Ειναι ΟΚ το Booking.com?

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
και εγώ εκεί κάνω όλες τις κρατήσεις μου εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις που μπορεί να βρω κάπου αλλού αρκετά φθηνότερα.
Μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση όμως που στην ταξιδιωτική έρευνα δεν παίρνει ποσοστό στο ερώτημα από ποια site κλείνετε ξενοδοχεία.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Ναι το ειχα αναφερει, δεν περνει ποσοστα επειδη δεν υπηρχε σαν επιλογη στο ερωτημα. Και νομιζω οτι ειναι ισως το δευτερο πιο γνωστο.
Και εγω αυτο χρησιμοποιω κυριως για το προγραμμα ανταμοιβης στις 10 διανυκτερευσεις σου κανει μια δωρο (αξιας οσο ο μεσος ορος των προηγουμενων).
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Ενδεικτικά αφήνω αυτά εδώ:

https://www.trustpilot.com/review/www.hotels.com
https://www.trustpilot.com/review/www.booking.com
https://www.trustpilot.com/review/www.agoda.com

Το agoda ξεχωρίζει.
Θεωρώ ότι απλά ο κόσμος όταν τύχει η στραβή 1-2 φορές μετά αλλάζει και αυτό είναι ένας φαύλος κύκλος.
Επίσης όσο μεγαλώνει η αγορά για τις online booking platforms και οι ξενοδόχοι αποκτούν περισσότερες επιλογές, τόσο θα χαλαρώνουν οι όροι για τους ξενοδόχους.

Αν ο ξενοδόχος είναι αξιόπιστος και σοβαρός ακόμη και οι όροι να μην σε καλύπτουν θα σε βοηθήσει. Αντίθετα αν ο ξενοδόχος είναι γελοίος όσο και να τον πιέσει η κάθε πλατφόρμα θα πάει σε άλλη και δεν θα σε βοηθήσει.
 
Μηνύματα
626
Likes
2.872
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Προσπαθώ το τελευταίο διάστημα να δουλέψω με hotels και agoda (Booking fan here) και δεν με πείθουν.

Πραγματικά, για τους δυο προορισμούς που ψάχνω δεν έχω βρει καμία καλύτερη προσφορά και το εξοργιστικό είναι ότι αυτό που έχω κλείσει με 330€ στο booking, στο hotels παρουσιάζεται σε προσφορά από 1000€ σε 330€ το οποίο είναι μεγάλη κοροϊδία και φαντάζομαι γίνεται σε πολλά αλλά καταλύματα.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Προσπαθώ το τελευταίο διάστημα να δουλέψω με hotels και agoda (Booking fan here) και δεν με πείθουν.

Πραγματικά, για τους δυο προορισμούς που ψάχνω δεν έχω βρει καμία καλύτερη προσφορά και το εξοργιστικό είναι ότι αυτό που έχω κλείσει με 330€ στο booking, στο hotels παρουσιάζεται σε προσφορά από 1000€ σε 330€ το οποίο είναι μεγάλη κοροϊδία και φαντάζομαι γίνεται σε πολλά αλλά καταλύματα.
Για ποιο μέρος ψάχνεις? Έχω κλείσει πάρα πολλές φορές με hotels κυρίως Ασία και USA και πάντα ίδια ξενοδοχεία ήταν φτηνότερα στο Hotels. Προσθέτοντας και την προσφορά μιας νύχτας δώρο στις δέκα τότε έβγαινε ακόμη πιο φτηνά. Όμως μια φορά που έψαξα για Στρασβούργο δυσκολεύτηκα να βρω φθηνότερα στο hotels , παρόλα αυτά το προτίμησα γιατί είχα δώρο νύχτα.
 
Μηνύματα
626
Likes
2.872
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Για Πεκίνο και Σαγκάη ψάχνω. Το agoda και το hotels είναι γεμάτο με τεράστια ποσά διανυκτερευσεων που έχουν '60% εκπτωση' και φτάνουν στις τιμές τους booking.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Προσπαθώ το τελευταίο διάστημα να δουλέψω με hotels και agoda (Booking fan here) και δεν με πείθουν.

Πραγματικά, για τους δυο προορισμούς που ψάχνω δεν έχω βρει καμία καλύτερη προσφορά και το εξοργιστικό είναι ότι αυτό που έχω κλείσει με 330€ στο booking, στο hotels παρουσιάζεται σε προσφορά από 1000€ σε 330€ το οποίο είναι μεγάλη κοροϊδία και φαντάζομαι γίνεται σε πολλά αλλά καταλύματα.
Το τελευταίο έχω δει συχνά να συμβαίνει και στο booking πάντως. Αν κάποιος έχει τη προσφορά ως genius και δε ψάχνει για τους κωδικούς έξτρα έκπτωσης η τις τιμές μελών στις άλλες σελίδες το booking ίσως να το προτιμά για τη χρηστικότητα του. Άλλες όμως ιστοσελίδες μπορεί να βγουν ένα 10% χαμηλότερα για κάποια καταλύματα ειδικά αν κάποιος δεν έχει θέμα να προπληρώσει.
 

xristinag

Member
Μηνύματα
57
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα
Ρε παιδιά, επειδή πρότεινα στην ξαδέλφη μου μια πολύ καλή προσφορά που βρήκα στο Booking.com για ένα ξενοδοχείο στη Ρώμη και επειδή δεν έχω ξανακλείσει από Internet, είναι αξιόπιστο το site για να εμπιστευτείς τα στοιχεία της κάρτας σου. Επίσης, θα προβούν στην κράτηση ή θα γίνει σωστά η κράτηση ή θα πάει και δεν θα υπάρχει τίποτα?
Καλημερα! Νομιζω οτι οι περισσοτεροι πλεον μεσω booking κλεινουν την διαμονη. Την καρτα την ζητανε οντως για να οριστικοποιηθει η κρατησει παιζει ομως ρολο και η πολιτικη του καθε καταλυματος . Αν για παραδειγμα ζηταει προπληρωμη σου δεσμευουν τα λεφτα και λιγο καιρο πριν την αφιξη δηλαδη οταν τελιωσει η περιοδος δωρεαν ακυρωσεις μπορει να τα τραβηξουν. Εγω εχω μια προπληρωμενη που χρησιμοποιω για τετοιες περιπτωσεις και αν μου πουν να πληρωσω κατα την αφιξη και δινω την συγκεκριμενη καρτα που εχω μονο αυτα τα χρηματα για να ειμαι σιγουρη ...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Το τελευταίο έχω δει συχνά να συμβαίνει και στο booking πάντως. Αν κάποιος έχει τη προσφορά ως genius και δε ψάχνει για τους κωδικούς έξτρα έκπτωσης η τις τιμές μελών στις άλλες σελίδες το booking ίσως να το προτιμά για τη χρηστικότητα του. Άλλες όμως ιστοσελίδες μπορεί να βγουν ένα 10% χαμηλότερα για κάποια καταλύματα ειδικά αν κάποιος δεν έχει θέμα να προπληρώσει.
Κάποιο παράδειγμα η κάποιο όνομα από τις άλλες ιστοσελίδες;
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Κάποιο παράδειγμα η κάποιο όνομα από τις άλλες ιστοσελίδες;
Αυτές που αναφέρθηκαν. Και το hotels.com και το agoda έχουν για ορισμένα ξενοδοχεία φθηνότερες τιμές αν συνδεθεί κάνεις σαν μέλος και είτε μέσω newsletter τους είτε αν γίνει μια αναζήτηση online θα βρει κωδικούς για μια μικρή έξτρα έκπτωση.
 
Μηνύματα
626
Likes
2.872
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Και για όσους έχουν αμφιβολία ένα απλό τρανταχτό παράδειγμα..και για το οποίο δεν θα χρησιμοποιήσω ποτέ το hotels.

Τρομερή προσφορά χωρίς πρωινό, από 715 μόνο 290!

1.JPG


Ενώ στο booking

3.JPG

Ίδια τιμή και με πρωινό. Με genious πάει στα 246!

Το δωμάτιο είναι το ίδιο και ο ημερομηνίες επίσης.

Αν αυτό δεν είναι κοροϊδία, τι είναι?

Το παραπάνω είναι ένα από τα πολλά παραδείγματα.
 

Attachments

  • 57,5 KB Προβολές: 0

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Μεταξύ μας και το booking κάνει το ίδιο σε ξενοδοχείο. Έχω πετύχει κατάλυμα στο booking προσφορά από 1200 στα 650.
Δεν έχει σημασία όπου βρεις φτηνότερα κλεινεις.

Πάει και βάση περιοχής μερικές φορές.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.650
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom