ΗΠΑ Επιπλέον προορισμός/εκδρομή από Νέα Υόρκη

DELIDEB

Member
Μηνύματα
70
Likes
102
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Με τέτοιες τιμές στα τρένα μήπως η ενοικίαση αυτοκινήτου ήταν καλύτερη λύση?
Το κοίταξα, για να πηγαίναμε και Woodbury αλλά δεν θέλαμε να μπλέξουμε με αυτοκίνητο το οποίο έβγαινε περισσότερα τελικά (ενοικίαση συν έξοδα για πάρκιν, κόστος καυσίμων κλπ) και σίγουρα θα μας ήταν ένα έξτρα άγχος. Επίσης πάμε λίγες μέρες και δεν ρίσκαρα να χάσουμε χρόνο λόγω κυκλοφοριακού. Αυτός ήταν ένας λόγος που δεν κλείσαμε λεωφορείο κι ας το βρίσκαμε 10$ ανά διαδρομή. Οι τιμές που κλείσαμε για τρένο μας κρατάνε εντός budget πάντως...
 
Last edited:

thalia tsif

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.090
Na σας βάλω στο τρυπακι να δείτε Σικάγο για διήμερο?125€ αεροπορικά. Woodbury αξίζει πολύ. Είναι ωραίο αν έχεις χρονο
 

Ppetran

Member
Μηνύματα
113
Likes
19
Νομίζω η Ουάσιγκτον είναι καλή επιλογή. Τώρα βλέπω ότι τα εισιτήρια του τρένου εχουν ανέβει στα 53$ (μονή διαδρομή) εμείς κλείσαμε 3 διαδρομές (Νέα Υόρκη - Ουάσιγκτον, Ουάσιγκτον - Φιλαδέλφεια και Φιλαδέλφεια - Νέα Υόρκη) με 98$ το άτομο.
Δες εδώ: https://www.amtrak.com/tickets-reservations
Πάντως το λεωφορείο ήταν πολύ φθηνότερο.
Τι ώρες θα ταξιδέψεις? τι πρόγραμμα έχεις για DC?
 

DELIDEB

Member
Μηνύματα
70
Likes
102
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Τι ώρες θα ταξιδέψεις? τι πρόγραμμα έχεις για DC?
Πρωί, γύρω στις 10:30 από Νέα Υόρκη και φτάνουμε γύρω στις 02:00 αν θυμάμαι καλά. Δεν έχω ιδιαίτερο πρόγραμμα ακόμη. Είχα ψάξει λίγο για Smithsonian, Καπιτώλιο κλπ αλλά θα πάμε χαλαρά και ο,τι βγει. Θα κάνουμε 1 διανυκτέρευση, οπότε θα δούμε εκείνες τις μέρες πως θα τα μοιράσουμε...
 

Ppetran

Member
Μηνύματα
113
Likes
19
Πόσο εκλεισες τα εισητήρια? Αυτη τη στιγμη εχουν 75$ ανα άτομο ανα διαδρομή!
 

iAkis

Member
Μηνύματα
130
Likes
280
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Έχουμε κανονίσει 10 βράδια τον Αύγουστο στη Νέα Υόρκη για πρώτη φορά.
Παρόλο που έχει πολλά πράγματα να δει κάποιος, θεωρώ ότι μας παίρνει να κάνουμε μια μονοήμερη κάπου (σχετικά) κοντά. Εκτός από Νιαγάρα που προτείνεται αρκετά αλλά δε με συγκινεί καθόλου η ιδέα, έχει κάποιος να προτείνει κάτι άλλο; Φιλαδέλφεια είδα ότι θα βόλευε αλλά και Ουάσινγκτον θα μπορούσε να βγει (ή το ένα ή το άλλο εννοώ). Πιστεύετε ότι έχει νόημα κάποια από τις 2; Είναι κάτι άλλο που θα μπορούσε να προταθεί;
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Έχουμε κανονίσει 10 βράδια τον Αύγουστο στη Νέα Υόρκη για πρώτη φορά.
Παρόλο που έχει πολλά πράγματα να δει κάποιος, θεωρώ ότι μας παίρνει να κάνουμε μια μονοήμερη κάπου (σχετικά) κοντά. Εκτός από Νιαγάρα που προτείνεται αρκετά αλλά δε με συγκινεί καθόλου η ιδέα, έχει κάποιος να προτείνει κάτι άλλο; Φιλαδέλφεια είδα ότι θα βόλευε αλλά και Ουάσινγκτον θα μπορούσε να βγει (ή το ένα ή το άλλο εννοώ). Πιστεύετε ότι έχει νόημα κάποια από τις 2; Είναι κάτι άλλο που θα μπορούσε να προταθεί;
Σχετικά κοντά είναι το Atlantic City, Μια παραλιακή μικρογραφία Las Vegas. Επίσης μπορείτε να πάτε μονοήμερη Ουάσινγκτον, προσπερνώντας τη Φιλαδέλφεια. Εγώ πήγα με τραίνο, φεύγοντας αρκετά πρωί και έξω απο το σιδηροδρομικο σταθμό πήρα το τουριστικό τραινάκι, οπότε με πήγε σε όλα τα αξιοθέατα.

Επίσης, αν σας ενδιαφέρουν τα ψώνια, μπορείτε να κάνετε μονοήμερη στο Woodbury (εκπτωτικό χωριό). Ειναι περίπου 1 ώρα απο ΝΥ, πας με λεωφορείο. Εδώ θα δεις δρομολόγια

Bus Ticket Fares | Coach USA
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Έχουμε κανονίσει 10 βράδια τον Αύγουστο στη Νέα Υόρκη για πρώτη φορά.
Παρόλο που έχει πολλά πράγματα να δει κάποιος, θεωρώ ότι μας παίρνει να κάνουμε μια μονοήμερη κάπου (σχετικά) κοντά. Εκτός από Νιαγάρα που προτείνεται αρκετά αλλά δε με συγκινεί καθόλου η ιδέα, έχει κάποιος να προτείνει κάτι άλλο; Φιλαδέλφεια είδα ότι θα βόλευε αλλά και Ουάσινγκτον θα μπορούσε να βγει (ή το ένα ή το άλλο εννοώ). Πιστεύετε ότι έχει νόημα κάποια από τις 2; Είναι κάτι άλλο που θα μπορούσε να προταθεί;
Ουάσινγκτον είναι καλή επιλογή.
 

iAkis

Member
Μηνύματα
130
Likes
280
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Ευχαριστώ πολύ.
Για Ουάσιγκτον μας βλέπω. Και το Atlantic City θα έχει την πλάκα του αλλά νομίζω στην Ουάσινγκτον θα περάσουμε πιο καλά.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.074
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
@iAkis ωραία η Ουάσιγκτον αλλά μια που θα πας καλοκαίρι σου δίνω σαν ιδέα και τα Hamptons.. Southampton, Montauk κυρίως... Είναι λίγο πιο κοντά από Ουάσιγκτον. Θα γίνεται χαμός από κόσμο βέβαια αλλά φαίνεται ωραία εκδρομή.. How to Get from NYC to the Hamptons (EASY TO FOLLOW GUIDE) - Your Brooklyn Guide

Και στις δύο περιπτώσεις πάντως θα ήταν καλό να κάνεις έστω μία διανυκτέρευση νάσαι πιο χαλαρός
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Ευχαριστώ πολύ.
Για Ουάσιγκτον μας βλέπω. Και το Atlantic City θα έχει την πλάκα του αλλά νομίζω στην Ουάσινγκτον θα περάσουμε πιο καλά.
Αν μπορείς να βάλεις και μια διανυκτέρευση ακόμη καλύτερα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Washington, με τουλάχιστον μια διανυκτέρευση, έχω θα έβαζα 2. Μια πλήρης εβδομάδα στη ΝΥ εμένα μου αρκεί.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.726
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom