραβάκια έχει συνέχεια (με μεγάλη συχνότητα που μου θύμισε πραγματικά το Πέραμα-Σαλαμίνα!) και μάλιστα τα τελευταία φεύγουν μετά τις 2 το πρωί (και από Πούντα και από Αντίπαρο) Ειλικρινά πιο γρήγορα και πιο εύκολα πας από την Παροικιά στην Αντίπαρο, παρά π.χ. στην Αλυκή ή τη Σάντα Μαρία. Και επειδή το μονοήμερο από το πρωί μέχρι αργά το βράδυ έχει και μια μικρή δόση ταλαιπωρίας (αλάτια, ήλιος όλη μέρα και χωρίς δυνατότητα να αλλάξεις αφού δεν θα μένεις Αντίπαρο), μπορείς να πας 2 φορές στην Αντίπαρο κατά την παραμονή σου στην Παροικιά- μια πρωί και μια βράδυ και έτσι να πάρεις μια καλή γεύση και της Αντιπάρου που πραγματικά είναι υπέροχη! (ίσως σε αυτή την περίπτωση να ήταν καλή σκέψη να έβαζες και 2ο βράδυ παραμονή στην Παροικιά, εάν βρεις ΟΚ κατάλυμα)
Σ ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!!κοιτα για 1 βραδυ αντιπαρο σκεφτομουν γιατι μετα εχουμε κλεισει για ναουσα αλλα με 129ε το βραδυ το πιο φθηνο εκει προτιμω αν βρω δωματιο σε παροικια να το κανω σαν εκδρομη και να πιω τα λεφτα σε σφηνακια βρε παιδι μου:haha::haha::haha:
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.408
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Σ ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!!κοιτα για 1 βραδυ αντιπαρο σκεφτομουν γιατι μετα εχουμε κλεισει για ναουσα αλλα με 129ε το βραδυ το πιο φθηνο εκει προτιμω αν βρω δωματιο σε παροικια να το κανω σαν εκδρομη και να πιω τα λεφτα σε σφηνακια βρε παιδι μου:haha::haha::haha:
Δεν διαφωνώ καθόλου με το σκεπτικό σου κ σε καταλαβαίνω απόλυτα. Γενικά η Αντίπαρος στη διαμονή είναι ακριβή (είναι κ λίγα σχετικά τα καταλύματα της κ έχουν τρελή ζήτηση- ίσως έχει βάλει το χεράκι του κ ο Τομ Χανκς:bleh:;)). Πέρσι που ηθελα κ εγώ να κλείσω Αντίπαρο, απογοητευτηκα κ τελικα κατέληξα σε ενα ωραιοτατο καταλυμα λιγο εξω απο την Παροικία που το πλήρωσα μισή τιμή σε σχέση με τα αντίστοιχα της Αντιπάρου. Και πήγα 2 φορές μάλιστα στην Αντίπαρο. Γενικά η Αντίπαρος είναι δορυφόρος της Παρου κ σχεδόν ενωμένη μαζί της. Μπορείς να πας ανά πάσα στιγμή από την Παρο (ειδικά απο τη δυτικη της πλευρα- π.χ Παροικια, Πουντα, Αλυκη) κ δεν χρειαζεται καν να το προγραμματισεις ως μονοημερη. Απλά πας, οποτε θες! Εξαλλου ειναι τόσο καλό το δίκτυο συγκοινωνιών!
 
Last edited:

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.408
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Να αναφέρω πως μια φθηνή λύση για διαμονή στην Αντίπαρο είναι το camping της (είναι λίγο βορειότερα από τη χώρα της). Προσωπικά δεν είμαι αυτού του στυλ διαλοπων, επειδή όμως πέρασα από εκεί, μου φάνηκε εξαιρετικα οργανωμένο κ πολυ καθαρό κ ακρως νεανικό. Οι νεαρότεροι συμφορουμιτες ειδικά που θα ήθελαν να πανε Αντίπαρο, ας το έχουν κατά νου☺ (Μια γεύση της παραλίας του camping μπορείτε να πάρετε από την ταινία suntan με το λατρεμενο μου Μάκη Παπαδημητρίου)☺
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.613
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom