Aegean Airlines Πρόγραμμα τακτικών επιβατών Miles + Bonus

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
490 ευρω εξοικονομηση για καποιον που θελει αυτον τον προορισμο ειναι μεγαλο ποσο. Καθε εξαργυρωση αξιζει, μην το συζηταμε.
Ε ναι, αλλά αν αλλού εξοικονομεί 700 ευρώ, ε είναι μεγαλύτερη, συγκριτικά μιλάμε. Σε ταξίδι με Μικρονησίες και Χαβάες γλίτωσα 1500 σε εξοικονόμηση.
Η ταλαιπωρια ειναι μερος του προγραμματος.
Η ταλαιπωρία είναι απόλαυση, το θέμα είναι αυτός που χάνει μιάμιση μέρα στη Βηρυττό (επιμένω στα παλιά, είμαι ορθογραφικός γέροντας) κι έχει περιορισμένο χρόνο, ότι έχασε μιάμιση μέρα από την Αφρική του.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πάντως από Αθήνα για το ίδιο αεροδρόμιο ίδιες ημερομηνίες στοιχίζει 750€. Mε δεδομένο ότι το Αθήνα-Βηρυτός μετ' επιστροφή κοστίζει 182€ (πάντα για τις ίδιες ημερομηνίες), το συνολικό κόστος με τα μίλια είναι 40.000 μίλια συν 182€ για να πας Βηρυτό συν 76 οι φόροι = δίνεις 40.000 μίλια για να εξοικονομήσεις 490€ , συν την ταλαιπωρία/καθυστέρηση να πας μέχρι τη Βηρυττό. Μάλλον προτιμώ το open jaw για Αμερική ρε παίδες. Εκτός κι αν δεν έχεις πάει Βηρυτό. Τέλος πάντων, γούστα είναι αυτά.

(η Βηρυττός δεν έχει διπλό ττ; )
Καταρχην στα award πρεπει να εχεις τη σχετικη ευελιξια. Οχι μονο στις ημερομηνιες που θέλουμε εμεις αλλα κ οταν εχει διαθεσιμοτητα. Επειτα στη Βηρυττο δεν παει μονο μια εταιρεια. Το δικό μου που ετοιμαζω για αφρικα εχει αναμονη μονο 2-3 ωρες στο αεροδρομιο κ στο πηγαινε κ στο ελα. Το δε κοστος του open jaw να το αγορασω ειναι 852€.
Ελπίζω η σχετικοτητα να γινεται κατανοητη απο ολους.
 

Nick_St

Member
Μηνύματα
136
Likes
2.236
Ταξίδι-Όνειρο
Venezuela
Εξαργυρώσεις υπάρχουν άπειρες, το θέμα είναι κατά πόσο είναι καλές, ποιο είναι το μέγεθος της αξίας. Βέβαια εδώ δεν μετράμε μόνο το Cents Per Mile αλλά ρόλο παίζουν και το κόστος ευκαιρίας, το που αρέσκεται να πετάει ο καθένας κλπ. Γιατί μπορεί σε καθαρά μαθηματικά μία εξαργύρωση One Way Όκλαντ-Όσλο να είναι καλύτερη από μία τύπου Αθήνα-Λονδίνο αλλά αρκετοί εξαργυρώνουν στη δεύτερη για πολλούς και διαφόρους λόγους.

Κατά γενική ομολογία, οι καλύτερες εξαργυρώσεις είναι one way εντός Ωκεανίας, εντός της ζώνης Άπω Ανατολής, εντός Βόρειας Αμερικής με το minimum των μιλίων και μικροποσά. Στο τελευταίο παράδειγμα ας πούμε, Σικάγο-Μπαρμπέιντος Business και 7 ευρώ τη στιγμή που το εισιτήριο κάνει ένα ωραιότατο 4ψήφιο.

SHA-SIN 12,5K 11 EURO OW.jpg
SAO-PTY 12,5K 28 EURO.jpg
BOS-SFO.jpg
ATL-FAI, 3 FLIGHTS 25K 5 EURO.jpg
AKL-RAR.jpg
CHI-BGI 21K BUSINESS 7 EURO.jpg


copa airlines ohare-pty-bdgi.jpg



Επίσης έχουμε one way διηπειρωτικές ή μέρος open jaw.


AKL-OSL 50K 22 EURO OW.jpg
HNL-FRA 50K 5 EURO.jpg
LIM-MUN 40K 27 EURO OW.jpg


Και με Βυρητό έχουμε πράμα, δρομολόγια Μέση Ανατολή-Κεντρική/Νότια Αφρική με 20Κ για μονή διαδρομή είναι δυνατά. Εντελώς τυχαία παραδείγματα, σίγουρα θα υπάρχουν και καλύτερες εξαργυρώσεις.
BEY-TNR 20K 45 EURO.jpg
DAR-BEY 20K 48 EURO OW.jpg
MRU-BEY 20K 114 EURO OW.jpg



Από Αθήνα και για εντός Ευρώπης όπως σωστά αναφέρθηκε, νομίζω έχει νόημα μόνο μια εξαργύρωση στα μακρινά.

ATH-FNC 30K 80 EURO.jpg
ATH-KEF 30K 75 EURO RT.jpg



Και αυτά είναι ωραία, Avianca για Λατινική Αμερική. Αν και όποιος έχει αρκετές διαθέσιμες ημερομηνίες, δεν θα δυσκολευτεί να βρει νορμάλ τιμή για αγορά εισιτηρίου πχ BCN-SCL στα 430 πήγαινε-έλα.


MAD-SCL.jpg


Το σπορ θέλει πολύ ψάξιμο, δεκάδες συνδυασμούς κάθε φορά αλλά τρόποι για εύκολους πόντους υπάρχουν. Και όσο θα υπάρχουν, θα έχει ο κόσμος τη δυνατότητα για καλές εξαργυρώσεις.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ένα ακόμη πλεονέκτημα των εισιτηρίων με μίλια είναι ότι είναι εντελώς ακυρώσιμα και επιστρέψιμα. Όταν κλείνω εισιτήρια που δεν είμαι απολύτως σίγουρος ότι θα μπορέσω να χρησιμοποιήσω, προτιμώ να τα παίρνω με μίλια, κι ας μην είναι απολύτως συμφέρουσα η τιμή. Τις προάλλες π.χ. πήγα στο Τουρκμενιστάν, όπου μου είχαν ήδη απορρίψει τη βίζα δυο φορές. Εννοείται το έβγαλα με μίλια, για την περίπτωση που μου την απέρριπταν πάλι.
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ένα ακόμη πλεονέκτημα των εισιτηρίων με μίλια είναι ότι είναι εντελώς ακυρώσιμα και επιστρέψιμα. Όταν κλείνω εισιτήρια που δεν είμαι απολύτως σίγουρος ότι θα μπορέσω να χρησιμοποιήσω, προτιμώ να τα παίρνω με μίλια, κι ας μην είναι απολύτως συμφέρουσα η τιμή. Τις προάλλες π.χ. πήγα στο Τουρκμενιστάν, όπου μου είχαν ήδη απορρίψει τη βίζα δυο φορές. Εννοείται το έβγαλα με μίλια, για την περίπτωση που μου την απέρριπταν πάλι.
Παίρνεις και φόρους πίσω η μόνο τα μίλια?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Παίρνεις και φόρους πίσω η μόνο τα μίλια?
Εξαρτάται από την περίπτωση, αν είναι με aegean ή με star alliance, αν το ακυρώσεις online ή από το τηλεφωνικό κέντρο, αλλά εν γένει τους παίρνεις πίσω στο μεγαλύτερο μέρος τους.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Έχω μία απορία (καθώς έχω άγνοια του συγκεκριμένου θέματος)

Π.χ. ας υποθέσουμε ότι βρίσκω με Aegean Γενεύη - Αθήνα και πίσω στα 140€
Ενώ η easyjet από Βασιλεία - Αθήνα και πίσω είναι στα 80€.

Η διαφορά των 60€ αξίζει για να πει κάποιος θα πάρω την Aegean?

Διαχρονικά μήπως έχει υπολογίσει κανείς πόσο κοστίζει το κάθε μίλι?

Π.χ. αν υπολογίσω ότι ταξιδεύοντας με την easyjet γλιτώνω 300 ευρώ το χρόνο ενώ αν ταξιδεύω με Aegean ξοδεύω 300 ευρώ περισσότερα, αλλά κερδίζω Χ ποσό από μίλια, ξέρουμε στα πόσα είμαστε break even? (π.χ. Χ μίλια = 300 ευρώ άρα είμαστε στο σημείο που μας είναι το ίδιο).

Ευχαριστώ,
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πετώντας με aegean κερδίζεις ότι δεν τρέχεις στο αεροδρόμιο της Βασιλείας αλλά πετάς από κει που σε βολεύει. Και ότι στατιστικά έχεις μικρότερη πιθανότητα για καθυστέρηση. Πόσο είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις γι αυτά;
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Βασικά με βολεύει η Βασιλεία γιατί είναι πιο κοντά εκεί που μένω.
Πάντως όσες φορές έχω πετάξει με easyjet δεν είχα καθυστέρηση (όχι πολλές, περίπου 15 φορές σε 2 χρόνια).
Απλά άλλη ήταν η ερώτηση, πως μπορώ να υπολογίσω το breakeven?

Δεν υπάρχει κάποιος fix κανόνας?

Του τύπου 500 μίλια 1 ευρώ ή κάτι τέτοιο? (τυχαία αναλογία έδωσα για παράδειγμα)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.908
Νομιζω οτι ειναι σχετικα απλος ο υπολογισμος αφου λες για σταθερο δρομολογιο. Υπολογιζεις στις ποσες των 140 ευρω πτησεις παιρνεις μια των 140 ευρω δωρο. Μονο που αν εξαργυρωσεις εξυπνα μπορεις με τα ιδια μιλια να εξοικονομησεις 300 ευρω η να προσθεσεις τιποτε ορφανα μιλια της υπολοιπης οικογενειας και να φτασεις πιο μακρια απο 140 το κερδος.
Και φυσικα για να εχεις συγκρισιμα ταξιδια πρεπει να προσθεσεις τα "κρυφα κοστη" οπως γευματα, καφε, ποτο, νερο που αν στραβοκαταπιεις πρεπει να αγορασεις στην easyjet, και φυσικα το κοστος μεταβασης στη Βασιλεια. Δεν νομιζω οτι η διαφορα ειναι 60 ευρω σε συγκρισιμα ταξιδια.
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αν δεν πας για χρυσές κάρτες κλπ, δεν υπάρχει λόγος να πληρώσεις ακτιβότερα για να πάρεις μίλια. Βγάλε όσα χρειάζεσαι με μια aegean bonus visa. Άντε μέχρι €10 για 1000 μίλια και πολλά λέω.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.748
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom