Ηνωμένο Βασίλειο Oyster or Travelcard

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Ειναι σταθμοί που τους διαχειρίζεται η National Rail, κάποιοι υπεργειοι άλλοι υπόγειοι. Σε όλους τους σταθμούς του Λονδίνου μπορείς να χρησιμοποιήσεις είτε oyster,ειτε travelcard,είτε ανέπαφη κάρτα.
Από κάποιους από αυτούς τους σταθμούς φεύγουν τρένα για περιοχές έξω απ'το Λονδίνο ή και για άλλες χώρες.
H Network Rail. Η National Rail είναι κάτι άλλο.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
H Network Rail. Η National Rail είναι κάτι άλλο.
Ναι έχεις δίκιο, περισσότερο το έγραψα για θέματα εισιτηρίων και σε σταθμούς στους οποίους μπορείς να βγάλεις travelcard, αν ψάξει κανείς στους χάρτες του tfl να δει το σημάδι της national rail και να καταλάβει.
 

anastasia4n

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σε όλους. Πρόκειται να επισκεφτώ το Λονδινο στις 10 Απριλίου για 5 γεμάτες ημέρες με τον άντρα μου και τους 2 γιους μου( 7 και 10 ετων).
Σχετικά με τις 7ημερες travel card τώρα...σκέφτομαι να προμηθευτώ 2 για μένα και τον άντρα μου. Τα παιδιά μετακινούνται δωρεάν, άρα τι πρέπει να κάνω ώστε να δικαιουνται την προσφορά 2 for 1.;
Παρακαλώ βοηθήστε με γιατί είναι πρώτη φορά με παιδιά στο εξωτερικό και αγχώθηκα.
 

kazerio

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Kαλημερα!Εχω κανει παραγγελια 2 travelcard απο internet,απο οσα εχω διαβασει οι καρτες αυτες δεν εχουν μεσα την προσφορα 2-1,γιατι δεν εχουν εκδοθει απο σταθμο,ξερει καποιος γενικα χρονους παραδοσης του πακετου γιατι ειναι με απλο δεμα χωρις tracking number.Kαι επισης αφου ερθουν θα πρεπει να κανω καποια διαδικασια για να τις ενεργοποιησω,η απλα οταν φτασω εκει θα ειναι ετοιμες για χρηση?
 

pskarlas

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπερα..Προκειται να ταξιδεψω για 5 μερες περιπου (4 νυχτες) στο Λονδινο με τη συζυγο και τον γιο μου 10 ετων. Το ξενοδοχειο ειναι στη περιοχη Fulam και ο σταθμος West Brompton. Πηγαινουμε Heathrow. Απο την εμπειρια σας τι συμφερει περισσοτερο oyster or travelcard 7 day? Επισης θα δουμε αξιοθεατα οπως ειναι φυσικο ...τι συμφερει να κλεισω απο το net η απο το ταμειο? Ευχαριστω!
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Καλησπερα..Προκειται να ταξιδεψω για 5 μερες περιπου (4 νυχτες) στο Λονδινο με τη συζυγο και τον γιο μου 10 ετων. Το ξενοδοχειο ειναι στη περιοχη Fulam και ο σταθμος West Brompton. Πηγαινουμε Heathrow. Απο την εμπειρια σας τι συμφερει περισσοτερο oyster or travelcard 7 day? Επισης θα δουμε αξιοθεατα οπως ειναι φυσικο ...τι συμφερει να κλεισω απο το net η απο το ταμειο? Ευχαριστω!
Απο οικονομικης αποψεως σε συμφερει travelcard για να παρετε τις προσφορες στα αξιοθεατα(2 εισιτηρια στη τιμη του 1)αλλα αν ταξιδεψετε τωρα συντομα που ειναι τουριστικη σεζον δε ξερω κατα ποσο σας συμφερει να στεκεστε σε ουρες για να χρησιμοποιησετε την προσφορα και εχοντας μονο 5 μερες...επικεντρωθειτε σε ποια θελετε να πατε οπωσδηποτε και κλειστε κανενα fast track για να ειστε ανετοι
 

pskarlas

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Απο οικονομικης αποψεως σε συμφερει travelcard για να παρετε τις προσφορες στα αξιοθεατα(2 εισιτηρια στη τιμη του 1)αλλα αν ταξιδεψετε τωρα συντομα που ειναι τουριστικη σεζον δε ξερω κατα ποσο σας συμφερει να στεκεστε σε ουρες για να χρησιμοποιησετε την προσφορα και εχοντας μονο 5 μερες...επικεντρωθειτε σε ποια θελετε να πατε οπωσδηποτε και κλειστε κανενα fast track για να ειστε

Απο το Heathrow να βγαλω τη travelcard ή την visitor oyster card για μενα και τη συζυγο? Και μεχρι το Earl's Court θα μπορεσω να τη χρησιμοποιησω ή δεν εχει ισχυ?
Ευχαριστω πολυ!
Απο το Heathrow να βγαλω τη travelcard ή την visitor oyster card για μενα και τη συζυγο? Και μεχρι το Earl's Court θα μπορεσω να τη χρησιμοποιησω ή δεν εχει ισχυ?
Ευχαριστω πολυ!
 
Last edited by a moderator:

Konstantinb

Member
Μηνύματα
214
Likes
933
Θα ξαναρωτήσω τα χιλιοειπωμένα, αλλά εν τέλει για 3-4 μέρες σε συμφέρει να πάρεις visitor oyster ή να χτυπάς τα εισιτήρια σου με την ανέπαφη?

Στο site τους γράφουν ότι την visitor oyster την παίρνεις μόνο με παραγγελία. Ισχύει?

All prices include a £5 activation fee....αυτές είναι οι 5 λίρες που σου επιστρέφονται?

Επίσης, εάν κατάλαβα καλά....για κάποιο λόγο έχουν και οι ανέπαφες έχουν πιστωτικό ημερήσιο όριο ας το πούμε ή αλλιώς cap όπως το διάβασα εδώ μέσα. Ισχύει? Πρώτη φορά το ακούω αυτό και αξίζει πολύ αν ισχύει.

Αν βρεθεί κάποιος να μου τα ξεδιαλύνει τον ευχαριστώ πολύ, αν όχι θα την βγάλουμε την άκρη
 

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
486
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινικη Αμερικη
Ισχύει, απλά εχε υπόψη ότι κάθε κάρτα και άτομο. Δηλαδή δεν μπορούν 2 ή περισσότερα άτομα να χρησιμοποιήσουν την ίδια κάρτα.
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στο κεντρο της Γης

Olajuwon

Member
Μηνύματα
27
Likes
13
Να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου για το ποια μέθοδο πρέπει να χρησιμοποιήσω για τις μετακινήσεις μου στην πόλη. Αρχικά, ταξιδεύω με την κοπελιά 22 με 26 Οκτωβρίου, δηλαδή 5 γεμάτες μέρες. Έχω διαβάσει ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα μέσα είτε μέσω μιας contactless κάρτας είτε μέσω της oyster card είτε μέσω της travel card.

Στις δύο πρώτες περιπτώσεις τίθεται ένα ημερήσιο χρηματικό cap το οποίο δεν μπορείς να ξεπεράσεις όσες διαδρομές κι αν κάνεις. Όσον αφορά την ανέπαφη το αρνητικό που βρίσκω είναι ότι ανάλογα την τράπεζα από την οποία έχει εκδοθεί η κάρτα ισχύουν και ανάλογες χρεώσεις συναλλάγματος. Η Oyster είναι κάρτα που εκδίδεις από σταθμούς του μετρό και την φορτίζεις με χρήματα υπολογίζοντας πόσα τελικά θα ξοδέψεις κατά το ταξίδι σου. Ισχύει και εδώ το cap το οποίο νομίζω είναι ίδιο με αυτό της ανέπαφης. Εκτός της προμήθειας της τράπεζας, υπάρχει άλλος λόγος να βγάλει κάποιος την oyster; Το peak τι είναι; Κάτι σαν ώρα αιχμής με συνέπεια να αυξάνεται το cap;

Πάμε και στην travelcard, εβδομαδιαία με κόστος γύρω στις 35 λίρες για τις ζώνες 1-2. Την προμηθεύεσαι από σιδηροδρομικούς σταθμούς (όχι μετρό; ). Είναι χάρτινη και χρήσιμη για ταξιδιώτες αν θέλουν να επισκεπτούν κάποια αξιοθέατα λόγω του 2 for 1. Πρέπει να έχεις μαζί σου και μια φωτογραφία προκειμένου να τυπωθεί στο βιβλιαράκι που θα σου δώσουν για τα αξιοθέατα.

Διορθώστε με παρακαλώ αν έχω κάνει κάπου λάθος. Εμείς θα κατέβουμε King Cross από Stansted, επομένως μπορούμε να την πάρουμε από το σταθμό στο King Cross. Στη δική μας περίπτωση νομίζω συμφέρει περισσότερο η travelcard γιατί ξενοιάζουμε από κάρτες, φόρτιση κλπ συν το ότι έχουμε και τις προσφορές σε περίπτωση που θέλουμε να επισκεπτούμε κάποιο από τα αξιοθέατα, έτσι δεν είναι;
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου για το ποια μέθοδο πρέπει να χρησιμοποιήσω για τις μετακινήσεις μου στην πόλη. Αρχικά, ταξιδεύω με την κοπελιά 22 με 26 Οκτωβρίου, δηλαδή 5 γεμάτες μέρες. Έχω διαβάσει ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα μέσα είτε μέσω μιας contactless κάρτας είτε μέσω της oyster card είτε μέσω της travel card.

Στις δύο πρώτες περιπτώσεις τίθεται ένα ημερήσιο χρηματικό cap το οποίο δεν μπορείς να ξεπεράσεις όσες διαδρομές κι αν κάνεις. Όσον αφορά την ανέπαφη το αρνητικό που βρίσκω είναι ότι ανάλογα την τράπεζα από την οποία έχει εκδοθεί η κάρτα ισχύουν και ανάλογες χρεώσεις συναλλάγματος. Η Oyster είναι κάρτα που εκδίδεις από σταθμούς του μετρό και την φορτίζεις με χρήματα υπολογίζοντας πόσα τελικά θα ξοδέψεις κατά το ταξίδι σου. Ισχύει και εδώ το cap το οποίο νομίζω είναι ίδιο με αυτό της ανέπαφης. Εκτός της προμήθειας της τράπεζας, υπάρχει άλλος λόγος να βγάλει κάποιος την oyster; Το peak τι είναι; Κάτι σαν ώρα αιχμής με συνέπεια να αυξάνεται το cap;

Πάμε και στην travelcard, εβδομαδιαία με κόστος γύρω στις 35 λίρες για τις ζώνες 1-2. Την προμηθεύεσαι από σιδηροδρομικούς σταθμούς (όχι μετρό; ). Είναι χάρτινη και χρήσιμη για ταξιδιώτες αν θέλουν να επισκεπτούν κάποια αξιοθέατα λόγω του 2 for 1. Πρέπει να έχεις μαζί σου και μια φωτογραφία προκειμένου να τυπωθεί στο βιβλιαράκι που θα σου δώσουν για τα αξιοθέατα.

Διορθώστε με παρακαλώ αν έχω κάνει κάπου λάθος. Εμείς θα κατέβουμε King Cross από Stansted, επομένως μπορούμε να την πάρουμε από το σταθμό στο King Cross. Στη δική μας περίπτωση νομίζω συμφέρει περισσότερο η travelcard γιατί ξενοιάζουμε από κάρτες, φόρτιση κλπ συν το ότι έχουμε και τις προσφορές σε περίπτωση που θέλουμε να επισκεπτούμε κάποιο από τα αξιοθέατα, έτσι δεν είναι;
Αν εχετε σκοπο να επισκεφθειτε πανω απο 4-5 αξιοθεατα ή εστω αξιοθεατα που εχουν την προσφορα 2φορ1 τοτε ξεκαθαρα πας για τραβελκαρτ διχως δευτερη σκεψη..καλυτερα να εχετε φωτο απο εδω γιατι εξω δυσκολα βρισκεις να βγαλεις,ολα τα υπολοιπα που ειπες ειναι σωστα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom