Ισπανία Ανδαλουσία - Ερωτήσεις

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Καλησπέρα παιδιά. Είμαι σε αναζήτηση μιας ή και παραπάνω καλής παράστασης flamenco και θα ήθελα τη βοήθεια σας για να καταλήξω κάπου. Διαβάζω πολύ καλά λόγια για τις παραστάσεις του Museo del Baile flamenco στη Σεβίλλη πχ αλλά χωρίς να το θέλω μου βγαίνει αυθόρμητα μια άρνηση γιατί νομίζω ότι θα δω πραγματικά κάτι στημένο στο πλαίσιο του να προσφέρουμε θέαμα στον τουρίστα, που ακόμη και αν δεν χάνει από ποιότητα, που ακόμη και αν οι χορευτές είναι οι καλύτεροι και επαγγελματίες κτλ κτλ νομίζω ότι θα μου λείπει το πάθος και η αμεσότητα. Έχει παρακολουθήσει κάποιος εκεί ένα σόου; Ισχύει αυτό που σκέφτομαι; Μετά έχω διαβάσει καλά λόγια και για La Carboneria, λιγότερο τουριστικό μέρος, μεγαλύτερη αμεσότητα θαρρώ.
Αντίστοιχα στη Γρανάδα, θέλω πολύ να παρακολουθήσω το σόου στην Cueva Los Tarantos αλλά πάλι με κολλάει το πολύ τουριστικό του θέματος. Όχι στον βαθμό που με κολλάει στη Σεβίλλη να είμαι ειλικρινής, λόγω της ιδιαιτερότητας του μέρους μπορώ να το ξεπεράσω. Αλλά και πάλι σκέφτομαι μήπως σε κάποιο άλλο μέρος όπως πχ το Jardines de Zoraya αξίζει περισσότερο.
Έπειτα διαβάζω και για τις peñas, που σίγουρα είναι πολύ πιο κοντά σε αυτό που ψάχνω, πιο αυθεντικό ενδεχομένως και άμεσο, με ντόπιους και πολλή χαρά και κέφι. Έχει παρακολουθήσει κάποιος από εσάς;;
Συγνώμη για το σεντόνι, σκεφτείτε τι γίνεται στο μυαλό μου!! Συνοψίζοντας, που μου προτείνετε να δω και να απολαύσω μια ωραία βραδιά flamenco;
 
Μηνύματα
768
Likes
603
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λος Ρόκες
La Carboneria μπορώ να σου περιγράψω: Πολύ "λαϊκός" χώρος (με την καλή έννοια, εννοώντας ότι δείχνει αυθεντικός), και με αρκετούς ντόπιους. Μεγάλα ξύλινα τραπέζια με πάγκους, καλές τιμές στα ποτά, όχι υποχρεωτικό φαγητό. Παραστάσεις από διαφορετικά σχήματα (μουσικοί-χορευτές) ανά μισή ώρα. Δεν είχε μεγάλα γκρουπ τουριστών, μόνο αρκετούς μεμονωμένους σε παρέες.
Θα επαναλάβω ότι σε εμένα (σε απαίδευτο μάτι δηλαδή) τόσο το σόου, η μουσική και ο χορός, όσο και το μαγαζί έδειχνε αυθεντικό και άμεσο, ίσως έπαιζε ρόλο και η έλλειψη ηχείων.
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
La Carboneria μπορώ να σου περιγράψω: Πολύ "λαϊκός" χώρος (με την καλή έννοια, εννοώντας ότι δείχνει αυθεντικός), και με αρκετούς ντόπιους. Μεγάλα ξύλινα τραπέζια με πάγκους, καλές τιμές στα ποτά, όχι υποχρεωτικό φαγητό. Παραστάσεις από διαφορετικά σχήματα (μουσικοί-χορευτές) ανά μισή ώρα. Δεν είχε μεγάλα γκρουπ τουριστών, μόνο αρκετούς μεμονωμένους σε παρέες.
Θα επαναλάβω ότι σε εμένα (σε απαίδευτο μάτι δηλαδή) τόσο το σόου, η μουσική και ο χορός, όσο και το μαγαζί έδειχνε αυθεντικό και άμεσο, ίσως έπαιζε ρόλο και η έλλειψη ηχείων.
Ακριβώς αυτό που περιγράφεις ψάχνω και χαίρομαι που το βρήκες στο Carboneria! Και το δικό μου μάτι απαίδευτο είναι και αυτό που ζητάω είναι απλά μια χαλαρή βραδιά, με ωραία μουσική και θέαμα που να νιώθεις ότι οι τύποι στη σκηνή είναι οι τύποι της διπλανής πόρτας. Τέλεια!! Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ!!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλησπέρα παιδιά. Είμαι σε αναζήτηση μιας ή και παραπάνω καλής παράστασης flamenco και θα ήθελα τη βοήθεια σας για να καταλήξω κάπου. Διαβάζω πολύ καλά λόγια για τις παραστάσεις του Museo del Baile flamenco στη Σεβίλλη πχ αλλά χωρίς να το θέλω μου βγαίνει αυθόρμητα μια άρνηση γιατί νομίζω ότι θα δω πραγματικά κάτι στημένο στο πλαίσιο του να προσφέρουμε θέαμα στον τουρίστα, που ακόμη και αν δεν χάνει από ποιότητα, που ακόμη και αν οι χορευτές είναι οι καλύτεροι και επαγγελματίες κτλ κτλ νομίζω ότι θα μου λείπει το πάθος και η αμεσότητα. Έχει παρακολουθήσει κάποιος εκεί ένα σόου; Ισχύει αυτό που σκέφτομαι; Μετά έχω διαβάσει καλά λόγια και για La Carboneria, λιγότερο τουριστικό μέρος, μεγαλύτερη αμεσότητα θαρρώ.
Αντίστοιχα στη Γρανάδα, θέλω πολύ να παρακολουθήσω το σόου στην Cueva Los Tarantos αλλά πάλι με κολλάει το πολύ τουριστικό του θέματος. Όχι στον βαθμό που με κολλάει στη Σεβίλλη να είμαι ειλικρινής, λόγω της ιδιαιτερότητας του μέρους μπορώ να το ξεπεράσω. Αλλά και πάλι σκέφτομαι μήπως σε κάποιο άλλο μέρος όπως πχ το Jardines de Zoraya αξίζει περισσότερο.
Έπειτα διαβάζω και για τις peñas, που σίγουρα είναι πολύ πιο κοντά σε αυτό που ψάχνω, πιο αυθεντικό ενδεχομένως και άμεσο, με ντόπιους και πολλή χαρά και κέφι. Έχει παρακολουθήσει κάποιος από εσάς;;
Συγνώμη για το σεντόνι, σκεφτείτε τι γίνεται στο μυαλό μου!! Συνοψίζοντας, που μου προτείνετε να δω και να απολαύσω μια ωραία βραδιά flamenco;
Στην Carboneria είχαμε πάει και εμείς πριν πολλααα χρόνια μετά από σύσταση γνωστής που δούλευε τότε στην πόλη. Δεν μας ενδιέφερε και πολύ το φλαμένκο και σίγουρα δεν θέλαμε να δούμε προκάτ πρόγραμμα, ούτε να ξηλωθούμε. Δεν απογοητευτήκαμε από καμία άποψη και από ό,τι βλέπω στις φωτογραφίες στο νετ η φάση του δεν έχει αλλάξει και πολύ από τότε. Βέβαια μην περιμένεις ότι δεν θα είναι γεμάτο τουρίστες.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Βασικά όπου και να πας να δεις φλαμένκο, σχεδόν μόνο τουρίστες θα έχει.

La Carboneria μπορώ να σου περιγράψω: Πολύ "λαϊκός" χώρος (με την καλή έννοια, εννοώντας ότι δείχνει αυθεντικός), και με αρκετούς ντόπιους. Μεγάλα ξύλινα τραπέζια με πάγκους, καλές τιμές στα ποτά, όχι υποχρεωτικό φαγητό. Παραστάσεις από διαφορετικά σχήματα (μουσικοί-χορευτές) ανά μισή ώρα. Δεν είχε μεγάλα γκρουπ τουριστών, μόνο αρκετούς μεμονωμένους σε παρέες.
Θα επαναλάβω ότι σε εμένα (σε απαίδευτο μάτι δηλαδή) τόσο το σόου, η μουσική και ο χορός, όσο και το μαγαζί έδειχνε αυθεντικό και άμεσο, ίσως έπαιζε ρόλο και η έλλειψη ηχείων.
Την ίδια ακριβώς κριτική θα έγραφα γι αυτο:
https://m.yelp.com/biz/la-casa-del-flamenco-sevilla
 
Last edited by a moderator:

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Στην Carboneria είχαμε πάει και εμείς πριν πολλααα χρόνια μετά από σύσταση γνωστής που δούλευε τότε στην πόλη. Δεν μας ενδιέφερε και πολύ το φλαμένκο και σίγουρα δεν θέλαμε να δούμε προκάτ πρόγραμμα, ούτε να ξηλωθούμε. Δεν απογοητευτήκαμε από καμία άποψη και από ό,τι βλέπω στις φωτογραφίες στο νετ η φάση του δεν έχει αλλάξει και πολύ από τότε. Βέβαια μην περιμένεις ότι δεν θα είναι γεμάτο τουρίστες.
Βασικά όπου και να πας να δεις φλαμένκο, σχεδόν μόνο τουρίστες θα έχει.


Την ίδια ακριβώς κριτική θα έγραφα γι αυτο:
https://m.yelp.com/biz/la-casa-del-flamenco-sevilla
Έχετε δίκιο ότι όπου και να καταλήξω τελικά θα έχει τουρίστες, ακριβώς όπως ψάχνομαι εγώ για ένα σόου έτσι θα ψάχνεται και η πλειοψηφία των επισκεπτών της περιοχής. Απλά επειδή είναι τόσο στην κουλτούρα τους, δεν θα ήθελα να φύγω μην έχοντας δει ένα σόου. Το ζητούμενό μου οπότε δεν είναι τόσο το να μην έχει τουρίστες (αναπόφευκτο) όσο το θέαμα που προσφέρεται να μην είναι (μου άρεσε πολύ η λέξη που χρησιμοποίησες katkats) προκάτ.

Σημειώνω Γιώργο και την πρότασή σου.

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δυο για το χρόνο και το σχόλιο σας.
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Λοιπόν πήγα, είδα, γύρισα και είμαι εδώ να σας παραθέσω τις εντυπώσεις μου. Επειδή δεν ξέρω αν θα καταφέρω να γράψω στο εγγύς μέλλον ιστορία, θα προσπαθήσω να καταγράψω περισσότερο χρήσιμες πληροφορίες στο παρόν ποστ.

Ενοικίαση αυτοκινήτου: Θεωρώ ότι είναι ο καλύτερος τρόπος για να γυρίσεις την περιοχή, δεν έχω ψαχτεί με συγκοινωνίες καθόλου, όμως δεν είμαι σίγουρη αν σε όλα τα μέρη στα οποία καταφέραμε να πάμε με το γλυκούλι φιατάκι μας φτάνει κάποιο ΜΜΜ. Η ενοικίαση έγινε από την Centauro, με φουλ ασφάλιση όπως κάνουμε πάντα, και μείναμε απολύτως ικανοποιημένοι. Έτυχε να την χρησιμοποιήσουμε 2 φορές σε αυτό το ταξίδι γιατί πριν πάμε Ανδαλουσία περάσαμε μια βδομάδα στη Μαγιόρκα, όπου για 6 μέρες με φουλ ασφάλιση και παραλαβή-παράδοση στην Palma, πληρώσαμε €192,00. Στην Ανδαλουσία κόστισε παραπάνω συνολικά λόγω αλλαγής αεροδρομίου παράδοσης από το αεροδρόμιο παραλαβής, το οποίο αν θυμάμαι καλά το κοστολογούσαν περίπου €160,00. Με λίγα λόγια από εμένα η Centauro είναι ένα μεγάλο ναι για όσους βρεθούν στην περιοχή.

Ζέστη: (Σημείωση: Στην Ανδαλουσία βρέθηκα 26/07 με 04/08).

Δεν ξέρω αν σταθήκαμε τυχεροί, μάλλον ναι, γιατί αποκλείεται η ζέστη που βιώσαμε να είναι η αφόρητη ζέστη για την οποία διάβαζα κατά καιρούς. Καλά στη Γρανάδα δεν το συζητώ καν, μέχρι και μαύρα σύννεφα είχαμε, χωρίς βροχή ωστόσο. Η Κόρδοβα ήταν πολύ οκ, είναι και πιο εύκολη πόλη από τη Γρανάδα στο να την περπατήσεις οπότε δε μπορώ να πω ότι η ζέστη που είχε ήταν κάτι τρομερό. Πάμε Σεβίλλη τώρα. Εκεί ναι, είχε ζέστη, σίγουρα βάρεσε 40άρι αν και το κινητό μου δεν έγραψε ποτέ τέτοια θερμοκρασία. Όμως ήταν οκ. Ένιωθες ότι έχει ζέστη σαφέστατα, δεν ήταν κάτι παρόλα αυτά που σου δημιουργούσε δυσφορία ή ζαλάδα ή οτιδήποτε. Εννοείται καπέλο, αντηλιακό και νερό πάντα μαζί μου στο σακίδιο, συν αυτό το σπρέι για το πρόσωπο που ήταν φανταστικό. Τι να σας πω, ντάλα μεσημέρι, στις 15:00 εγώ ήμουν στην Plaza Espana! Και μετά περπάτησα όλο το δρόμο προς το ξενοδοχείο που ήταν στον Καθεδρικό. Και δεν ένιωσα ποτέ σβήνω, λιώνω, χάνομαι. Φυσικά δεν περπατούσα και πετούσα αλλά και στη δουλειά όταν πηγαίνω και έχει 40ρια ή στο κέντρο βόλτα μπορεί να έχω νιώσει και χειρότερα. Αυτό. Με λίγα λόγια, ναι μεν ζέστη όχι τα τραγικά που διάβαζα. Δεν ξέρω αν όσο προχωράει ο Αύγουστος η κατάσταση γίνεται όντως τραγική…

Μετά τη Σεβίλλη, ζέστη πολλή συναντήσαμε και στο Κάδιθ όμως στα στενά είχε ένα υπέροχο αεράκι οπότε φροντίζαμε να περπατάμε πιο πολύ εκεί παρά στην περατζάδα. Και στο Χέρεθ δε λα Φροντέρα είχε ζέστη αλλά παιδιά ήταν πραγματικά οκ η ζέστη. Δεν είμαστε και κανένας λαός που βλέπει ήλιο 5 μέρες τον χρόνο. Οπότε η ζέστη δεν έδρασε αρνητικά σε καμία περίπτωση στο ταξίδι μας και δεν μας εμπόδισε να κάνουμε πράγματα που θέλουμε, ούτε μας εγκλώβισε κάποιες ώρες στο ξενοδοχείο. Πιο πολύ επιστρέφαμε στο ξενοδοχείο για ξεκούραση και ένα μπάνιο ώστε να βγούμε κατά τις 20:00 που άνοιγαν τα περισσότερα μαγαζάκια να τσιμπήσουμε.


Σιέστα: Ιδιαίτερα προβλήματα πάλι δεν είχαμε. Όποτε θελήσαμε να φάμε κάτι, πάντα υπήρχε κάτι ανοιχτό, σε όσα μαγαζιά ήθελα να πάω επί τούτου τσέκαρα απλά ωράρια. Η γενική εντύπωση που αποκόμισα είναι ότι στις 16:00 κάπου σταματάει η κουζίνα για να ξανανοίξει το βραδάκι μετά τις 20:00. Τα μαγαζιά στη Σεβίλλη ανοίγουν κυρίως στις 10:00, μπαρ όμως για πρωινό μπορείς να βρεις και νωρίτερα. Τώρα καταστήματα για ψώνια δεν πολυτσέκαρα, θυμάμαι να είναι κλειστά πάντως σε αρκετές μεσημεριανές βόλτες μας, τύπου 13:00-16:00. Αυτό που έχω να σημειώσω μόνο είναι ότι Δευτέρα η Κόρδοβα υπολειτουργούσε, πολύ λίγα από τα αξιοθέατα ανοιχτά (Mezquita και Torre Calahorra) αλλά και κάμποσα κλειστά εστιατόρια.

Νομίζω αυτά είναι τα πιο φλέγοντα ζητήματα, τουλάχιστον για εμένα προτού πάω αυτά ήταν. Ελπίζω να βοήθησα με κάποιον τρόπο άτομα που σκέφτονται κάποιο ταξίδι προς τα εκεί.

Για φαγητά και ξενοδοχεία θα επανέλθω με άλλο ποστ.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.067
Likes
2.483
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
@Italitsa αχ πόσο χάρηκα μ αυτό που έγραψες περί ζέστης!! Μπορεί να ήταν κ τυχαίο όπως λες, αλλά κάτι μου λέει ότι στο Ελλαντα έχουμε εκπαιδευτεί σε καταστάσεις καύσωνα οπότε δε μασάμε κ πολύ!! Οκ προσωπικά κ Ιταλία πρόσφατα έφαγα πολλή ζέστη αλλά βρε παιδί μου έτσι καταλαβαίνεις καλοκαίρι πως να το κάνουμε... Να χτες γύρισα από Παρίσι κ Βρετάνη κ ο κακός χαμός από βροχή κ κρύο...

Τέλος πάντων μουδωσες θάρρος να ψαχτω για προς τα κει κ ο Θεός βοηθός
 

Bosporos

Member
Μηνύματα
131
Likes
191
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλανδη Καμποτζη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπουένος Άιρες
Πριν 2 χρονια που πηγαμε Ανδαλουσισ Αυγουστο, με την εξαιρεδη της Μαλαγας που ειχε την τελεια θερμοκρασια ολα τα αλλα μερη Σδβιλλη κλπ εφταναν 45-47 βσθμους, ηταν πολυ δυσκολο να κυκλοφορησεις μεσα στη μερα. Οπωσδηποτε ξενοδοχειο με πισινα .
@Italitsa αχ πόσο χάρηκα μ αυτό που έγραψες περί ζέστης!! Μπορεί να ήταν κ τυχαίο όπως λες, αλλά κάτι μου λέει ότι στο Ελλαντα έχουμε εκπαιδευτεί σε καταστάσεις καύσωνα οπότε δε μασάμε κ πολύ!! Οκ προσωπικά κ Ιταλία πρόσφατα έφαγα πολλή ζέστη αλλά βρε παιδί μου έτσι καταλαβαίνεις καλοκαίρι πως να το κάνουμε... Να χτες γύρισα από Παρίσι κ Βρετάνη κ ο κακός χαμός από βροχή κ κρύο...

Τέλος πάντων μουδωσες θάρρος να ψαχτω για προς τα κει κ ο Θεός βοηθός
 
Last edited by a moderator:

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Πριν 2 χρονια που πηγαμε Ανδαλουσισ Αυγουστο, με την εξαιρεδη της Μαλαγας που ειχε την τελεια θερμοκρασια ολα τα αλλα μερη Σδβιλλη κλπ εφταναν 45-47 βσθμους, ηταν πολυ δυσκολο να κυκλοφορησεις μεσα στη μερα. Οπωσδηποτε ξενοδοχειο με πισινα .
Με θερμοκρασίες 45 και 47 βαθμούς Κελσίου καλοκαίρι ατην Ανδαλουσία προσωπικά δεν θα πηγαινα και όλα δωρεάν να μου τα έκαναν προσφορά. Είναι μια περιοχή που θέλω πολύ να επισκεφτώ και ίσως το προγραμματισω για Πάσχα έτσι ώστε να απαφυγω την πολύ ζέστη.
 

Anna.M

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους!

Αποφασίσαμε να περάσουμε ενα 10ήμερο στην Ανδαλουσία, σκεφτόμαστε για Νοέμβρη η Δεκέμβρη, προβληματιζομαστε για το αν είναι οκ οι συγκεκριμενοι μήνες, το καλοκαίρι το αποκλείουμε λόγω εργασίας και κάπως έτσι "καίγεται" και η άνοιξη.
Από την άλλη υπάρχει και η σκέψη, χειμώνα Ανδαλουσία? αξίζει? η θα πάνε στραφει 10 ωραιότατες μερούλες από τν ζωή μας συν ότι δεν θα καταφέρουμε να δούμε όλα όσα θέλουμε λόγω καιρού?

Βοήθεια Χωριανοί
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.740
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom