Συζήτηση για θρησκείες, πρακτικές, κινήματα και άλλα πολλά

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Γιατί σας φαίνεται παράξενο μια εταιρεία να προσλαμβάνει εργατικό δυναμικό χωρίς πτυχία; Υπάρχουν πολλές εταιρείες που δαπανούν μεγάλα κονδύλια στην εκπαίδευση του εργατικού δυναμικού τους! Αυτό μπορεί να γίνει είτε με σεμινάρια, είτε με την χρησιμοποίηση εξωτερικών συνεργατών, οι οποίοι είναι καταρτισμένοι ανάλογα! Μερικές φορές είναι πολύ πιο κερδοφόρα η επένδυση αυτή, γιατί "πλάθεις"ακριβώς τους υπαλλήλους που χρειάζεσαι....
Γιατι μιλαμε για υπερκολοσσους οπως περιεγραψε ο Γιωργος που μπορουν να διαλεξουν απο την αφροκρεμα και να μην παρουν το ρισκο να μην τους βγει τελικα το "πλασιμο" και να καει η επενδυση που θελει και χρονο και υπομονη, μπορει να βγαλει λαθη κλπ.
Για μικροτερες το καταλαβαινω.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Γιατι μιλαμε για υπερκολοσσους οπως περιεγραψε ο Γιωργος που μπορουν να διαλεξουν απο την αφροκρεμα και να μην παρουν το ρισκο να μην τους βγει τελικα το "πλασιμο" και να καει η επενδυση που θελει και χρονο και υπομονη, μπορει να βγαλει λαθη κλπ.
Για μικροτερες το καταλαβαινω.
H "αφρόκρεμα" δεν είναι πάντα η λύση. Εξάλλου σε κάθε επιχειρηματική δραστηριότητα θα πρέπει να υπολογίζεται και το "περιθώριο λάθους". Δεν χρειάζεται να βγάλεις πανεπιστήμια και να κάνεις μεταπτυχιακά, για να είσαι σώφρων ώστε να υπολογίσεις ένα περιθώριο λάθους στις επιχειρηματικές σου κινήσεις, όποιες και να είναι αυτές. Αλλιώς δεν πρόκειται να γίνεις ποτέ επιχειρηματίας....
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Οποιος συμφωνει μαζι μου οτι δεν καταλαβαινει Χριστο απο τα παραπανω (με τους μισους ορους μάλιστα στα Αγγλικά ειδικου ενδιαφεροντος) να σηκώσει το χέρι...
Μα πως γιναμε έτσι μανιτσα μ, ?... δεν ειχαμε δωσει δικαιωματα....
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Οποιος συμφωνει μαζι μου οτι δεν καταλαβαινει Χριστο απο τα παραπανω (με τους μισους ορους μάλιστα στα Αγγλικά ειδικου ενδιαφεροντος) να σηκώσει το χέρι...
Μα πως γιναμε έτσι μανιτσα μ, ?... δεν ειχαμε δωσει δικαιωματα....
δεν είσαι πολύ του τέκνο γιαυτό δεν καταλαβαίνεις τα τεκνις.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Οποιος συμφωνει μαζι μου οτι δεν καταλαβαινει Χριστο απο τα παραπανω (με τους μισους ορους μάλιστα στα Αγγλικά ειδικου ενδιαφεροντος) να σηκώσει το χέρι...
Μα πως γιναμε έτσι μανιτσα μ, ?... δεν ειχαμε δωσει δικαιωματα....
Δεν ξέρω αν πρέπει να σηκώσω εγώ τα χέρια ψηλά ή η επιστήμη! Μπαίνω να διαβάσω καμιά ιστορία από Περού, Ινδία άντε Λονδίνο βρε αδελφέ και δεν ξέρω ξαφνικά που βρίσκομαι! Travelstories ή Business news?:eek: Να με πείραξε η ζέστη μανίτσα΄μ ή λες να φταίει που δεν έχουμε μεγάλο portfolio???:haha:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πάνε πάλι τώρα που προσγειώθηκα , κι όπου το ίντερνετ είναι χειρότερο απ ο,τι στην turkish.

Η εταιρεία είναι fund που χρηματοδοτεί τεχνολογικά πρότζεκτ, από νανορομποτικη στην ιατρική μέχρι φακούς επαφής που σε μετατρέπουν σε ρομποκοπ και apps για εύρεση κινοα στο κοντινότερο σούπερ μάρκετ. Οι ιδιοκτήτες είναι πέντε, όλοι απόφοιτοι λυκείου, που προσλαμβάνουν techies που εισηγούνται σε ποια πρότζεκτ να επενδύσουν. Εκατοντάδες προτάσεις κάθε μέρα, κάποιες από αυτές θα προκριθούν και ορισμένες θα χρηματοδοτηθούν, άλλες θα αγοραστούν εξ ολοκλήρου κλπ. Μέχρι και αυτό το επίπεδο, το διευθυντικό δηλαδή, απόφοιτος πανεπιστημίου δεν υπάρχει.

Στην εκπόνηση των πρότζεκτ, που είναι υπάλληλοι που δεν εργάζονται για την εταιρεία, προφανώς και υπάρχουν πτυχιούχοι. Αλλά το εντυπωσιακό είναι πως τα διευθυντικά στελέχη είναι απόφοιτοι λυκείου, αυτοδημιουργητοι με απίστευτη ταχύτητα εξέλιξης κι ουσιαστικά οι πτυχιούχοι δουλεύουν γι αυτούς. Ουδεμία σχέση με outsourcing, ένα από τα πιο γνωστά τους πρότζεκτ είναι το hyperloop, πασίγνωστο και κλείνω εδώ το θέμα των ονομάτων, δε θα κάνουμε παρέλαση με ποιους βγαίνουμε για καφέ.

Επαναλαμβάνω πως δεν λέω πως είναι άχρηστη η εκπαίδευση. Αλλά η φράση " η ψευδαίσθηση πως κάποιος χωρίς πτυχίο " μπορεί να είναι εκπληκτικά επιτυχημένος, είναι αστεία και διαψεύδεται από την πραγματικότητα, είναι τεράστιος ο αριθμός των αυτοδημιουργητων που δεν πέρασαν καν έξω από πανεπιστήμιο.

Διατηρώ επιφυλάξεις για το κατά πόσο χωρίς να έχουν μετάσχει σε καμία εκπαιδευτική διαδικασία, κατάφεραν να έχουν συγκροτημένες προσωπικότητες και διερευνητική ματιά στα πράγματα.
Εγώ καμία. Έχω πολλούς φίλους που δεν πήγαν πανεπιστήμιο, ένας δεν έβγαλε καν το Λύκειο στη Γαλλία, και πέτυχαν πολλά στη ζωή τους και τους θεωρώ ολοκληρωμένες κι εξαιρετικά ενδιαφέρουσες προσωπικότητες.
Aυτό που λέω είναι να μην απαξιώνουμε τις σπουδές, υπό την έννοια της ουσιαστικής μόρφωσης, της καλλιέργειας. Ένα πτυχίο δεν σου προσφέρει σώνει και καλά υψηλή παιδεία (ο πρωθυπουργός μας είναι ζωντανό παράδειγμα), αλλά και τα αποτελέσματα της απουσίας κάθε εκπαιδευτικής διεργασίας είναι συχνότατα αφόρητα.
Αυτό το προσυπογράφω από την αρχή μέχρι το τέλος. Ούτε όποιος πήγε πανεπιστήμιο είναι σώνει και καλά καλλιεργημένος, ούτε όποιος δεν πήγε αποκλείεται να γίνει χρήσιμος, καλλιεργημένος, επιτυχημένος και ηγέτης. Συνηθέστερο είναι οι εξέχουσες προσωπικότητες να είναι "μορφωμενοι" με την κλασική έννοια, αλλά ο κόσμος είναι γεμάτος από παραδείγματα περί του αντιθέτου, ολοένα αυξανόμενα κιόλας. Η υστερική άρνηση κάποιων να αποδεχθούν το φαινόμενο, είναι εως ψυχαγωγική.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Επειδή μπερδεύτηκα προσλαμβάνουν τελικά πτυχιούχους;
Οι ίδιοι όχι. Οι εταιρείες που εκπονούν την τελική φάση του πρότζεκτ, ναι, στα χαμηλότερα επίπεδα. Στο επίπεδο ληψης στρατηγικών αποφάσεων, όχι.

Οποτε συμφωνα με αυτα που λεει ο Γιωργος, εχουν ως προισταμενους αμερικανους αποφοιτους high school που "δεν πεταξαν 4 χρονια σε πανεπιστημια".
Κάτι σαν την Apple, τη Microsoft και το Facebook δηλαδή...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Ας αλλάξω το θέμα.
Το τοπικ κάνει λόγο για συζήτηση "και για άλλα πολλά"
Ας ρωτήσω κάπως προβοκατόρικα:
Υπαρχει χώρα που δεν θα την επιισκεπτόσασταν για πολιτικούς λόγους;
Κάποια μέλη, αν κατάλαβα καλά, δεν θα πήγαιναν πχ στη Βόρεια Κορέα. Κάποια άλλα μέλη δεν έχουν κανένα τετοιο θέμα και άνετα πηγαίνουν σε τέτοιες χώρες, μια και δυο φορές.
Δεν θέλω να είμαι επικριτικός ουτε προς τους μεν, ούτε προς τους δε...
Απλά τις τελευταίες μέρες έχω προβληματιστει, αν καλώς ή κακώς βάζουμε κόκκινες γραμμές για κάποιους ταξιδιωτικούς προορισμούς.
Κάποιοι θα πουν η θα γράψουν καλώς. Δεν μπορώ να πάω εκεί όταν βλέπω τι καθεστώς υπάρχει, πόσο οι άνθρωποι δυστυχούν, πόσο καταπατούνται πολλά ανθρώπινα δικαιώματα.
Κάποιοι άλλοι θα πουν η θα γράψουν κακώς. Καμια σύγχρονη χώρα δεν θα πρέπει να αποκλειστεί από τις ταξιδιωτικές μας επιθυμίες για πολλούς και διάφορους λόγους.
Θα κλείσω με ένα ακόμη πιο προβοκατόρικο ερώτημα: εν ετη 2019 θα επιισκεπτόσασταν μια χώρα στην οποία θα υπήρχε ένα ναζιστικό καθεστώς α λα Χίτλερ;
Υ. Γ. :Εύχομαι η συζήτηση να μην ΠΑΡΕΚΤΡΑΠΕΙ και να γίνει ένας νηφάλιος διάλογος ώστε να ακουστούν και οι μεν και οι δε..
Δεν ταξιδεύουμε όλοι με τον ίδιο τρόπο και τον ίδιο σκοπό. Κάποιοι πάμε ως παρατηρητές νέτο σκέτο. Για να δούμε, να έχουμε δική μας αντίληψη. Και πάμε και σε χώρες μοντέλα, και σε χώρες που ξέρουμε ότι υπάρχουν προβλήματα. Και στη Σκανδιναβία, αλλά και στην Αφρική. Και στην Ιαπωνία, αλλά και στη Βολιβία. Και στο Λουξεμβούργο και στην Αλβανία.

Και στις χώρες με τυρρανικά καθεστώτα, και στις Δημοκρατίες πάμε. Επίσκεψη δε σημαίνει επικρότηση, δε σημαίνει ενίσχυση (μιλάμε για αστεία ποσά έτσι κι αλλιώς), δε σημαίνει κάτι παραπάνω. Πάμε για να δούμε. Όχι για να μας αρέσει απαραίτητα. Όπως μια επίσκεψη, για παράδειγμα στο Auschwitz, δεν την κάνουμε επειδή επικροτούμε το ναζισμό (προφανώς), όπως μια επίσκεψη στην Κίνα δεν την κάνουμε για να επικροτήσουμε την πολιτική της στο Xinjiang, το Θιβέτ και την Εσωτερική Μογγολία (που ΕΓΩ θα τις συνέκρινα με διάφορες γενοκτονίες), όπως μια επίσκεψη στη Σαουδική Αραβία δεν (θα) την κάνουμε για να επικροτήσουμε την πολιτική της έναντι στις γυναίκες.

Ειδικά στην Κορέα, η δύναμη του καθεστώτος πηγάζει από την προπαγάνδα και την πίστη του πλυθησμού ότι ζουν σε ένα παράδεισο. Ποιός καλύτερος τρόπος να την υποσκάψεις, από το να πας εκεί και να σε βλέπουν όλοι να ζεις καλύτερα από αυτούς, με τις κοιλάρες και τις σούπερ κάμερες;

Προσωπικά καμία χώρα με αντιδημοκρατικό η απολυταρχικό καθεστώς δεν με εμπνέει να επισκεφθώ. Και επιπλεον, για προσωπικούς ευνόητους λόγους, αποφεύγω κ γενικά δεν με ενδιαφέρει να επισκεφθώ χώρες βαθύτατα ομοφοβικες η χαμηλά στο δείκτη lgbtqi δικαιωμάτων. Έχω επισκεφθεί (με πίεση φίλων, την περίοδο που ήμουν ακόμα single) την Τουρκία. Πλέον όμως τέτοιες χώρες, αλλά κ χώρες όπως οι αραβικές η η Ρωσία η κάποιες άλλες σλαβικές, δεν μου κάνουν κανένα κλικ να τις επισκεφθώ. Στο κάτω κάτω ζω στην Ελλάδα, που ομοίως δεν είναι ο,τι καλύτερο στον τομέα αυτό (ευτυχως που τα τελευταία 4 χρονια εγιναν κάποια θετικα βηματακια). Δεν βρίσκω λόγο να πηγαίνω στα χειρότερα
Καταλαβαίνω ότι δεν το εννοείς ως κίνδυνο για σένα και τους ανθρώπους σου αλλά ως κάποια έμμεση επικρότηση των πολιτικών αυτών. Δυσκολεύομαι όμως να διακρίνω τη λογική με την οποία καταλήγεις στο συμπέρασμα "Δε φέρονται καλά στους ανθρώπους τους και άρα γι αυτό δεν πηγαίνω". Γιατί πρέπει εσύ να τιμωρηθείς περιορίζοντας τα μέρη που θα πας επειδή αυτοί είναι υπερσυντηρητικοί (ή ό,τι); Ουσιαστικά μόλις περιόρισες τους ταξιδιωτικούς σου ορίζοντες στις χώρες που είναι με μπλέ σ' αυτό το χάρτη: https://en.wikipedia.org/wiki/LGBT_...o_homosexual_relationships_and_expression.svg

Όσον αφορά τον κίνδυνο, και στα δυο ταξίδια μου στη Β.Κ. ήμουνα σε παρέες με μέλη lgbtqi κοινοτήτων (συμπτωματικά, όλοι στο "g"). Από ζευγάρια ως παλικάρια που ξημεροβραδιάζονταν στο grindr στην κανονική τους ζωή. Ουδείς τους είχε το παραμικρό πρόβλημα στο ταξίδι του. Η χώρα μπορεί να ήταν χαμηλά στα δικαιώματα όσον αφορά στους πολίτες τους, αλλά αυτά δεν ίσχυαν για τους τουρίστες. Οι συνοδοί, μάλιστα, καταλάβαιναν και προσπαθούσαν να απαντούν σε σχετικές ερωτήσεις (με το "δεν υπάρχουν gay στην Κορέα", βέβαια, αλλά τουλάχιστον καταλάβαιναν την ερώτηση και απαντούσαν).
 
Last edited:
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.694
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom