Λέσβος Μικρά και σκόρπια tips για τη Λέσβο

xanthi3

Member
Μηνύματα
72
Likes
89
Οι διαδρομές είναι μεγάλες και νομιζω για τον χρόνο που διαθέτετε είναι πολύ κουραστικά όλα μαζί..Πλωμάρι δεν έχω πάει..
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Οι διαδρομές είναι μεγάλες και νομιζω για τον χρόνο που διαθέτετε είναι πολύ κουραστικά όλα μαζί..Πλωμάρι δεν έχω πάει..
Γενικά δεν είμαστε του αραγματος, π.χ. πρώτη μέρα λέμε να πάμε Αγιασο μεχρι το απόγευμα ή μεσημέρι μετα ισως Πλωμαρι και επιστροφη Μονη Αγ. Ραφαήλ και το βράδυ Μυτιλήνη. Δευτερη μερα Μονη Ταξιαρχών, μετα Συκαμινεα, Μολυβο, Πέτρα, Καλλονή και βράδυ Μυτιλήνη. Τρίτη μερα η οποια θα ειναι μέχρι το απόγευμα, Λουτρά Θέρμης και ξεναγηση Μυτιλήνη. Αν έχετε να προτείνεται κατι άλλο, χαρά μου..
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Αν είστε της γύρας, το Πλωμάρι μου αρέσει πολύ. Να το επισκεφτείτε και να κάνετε και μπάνιο στον Αγ. Ισίδωρο ή στο Τάρτι.
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Γενικά δεν είμαστε του αραγματος, π.χ. πρώτη μέρα λέμε να πάμε Αγιασο μεχρι το απόγευμα ή μεσημέρι μετα ισως Πλωμαρι και επιστροφη Μονη Αγ. Ραφαήλ και το βράδυ Μυτιλήνη. Δευτερη μερα Μονη Ταξιαρχών, μετα Συκαμινεα, Μολυβο, Πέτρα, Καλλονή και βράδυ Μυτιλήνη. Τρίτη μερα η οποια θα ειναι μέχρι το απόγευμα, Λουτρά Θέρμης και ξεναγηση Μυτιλήνη. Αν έχετε να προτείνεται κατι άλλο, χαρά μου..
Αν δεν έχεις κάποιο λόγο να πας, δε θα πρότεινα Αγ.Ραφαηλ. Και ωραίο μοναστήρι δεν είναι και εκεί κοντά δεν έχει κάτι. Όπως και στα Λουτρά Θέρμης δεν έχει κάτι. Για κοντά στη Μυτιλήνη δες για μπάνιο σε Αγ Ερμογένη ή Χαραμίδα.Καφε στο Καγιανη με θέα την πόλη.Γυρο κοτόπουλο στο κάτι ψήνεται και βόλτα στην προκυμαία και στο λιμενο βραχίονα.Επισης δείτε για θερμά λουτρά στη Γερα ή βόλτα για καφε.Αν είστε τυχεροί μπορεί να πετύχετε βραδινή συναυλία στο καστρο
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Αν είστε της γύρας, το Πλωμάρι μου αρέσει πολύ. Να το επισκεφτείτε και να κάνετε και μπάνιο στον Αγ. Ισίδωρο ή στο Τάρτι.
Τάρτι για την καλύτερη παραλία του νησιού!
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Στην Ερεσο αξιζει να πας? Η διαμονή μας θα είναι πολυ μικρη (2,5) μερες. Σκεφτομαστε να μην παμε απο εκεινη την μερια και να γυρισουμε ολο το ανατολικό νησί
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Στην Ερεσο αξιζει να πας? Η διαμονή μας θα είναι πολυ μικρη (2,5) μερες. Σκεφτομαστε να μην παμε απο εκεινη την μερια και να γυρισουμε ολο το ανατολικό νησί
Είναι μεγάλη και δύσκολη σχετικά διαδρομή. Στην περίπτωση σας μάλλον δε θα πήγαινα. Δείτε Μόλυβο Αγιάσο Συκαμνια και Μυτιλήνη. Κάπου νομίζω έχω γράψει ένα ποστ για τις διαδρομές.
 

xanthi3

Member
Μηνύματα
72
Likes
89
Προσωπικά δεν θα έβαζα την Πέτρα στο πρόγραμμα καθώς δεν έχει να δείτε κάτι εκτός από την Εκκλησία.. Στην Καλλονή επίσης δε νομίζω ότι χρειάζεται να αφιερώσετε χρόνο.. Η τρίτη μέρα μου φαίνεται καλή αλλά η πρώτη αρκετά φορτωμένη και δεν ξέρω με τις αποστάσεις πώς θα σας βγει.. Στο Πλωμάρι έχει μουσείο για το ούζο - ενδιαφέρουσα επίσκεψη..Να έχετε υπόψιν σας και να επιβεβαιώσετε τις ώρες επισκεψιμότητας στις μονές..
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Προσωπικά δεν θα έβαζα την Πέτρα στο πρόγραμμα καθώς δεν έχει να δείτε κάτι εκτός από την Εκκλησία.. Στην Καλλονή επίσης δε νομίζω ότι χρειάζεται να αφιερώσετε χρόνο.. Η τρίτη μέρα μου φαίνεται καλή αλλά η πρώτη αρκετά φορτωμένη και δεν ξέρω με τις αποστάσεις πώς θα σας βγει.. Στο Πλωμάρι έχει μουσείο για το ούζο - ενδιαφέρουσα επίσκεψη..Να έχετε υπόψιν σας και να επιβεβαιώσετε τις ώρες επισκεψιμότητας στις μονές..
Στις Μονες είναι απο το πρωί μεχρι την δυση του ηλιου.
Με τους πρόσφυγες υπάρχει κανενα θεμα στο νησι ή είναι ολα ησυχα?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Με τους πρόσφυγες υπάρχει κανενα θεμα στο νησι ή είναι ολα ησυχα?
Μετά τον ξυλοδαρμό τους στην πλατεία Σαπφούς πέρυσι τον Απρίλιο και τον πρώην κατάδικο που πυροβόλησε έναν ανήλικο, όλα είναι ήσυχα. Δύσκολες συνθήκες διαβίωσης για τους πολλούς και ναυάγια γίνονται ακόμα βέβαια. Άλλοι 7 νεκροί την προηγούμενη εβδομάδα.
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Προσωπικά δεν θα έβαζα την Πέτρα στο πρόγραμμα καθώς δεν έχει να δείτε κάτι εκτός από την Εκκλησία.. Στην Καλλονή επίσης δε νομίζω ότι χρειάζεται να αφιερώσετε χρόνο.. Η τρίτη μέρα μου φαίνεται καλή αλλά η πρώτη αρκετά φορτωμένη και δεν ξέρω με τις αποστάσεις πώς θα σας βγει.. Στο Πλωμάρι έχει μουσείο για το ούζο - ενδιαφέρουσα επίσκεψη..Να έχετε υπόψιν σας και να επιβεβαιώσετε τις ώρες επισκεψιμότητας στις μονές..
Επιστρέφω από το ταξίδι μου στην Μυτιλήνη και θα συμφωνήσω μαζί σου για την Καλλονή αλλα θα διαφωνήσω για την Πέτρα όπου ήταν η ευχάριστη έκπληξη. Το μόνο αρνητικό ήταν που κατσαμε μονο 3 μέρες. Ενα φανταστικό νησί με τέλειο οδικό δίκτυο παρόλο τις μεγάλες αποστάσεις. Οικονομικό και ασφαλέστατο. Ειμασταν επιφυλακτικοι πριν πάμε λόγω των λαθρομεταναστών αλλά δεν έχουν ενοχλεισει κανεναν ντοπιο ή τουριστα, μονο στους καταβλισμους μαλωνουν μεταξύ τους. Νομίζω θα πρέπει να περασει προς τα εξω απο το Υπουργείο Τουρισμού η εικόνα οτι είναι ΟΚ η Μυτιλήνη για τους τουρίστες και οι καταυλισμοι είναι σε σημεια που δεν φαίνονται ουτε εμποδίζουν την εικόνα του νησιου.
 

Tracer

Member
Μηνύματα
64
Likes
108
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βολιβία Χιλή Αργεντινή
Επιτέλους ήρθαμε στο όμορφο νησί! Μένουμε στην Πέτρα στο Gaea Garden Studios σε ένα από τα τρία ανεξάρτητα σπιτάκια. Το φαγητό στο γυναικείο συνεταιρισμό είναι καταπληκτικό. Η παραλία καλή, το μόνο αρνητικό είναι ότι περνάει ο δρόμος για Μόλυβο κι έχει μονίμως φασαρία. Η Άναξος πολύ ωραία παραλία. Ερεσός για μπάνιο τέρμα δεξιά σε ενα εγκατελειμενο beach bar που έχει τέλεια σκιά και ησυχία. Καφέ και σάντουιτς στο parasol, έθνικ μαγαζάκι με πολύ ωραία ατμόσφαιρα και μουσική. Φαγητό στο σίγρι στο cavo doro ολόφρεσκα ψάρια και θαλασσινά. Η θέα από το καφε βυζαντινό δίπλα στο κάστρο του Μόλυβου ανεπανάληπτη, ειδικά το ηλιοβασίλεμα. Σήμερα κάνουμε μπάνιο στα βατερά και μετά θα πάμε στην Αγιάσο. Νοικιάσαμε αυτοκίνητο από το easy car lesvos. Ευχαριστώ όλους τους φίλους που έγραψαν πληροφορίες για τη Λέσβο!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.826
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom