Συζήτηση για θρησκείες, πρακτικές, κινήματα και άλλα πολλά

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
@paefstra έχει κανένας από αυτούς κανένα επίτευγμα ?
Δηλαδή π.χ. υπάρχει κάποιος που θα κερδίσει σε "hackathon" και θα του πουν δεν σε προσλαμβάνω ?
Ή υπάρχει κάποιος που θα έχει συμμετάσχει σε κάποιο open source project (πετυχημένο) και θα μείνει απ'έξω?
Εχω παει σε hackathon και open source project της Nasa (εγω ετρωγα σουβλακια βασικα και παρακολουθουσα) που κερδισε και απλως πηραν το χρηματικο βραβειο. Δεν τους προσελαβε κανεις.
Αντιθετα ατομο του περιβαλλοντος μου δεχτηκε προσκληση ως visitor απο Ευρωπη στη Samsung και μετα θεση εργασιας λογω ερευνητικου project σε μεταπτυχιακο επιπεδο -επελεξαν 2 ατομα ολα κι ολα απο ολοκληρη Ευρωπη.
Ας μη λεμε τις ονειρωξεις που κυκλοφορουν οτι θα τα καταφερεις χωρις πτυχιο.
 
Last edited by a moderator:

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Από αυτά που γράφεις εγώ καταλαβαίνω ότι ένας μετριος μαθητής/φοιτητής αν δουλέψει σκληρά και χτίσει βιογραφικό μπορεί να βγει πάνω απ'το αστέρι φοιτητή που του προτεινανε διδακτορικό μετά το μεταπτυχιακό. Συγγνώμη αλλά αυτός είναι ο ορισμός της επικρατησης των μέτριων
Η νοοτροπία αυτή μου θυμίζει "αν αποτύχεις στις πανελλαδικές απετυχες στην ζωή"

Από πότε το να χτίζεις προϋπηρεσία και να δουλεύεις σκληρά και να προσπερνάς ανθρώπους που (π.χ. ιεραρχικά σε μια εταιρεία) το μόνο που έμαθαν ήταν να διαβάζουν σε αφηνει μέτριο?

Πρόσφατα προσλάβαμε 4 άτομα (ο ένας θέση portfolio manager κτλ) που είχαν απλά ένα πτυχίο, απλά επί 15 χρόνια σαν ομάδα οι αποδόσεις που είχαν ήταν πολύ καλές και είχαν το δικό τους software για risk management, future price projection κτλ. Ο ένας έχει εμφανιστεί και στη σειρά wall street warriors.

Επίσης μίλησα εγώ για κάποιον χωρίς πτυχίο?
Άλλο όμως οι βασικές γνώσεις (που το πτυχίο είναι πλέον βασικό ) και άλλο αυτό που είπε το μέλος @Vasileti ότι έρχονται με πτυχία μεταπτυχιακά και νομίζουν ότι θα γίνουν διευθυντές.

https://www.google.com/amp/s/www.cn...quire-employees-to-have-a-college-degree.html
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Δηλαδή αυτό που γράφει το συναντάς και στο δημόσιο ?

Τα παραπάνω μόνο σε ιδιωτικές εταιρείες υπάρχουν. Και κυρίως πολυεθνικές ή σε θέσεις ευθύνης.
Δεν έχω εργαστεί ποτέ στο δημόσιο, οπότε δεν γνωρίζω. Απο τον περίγυρό μου όμως, ξέρω οτι δεν ισχύει.
Την διαδικασία αυτή, πάνω κάτω (διαφέρει απο εταιρεία σε εταιρεία και φυσικά απο τομέα σε τομέα εργασίας) την πέρασα και εγώ. Έχω απορρίψει εργοδότες που με ρωτούσαν αν έχω προϋπηρεσία σε συγκεκριμένο τομέα, αλλά στην ερώτηση μου για το τι χρήματα θα παίρνω "ξίνιζαν"! Επίσης ο ιδιωτικός τομέας και οι πολυεθνικές εταιρείες, με ένα τελείως "απρόσωπο χαρακτήρα", δεν είναι το ίδιο και νομίζω οτι δεν πρέπει να τα βάζουμε όλα σε ένα "κουβά", ούτε να συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Δεν θα πήγαινα ποτέ σε χώρες που 1 μικρό λάθος θα μπορούσε να μου κοστίζει την ζωή μου.
Π.χ. Βόρεια Κορέα για 1 πόστερ 15 χρόνια ή Σαουδική Αραβία που για το παραμικρό μπορείς να κατηγορηθείς. Καθαρά ψυχολογικός φόβος.



https://neaselida.gr/nsmedia/uploads/2019/06/athens-pride-2.jpg

Ωραία τα θετικά βήματα που κάνατε στην Ελλάδα τα τελευταία 4 χρόνια. Επικροτείς αυτή την συμπεριφορά?

Με βάση τον παρακάτω πίνακα

https://rainbow-europe.org/country-ranking

Μόνο 13 χώρες μπορείς να επισκεφθείς εφόσον 14η είναι η Ελλάδα.
Όσο μπορώ να επικροτησω και αυτή την "οπισθια" συμπεριφορά των "Μακεδονομάχων"
http://www.gazzetta.gr/plus/perierg...itiria-tis-deth-poy-kanei-gyro-toy-kosmoy-pic
Σε κάθε πάντως περίπτωση το να απομονωνουμε φωτογραφίες κ να βγάζουμε τετοια συμπεράσματά για έναν αγώνα που κάνουν τα lgbtqi άτομα είναι άδικο. Και σίγουρα η φώτο δεν χαρακτηρίζει τα 90000 άτομα του Athens gay pride η τα 200000 άτομα του tel aviv pride που ήμουν πρόσφατα.
Όσο για το ότι είμαστε στη 14η θέση του συγκεκριμενου πινακα το γνωρίζω πολύ καλά...Και ναι θα προτιμούσα να δώσω προτεραιότητα στις 13 χώρες που είναι μπροστά μας. Αν κ δεδομένου ότι σύντομα με τους επόμενους κυβερνητικους μας άρχοντες θα πέσουμε σκάλες ως Ελλάδα στα lgbtqi δικαιώματα, νομίζω ότι τα περιθώρια επιλογών μου σε χώρες θα μεγαλώσουν
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Δεν θα πήγαινα ποτέ σε χώρες που 1 μικρό λάθος θα μπορούσε να μου κοστίζει την ζωή μου.
Π.χ. Βόρεια Κορέα για 1 πόστερ 15 χρόνια ή Σαουδική Αραβία που για το παραμικρό μπορείς να κατηγορηθείς. Καθαρά ψυχολογικός φόβος.



https://neaselida.gr/nsmedia/uploads/2019/06/athens-pride-2.jpg

Ωραία τα θετικά βήματα που κάνατε στην Ελλάδα τα τελευταία 4 χρόνια. Επικροτείς αυτή την συμπεριφορά?

Με βάση τον παρακάτω πίνακα

https://rainbow-europe.org/country-ranking

Μόνο 13 χώρες μπορείς να επισκεφθείς εφόσον 14η είναι η Ελλάδα.
Α...Και κάτι ακόμα, ο πίνακας περιλαμβάνει μόνο τις ευρωπαϊκές χώρες. Αν το δούμε ευρύτερα παγκόσμια, είμαστε ακόμα πιο χαμηλά
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Η νοοτροπία αυτή μου θυμίζει "αν αποτύχεις στις πανελλαδικές απετυχες στην ζωή"

Από πότε το να χτίζεις προϋπηρεσία και να δουλεύεις σκληρά και να προσπερνάς ανθρώπους που (π.χ. ιεραρχικά σε μια εταιρεία) το μόνο που έμαθαν ήταν να διαβάζουν σε αφηνει μέτριο?

Πρόσφατα προσλάβαμε 4 άτομα (ο ένας θέση portfolio manager κτλ) που είχαν απλά ένα πτυχίο, απλά επί 15 χρόνια σαν ομάδα οι αποδόσεις που είχαν ήταν πολύ καλές και είχαν το δικό τους software για risk management, future price projection κτλ. Ο ένας έχει εμφανιστεί και στη σειρά wall street warriors.

Επίσης μίλησα εγώ για κάποιον χωρίς πτυχίο?
Άλλο όμως οι βασικές γνώσεις (που το πτυχίο είναι πλέον βασικό ) και άλλο αυτό που είπε το μέλος @Vasileti ότι έρχονται με πτυχία μεταπτυχιακά και νομίζουν ότι θα γίνουν διευθυντές.

https://www.google.com/amp/s/www.cn...quire-employees-to-have-a-college-degree.html
1) δεν ξερεις εστω εναν που μπηκε στη Google χωρις πτυχιο φανταζομαι ( εννοω οχι θεση οδηγου, κλητηρα κλπ)
2) ο καθενας ανωνυμα εδω μεσα μπορει να υποκρινεται τον προισταμενο- αξιολογητη σε 3ημερη αξιολογηση στελεχων για τις γλωσσικες και εκφραστικες τους δεξιοτητες να γραφουν υπομνηματα (!). Οποτε καταλαβαινεις οτι δεν γινεται σοβαρη συζητηση.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
δεν πρέπει να τα βάζουμε όλα σε ένα "κουβά", ούτε να συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα
Εδώ συμφωνούμε απλά η κουβέντα χάθηκε γιατί άλλο έχει ο κάθε ένας από εμάς ιδιωτικός τομέας στο μυαλό του. Ιδιωτικός τομέας είναι η εταιρεία με τους 10 υπαλλήλους και ιδιωτικός με τους 10.000.

Όταν μιλάω για ιδιωτικό τομέα μιλάω για εταιρεία με 500 + άτομα (λάθος μου που δεν το διευκρίνισα).

@paefstra Επίσης δεν ξέρω κανέναν που μπήκε στην google με πτυχίο (καθώς δεν είναι ο τομέας μου).
Αλλά ξέρω άτομο π.χ. που μπήκε σε ελληνική χρηματιστηριακή τράπεζας χωρίς πτυχίο και μετά έφυγε έξω.

Για το 2ο ας σου απαντήσει οποίος είπε ότι είναι αξιολογητής (ντροπή να πέφτουν υπονοούμενα για μέλη).

@thanos75 ντροπή και για τις 2 φωτό.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Για το 2ο ας σου απαντήσει οποίος είπε ότι είναι αξιολογητής (ντροπή να πέφτουν υπονοούμενα για μέλη).
Δεν ειναι υποννοουμενο, ευθεως λεω οτι ακουγονται παπαντζες στα ανωνυμα φορουμ. Δεν ειμαστε εξαιρεση.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.310
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ας μη λεμε τις ονειρωξεις που κυκλοφορουν οτι θα τα καταφερεις χωρις πτυχιο.
Δύο γνωστοί μου πολυεκατομμυριουχοι, που έγιναν ζαμπλουτοι πολύ πριν τα 25 και πλέον έχουν το μεγαλύτερο τεχνολογικό fund στη Δυτική Ακτή , οχι απλα δε σπουδασαν τιποτε (ξεκινησαν με ενα app για έπιπλα) αλλα πλεον εχουν προσλαβει στρατό απο πιτσιρικάδες. Βασικος ορος προσληψης ειναι να μην εχουν πτυχίο. Και μιλαμε για προτζεκτ νανορομποτικης, hyperloop, τωρα σχεδιαζουν φακους επαφής που συνδέονται με υπολογιστές οποτε και θα Μπορεί οποιος τους χρησιμοποιεί να λαμβανει δεδομενα χωρίς να το γνωρίζουν οι συνομιλητες του κλπ.

Βγήκαμε να φάμε, ήθελα να είναι και η κοπέλα μου μαζί για να τους γνωρίσει κι όταν της είπαν ότι δεν προσλαμβάνουν πτυχιούχους, η αιτιολόγηση ήταν "μα εχουν πετάξει ήδη 4 χρόνια στα σκουπίδια ".
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Δύο γνωστοί μου πολυεκατομμυριουχοι, που έγιναν ζαμπλουτοι πολύ πριν τα 25 και πλέον έχουν το μεγαλύτερο τεχνολογικό fund στη Δυτική Ακτή , οχι απλα δε σπουδασαν τιποτε (ξεκινησαν με ενα app για έπιπλα) αλλα πλεον εχουν προσλαβει στρατό απο πιτσιρικάδες. Βασικος ορος προσληψης ειναι να μην εχουν πτυχίο. Και μιλαμε για προτζεκτ νανορομποτικης, hyperloop, τωρα σχεδιαζουν φακους επαφής που συνδέονται με υπολογιστές οποτε και θα Μπορεί οποιος τους χρησιμοποιεί να λαμβανει δεδομενα χωρίς να το γνωρίζουν οι συνομιλητες του.
Πρεπει να μας πεις την εταιρεια που δουλευουν σε τοσο σοβαρα ζητηματα οπως φακοι επαφης ερασιτεχνες, να την αποφευγουμε εμεις που φοραμε φακους αν κυκλοφορησει τιποτε στην εγχωρια αγορα. Στα υπολοιπα, μπραβο τους.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.310
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
να την αποφευγουμε εμεις που φοραμε φακους αν κυκλοφορησει τιποτε στην εγχωρια αγορα. Στα υπολοιπα, μπραβο τους.[/QUOTE]
Μην τους προτιμήσεις παιδί μου, ερασιτέχνες, άσχετοι... Απ του χαρου τα δόντια γλιτώνεις σου λέω!
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.686
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom