Συζήτηση για θρησκείες, πρακτικές, κινήματα και άλλα πολλά

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ας αλλάξω το θέμα.
Το τοπικ κάνει λόγο για συζήτηση "και για άλλα πολλά"
Ας ρωτήσω κάπως προβοκατόρικα:
Υπαρχει χώρα που δεν θα την επιισκεπτόσασταν για πολιτικούς λόγους;
Κάποια μέλη, αν κατάλαβα καλά, δεν θα πήγαιναν πχ στη Βόρεια Κορέα. Κάποια άλλα μέλη δεν έχουν κανένα τετοιο θέμα και άνετα πηγαίνουν σε τέτοιες χώρες, μια και δυο φορές.
Δεν θέλω να είμαι επικριτικός ουτε προς τους μεν, ούτε προς τους δε...
Απλά τις τελευταίες μέρες έχω προβληματιστει, αν καλώς ή κακώς βάζουμε κόκκινες γραμμές για κάποιους ταξιδιωτικούς προορισμούς.
Κάποιοι θα πουν η θα γράψουν καλώς. Δεν μπορώ να πάω εκεί όταν βλέπω τι καθεστώς υπάρχει, πόσο οι άνθρωποι δυστυχούν, πόσο καταπατούνται πολλά ανθρώπινα δικαιώματα.
Κάποιοι άλλοι θα πουν η θα γράψουν κακώς. Καμια σύγχρονη χώρα δεν θα πρέπει να αποκλειστεί από τις ταξιδιωτικές μας επιθυμίες για πολλούς και διάφορους λόγους.
Θα κλείσω με ένα ακόμη πιο προβοκατόρικο ερώτημα: εν ετη 2019 θα επιισκεπτόσασταν μια χώρα στην οποία θα υπήρχε ένα ναζιστικό καθεστώς α λα Χίτλερ;
Υ. Γ. :Εύχομαι η συζήτηση να μην ΠΑΡΕΚΤΡΑΠΕΙ και να γίνει ένας νηφάλιος διάλογος ώστε να ακουστούν και οι μεν και οι δε..
Παντού θα πήγαινα. Ο,τι είναι διαφορετικό με ελκύει και μαθαίνω από αυτό. Αν κάτι έμαθα από καταπιεστικά καθεστώτα είναι πως οι ντόπιοι έχουν ανάγκη τον τουρισμό, περισσότερο από αλλού.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Δεν θα πήγαινα ποτέ σε χώρες που 1 μικρό λάθος θα μπορούσε να μου κοστίζει την ζωή μου.
Π.χ. Βόρεια Κορέα για 1 πόστερ 15 χρόνια ή Σαουδική Αραβία που για το παραμικρό μπορείς να κατηγορηθείς. Καθαρά ψυχολογικός φόβος.

ευτυχως που τα τελευταία 4 χρονια εγιναν κάποια θετικα βηματακια
https://neaselida.gr/nsmedia/uploads/2019/06/athens-pride-2.jpg

Ωραία τα θετικά βήματα που κάνατε στην Ελλάδα τα τελευταία 4 χρόνια. Επικροτείς αυτή την συμπεριφορά?

Με βάση τον παρακάτω πίνακα

https://rainbow-europe.org/country-ranking

Μόνο 13 χώρες μπορείς να επισκεφθείς εφόσον 14η είναι η Ελλάδα.
 
Last edited:

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Η γνώμη μου είναι ότι γράφεις χειρότερα απ' το να έκανες copy-paste από google translate, με λάθος σύνταξη που δύσκολα κάποιος μπορεί να καταλάβει τι γράφεις χωρίς δεύτερη ανάγνωση, ορθογραφικά λάθη (ελλείματα), δυσκατανόητες εκφράσεις (λεκτική ευεξία) σε σημείο που η παραπάνω παράθεση ότι θεωρείς τον ευατό σου ότι ανήκει σε κάποια ομάδα λίγων εκλεκτών εξεταζόντων που κρίνουν εξεταζόμενους να ακούγεται σαν ανέκδοτο.

Επίσης, όταν κάποιος πιστεύει ότι είναι άριστος πρώτον αφήνει τους άλλους να μιλάνε για την αριστεία του και δεύτερον φροντίζει να μην κάνει ορθογραφικά, συντακτικά και άλλα γλωσσικά λάθη όταν γράφει δημοσιεύσεις σε ένα φόρουμ.
Σου ξέφυγε ένα κόμμα κάπου.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Συμφωνώ με το μέλος @Vasileti σε όλα. Ειδικά για το δημόσιο , για την αριστεία κτλ.

Υπάρχει μια τάση να γίνουμε όλοι ίσοι προς τα κάτω. Αυτό ξεκίνησε στην Ελλάδα το 2015 και συνεχίζει.

Τα πτυχία πλέον παίζουν ένα μικρό ποσοστό, μεγαλύτερο ρόλο παίζει το portfolio του εξεταζόμενου.

Στην Ελλάδα όλοι νομίζουν ότι με πτυχίο και καρφί μεταπτυχιακό (μέγα λάθος) θα βγουν διευθυντές.

Πλέον εταιρείες όπως η Google ζητούν δείγματα δουλειάς και ας μην έχεις πτυχίο.

Νομίζω μόνο όσοι έχουν περάσει από τον ιδιωτικό τομέα σε μεγάλη επιχείρηση μπορούν να αντιληφθούν τι εννοεί το μέλος @Vasileti .

Η εκπαίδευση όπως την ξέρουμε τελείωσε (ευτυχώς για τα ελληνικά δεδομένα) , από την άκρη του σπιτιού σου μπορείς να δεις e-learning της Credit Suisse και να μην βασιστείς στον καθηγητή (που το πιο κοντινό σε χρηματοοικονομικά είναι η θεωρία του 1990)
Τελικά είσαι υπερμαχος της αριστειας ή του όλοι ίσοι προς τα κάτω; Γιατί το δε μετράνε τα πτυχία αλλά η προϋπηρεσία και το βιογραφικό για όλοι ίσοι προς τα κάτω μου ακούγεται.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
@Señor_Nada
Σωστά καθώς όλοι έχουμε τα ίδια επιτεύγματα στις ζωές μας...ουδέν σχόλιο.


1 πτυχίο (ειδικά με την εξίσωση όλα τα ΤΕΙ να γίνουν ΑΕΙ) όλοι το έχουν. Η εξίσωση ΤΕΙ ΑΕΙ αυτό έφερε, την ισότητα όλων προς τα κάτω. Η προϋπηρεσία όμως διαφέρει.

Στην εταιρεία που εργάζομαι, όλων τα βιογραφικά περιλαμβάνουν πτυχίο , πολλών και μεταπτυχιακό. Κάποιοι μην σου πω και διδακτορικό. Και πίστεψέ με το πτυχίο που είχα από ελληνικό ΑΕΙ , σίγουρα είχαν άλλους με πτυχία από Ελβετικά πανεπιστήμια. Αν δεν είχα portfolio με proven track record δεν παίζει να με είχαν προσλάβει ποτέ.
 
Last edited:

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
@Señor_Nada
Σωστά καθώς όλοι έχουμε τα ίδια επιτεύγματα στις ζωές μας.

1 πτυχίο (ειδικά με την εξίσωση όλα τα ΤΕΙ να γίνουν ΑΕΙ) όλοι το έχουν. Η εξίσωση ΤΕΙ ΑΕΙ αυτό έφερε, την ισότητα όλων προς τα κάτω. Η προϋπηρεσία όμως διαφέρει.
Συνεχίζω να μην καταλαβαίνω. Την αριστεια την ορίζεις μέσω της προϋπηρεσίας;
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Την αριστεία την ορίζω μέσω του συνόλου των ικανοτήτων , επιτευγμάτων ενός ανθρώπου σε ένα συγκεκριμένο τομέα.
Π.χ. για τον δικό μου τον τομέα μπορεί παρά πολλοί να έχουν διδακτορικό στα χρηματοοικονομικά αλλά δεν είναι όλοι, Buffett , ούτε Soros ούτε James Simons.

Άριστος είναι ο καλύτερος στο είδος του.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.982
Η Google λες οτι προσλαμβανει χωρις πτυχιο @Ntt ?

Σε ποιες θεσεις, που, ποτε?
Γιατι θεωρειται γνωστος αστικος μυθος που καταναλωνεται αμασητος απο φοιτητες που ζοριζονται να παρουν βασικο πτυχιο και τους γονεις τους.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.138
Likes
20.418
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Πλέον εταιρείες όπως η Google ζητούν δείγματα δουλειάς και ας μην έχεις πτυχίο.
Για να έχεις δείγματα δουλειάς, θα πρέπει να σου δώσει κάποιος την ευκαιρία να τα αποκτήσεις...Η προϋπηρεσία απο μόνη της δεν αποτελεί προσόν!

Νομίζω μόνο όσοι έχουν περάσει από τον ιδιωτικό τομέα σε μεγάλη επιχείρηση μπορούν να αντιληφθούν τι εννοεί το μέλος @Vasileti .
Χρόνια δουλεύω στον ιδιωτικό τομέα στην Ελλάδα, αλλά δεν αντιλαμβάνομαι τι θέλει να πει το συγκεκριμένο μέλος, καθώς δεν βγάζω νόημα απο τα γραφόμενα του....
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Την αριστεία την ορίζω μέσω του συνόλου των ικανοτήτων , επιτευγμάτων ενός ανθρώπου σε ένα συγκεκριμένο τομέα.
Π.χ. για τον δικό μου τον τομέα μπορεί παρά πολλοί να έχουν διδακτορικό στα χρηματοοικονομικά αλλά δεν είναι όλοι, Buffett , ούτε Soros ούτε James Simons.

Α οκ, δικός σου αυθαιρετος ορισμός. Από αυτά που γράφεις εγώ καταλαβαίνω ότι ένας μετριος μαθητής/φοιτητής αν δουλέψει σκληρά και χτίσει βιογραφικό μπορεί να βγει πάνω απ'το αστέρι φοιτητή που του προτεινανε διδακτορικό μετά το μεταπτυχιακό. Συγγνώμη αλλά αυτός είναι ο ορισμός της επικρατησης των μέτριων.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.982
Α οκ, δικός σου αυθαιρετος ορισμός. Από αυτά που γράφεις εγώ καταλαβαίνω ότι ένας μετριος μαθητής/φοιτητής αν δουλέψει σκληρά και χτίσει βιογραφικό μπορεί να βγει πάνω απ'το αστέρι φοιτητή που του προτεινανε διδακτορικό μετά το μεταπτυχιακό. Συγγνώμη αλλά αυτός είναι ο ορισμός της επικρατησης των μέτριων.
Αν δουλεψει σκληρα στην εταιρεια του μπαμπα, του θειου, με μεσολαβηση του κομματος κλπ ειδικα, γινεται και αξιολογητης των προσλαμβανομενων χωρις πτυχιο και με επιτευγματα απο εμβρυακη ηλικια (δεν εννοω μονο γνωστα πολιτικα προσωπα).
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
@Sassenach77

Δηλαδή αυτό που γράφει το συναντάς και στο δημόσιο ?

Για παράδειγμα, σε μεγάλη εταιρεία η θέση, (ανώτερη βέβαια), μηχανολόγου μηχανικού περιλάμβανε σταδιακή βαθμολόγηση στον τεχνικό τομέα, δηλ. τεχνικές ερωτήσεις, γραπτό τεστ στην τεχνική ορολογία, αξιολόγηση συγγραφής proposals στα ελληνικά και αγγλικά, σύνταξη "επείγουσας" επιστολής σε καθορισμένο χρόνο και πολλά άλλα φαινομενικά εκτός ύλης αρμοδιότητας.
Το πτυχίο συμμετείχε κατα το 10% και η διαδικασία κράτησε μέρες. Ορθογραφία, συνταξη, αγγλικά, ορθός λόγος (περιγραφή έκτακτου γεγονότος σε τρεις σειρές), λεκτική ευεξία, άμεση απόκριση κ.ά βαθμολογήθηκαν σε κλίμακα του 100.
Τα παραπάνω μόνο σε ιδιωτικές εταιρείες υπάρχουν. Και κυρίως πολυεθνικές ή σε θέσεις ευθύνης.

@paefstra έχει κανένας από αυτούς κανένα επίτευγμα ?
Δηλαδή π.χ. υπάρχει κάποιος που θα κερδίσει σε "hackathon" και θα του πουν δεν σε προσλαμβάνω ?
Ή υπάρχει κάποιος που θα έχει συμμετάσχει σε κάποιο open source project (πετυχημένο) και θα μείνει απ'έξω?

Υπάρχουν τομείς που χωρίς να σε προσλάβουν μπορείς να χτίσεις προϋπηρεσία. Π.χ. χρηματιστηριακά και προγραμματισμός .
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.249
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom