Γαλλία Περιοχή διαμονής/Οικονομικά ξενοδοχεία στο Παρίσι

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εν τέλει και λόγω του ότι διάβασα για το πρώτο κάποιες κριτικές που με χάλασαν, όσον αφορά την καθαριότητα, έκλεισα στο δεύτερο (https://www.paris-hotel-yllen-eiffel.com/en/).
Βρίσκεται στην Rue de Vaugirard στο 15ο διαμέρισμα, η οποία αν έχω καταλάβει καλά είναι ένας μεγάλος εμπορικός δρόμος. Απέναντι από το ξενοδοχείο υπάρχει ο σταθμός Volontaires της 12ης γραμμής του μετρό. Υπάρχει κάτι ιδιαίτερο που θα πρέπει να προσέξω αναφορικά με την τοποθεσία και την ασφάλεια της περιοχής;
Να μην παχύνεις πάρα πολύ από τα φοβερά γλυκά του Pierre Herme στην επόμενη γωνία. Τίποτε άλλο.
 

Christos1968

Member
Μηνύματα
144
Likes
54
Καλησπερα,
Ταξιδευω αυριο για Παρίσι και ψαχνω οικονομικό δωματιο για ενα βραδυ σε ασφαλη περιοχή. Γνωρίζει καποιος κάτι να μου προτείνει?
ΕΥχαριστώ!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπερα,
Ταξιδευω αυριο για Παρίσι και ψαχνω οικονομικό δωματιο για ενα βραδυ σε ασφαλη περιοχή. Γνωρίζει καποιος κάτι να μου προτείνει?
ΕΥχαριστώ!!
Έχεις κάποια ειδική απαίτηση; Π.χ. να είναι εύκολη η πρόσβαση σε κάποιο σταθμό ή σε κάποιο αεροδρόμιο; Χρειάζεσαι πάρκιγκ;
Από το λίγο που κοίταξα, οι τιμές τελευταίας στιγμής για το Παρίσι αύριο είναι ΑΠΛΗΣΙΑΣΤΕΣ γενικά, πρέπει μάλλον να βρεις κάτι εκτός κέντρου ανάλογα τι θες να κάνεις (π.χ. ξενοδοχείο που συνήθως μένω με €65-75, για αύριο έχει €178).
 

Christos1968

Member
Μηνύματα
144
Likes
54
Ενα δωμάτιο για υπνο ψαχνω για μια βραδιά αν γινεται κεντρικά. Αφού η δουλειά μου θα είναι στο κέντρο. Απ οτι ειδα ομως δεννυοαρχει κατι φθηνό. Ουτε καν airbnb
 
Last edited by a moderator:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Παιδες, ποσο καλή/κακη ειναι η περιοχή γυρω απο το μετρό Porte de Clignancourt ;

(π.χ. ξενοδοχείο που συνήθως μένω με €65-75, για αύριο έχει €178)
Για πες καμία πρόταση στα 65-75 κοντά σε μετρό.

 
Last edited by a moderator:

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Παιδες, ποσο καλή/κακη ειναι η περιοχή γυρω απο το μετρό Porte de Clignancourt ;



Για πες καμία πρόταση στα 65-75 κοντά σε μετρό.
Όπααα τι έγινε? Αποφάσισες για Γαλλία τελικά? Επαρχία με δόση από Παρίσι?
 
Last edited by a moderator:

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Παιδες, ποσο καλή/κακη ειναι η περιοχή γυρω απο το μετρό Porte de Clignancourt ;
Μια από τις χειρότερες επιλογές στην Πόλη.


Για πες καμία πρόταση στα 65-75 κοντά σε μετρό.
Δες τα ibis Paris Avenue d'Italie 13eme και ibis Paris Bercy. Επίσης το Mercure Paris Gare de l'est Magenta ενίοτε βγάζει καλές τιμές.
(Από μνήμης τα γραφω, μπορεί να γράφω και κάτι λάθος στα ονόματα).
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Λοιπόν άρτι αφιχθεισα από Παρίσι να προτείνω ΑΣΥΖΗΤΗΤΙ την αλυσίδα ξενοδοχείων που έμεινα: Astotel... Συγκεκριμένα έμεινα στο https://en.astotel.com/hotel/123-sebastopol-en/overview Επέλεξα αυτό γιατί μου άρεσε πολύ το ντεκόρ χαχα.. κ εχει κ άριστες κριτικές..Ήταν από τα καλύτερα ξενοδοχεία που έχω μείνει πάντως κ σε αρκετά λογική τιμή σε σχέση με αλλα που κοίταγα στην Αριστερή όχθη πχ. Λίγο αρνητικό για μένα ήταν ότι το πρωινό δεν είχε ποικιλία κ 6 βράδια που έμεινα εκεί κάποια στιγμή βαρέθηκα τα ίδια κ τα ίδια... Κ παρόλο που είχα διαβάσει διάφορα περί κακόφημης περιοχής κ φασαρία κλπ δε με ενόχλησε τίποτα...Η περιοχή είχε πολλή ζωή εκει τριγύρω κ τίποτα δεν ήταν άσχημο εκτός από κάνα δυο στενά αλλά δε με ένοιαζε ιδιαίτερα να πάω προς τα κει βραδιάτικα.. Πολλοί πχ κολλάνε στην οδό Strasbourg st denis που όντως δεν ήταν κ από τις καλύτερες το λίγο που είδα, (αν κ δε καταλαβαινω τι σχεση εχει με τη sebastopol εδω που τα λέμε- ολόκληρο τετράγωνο τις χωρίζει κ παραπανω κ δεν είναι κ τόσο oh la la tragique κατα τη γνωμη μου-) αλλά έχει κ μια rue montorgueil κ μια rue rambuteau κάνα δεκάλεπτο απόσταση που πατσιζει

Αν ξαναπάω πάντως θα μείνω σε ένα από τα δύο τετραστερα της αλυσιδας στα Ηλύσια πεδία που έχει γιατι μου άρεσε περισσότερο η περιοχή εκεί ως πιο πελουσια χαχα

Η Astotel πάντως έχει κ φτηνότερα ξενοδοχεία 3 αστέρων με εξίσου άριστες κριτικές κ σε καλές περιοχές από ότι ειδα https://en.astotel.com/

Γενικά η αλυσίδα αυτή έχει νορμάλ τιμές για Παρίσι νομίζω κ τα ξενοδοχεία της έχουν χαρακτήρα, οχι σα μια συνηθισμένη ξενοδοχειακή αλυσίδα
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom