Ιταλία Προγραμματισμός ταξιδιου στην Σικελία

GiwtaMerlia

Member
Μηνύματα
87
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες-Άμστερνταμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική
Τα αξιοθέατα και στο Παλέρμο και στην Κατάνια καλύπτονται με 2 φουλ διήμερα. Θα πρότεινα να μοιράσετε διαμονή σε αστικά κέντρα και παραθαλάσσιες πόλεις, εφόσον σας παίρνει οικονομικά αφού στα παραθαλάσσια είναι πιο ακριβή. Ακριβώς όπως συμβαίνει κι εδώ το καλοκαίρι, δηλαδή.
Αγχώνομαι να χωρίσω κι άλλο τις διαμονές, γιατί δεν το έχω ξανακάνει για το εξωτερικό αλλά νομίζω με διάβασμα και ψάξιμο θα βρω τα κατάλληλα μέρη για να χωρίσουμε τις ημέρες. Ευχαριστώ πολύ!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Αγχώνομαι να χωρίσω κι άλλο τις διαμονές, γιατί δεν το έχω ξανακάνει για το εξωτερικό αλλά νομίζω με διάβασμα και ψάξιμο θα βρω τα κατάλληλα μέρη για να χωρίσουμε τις ημέρες. Ευχαριστώ πολύ!
Syracuse (2), Catania άντε (1) διανυκτέρευση μην πεις πως δεν πέρασες από εκεί, Taormina (2) ή αν σου φανεί ακριβή η διαμονή κλείσε στο παραθαλάσσιο Giardini-Naxos και από εκεί πας βόλτες το βραδάκι στην Taormina (ένα τσιγάρο δρόμος), Cefalu (3) και στο τέλος Palermo (2).

Σε όλα πας εύκολα και φθηνά με τρένα ή λεωφορεία, αν δεν θέλετε να νοικιάσετε αυτοκίνητο.
 

GiwtaMerlia

Member
Μηνύματα
87
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες-Άμστερνταμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική
Syracuse (2), Catania άντε (1) διανυκτέρευση μην πεις πως δεν πέρασες από εκεί, Taormina (2) ή αν σου φανεί ακριβή η διαμονή κλείσε στο παραθαλάσσιο Giardini-Naxos και από εκεί πας βόλτες το βραδάκι στην Taormina (ένα τσιγάρο δρόμος), Cefalu (3) και στο τέλος Palermo (2).

Σε όλα πας εύκολα και φθηνά με τρένα ή λεωφορεία, αν δεν θέλετε να νοικιάσετε αυτοκίνητο.
Καλημέρα, σκεφτόμουν το ίδιο περίπου
16-17 Συρακούσες
17-19 Κατάνια
19-21 Ταορμίνα-Μεσίνα
21-23 Τσεφαλού
23-26 Παλέρμο
Και να έχουμε ΙΧ Συρακούσες και Ταορμίνα-Μεσίνα ώστε να μη σκεφτόμαστε τη διαμονή ανάλογα με τα μέσα μεταφοράς, που θαρρώ (δεν έχω ξαναπάει προφανώς) δεν είναι τόσο εύκολη η μετακίνηση όπως μέσα στις μεγάλες πόλεις (Κατάνια/Παλέρμο)
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Καλημέρα, σκεφτόμουν το ίδιο περίπου
16-17 Συρακούσες
17-19 Κατάνια
19-21 Ταορμίνα-Μεσίνα
21-23 Τσεφαλού
23-26 Παλέρμο
Και να έχουμε ΙΧ Συρακούσες και Ταορμίνα-Μεσίνα ώστε να μη σκεφτόμαστε τη διαμονή ανάλογα με τα μέσα μεταφοράς, που θαρρώ (δεν έχω ξαναπάει προφανώς) δεν είναι τόσο εύκολη η μετακίνηση όπως μέσα στις μεγάλες πόλεις (Κατάνια/Παλέρμο)
Μεσίνα υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος που θες να πας, μείνε Ταορμίνα ή Giardini-Naxos ώστε να απολαύσεις παραλία και την πανέμορφη παραλία. Επίσης για εμένα βγάλε τις 2 ημέρες απτην Κατάνια και βάλε 2 στις Συρακούσες ώστε αφού θα έχετε αυτοκίνητο να πάτε και μία βόλτα προς το Noto.

Αλλά όλες οι πόλεις γίνονται άνετα με λεωφορεία ή τρένο, σίγουρα το αυτοκίνητο βολεύει περισσότερο αλλά να σκεφτείς και την κίνηση που θα έχει και που θα παρκάρετε.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Η μετακινηση ειναι πανευκολη με τρενα και λεωφορεια. Λιγη προσοχη σε μια...σχετικη ρευστοτητα των δρομολογιων το καλοκαιρι, λογω καθυστερησεων αλλα κατα τα αλλα παιχνιδακι. Η αναζητηση παρκινγκ θα σας δωσει λιγοτερες επιλογες σε δωματια και ισως σε καταλυματα πιο εξω απο το κεντρο των πολεων. Καπου κερδιζεις, καπου χανεις.
 

GiwtaMerlia

Member
Μηνύματα
87
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες-Άμστερνταμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική
Όταν λέτε ότι είναι εύκολη η μετακίνηση στις πόλεις αυτές, εννοείτε και για παραλία με μέσα μεταφοράς; Υπάρχει κάποια πόλη που να μη χρειάζεσαι μέσο (μαζικής ή Ι.Χ) ώστε να έχεις πρόσβαση σε κάποια παραλία; Τότε νομίζω ότι αξίζει να πληρώσουμε κάποια χρήματα παραπάνω για διαμονή σε Ταορμίνα ή Lido di Noto και Τσεφαλού και λιγότερα για μετακίνηση ή διαμονή σε Κατάνια/Παλέρμο
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Όταν λέτε ότι είναι εύκολη η μετακίνηση στις πόλεις αυτές, εννοείτε και για παραλία με μέσα μεταφοράς; Υπάρχει κάποια πόλη που να μη χρειάζεσαι μέσο (μαζικής ή Ι.Χ) ώστε να έχεις πρόσβαση σε κάποια παραλία; Τότε νομίζω ότι αξίζει να πληρώσουμε κάποια χρήματα παραπάνω για διαμονή σε Ταορμίνα ή Lido di Noto και Τσεφαλού και λιγότερα για μετακίνηση ή διαμονή σε Κατάνια/Παλέρμο
Απο ολα τα μερη που ειπες μονο η Cefalu εχει αστικη παραλια. Παλερμο ειναι πολυ καλη μεν, Mondello, αλλα μακρια με ΜΜΜ η ΙΧ. Κατανια ξεχασε το δραμα, κατι λεει Ταορμινα η giardini. Γενικα για παραλια ξεχασε τις μεγάλες πολεις κ βαλε πολυ Cefalu στο πρόγραμμα.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Πάντως δεν νομίζω πως είναι ιδιαίτερος κόπος να πάρεις το αστικό λεωφορείο και να φτάσεις μετά από λίγα λεπτά στο Mondello απ'το κέντρο του Palermo ή απ'την Toarmina στο Giardini/Naxos ή στα Mazzeo/Letojanni με την ατελείωτη παραλία.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πάντως δεν νομίζω πως είναι ιδιαίτερος κόπος να πάρεις το αστικό λεωφορείο και να φτάσεις μετά από λίγα λεπτά στο Mondello απ'το κέντρο του Palermo ή απ'την Toarmina στο Giardini/Naxos ή στα Mazzeo/Letojanni με την ατελείωτη παραλία.
Σωστα. Η τελευταια ερωτηση αφορουσε μερη χωρις χρηση ΜΜΜ. Για Παλερμο βεβαια εχω ενσταση. Το θρυλικο 806 για να διασχισει ολη την πολη, τα 13+ χιλιομετρα απο σταθμο, μπορει να κανει απο 30' εως και 60' χαλαρα τα ΣΚ..
 

GiwtaMerlia

Member
Μηνύματα
87
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες-Άμστερνταμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική
Απο ολα τα μερη που ειπες μονο η Cefalu εχει αστικη παραλια. Παλερμο ειναι πολυ καλη μεν, Mondello, αλλα μακρια με ΜΜΜ η ΙΧ. Κατανια ξεχασε το δραμα, κατι λεει Ταορμινα η giardini. Γενικα για παραλια ξεχασε τις μεγάλες πολεις κ βαλε πολυ Cefalu στο πρόγραμμα.
Ο λόγος που αρχικά σκεφτόμασταν να μείνουμε Κατάνια και Παλέρμο από 5 μέρες αντίστοιχα, ήταν γιατί κανένας μας δεν προτιμά τη βραδινή οδήγηση και προτιμούμε να μετακινηθούμε για "θάλασσα" και "τουρισμό" πάρα για τη νυχτερινή ζωή. Εκτός αν δεν υπάρχει νυχτερινή ζωή στην πόλη και όλοι προτιμούν άλλες παραλιακές περιοχές για διασκέδαση, όπως ανέφερες την Cefalu, οπότε όντως δεν αξίζει να μείνουμε Παλέρμο/Κατάνια
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ο λόγος που αρχικά σκεφτόμασταν να μείνουμε Κατάνια και Παλέρμο από 5 μέρες αντίστοιχα, ήταν γιατί κανένας μας δεν προτιμά τη βραδινή οδήγηση και προτιμούμε να μετακινηθούμε για "θάλασσα" και "τουρισμό" πάρα για τη νυχτερινή ζωή. Εκτός αν δεν υπάρχει νυχτερινή ζωή στην πόλη και όλοι προτιμούν άλλες παραλιακές περιοχές για διασκέδαση, όπως ανέφερες την Cefalu, οπότε όντως δεν αξίζει να μείνουμε Παλέρμο/Κατάνια
Ειναι σαν να λες να μεινω Αθηνα η Λουτρακι? Παρομοια η λειτουργια των τουριστικων πολεων αλλα κ των αποστασεων. Αυτα ειναι τα διδυμα Παλερμο-Τσεφαλου κ Κατανια-Ταορμινα. Εκαστος επιλέγει με τα γουστα του.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.686
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom