Τουρκία Ταξίδι στην Τουρκία με αυτοκίνητο

vasiliss

Member
Μηνύματα
918
Likes
8.352
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Καλησπέρα σε ολα τα παιδιά του forum και Χρονια Πολλα!

Σκεφτόμαστε με παρέα τώρα τις γιορτές να παμε Τουρκια και είτε να πάρουμε μαζί δικό μας αμάξι είτε να νοικιάσουμε κάποιο εκεί.

Η ερώτηση μου είναι η εξής και θα μου ήταν πολύ χρήσιμη η εμπειρία σας αν έχετε κάνει στο παρελθόν κάτι παρόμοιο. Γνωρίζετε αν πρέπει να έχουμε διεθνές δίπλωμα για να πάρουμε δικό μας αμάξι ή να νοικιάσουμε κάποιο εκεί ή αν αρκεί το νέο ελληνικό δίπλωμα (δλδ η ροζ "πιστωτική" κάρτα). Επίσης αν ΠΡΕΠΕΙ οπωσδήποτε να βγει διεθνές δίπλωμα, πως μπορούμε εμείς που είμαστε σε νησί να την προμηθευτούμε; Γιατί γραφεία ΕΛΠΑ βλέπω μόνο Αθήνα/Θεσσαλονίκη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο και τη βοήθειά σας.
Θα σου πω τη δική μου εμπειρία, που είναι όμως πριν από 5 χρόνια. Ταξιδέψαμε με το ροζ χάρτινο δίπλωμα. Σε τροχονομικο έλεγχο δεν μας είπαν κάτι, αντιθέτως οταν ειδαν οτι είμαστε Έλληνες δεν κοιταξαν κατι αλλο και μας εδιωξαν . Φαντάζομαι ότι με το νεο διπλωμα θα είστε οκ. Ψάξτε το όμως λίγο ακόμη.
 

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Kόστα Ρίκα
ΜΟυ τη βάρεσε κ εμένα μπας τον αυγουστο πεταχτώ απο Χιο ως την Καππαδοκία που την έχω απωθημένο. Με το αμάξι μου. Τι γνώμη έχετε για ασφαλεια, αντιμετώπιση, δρόμους, διόδια, καύσιμα ?
 

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
ΜΟυ τη βάρεσε κ εμένα μπας τον αυγουστο πεταχτώ απο Χιο ως την Καππαδοκία που την έχω απωθημένο. Με το αμάξι μου. Τι γνώμη έχετε για ασφαλεια, αντιμετώπιση, δρόμους, διόδια, καύσιμα ?
Πριν λίγες μέρες επιστρέψαμε από Τουρκία. Είχαμε νοικιάσει αυτοκίνητο και από Κουσάντασι και κάναμε την διαδρομή των μικρασιατικών παραλίων, από Σμύρνη μέχρι Φέτχιγιε, περίπου 2000 χλμ.
Γι αυτήν την περιοχή μπορώ να μιλήσω για τούς δρόμους, αλλά υποθέτω ότι κάπως έτσι πρέπει να είναι δε όλα τα τουριστικώς (τουλάχιστον) ανεπτυγμένα μέρη στην Τουρκία.
1. Οι δρόμοι ήταν σε καλή έως άριστη κατάσταση. Οι περισσότεροι εθνικοί ή κεντρικοί δρόμοι καινούργιοι.
2. Εχουν εξαιρετική σήμανση , με το πορτοκαλί πολύ πρίν τα φανάρια, για να σε ειδοποιούν έγκαιρα.
3. Προστασία στα επικίνδυνα ή δύσκολα σημεία, με οδόστρωμα πού σε υποχρεώνει να μειώσεις ταχύτητα.
4. Διόδια συναντήσαμε ελάχιστα. Ρωτήστε όμως, ίσως χρειάζεται κάποια προπληρωμένη κάρτα γι'αυτό. Εμας μας τα κάλυψε η εταιρεία ενοικιάσεως.
5. ΠΡΟΣΟΧΗ: Δεν έχουν συχνά χώρους πάρκινγκ στους αυτοκινητοδρόμους. Αυτό είναι ένα μεγάλο πρόβλημα, αν θέλεις να σταματήσεις κάπου για όποιον λόγο.
6. Άλλη μία ΠΡΟΣΟΧΗ σε ποιόν δρόμο μπαίνετε, γιατί αν κάνετε λάθος και θέλετε να γυρίσετε πίσω, θα χρειαστεί να διανύσετε μερικές δεκάδες χιλιόμετρα για να βρείτε αναστροφή.
7. Βενζινάδικα υπάρχουν συχνά κατά μήκος των δρόμων.
8. Η βενζίνη κοστίζει 1 ευρώ ( με την ισοτιμία 1ευρώ=7 λίρες)
Τέλος, ελέγξτε και το κόστος να περάσετε το δικό σας αυτοκίνητο . Ισως είναι προτιμότερο να νοικιάσετε και να έχετε αυτοκίνητο με τούρκικες πινακίδες. Εμας η ενοικίαση για ένα μικρό (1400cc) αυτοκίνητο μας στοίχησε συνολικά (μαζί με το GPS) 258 ευρώ για 15 ημέρες (Μάϊος 2019)
Καλά να περάσετε.
 

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Kόστα Ρίκα
Πριν λίγες μέρες επιστρέψαμε από Τουρκία. Είχαμε νοικιάσει αυτοκίνητο και από Κουσάντασι και κάναμε την διαδρομή των μικρασιατικών παραλίων, από Σμύρνη μέχρι Φέτχιγιε, περίπου 2000 χλμ.
Γι αυτήν την περιοχή μπορώ να μιλήσω για τούς δρόμους, αλλά υποθέτω ότι κάπως έτσι πρέπει να είναι δε όλα τα τουριστικώς (τουλάχιστον) ανεπτυγμένα μέρη στην Τουρκία.
1. Οι δρόμοι ήταν σε καλή έως άριστη κατάσταση. Οι περισσότεροι εθνικοί ή κεντρικοί δρόμοι καινούργιοι.
2. Εχουν εξαιρετική σήμανση , με το πορτοκαλί πολύ πρίν τα φανάρια, για να σε ειδοποιούν έγκαιρα.
3. Προστασία στα επικίνδυνα ή δύσκολα σημεία, με οδόστρωμα πού σε υποχρεώνει να μειώσεις ταχύτητα.
4. Διόδια συναντήσαμε ελάχιστα. Ρωτήστε όμως, ίσως χρειάζεται κάποια προπληρωμένη κάρτα γι'αυτό. Εμας μας τα κάλυψε η εταιρεία ενοικιάσεως.
5. ΠΡΟΣΟΧΗ: Δεν έχουν συχνά χώρους πάρκινγκ στους αυτοκινητοδρόμους. Αυτό είναι ένα μεγάλο πρόβλημα, αν θέλεις να σταματήσεις κάπου για όποιον λόγο.
6. Άλλη μία ΠΡΟΣΟΧΗ σε ποιόν δρόμο μπαίνετε, γιατί αν κάνετε λάθος και θέλετε να γυρίσετε πίσω, θα χρειαστεί να διανύσετε μερικές δεκάδες χιλιόμετρα για να βρείτε αναστροφή.
7. Βενζινάδικα υπάρχουν συχνά κατά μήκος των δρόμων.
8. Η βενζίνη κοστίζει 1 ευρώ ( με την ισοτιμία 1ευρώ=7 λίρες)
Τέλος, ελέγξτε και το κόστος να περάσετε το δικό σας αυτοκίνητο . Ισως είναι προτιμότερο να νοικιάσετε και να έχετε αυτοκίνητο με τούρκικες πινακίδες. Εμας η ενοικίαση για ένα μικρό (1400cc) αυτοκίνητο μας στοίχησε συνολικά (μαζί με το GPS) 258 ευρώ για 15 ημέρες (Μάϊος 2019)
Καλά να περάσετε.
Ωραίοςςςςςς.....
Αυτό με τις τούρκιες πινακίδες το λες επειδή είδες κάτι ή απλά το υποθέτεις?
Απλά πιο φθηνά μου βγαίνει να πάρω το δικό μου απο το να γυρνάω με άλλο. Εγώ 5,6 μέρες θέλω να πάω μόνο. Να κάτσω κ 3,4 μέρες Χίο να ξεκουραστώ.
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Δεν υπάρχει κάποιο εξτρά κόστος για να μπει ένα ελληνικό ΙΧ στην Τουρκία, είναι δωρεάν (μόνο πράσινη κάρτα χρειάζεται, την οποία ούτως ή άλλως οι περισσότερες ασφαλιστικές την παρέχουν δωρεάν). Το μόνο πρόβλημα όταν πας από νησί και όχι από τον Έβρο είναι ότι πρέπει να επιβαρυνθείς με το εισιτήριο του ΙΧ στο φέρρυ.

Επίσης από την εμπειρία δεκάδων ταξιδιών μου με ελληνικό ΙΧ στην Τουρκία ποτέ δεν υπήρξε πρόβλημα με τις ελληνικές πινακίδες, ούτε κατά διάνοια.

Στο thread αυτό: https://www.travelstories.gr/commun...τινουπολη-οδικως-απο-θεσσαλονικη.58616/page-4

θα βρείτε αρκετές λεπτομέρειες.
 

romeohellas

Member
Μηνύματα
108
Likes
60
λοιπον μολις γυρισα απο τουρκια 4000χιλ εντος τουρκιας παραλια νοτια παραλια καππαδοκια αγλυρα πολη κτλ απο τα συνορα σταματησα σε ολα τα βενζιναδικα πουθενα hgsστην σμυρνη μου ειπαν οπου ρωτουσα περνα ετσι κανενα προβλημα τελικα βρηκα πριν απο τον αυτοκινητοδρομο στη σμυρνη 63,5 λιρες το αυτοκολλητο με 50 λιρες για διοδια αρα κοστος αυτοκολητου 13,5 ίρες πουθενα δεν εχει μπαρες απλα βλεπει και αφαιρει μετα αγκυρα ,κωνσταντινουπολη περνουσαμε ουτε ξερω ποσααφαιρουσαν παντως πουθενα δεν συναντησαμε μπαρες οποτε και να μην ειχαμε βγαλει δεν θα ετρεχε μαλλον τιποτα δεν ειναι για τα χρηματα ειναι για το τρεξιμο αααααααα οι υπογραφες που εβαλα στο βενζιναδικο για να το περασουν στη σελιδα του ταχυδρομειου τους στο φυλλαδιο τοσες δεν εχω βαλει τοσα χρονια σε ολες τις τραπεζες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
918
Likes
8.352
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
λοιπον μολις γυρισα απο τουρκια 4000χιλ εντος τουρκιας παραλια νοτια παραλια καππαδοκια αγλυρα πολη κτλ απο τα συνορα σταματησα σε ολα τα βενζιναδικα πουθενα hgsστην σμυρνη μου ειπαν οπου ρωτουσα περνα ετσι κανενα προβλημα τελικα βρηκα πριν απο τον αυτοκινητοδρομο στη σμυρνη 63,5 λιρες το αυτοκολλητο με 50 λιρες για διοδια αρα κοστος αυτοκολητου 13,5 ίρες πουθενα δεν εχει μπαρες απλα βλεπει και αφαιρει μετα αγκυρα ,κωνσταντινουπολη περνουσαμε ουτε ξερω ποσααφαιρουσαν παντως πουθενα δεν συναντησαμε μπαρες οποτε και να μην ειχαμε βγαλει δεν θα ετρεχε μαλλον τιποτα δεν ειναι για τα χρηματα ειναι για το τρεξιμο αααααααα οι υπογραφες που εβαλα στο βενζιναδικο για να το περασουν στη σελιδα του ταχυδρομειου τους στο φυλλαδιο τοσες δεν εχω βαλει τοσα χρονια σε ολες τις τραπεζες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Υπάρχει μία εφαρμογή της HGS που αν βάλεις τον αριθμό του αυτοκινήτου σου δείχνει το υπόλοιπο σου. Το ανακάλυψα πρόσφατα, ψάχνοντας να δω αν το αυτοκόλλητο που είχα βάλει το 2013 ισχύει ακόμη και μου έδειχνε υπόλοιπο 27 λίρες νομίζω!!!
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
918
Likes
8.352
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
λοιπον μολις γυρισα απο τουρκια 4000χιλ εντος τουρκιας παραλια νοτια παραλια καππαδοκια αγλυρα πολη κτλ απο τα συνορα σταματησα σε ολα τα βενζιναδικα πουθενα hgsστην σμυρνη μου ειπαν οπου ρωτουσα περνα ετσι κανενα προβλημα τελικα βρηκα πριν απο τον αυτοκινητοδρομο στη σμυρνη 63,5 λιρες το αυτοκολλητο με 50 λιρες για διοδια αρα κοστος αυτοκολητου 13,5 ίρες πουθενα δεν εχει μπαρες απλα βλεπει και αφαιρει μετα αγκυρα ,κωνσταντινουπολη περνουσαμε ουτε ξερω ποσααφαιρουσαν παντως πουθενα δεν συναντησαμε μπαρες οποτε και να μην ειχαμε βγαλει δεν θα ετρεχε μαλλον τιποτα δεν ειναι για τα χρηματα ειναι για το τρεξιμο αααααααα οι υπογραφες που εβαλα στο βενζιναδικο για να το περασουν στη σελιδα του ταχυδρομειου τους στο φυλλαδιο τοσες δεν εχω βαλει τοσα χρονια σε ολες τις τραπεζες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Όταν βρεις χρόνο, γράψε λίγα λόγια για το ταξίδι σου. Κάτι παρόμοιο ετοιμάζω για του χρόνου. ;)
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
303
Likes
204
Επίσης να μπορείς μέσω ίντερνετ να δεις εαν έχεις κάποια οφειλή σε κάποιο διόδιο. Αυτό που λες δεν ισχύει ακριβώς ότι και να μην έβγαζες γιατί άκου πως πάει το θέμα τουλάχιστον στην θεωρία. Μπορείς να μην βγάλεις και έχεις 7 ημέρες να βγάλεις περνώντας ελεύθερα από τα διόδια και όταν βγάλεις θα αφαιρεθεί από τα 50 το αντίστοιχο ποσό. Επίσης έχεις την δυνατότητα να πληρώσεις μέσω ίντερνετ χωρίς να βγάλεις την κάρτα αλλά με το αντίστοιχο πρόστιμο - προσαύξηση. Μετά τις 7 ημέρες εαν δεν έχεις πληρώσει τότε κατά την έξοδο από την χώρα σε υποχρεώνουν να το πληρώσεις αλλιώς απαγορεύεται η έξοδος. Αντίστοιχα εαν έχεις βγει την επόμενη φορά απαγορεύεται η είσοδος μέχρι την εξόφληση της οφειλής.
 

romeohellas

Member
Μηνύματα
108
Likes
60
βενζινη 1,05 παμφθηνα ολα δρομοι ταχειας κυκλοφοριας παντου θελει λιγη προσοχη μονο γιατι οδηγουν λιγο τρελλα τσανακαλε καραβι αυτοκινητο 4 ατομα 8 -10 ευρω αιβαλι -σμυρνη -κουσαντασι-παμμουκαλε-ατταλεια -ικονιο -ακσαραυ-καππαδοκια-αγκυρα-κωνσταντινουπολη ουρα στα συνορα 4 χιλιομετρα 10 ωρες ταλαιπωρια αυτο γινεται καθε αυγουστο μας ειπαν στα συνορα .............επανερχομαι συντομα με περιγραφη ασφαλεια παντου οπως παντου εχει παρκινγκ διοδια μονο στους αυτοκινητοδρομους παντως χωρις μπαρες παμφηνο φαγητο στα μουσεια τους σχεδον ολα εισοδο 42 λιρες αααα και στους ελεγχους που κανει η στρατοχωροφυλακη στους δρομους μολις βλεπαν τις πινακιδες μας αφηναν και φευγαμε αμεσως κανενα προβλημα πουθενα
 
Last edited:

Stefani@

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα! Σκεφτόμαστε να ταξιδέψουμε οικογενειακώς με ένα 7χρονο και ένα 10χρονο στα παράλια της Τουρκίας από τη Θεσσαλονίκη οδικώς. Κάθε συμβουλή για το πώς και το που θα ήταν καλοδεχούμενη
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.366
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom