Βιετνάμ Βιετνάμ,πολλές απορίες...

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
το Βιετναμ χρειαζεται το λιγοτερο 15 μερες για να το ευχαριστηθεις κ να προλαβεις να δεις ολα τα βασικα μερη!
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Καλησπέρα παιδιά,
κανονίζουμε με την γυναίκα ταξίδι στο Βιετνάμ στα μέσα Νοεμβρίου(δεν έχουμε κλείσει ακόμα εισιτήρια).
Δυστυχώς είναι 11 μέρες άρα 9 ολόκληρες εκεί.
Σκεφτόμαστε το εξής πρόγραμμα:
5 μέρες βόρειο Βιετνάμ με 4 διανυκτερεύσεις Ανόι με μία εκδρομή Νινχ Μπινχ και 1 διανυκτέρευση Χαλονγκ Μπέι.
4 διανυκτερεύσεις Χο Τσιν Μιν με 1 εκδρομή στα τούνελ και μία στο δέλτα Μεκόνγκ.

Θα ήθελα να πάμε και Χοι Αν αλλά δεν ξέρω αν μετά στριμωχτεί πολύ το πρόγραμμα με αποτέλεσμα και ταλαιπωρεία αλλά και στο τέλος να μην δούμε κ όλα όσα θέλουμε στις περιοχές που θα πάμε.

Ποια η γνώμη σας πάνω σε αυτό?

Επίσης μέσα προς τέλη Νοέμβρη τι καιρό λέτε να συναντήσουμε? Επέλεξα αυτή την εποχή με το σκεπτικό οτι θα έχει τελειώσει η εποχή των μουσώνων.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Καλησπέρα παιδιά,
κανονίζουμε με την γυναίκα ταξίδι στο Βιετνάμ στα μέσα Νοεμβρίου(δεν έχουμε κλείσει ακόμα εισιτήρια).
Δυστυχώς είναι 11 μέρες άρα 9 ολόκληρες εκεί.
Σκεφτόμαστε το εξής πρόγραμμα:
5 μέρες βόρειο Βιετνάμ με 4 διανυκτερεύσεις Ανόι με μία εκδρομή Νινχ Μπινχ και 1 διανυκτέρευση Χαλονγκ Μπέι.
4 διανυκτερεύσεις Χο Τσιν Μιν με 1 εκδρομή στα τούνελ και μία στο δέλτα Μεκόνγκ.

Θα ήθελα να πάμε και Χοι Αν αλλά δεν ξέρω αν μετά στριμωχτεί πολύ το πρόγραμμα με αποτέλεσμα και ταλαιπωρεία αλλά και στο τέλος να μην δούμε κ όλα όσα θέλουμε στις περιοχές που θα πάμε.

Ποια η γνώμη σας πάνω σε αυτό?

Επίσης μέσα προς τέλη Νοέμβρη τι καιρό λέτε να συναντήσουμε? Επέλεξα αυτή την εποχή με το σκεπτικό οτι θα έχει τελειώσει η εποχή των μουσώνων.
Αν αυτο σου λεει κατι, αν δεν ειχα μερες θα προτιμουσα να δω Χουε και Χόι Αν παρα Χο Τσι Μιν. Αυτο που αξιζει πραγματικα στην Χο Τσι Μιν ειναι το μουσειο εγκληματων πολεμου και οχι αυτα που αναφερεις...
Βεβαια αν μιλαμε αποκλειστικα για Νοεμβρη, στο κεντρικο Βιετναμ δε θα βρεις καλο καιρο...
 
Last edited:

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
Καλησπέρα παιδιά,
κανονίζουμε με την γυναίκα ταξίδι στο Βιετνάμ στα μέσα Νοεμβρίου(δεν έχουμε κλείσει ακόμα εισιτήρια).
Δυστυχώς είναι 11 μέρες άρα 9 ολόκληρες εκεί.
Σκεφτόμαστε το εξής πρόγραμμα:
5 μέρες βόρειο Βιετνάμ με 4 διανυκτερεύσεις Ανόι με μία εκδρομή Νινχ Μπινχ και 1 διανυκτέρευση Χαλονγκ Μπέι.
4 διανυκτερεύσεις Χο Τσιν Μιν με 1 εκδρομή στα τούνελ και μία στο δέλτα Μεκόνγκ.

Θα ήθελα να πάμε και Χοι Αν αλλά δεν ξέρω αν μετά στριμωχτεί πολύ το πρόγραμμα με αποτέλεσμα και ταλαιπωρεία αλλά και στο τέλος να μην δούμε κ όλα όσα θέλουμε στις περιοχές που θα πάμε.

Ποια η γνώμη σας πάνω σε αυτό?

Επίσης μέσα προς τέλη Νοέμβρη τι καιρό λέτε να συναντήσουμε? Επέλεξα αυτή την εποχή με το σκεπτικό οτι θα έχει τελειώσει η εποχή των μουσώνων.
ο καιρος στο Βιετναμ ειναι διαφορετικος απο βορρα ως νοτο,γνωμη μου κ εμενα μην αφησεις απεξω το Hoi an ειναι πανεμορφη πολη
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Κι εγώ με τη σειρά μου θα πρότεινα 6 μέρες στο Βόρειο Βιετνάμ (συμπεριλαμβανομένης 1 διανυκτέρευσης Halong Bay και 2 στη Sapa) κι ένα 3ήμερο κεντρικό Βιετνάμ (Hoi An και πέριξ).
Το μόνο που ίσως θα με προβλημάτιζε είναι ο καιρός κεντρικά. Δες λίγο κι εδώ: https://www.selectiveasia.com/vietnam-holidays/weather/november
H Σαιγκόν προσωπικά δε με ενθουσίασε, αν είχες περισσότερες μέρες θα το συζητούσα...
 

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.805
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Θα συμφωνήσω ότι 4 διανυκτερεύσεις Χο Τσι Μινχ είναι πολύ. Δεν λέει κάτι σαν πόλη, είναι μια κινεζοποιημένη μεγαλούπολη. Τα τούνελ αξίζουν. Hue και Hoi An αξίζει πολύ περισσότερο, ακόμα κι αν ο καιρός δεν είναι ιδανικός. Και η Σα Πα βέβαια που λέει ο mourohavlos είναι απίστευτη.
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
πηγαινε χο τσι μινχ να χασεις την διαθεση που εχεις για ζωη
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Καταρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
Τόσο χάλια είναι ρε παιδιά η Σαιγκόν?
Αν το κάνουμε 4 Ανοι,2 Χοι Αν και 3 Σαιγκόν? Θα προλάβουμε σε 2 μερες να δουμε τα βασικά στο Χόι Αν?
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
ενδιαφερον σιγουρα το μουσειο που αναφερει ο panlek30. εμενα μου αρεσε και ο μεκονγκ, αλλα η πολη... και φαντασου μου αρεσουν οι μεγαλες πολεις, αν και η φαση με τα μηχανακια ειχε το ενδιαφερον της
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Καταρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
Τόσο χάλια είναι ρε παιδιά η Σαιγκόν?
Αν το κάνουμε 4 Ανοι,2 Χοι Αν και 3 Σαιγκόν? Θα προλάβουμε σε 2 μερες να δουμε τα βασικά στο Χόι Αν?
Την Hoi An προλαβαίνεις να την δεις ακόμα και σε 1 μέρα. Το θέμα είναι οτι όταν πας, θα θες να κάτσεις τουλάχιστον 2-3 μερες. Θα μπορούσα να πω οτι είναι η "Σαντορίνη" του Βιετνάμ. Οτι πιο γραφικό θα δεις στην χώρα. Αν τελικά όμως πας Νοέμβρη, υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα η Hoi An να έχει πλημμυρίσει απο τις βροχές και να μην μπορείς να την ευχαριστηθείς. Οπότε καλό είναι να μην κλείσεις πολλές μέρες εκεί.

Δες ένα ενδεικτικό πρόγραμμα που σου προτείνω.

0. Πτήση
1. Hanoi Άφιξη
2. Hanoi
3. Hanoi - Tam Coc - Hanoi
3. Hanoi - Halong Bay
4. Halong Bay - Hanoi
5. Hanoi-(πτήση ή night bus)- Hue
6. Hue
7. Hue - Hoi An (νοικιάζεις οδηγό για Hoi An με στάση στα Marble -Mountains)
8. Hoi An
9. Hoi An - πτήση για Saigon - Μουσείο Πολέμου
10. Saigon - Cu Chi tunnels
11. Saigon Αναχώρηση
 
Last edited:

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
Η Sapa αξιζει αν πας για homestay σε καποιο χωριο (οχι να μεινεις μεσα στην πολη),η Saigon σαν πολη δεν εχει κατι ιδιαιτερο αξιζει ομως μια εκδρομη στα κουτσι τουνελς κ στον μεκονγκ .Σιγουρα το Hoi an πρεπει να το επισκεφθεις μαζι με μια εκδρομη στον αρχαιολογικο χωρο My Son
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Την Hoi An προλαβαίνεις να την δεις ακόμα και σε 1 μέρα. Το θέμα είναι οτι όταν πας, θα θες να κάτσεις τουλάχιστον 2-3 μερες. Θα μπορούσα να πω οτι είναι η "Σαντορίνη" του Βιετνάμ. Οτι πιο γραφικό θα δεις στην χώρα. Αν τελικά όμως πας Νοέμβρη, υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα η Hoi An να έχει πλημμυρίσει απο τις βροχές και να μην μπορείς να την ευχαριστηθείς. Οπότε καλό είναι να μην κλείσεις πολλές μέρες εκεί.

Δες ένα ενδεικτικό πρόγραμμα που σου προτείνω.

0. Πτήση
1. Hanoi Άφιξη
2. Hanoi
3. Hanoi - Tam Coc - Hanoi
3. Hanoi - Halong Bay
4. Halong Bay - Hanoi
5. Hanoi-(πτήση ή night bus)- Hue
6. Hue
7. Hue - Hoi An (νοικιάζεις οδηγό για Hoi An με στάση στα Marble -Mountains)
8. Hoi An
9. Hoi An - πτήση για Saigon - Μουσείο Πολέμου
10. Saigon - Cu Chi tunnels
11. Saigon Αναχώρηση
Ωραίο το πρόγραμμά αλλά έχεις βάλει μία μέρα παραπάνω και επίσης θέλω να πάω στο δέλτα μεγκόνγκ,οπότε 3 μέρες τις θέλω στη Σαιγκόν. Hue-Hoi An για τι απόσταση μιλάμε?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.675
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom