Ιδέες για Νότια Πελοπόννησο

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.257
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ! Τώρα αξιώθηκα να τα δω! Θα επανέλθω αύριο για διευκρινισεις/αποριες. :):)
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.257
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
εγώ θα πρότεινα να επιλέξεις ένα νόμο . Βάζω πρώτο Μεσσηνία γιατί είμαι και από εκεί (φωτο από πολυλίμνιο) :bleh: , αλλά και γιατί εχεί πολλά διαφορετικά πράγματα να δεις .

Το ιδανικό αφού θα έχεις μια βδομαδα με σκ πριν μετά υποθέτω να το χωρίσεις

3 διανυκτερέυσεις Δυτική Μεσσηνία όπου μπορείς να δεις τα παρακάτω

- Πύλος , Κυπαρισσία , Γιάλοβα , Μαραθούπολη
- Παραλίες βοιδοκοιλια , Ρωμανό , Φοινικούντα, Περουλία αλλά μπορείς να πας και με καραβάκι στα ακατοίκητα Νησάκια Πρώτη κτλ
- Κάστρα Μεθώνη , Κορώνη , Νέστορα
- Καταρράκτες Γιαλοβα , Πολυλιμνιο , Νέδα

3 Μέρες Ανατολική Μεσσηνία

- Καραδαμύλη , Στούπα
- Παραλίες Στούπα , Φονέα , Καλογριάς

2 Διανυκτερευσεις Καλαμάτα ( καλύτερα στο τέλος για να έχεις και λιγότερο ταξίδι στο γυρισμό )

- Αρχαία Μεσσήνη , Κάστρο Καλαμάτας , Παλαιά Πόλη , Σιδηροδρομικό Πάρκο
Λοιπόν κι εγώ προς Μεσσηνία τείνω βάσει των όσων έχω διαβάσει ως τώρα. Οι μέρες δε νομίζω να είναι 9, αλλά περίπου 7 όπως το κόβω. Μου αναφέρεις πολλά ενδιαφέροντα μέρη και σε ευχαριστώ πολύ! Σίγουρα δεν θα τα δούμε όλα, αλλά παίρνω ιδέες και ψάχνω σε ποιά θα επικεντρωθούμε.

Συνυπογράφω για τα μέρη. Θα προσθέσω και το νησάκι Σαπιέντζα, πας από Μεθώνη.
Για πες για Σαπιέντζα! Είναι κατά βάση για μπάνιο ή έχει πράμα;
Ομορφα προγραμματα προτεινονται,αρκετα φιλοδοξα ομως..Ας υπολογισουμε πως θα βαρυνουν απο το φαγητο και σιγουρα θα θελουν να αραξουν..οποτε φτιαχνω για φιλους,δεν βλεπουν τελικα ουτε τα μισα...Τους πιανει μια ραστωνη,μια τεμπελια...θελουν μονο να κανουν μπανιο,να τρωνε και να γυριζουν τα μπαρακια..Ισως γινομαι κουραστικη αλλα η παλια μερια της Καλαματας γυρω απο αγιους Αποστολους ειναι πολυ ενδιαφερουσα.Μαγαζια,μπαρ και ωραια ατμοσφαιρα.Υπεροχη ειναι και η απεναντι απο την πολη περιοχη μεχρι το παραδοσιακο λιμανακι Κιτριες με τη φημισμενη ψαροταβερνα του και αρκετα χωρια στο δρομο..
Σε ευχαριστώ πολύ! Όχι, όχι, δεν είμαστε σε φάση παραλία-άραγμα-μάσα, θέλουμε να εξερευνήσουμε μέρη. Όταν θέλω άραγμα και ραστώνη επιλέγω το εξοχικό μου στην Κορινθία, μου έρχεται και πολύ φθηνότερα. ;)

Κορώνη Κορώνη Κορώνη!!! Φανταστικά. Και ωραίο φαγητό και βόλτα και παραλίες και φεύγεις για μονοήμερες και βράδυ μπαράκια καφέ φαγητό πάνω στη θάλασσα όλα. Και παραλίες με ξαπλώστρες και παραλίες που θα είσαι μόνος σου. Έχει από όλα.
Σε ευχαριστώ για την πρόταση!

Μια χαρά τα γραφεις .


Βάνα τα ίδια περίπου θα σου έλεγα και εγω . Με πρόλαβε ο παρισακτος.
Και μένα οι προτάσεις και η ιστορία του Παρίσακτου μου έδωσαν πολλές ιδέες βάσει αυτών που έχω στο μυαλό μου. :)
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Νομιζω η αρχαια Μεσσηνη και το καστρο της Μεθωνης ειναι απο τα αχαστα.Το Πολυλιμνιο ειναι εμπειρια,νωρις το πρωι και αθλητικο παπουτσι.Απο την αλλη πλευρα η πολυ ομορφη και πολυ ζωντανη τα τελευταια χρονια Καρδαμυλη..
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.257
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Νομιζω η αρχαια Μεσσηνη και το καστρο της Μεθωνης ειναι απο τα αχαστα.Το Πολυλιμνιο ειναι εμπειρια,νωρις το πρωι και αθλητικο παπουτσι.Απο την αλλη πλευρα η πολυ ομορφη και πολυ ζωντανη τα τελευταια χρονια Καρδαμυλη..
Τέλεια! Τόσα πολλά μέρη και ομορφιές σε ένα μικρό κομμάτι γης!
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
Νομιζω η αρχαια Μεσσηνη και το καστρο της Μεθωνης ειναι απο τα αχαστα.
Συμφωνώ. Θα προσέθετα όμως και το Νιόκαστρο της Πύλου και αυτό της Κορώνης. Τα προτείνω γιατί είναι από τα καλύτερα που έχουμε στην χώρα και σε αρκετά καλή κατάσταση.
Θέλω να επισημάνω επίσης ότι εφόσον υπάρχει χρόνος είναι κρίμα να φθάσει κάποιος στην Καρδαμύλη και να μην συνεχίσει προς Αρεόπολη, Δυρό, να μην ρίξει μιά γρήγορη βουτιά στο καταφύγι και να δει από το <<παράθυρο>> το υποθαλάσσιο σπήλαιο, την καρτποσταλική Βάθεια και να καταλήξει στο Ταίναρο.(μετά και από άλλες στάσεις φυσικά).
Για την καλύτερη κατανομή των διανυκτερεύσεων να πω επίσης ότι τα περισσότερα από αυτά τα ωραία που προτείνονται βρίσκονται, όπως κοιτάμε τον χάρτη, στο αριστερό πόδι και στην αριστερή πλευρά του μεσαίου.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
συμφωνω απολυτα..καστρο κορωνης μαλιστα κατοικειται...εχει μεσα σπιτια.επισης εχω αδυναμια στη βαθεια,τοπος με ιδιαιτερη αυρα...
 
Last edited:

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.257
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Συμφωνώ. Θα προσέθετα όμως και το Νιόκαστρο της Πύλου και αυτό της Κορώνης. Τα προτείνω γιατί είναι από τα καλύτερα που έχουμε στην χώρα και σε αρκετά καλή κατάσταση.
Θέλω να επισημάνω επίσης ότι εφόσον υπάρχει χρόνος είναι κρίμα να φθάσει κάποιος στην Καρδαμύλη και να μην συνεχίσει προς Αρεόπολη, Δυρό, να μην ρίξει μιά γρήγορη βουτιά στο καταφύγι και να δει από το <<παράθυρο>> το υποθαλάσσιο σπήλαιο, την καρτποσταλική Βάθεια και να καταλήξει στο Ταίναρο.(μετά και από άλλες στάσεις φυσικά).
Τι να πρωτοδιαλέξω δεν ξέρω! :p Κοίτα, Αρεόπολη και Διρό τα έχω σαν σίγουρα στο μυαλό μου, τώρα να φτάσουμε μέχρι και Ταίναρο μου παραφαίνεται φιλόδοξο, παρότι η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα να φωτογραφήσω τον υπέροχο φάρο του.
Για την καλύτερη κατανομή των διανυκτερεύσεων να πω επίσης ότι τα περισσότερα από αυτά τα ωραία που προτείνονται βρίσκονται, όπως κοιτάμε τον χάρτη, στο αριστερό πόδι και στην αριστερή πλευρά του μεσαίου.
Έννοια σου, ο χάρτης της Πελοποννήσου είναι νοερά καταγεγραμμένος στο μυαλό μου!
(geography geek γαρ και Πελοποννήσια η ίδια :p )

συμφωνω απολυτα..καστρο κορωνης μαλιστα κατοικειται...εχει μεσα σπιτια.
Ενδιαφέρον!
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
τώρα να φτάσουμε μέχρι και Ταίναρο μου παραφαίνεται φιλόδοξο, παρότι η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα να φωτογραφήσω τον υπέροχο φάρο του.
Εμείς είχαμε φθάσει Ταίναρο, σχετικά άνετα, έχοντας κάνει διανυκτέρευση στην Αρεόπολη. :)
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
να μην παραλειψω το χωριο της Βεργας στους προποδες του Ταυγετου που προσφερει την πιο ομορφη θεα της πολης και του μεσσηνιακου κολπου,φωτισμενου τα βραδυα,απο τα δυο ομορφα μαγαζια το Καστρακι και το Μετεωρο του φιλου Φιλανδριανου,ιδιαιτερα φροντισμενα και φιλοξενα..η θεα απο τις πολεμιστρες στο Καστρακι ,κοβει την ανασα.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Πωω Κιτριές τι μου θύμησες , εποχές 2005 κατεβαίναμε με τους γονείς μου σε φιλο που έκανε ψαροντούφεκο εκεί ή στο Πεταλίδι (απέναντι από την Καλαμάτα είχε εξοχικό) και θυμάμαι σε εκείνη την ταβέρνα τα έδινε και τα έψηνε. Το πιο φρέσκο ψάρι ever, να χτυπάς χταπόδι το μεσημέρι και το βράδυ να είναι στο πιάτο σου. Πριν τις Κιτριές δεν υπήρχε και ένα μεγάλο δεντροσπιτο? Στην στροφή του δρόμου νομίζω. (Μνήμη 15ετιας)

Επίσης στο Πεταλίδι στο βουνό υπήρχε η Κιβωτός, ταβέρνα με ντόπια κρέατα με θέα τον Μεσσηνιακό κόλπο. Επίσης το Καστράκι ήταν ωραίο μπαρ στην Καλαμάτα δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμη.


Η Μάνη ξεχώρισε και φέτος.

https://www.ethnos.gr/travel/44072_...r-toy-toyrismoy-poioi-einai-oi-top-proorismoi

Επίσης αν πας στο Γερολιμένα αξιζει να συνεχίσεις προς Πόρτο Κάγιο ή Μαρμάρι για μια βουτιά.
Επίσης επιβάλλεται καφέ στους Spilius (αν πας Αρεόπολη)

Μιας και μας βλέπω όλους με μάστερ στην Πελοπόννησο, να κάνω μια ερώτηση??
Κάπου έξω από το Πεταλίδι ή την Κορώνη υπήρχε ένα ναυάγιο (πλοίο βυθισμένο στην θάλασσα) στο οποίο για να φτάσεις , κατεβαίνεις σε ένα χωματόδρομο, έφτανες σε μια πολύ μικρή παραλία και μετά ήθελε 1-1:30 ώρα κολύμπι ήταν μετά την στροφή ενός κόλπου.
Πολύ καλοδιατηρημένο , μας είχαν πάει και με σκάφος ντόπιοι αλλά είχαμε πάει και με κολύμπι. Θα σκάσω αν δεν το θυμηθώ.
 
Last edited:

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Με φιλη κατσαμε στις Κιτριες στην ταβερνα και αμεσως πλευρισε το καικακι με φρεσκα τονακια που μολις εβγαλαν.Ψησαμε 2 χωρις τιποτα..μονο με το αλατι της θαλασσας...Την ταβερνα στο Πεταλιδι την εχω ακουστα αλλα δεν εχω παει.Το σπιτι στη στροφη ειναι το αγαπημενο μου...φαινεται δεντροσπιτο αλλα ειναι το μισο χτισμενο στην πλαγια και ειναι ονειρικο..ιδιαιτερα χειμωνα.Για το Καστρακι γραφω απο πανω...Οσο για το πορτο καγιο ,δεν μου λεει απολυτως τιποτα.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Ναι το είδα post για το καστράκι, απλά είχα σχεδόν έτοιμο το post και δεν το είχα κάνει publish.
Το Πόρτο Κάγιο δεν είναι στη Μεσσηνία (αν εννοείς "δεν μου λέει απολύτως τίποτα "με την έννοια της τοποθεσίας). Αν πάλι το λες με την έννοια της ομορφιάς, θεωρώ ότι από το συγκεκριμένο "πόδι" της Πελοποννήσου είναι από τους πιο ωραίους και γραφικούς κόλπους για μπάνιο.

Το ναυάγιο όμως δεν βρήκαμε πως το λένε και έχω σκάσει από χθες το βράδυ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.180
Μηνύματα
883.097
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom